Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (Cinemart)

ER

Skvělá hudba a režie. O těžkých poměrech v takových čtvrtích se ví a bylo toho i dost natočeno, ale tady fimu prospívá autentičnost i z pohledu vzniku gangsta rapu. ()

Nix

N.W.A a jejich legendární songy proti policii. Tenhle příběh mne bavil, je skvěle zahraný a podaný. Ale kdo nemá ani ponětí co je hip hop, tohle je skvělá možnost jak se s ním seznámit. Ice Cube je legenda. ()

Mngwa

Film, kde se američtí občané tmavě hnědé pleti perou, rapují, perou, pak se někdy i perou, nebo rapují, a když zrovna nerapují, tak se perou, případně rapují. A celé to trvá neuvěřitelné dvě a půl hodiny. ()

junxi91

Epické hudební drama o vzestupu kalifornského hip-hopu, stvořeného obyčejnými černochy z ulice, kteří museli na jedné straně snášet násilí ze strany pouličních gangů a drogových dealerů a z druhé strany násilí od L.A.P.D. V roce 1986 není Compton příjemné místo pro život. Jednoho dne se rapper Eazy-E těsně vyhne drogové razii v domu, kde se vaří crack. Dr.Dre se zase nedostaví na pohovor a tak jej máti konfrontuje, že má jít do školy nebo do práce. Ice Cube je na střední škole a chce se stát rapperem, který zaujme Dr.Dre, protože rapuje o zločinech, násilích a policejní brutalitě. Dre přesvědčí Eazyho, aby financoval nahrávací společnost Ruthless Records, kde bude Dre hudebním producentem. Eazy nahraje píseň "Boyz-n-the-hood", který se stane místním hitem. Dre, Eazy, Cube, DJ Yealla a MC Ren vytvoří skupinu N.W.A. ("Niggaz Wit Attitudes"). Jerry Heller se stane manažerem N.W.A. a spoluprovozovatelem Ruthless, zatímco Prority Records nabízí N.W.A. nahrávací smlouvu. Během nahrávání opět LAPD obtěžuje členy skupiny a také jejich židovského manažera, a tak nahrají píseň "Fuck tha Police" - diss na policajty. Album se stane kontroverzním, ale úspěšným a styl skupiny je nazýván gangsta rap. Během koncertního turné požaduje FBI, aby skupina nehrála "Fuck tha Police", protože to podporuje násilí proti vymáhání práva. Policie v Detroitu jim to zakáže hrát na koncertě, ale přesto ji zahrají, a tak policajti rozjedou zatýkání, což vyvolá obrovské nepokoje. Cube pak skupinu opustí kvůli smlouvám jednotlivých členů s Ruthless, a tak Cube nahraje debutové sólové album AmeriKKKa's Most Wanted (1990), ale Priority Records není schopno mu zaplatit zálohu na další album, a tak zničí kancelář šéfa labelu. N.W.A. a Cube se pak navzájem dissí. Cube se připojí k Nation of Islam, kritizuje LAPD po zmlácení Rodneyho Kinga a zahraje si hlavní roli ve filmu Boyz n the Hood z roku 1991, čímž se stává slavnějším a kontroverznějším. Dre najme člena gangu Bloods jménem Suge Knights jako svého manažera, opouští N.W.A. a zakládá Death Row Records s Knightem. Knightovi muži vyhrožují Hellerovi a zbijí Eazyho-E, aby Dreho vyvázali ze smlouvy s Ruthless. Dre si užívá svobody a začne spolupracovat s Snoopem Doggem. Jeho debutové album The Chronic (1992) se prodává po milionech, je dobře hodnocené, ale také plné násilí a v L.A. propukají nepokoje. Eazymu se moc nevede, a tak vyhodí Hellera, který zpronevěřoval peníze Ruthless Records, a obnoví přátelství s Cubem a Drem a N.W.A. se dává dohromady. Eazy-E však žil hodně promiskuitní život, a tak onemocní HIV a v roce 1995 umírá. Dre si pak založí vlastní label Aftermath Entertainment a od té doby se daří jak jemu, tak Cubovi, který si zahraje v mnoha filmech. Je to tedy film o tom, jak se v nebezpečném a násilném prostředí vyprofilovala skupina rapperů, které dodnes dobře známe a jejichž písničky si občas poslechneme. Já tedy nejsem velkým fanouškem hip-hopu, ale pořád je to příjemnější hudba, než Kryštof nebo Chinaski. ()

