Reklama

Reklama

Obsahy(1)

13. července 1985 se z popudu frontmana a zpěváka skupiny Boomtown Rats Boba Geldofa uskutečnily dva mamutí koncerty na podporu hladovějících lidí v Etiopii. Evropský podnik se odehrál na londýnském Wembley Stadium za přítomnosti prince Charlese a princezny Diany, americký na J. F. K. Stadium ve Philadelphii. Jednalo se vlastně o vyústění předchozích charitativních akcí britských (Band Aid) a amerických (U.S.A. for Africa) umělců. Komplet čtyř DVD je průřezem obou akci, zachycuje i obě stěžejní písně zmíněných sestav: Do They Know It's Christmas? (Band Aid) a We Are The World (U.S.A. for Africa), dále autentické zprávy o katastrofálním suchém roce 1984 v Africe. I přes značný zisk (celkově asi 30 milionů dolarů) musel Geldof po skončení akce přiznat, že kvůli nelegálním nahrávkám přišli organizátoři o zhruba 1,5 milionu liber. Set byl vydán v roce 2004 společností Warner Bros. (Robbi)

(více)

Recenze (34)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Nejslavnější charitativní koncert všech dob. Všechny hvězdy své doby na dvou pódiích v Anglii a v USA. Špičková podívaná. Především skupina Queen s neuvěřitelným Freddiem Mercurym, který mě zde přesvědčil, že se jednalo o jednoho z největších zpěváků a hlavně showmanů v historii. Jasných pět hvězdiček......... ()

waits 

všechny recenze uživatele

To byla tenkrát událost! Ne ovšem pro československou socialistickou televizi. Jak trefně tehdy okomentoval tuhle akci Jiří Černý na své Antidikotéce: Přenos šel téměř do všech zemí světa, vyjma (asi deseti) obskurních krajin typu Zimbabwe nebo Banglades. No, my co jsme měli štěstí, že jsme bydleli u polských hranic, mohli jsme vidět aspon něco. A kdo bydlel u rakouských, viděl všechno. Dodnes si pamatuju Stinga (Roxanne!), Colllinse nebo Dylana, pro mě to byl úžasný zážitek. To, že se velká část vybraných peněz ztratila v černých dírách je smutná skutečnost. Stejně jako Lennon pár let před tím, i Geldof narazil při své charitativní akci na realitu.. ()

Reklama

cimrman2. 

všechny recenze uživatele

Nejlepší vystoupení všech dob? Tak určitě! 1,9 miliardy diváků u obrazovek (40% tehdejší světové populace) ve 150 zemích světa a Fredie Mercury na pódiu s kapelou Queen.  Fredie si to zaslouží, protože to byl opravdu nadpozemský a nezapomenutelný výkon. Nesledovanější, nejznámější, nejkultovnější představení všech dob! ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Ještě hodně dlouho před 13.červencem 1985 se Bob Geldof hodně naštval a došel k názoru, že zatímco někteří lidé mají plná břicha, jiní umírají hlady a že pokud to nevadí politikům, tak jemu a dalším, kdo se podíleli na velkolepém projektu "Feed the world", jehož vrcholem (ale zdaleka ne jedinou akcí) byly tyto 2 koncerty, to vadí a velmi. Muzikanti účinkující zároveň na dvou kontinentech (a o přelétnuvším Philu Collinsovi to platí doslova) věnovali svoje prachy,čas, um a vliv a zalarmovali tak svědomí a konta veřejnosti. Hudba je krásná věc, ale pokud se proloží ukázkami z krajin nejvíc postižených hladomorem, kde lidi apaticky sedí na planině obaleni jen kusem špinavého hadru a houfy much, dostane se dojem do zcela jiného kontextu a v lidech se uvolní soucit. "Is this the world we created?" ptal se Freddie Mercury, "We are the World" zpívali všichni. Velký dík Bobu Geldofovi, že bídu světa příipomněl tak, že se to nedalo přehlédnout ani přeslechnout. Kéž se to vydaří i na LIVE 8. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Úžasný koncert, který převálcovala skupina Queen. Faktem je, že Freddie Mercury byl fenomén, nejen hudebně, ale v každé chvíli z těch dvaceti minut je zřejmé, jak si koncert užívá a jak přirozeně toto přenesl na účastníky koncertu a všechny posluchače. I když se na koncert díváte z odstupem zhruba třicetí let, je to pořád parádní podívaná! ()

Zajímavosti (42)

  • Francis Rossi a Rick Parfitt ze skupiny Status Quo, která začínala britskou část koncertu (příhodnou skladbou "Rockin' All Over The World"), později přiznali, že nebýt masivního úspěchu Live Aid, asi by jako kapela už nikdy nehráli. Od té doby koncertují až do současnosti. (Zvaadha)
  • Některé kapely na seznamu Boba Geldofa, které četl na tiskové konferenci, nebyly předem kontaktovány, ale přesto vystoupily. (Hruzi)
  • Zatímco ve Philadelphii se ukázali jak Briti tak Američani, ve Wembley žádný Američan nevystoupil. (Kulmon)

Reklama

Reklama