Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

DanielDall

Kdyby takto vypadala průměrná česká detektivka, tak by ty nadprůměrné patřily k vývoznímu artiklu podobně jako severské detektivky. V oblasti české televizní tvorby je to ale výrazný nadprůměr. ()

Drussus odpad!

První díl tohoto nového seriálu světoznámého ochránce tradičních demokratických hodnot a milovníka všeho, co je zobrazeno s fajfkou, či s flaškou, je naprostá katastrofa. Je pro mě záhadou, proč tak skvělý herec komediálních rolí, jako je pan Krobot vzal roli v tomhle neskutečném paskvilu, ve kterém je vyobrazen jako nesnášenlivý, xenofobní a až příliš podivný detektiv a jehož profesní partnerkou je jakási nepříliš známá osoba s obrnou postiženým jazykem, na který si neustále šlape a už tak zmatený děj, ještě víc zneprůhledňuje svým šišláním. Hudební podkreslení jako by bylo určeno k něčemu jinému, například dokumentu o lovu žížal dešťovek, ale ne k detektivce. Ještě větší záhadou je pro mě ale je, jak tomuto dílku může dát někdo víc jak jednu hvězdu. Děsí mě to. ()

Sheemass

64 minut tohoto seriálu bylo obrovským utrpením, které začínalo podivnými dialogy a končilo dlouhými (neuvěřitelně dlouhými) záběry na pole a nic neříkající okolí, a k tomu hudba, která byla dramatická v momentě kdy se vůbec nic neděje. Malou záchranu vidím v panu Krobotovi a proto i celkově na hodnocení si počkám do dalšího dílu. ()

Lukkyn

čt snižuje tímhle a vraždami v kruhu laťku , kterou nasadila cirkusem Bukowski a Případy prvního oddělení. Má to několik nelogických událostí , které zde byli popsány (nejvíc wtf bejkárna je pan Kryšto "Kutim Tim" Hádek , který prohlídne záznam - co kdyby tam něco bylo že? :-)) Sedí mi Majer, Budař a excelentní byl Krobot (já ty černoprdelníky stejně nesnáším :-) vadí mi komisařka Lescautová rozená Výrová, která si šlape na jazyk a já mám chuť si do učí nacpat cokoliv je po ruce jen abych to nemusel poslouchat. Sedí mi téma a celková zvědavost co se z toho vyklube. Po první části je to průměrná trojčička. Po třetí části trojku nechávám. Konec nebyl zase tak hrozný jak jsem čekal. ()

pesbara

ČT jde stále výš a začíná se svojí tvorbou dostávat mezi světovou extratřídu. Už po prvním dílu jsem byl nadšený, teď jsem nadrženej na třetí a musím konstatovat, že kdybych dostal nabídku na něčem takovém se podílet, pokládal bych si to za čest. Herecké obsazení je naproto přesné, Krobot hraje nejmenšího z Čechů s chutí a dokonale, Klára Melíšková je roli od role lepší a nemůžu se ubránt dojmu, že v Dejvicích je nějaká očarovaná voda:o)Takhle vypadá detektivka a takhle vypadá tvorba pro televizi, kterou bez ptobémů prodají na festivalech. Muselo to stát pekelný prachy, ale tady je to zcela na místě!!! ()

Johgas

První díl za tři, druhý za tři a půl, poslední za dva. Takže lepší dvojka. Zdlouhavé, plné nadbytečných scén a hlasité hudby tam, kde se to nehodilo. Na druhou stranu mě bavily herecké výkony, a to teda téměř všech. Logika divná, rozuzlení podivné, ale herci fakt dobří. Hláška seriálu v podání Kateřiny Winterové - "Nemáte oheň?" ()

lu1

Po druhem dilu a asi ne uplne fer srovnani s prisernymi Vrazdami v kruhu: me to docela bavi.Ale clovek nesmi moc premyslet a nesmi to brat moc vazne. Vykony Meliskove, Budare a Majera jsou vydarene, Krobot hraje proste vysirace jako vzdy. Je to ale zbytecne dlooouheee. ()

Jevablo

Vůbec to neurazilo. Naopak, pasáže s oblíbeným Krobotem jsou dobrou groteskou, a tahle postava má obrovské možnosti v následujících sériích. Snad jen škoda, že jsme víc nevyužili toho satanismu a rozdílných povah v policejní týmu (nějak jsem očekával, že se vyšetřování víc ujme Krobot a zahájí novou křížovou výpravu). Dvě výtky směrem k policejní práci - závěr je postavený na tom, že se pachatelé přiznají - no tak to v reálném životě opravdu nebývá. Za druhé - policisté opravdu nemohou při výslechu vyšetřovaným tykat, lhát jim a hlavně klást jim sugestivní otázky! Příklad: tak teď vám řeknu jak to bylo... ..., že ano? Takhle ne, milí scénáristi. ()

pradous

Skvělé herecké výkony, skvělý Hřebejk. Začalo mi to docházet postupně, s jakou genialitou k tomu režisér přistoupil. Kombinace Tarantina a bratří Cohenů. Dlouho jsem se tak skvěle nepobavil. Myslím, že toto dílo nebylo mnohými pochopeno. Bravurní kamera.... ()

jarmil8

V každém případě hodně zábavná kriminálka. Bizarní a výborně obsazený seriál rozhodně oživil nedělní večer na ČT. ()