john.h

Jako fanoušek old school rapu musím hodnotit vysoko. I bez znalosti tohoto žánru se však jedná o skvělý film, který celou dobu především baví. Škoda, že toho F. Gary Gray netočí víc. Talentu má dost. ()

karlosss18

Tohle to je kult !!!Kam se na tohle hrabou filmy jako The Notorious B.I.G. či Zbohatni nebo chcípni.Tenhle film je pro mě osobně srdeční záležitostí a představuje všechno, kvůli čemu mám rapovou muziku tak moc rád.Jinak z filmového hlediska bych dal samozřejmě o nějakou tu hvězdu méně.Každopádně představil a syn Ice Cuba svojí roli zahrál perfektně, i Eazy-E.Dr.Dre a Snoop mi tam moc neseděli, ale i přes to podali přijatelný výkon a příběh?? Co dodat, ve svý době N.W.A. udělalo velké boom.Nevím přesně jak hodně se film ztotožňuje se skutečnou minulostí kapely, ale vím, že je tam dost skutečných příhod, které se skutečně staly.Film je věnovaný Eazymu, který má u mě obrovský respekt.Kdybych neposlouchal Hip-Hop, dal bych asi jenom 4*, ale pro rapový fanoušky je tohle opravdu vydařený dílo a každej by se měl na to povinně podívat...90%...Rap4ever & Fuck tha Police !!! ()

DjangoDoe

Nečakane pútavý príbeh rappových legiend, z ktorých sa stali ikony hiphopového žánru. Mená ako Dr Dre alebo Ice Cube sú určite známe každému, kto aspoň raz zapnul MTV alebo si zahral známe GTA SA. Najmä nostalgické zvučky, beaty a pesničky nám pripomínajú naše mládí. A určite bolo fajn počuť, alebo skôr vidieť ako sa na scénu slávných rappových umelcov dostali mená ako Snoop Double G alebo 2PAC. K čerešničke chýbalo len objavenie eminema, ktorý ale dostal vlastný film takže to nie je až taká tragédia. Gary Gray to zvládol bravúrne a zaslúži si veľkú pochvalu najmä za casting, ktorý je neskutočne dobrý. Niekedy som mal pocit, že jednotliví predstavitelia su autentickejší, ako sám Eminem v 8Mile. ()

J.e.r.e.c

Už od prvních ohlasů jsem tušil, že se mi tenhle film bude líbit, chtěl jsem jít do kina. Nicméně, chytráci v libereckých multiplexech usoudili, že partička černejch zmaštěnců, co je svrběj prsty na spoušti, asi nikoho moc zajímat nebude, a tak se ho vůbec neuráčili promítat! Jejich škoda, alespoň jsem ušetřil stopade a v mezičase naposlouchal první desku N.W.A., která nese stejný název, jako film. „Negři s názorem“ byli přímo modelovou kapelou se silným námětem na velkolepý biják, což Straight Outta Compton splňuje dokonale. Klasická zápletka o partičce mladých a talentovaných, nadopovaná pořádnou dávkou rasový nenávisti, drsných pouličních zážitků a gangsta machrování, to všechno se zhmotnilo do nasraný energie, která z jejich produkce stříkala jako semeno z pořádnýho big nigga dicka. Obrovským plusem je muzika, pokud vás teda nesere rap. Pak musíte uznat, že tohle má kurva sílu a Ice Cube jako pouliční básník rozhodně měl co říct. Emocionálních momentů je tu víc, než zhulenců na koncertě Snoop Dogga, a přes ukrutnou délku (Directors Cunt má dvě a třičtvrtě) to má říz jako ten nejlepší matroš z pohoří Herz. Jedinou vadu na kráse vidím v historické nepřesnosti. A ne snad ani co se týče konkrétních událostí, na tyhle věci celkem seru, jako spíš trochu jednostranně vykreslené charaktery. Přeci jen to působí až moc hollywoodsky, negrobíle, téměř pohádkově, zatímco já bych si raději dal něco v barevném a komplikovanějším stylu the Wire. Ale jinak – kurevsky hustej nátěr! 90 % ()