Adolf47

U prvního dílu jsem si myslel, že se Hřebejk zbláznil, ale postupně to dávalo smysl a vznikla z toho zajímavá podívaná. Je to na české poměry dost netypická detektivka, ale rozhodně stojí za shlédnutí.Perfektní Melíšková a Majer. Akorát chápu, že se to nelíbilo třeba Moravákům, protože východňácké vzevření místních skutečnosti neodpovídá a je urážlivé. ()

Naby

Zprvu mel serial celkem zajimave naslapnuto, ale s nejakou zajimavejsi mystickou zapletkou by bylo cele dilko urcite zajimavejsi. Takze ve vysledku spadl mezi prumernou sed, coz je ovsem u ceskych serialu vlastne pochvala :-). Urcite by se dalo doporucit nekomu kdo ma rad bezne kriminalky s kouskem vtipu, protoze Krobot byl opravdu vtipnej. Celkem cista 3* ()

countOlaf

Výborné! Konečne vtipná a inteligentná česká kriminálka... Melíšková s Krobotom sú dokonalí, všadeprítomný podprahový humor je skvele dokreslený hudbou, ktorá tak trochu vykráda Sherlocka (čo len dokazuje vkus tvorcov:) Navyše aj samotná zápletka má hlavu a pätu. A "Nemravný" happy-end ma skoro zlomil k piatej hviezdičke;) ()

Slahy94

Detektivky obvykle nesleduju, protože jsou všechny vesměs stejné, ale kvůli Hřebejkovi jsem se na to díval. Byl jsem mile překvapen. I přes několik chybiček (někdy zdlouhavé a zbytečné scény, kamera otáčející se neustále dokola aj.) to bylo na české poměry docela originální a hlavně napínavé. Těšil jsem se na poslední díl, abych viděl, jak to dopadne. Docela odvážné obsazení herců z Dejvického divadla (Melíšková jako hlavní vyšetřovatelka) spolu s Majerem a Budařem tomu hodně pomohlo. Za ně, za Hřebejkovu režii a napínaví přeběh dávám nadpůměrné hodnocení. ()

Bodega_Bay

U dua H+J poslední dobou končím komenty větou "tak snad příště". No...jako dobrý tentokrát, ale zase to má asi milion ALE. Chápu už docela dlouhou touhu natočit detektivku, ale (ehm) zase se to uplně nepodařilo a já skoro tluču hlavou do zdi. Chlapi, tak přece když něco chci, tak se na to připravím a nehraju to na "ňák to tam naskládáme Petře, vždyť jsme sehraní"....Guláš taky jde uvařit bez cibule, ale vždycky to bude stát za pendrek. V lince mimo případ je to super - detektivové jsou zajímaví, ráda bych viděla jejich další osudy a případy (což ale bude zásluha pana spisovatele), casting dokonalý. Melíšková skvělá silná ženská hrdinka (díky), Majer taky výborný, za Taclíka 100x díky. Dokonalost sama je Krobot, ten člověk se jako cynické šovinistické detektivní prase prostě narodil a já ho chci v té roli vidět zas. Totální průser je případ jako takový a hlavně vyšetřování. Milí policisté, neptejte se podezřelého, jestli může zkouknout pásku s možným důkazem....neptejte se ho pak, jestli tam něco našel......facepalm...neberte vyslovené informace z výslechu jako fakta a jděte si to ověřit do databází nebo na ty internety...nestřílejte po sobě jak hluchoněmí, aspoň teda když je venku tma a mlha (facepalm podruhé).....ne, vážně není současným hitem krimi seriálů myšlenka, že divák se chce cítit chytrý a chce tušit děj hodinu dopředu (ano, v devadesátkách to tak bylo)......prostě...i v právnických seriálech typu Good wife dělají právníci a vyšetřovatelé lepší policejní práci, než tihle čeští policajti. Je to promarněná příležitost. Škoda...snad příště, no. ()

Akxsum

Detektivka od Hřebejka se zas až tolik nepovedla,ale do televize na večer stačí. Ze zvláštně typově složeného souboru kriminalistů brutálně vyčnívá Miroslav Krobot. Jeho jediné postavě věřím a celou trilogii,která každým dalším dílem zpomaluje, drží. Přísnější měřítko by snad snesl ještě Jan Budař. Možná je za tím jakási snaha ČT svézt se na popularitě kriminálek ze studeného severu, bohužel Hřebejk není Alfredson. Snad se dočkáme zlepšení ve zpracování jiné látky ()

MrakyMraky

Dost skvělých hlášek, dialogy jak na divadle, některé scény zase jak z postarších č/b českých kriminálek, cimbálovka, příběh chce trochu víc trpělivosti a odmnění rozuzlením, mne ta koláž bavila. ()

camomilla

Velmi slusny (nad)prumer, ale nemuzu s zbavit pocitu, ze by to slo udelat lepe. Nejvetsi slabinou je asi nazev, ktery je hodne zavadejici a cela serie pak vysumi jaksi do obycejna. Kdyz se odprostim od nazvu a naprosto zbytecne linky otec-dcera, uziju si skveleho Krobota a dekadentni atmosferu (celou dobu jsem citila v nose vuni / zapach vlhkych zdi). ()