xenopus

Cituji černošského strážníka při kontrole členů uskupení "Rap is not the art." a "Fuckin' rap music." a vlastně s tím souhlasím. Zároveň ale, protože o tom vím hovno, že grizly007, jsem se s rapem chtěl trochu víc seznámit. Proč je na ČSFD Amadeus ohodnocen a okomentován tolikrát a proč jeho zdejší fanklub má k dnešku 1802 členů? Protože většinu na tom zaujme ten příběh a to, jak je film samotný natočený, přestože podle mě ta samá většina z nich nedovede byť jen vyjmenovat tóny v kvintakordu D moll, jímž začíná celý film Amadeus/opera Don Giovanni, natož aby věděli/slyšeli, že je to právě kvintakord D moll, nebo natož pak aby klasické hudbě "rozuměli". Ale, jak bylo analogicky řečeno v Making of Amadeus, Straight Outta Compton aspoň přiměl (některé) lidi, které předtím rap příliš nezajímal, se s ním seznámit blíž. No ale teď k tomuto filmu. Děj jako takový nehodnotím, když "je" to životopisné (životopisné filmy jsou vždycky přibarvené, tím spíš, když je to životopis umělců, kteří navíc ještě žijí a kecají do scénáře), snažím se nehodnotit ani hudbu, vytknu ale doslova černobílé vidění světa a pro neznalého diváka nepřehledně působící skákání v čase ve druhé půlce filmu. Zbyde mi lehce rozvkleklý film a pár (na cca týden) zapamatováníhodných scén (už zmíněná scéna s policisty, koncert v Detroitu a "rozhovor" s policisty, který mu předchází). A přesný casting. No ale to je vlastně vše. A že jsem se v komentáři k Straight Outta Compton věnoval víc Amadeovi? Netajím se tím, který je můj oblíbený hudební žánr, ale musím subjektivně říct, že jako film mě Straight Outta Compton, narozdíl od Amadea, prostě nezaujal. ()

elimS

75% - komentář 20ti slovy: Pár "uličníků" sere svět, tak o tom "kecají" a jde jim to. Škoda těch skoků v ději a plno vedlejších postav, ztrácel jsem se. ()

joelly01

Ja mam rada klasickou hudbu a lyzovani. Ne gangsta rap. Ale tohle me, kupodivu, desne bavilo. A ten cerny clovek co hral Ice Cube doopravdy vypadal jako Ice Cube! Na film jsem se koukla, neb jsem byla v nemocnici a nic jineho po ruce nebylo. Kdyz jsem uvidela stopaz tak jsem se uplne zhrozila, ale kupodivu mi to ubehlo velice rychle! Nyni si dokonce pobrukuji "Fuck the Police" a mozna si nejake ty jejich hity poridim do auta a pak pojedu do prace a schvalne pred oknem nasi kancelare to osolim aby kolega slysel a aby uz pak nerikal ze jsem stara protoze koukam na Tatorty, ale desne cool, neb posloucham gangsta rap. ()

celticek

A to mám starý dobrý rap hodně rád.. Herci jsou těm skutečným dost podobní, koncerty nášlaplé.. Ale že by můj oblíbenec Eazy E neuměl rapovat? Proč to teda neodrapoval Ice cube celé sám? Nevím, divné..Ale že je Suge Knight dement, tomu věřím.. ()

papadoce

Maximálna spokojnosť. Tlieskam režisérovi. Gary Gray zobral tlupu neznámych negríkov, ktorí sa až neuveriteľne podobali na inú tlupu v tej dobe neznámych negríkov a poskladal pre mňa možno najlepší životopisný film z prostredia repistov. Toto naozaj stálo za pozretie. Ju nov já mín ? ()

Shitonit

No opět.. na tomto snímku mě nejvíc pobavil komentář páně Verbala, čímžto jsem obsahu porozuměl natoliko, že jsem tento jistě sqělý musikáč mohl vynechat, odsunout na indy, či dokonce se na to hustě gangsta vysrat. ()

Oxymoron5

Trailer vypadal našlapaně, ale film mě jaksi zklamal. Prostě..no nevím jak bych to řekl. Rap poslouchám, hudba byla dobrá, ale nějak mi to asi celý uteklo. Třeba po kinoprodukci, nebo vidění čisté verze změním hodnocení. to J0ker77: 1. Vsadil jsi na znalost angličtiny, ale s češtinou to máš HOLT na štíru. tfuj.. 2. Srovnávat tohle s Maxem? To snad ne.. Max je úplně jinej level. Vyšší. ()

bavs

Straight Outta Compton je můj druhý film v životě, na který jsem šel do kina sám, a to hned na českou premiéru (i když měsíc po světové premiéře u amíků), což vypovídá o tom jak jsem se na film těšil. Ač má film bezmála dvě a půl hodiny, zůstal jsem přibitý na svém sedadle, a to až do chvíle, než zmizely poslední titulky a v kině se rozsvítila světla. Jediný na co jsem byl v tu chvíli naštvanej bylo to, že je konec. Trošku jsem se bál jak bude postavená dějová linie a co ve filmu bude, nebude a hlavně jak bude film zakončen, ale všechno zvládnuto znamenitě. K hereckým výkonům také nemám co vytknout a hudba fenomenální, Dreho soundtrack můžu jedině doporučit! Určitě to není film pro všechny, ale kdo je tématu alespoň trochu zasvěcen, tak myslím, že nemůže být zklamaný, každopádně je to určitě zajímavý snímek i pro hip hopové neznalce, už kvůli tomu, že Dre se stal prvním dolarovým miliardářem mezi rappery a má už nejen v hudbě velký vliv. Pro mě to byl velký zážitek, good job n**gas! ()

DassemUltor

Taková ta životopisná klasika. Tentokrát o tom jak se cernousek pohádal se zidakem. Chtěl jsem dat tři hvězdy jako pohodovy průměr ale dam dvě bo je to nižší průměr. I když co já vím. Nejvíc bych na tom ocenil informační hodnotu co se historie rapu týče. Obzvlášť se mi líbí příběh dr dreho který je dneska dolarovy miliardář. Doufám že nechal v comptonu aspoň postavit lázně. Pro fanoušky rapu asi povinnost a víc hvezd si přidat ()

petite fille

toto hodnotenie som dosť zvažovala. napriek tomu, že ma tento film dosť bavil, pri spätnej úvahe mi začalo dochádzať, aký nekonzistentný vlastne je, už len z hľadiska časovej osi: najprv sa ťahá v období rozbiehania kariéry N.W.A, potom rýchlo preskakuje pár rokov do budúcnosti, kde zase rieši iné konflikty súvisiace s hudobným biznisom. popri tom to má však celé šťavu (obzvlášť v prvej časti) a rozhodne funguje ako fajn úvod do scény gangsta rapu. nevyhneme sa ani patetickosti a idealizácii (áno, rozumiem, o mŕtvych len dobre...). toto však pripisujem na konto producentov - Ice Cube a Dr. Dre si na seba predsa špinu hádzať nebudú (alebo aspoň nie viac špiny, než je nutné). každopádne, dá sa na to dívať ako na peknú videoklipoidnú autobiografiu. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)