Straight Outta Compton

• Česko Rapeři z Comptonu (více)
USA, 2015, 147 min (Director's Cut: 167 min)

Režie:

F. Gary Gray

Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Lakeith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado (více)

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. (Cinemart)

JohnSmith

Tohle je povinné pro všechny posluchače rapu. Okénko do historie a představení několika ikon rapu. Sice mě trochu překvapilo, že hlavní postavy vystupují skoro jako hodní kluci, kteří mají jen drsné texty, když to byli pořádní mother fuckers, ale to by pak nejspíš u producentů neprošlo. ()

svobik

Tak já nevím... jestli je problém ve mě nebo v tvůrcích, ale tohle mě moc nechytlo. V poslední době třetí retrospektivní film, ve kterém se značně skáče v čase, ovšem jen v tomhle případě jsem se i díky tomu množství skoků docela ztrácel. Motivace postav se mění jak na běžícím páse až mi snímek v některých ohledech nedával úplně smysl. Velká škoda, těšil jsem se hodně, ve výsledku tu ale máme jen další obyčejné životopisné drama. ()

R1CH1E

Viděn director's cut, který má 167 minut, ale i tak mi film neskutečně rychle utekl. Hlavně hudební části byly parádní. ()

vyfuk

Tohleeee bylo ono, hommie. Niggas z Comptonu, kteří se rozhodli reprezentovat rapecem. Na tomhle filmu se mi hlavně líbí, že já nejsem fanda rapu a ani hip hopu, ale stejně se mi tenhle film líbil. Je to nejen příběh o rapu, ale prosazení, diskriminaci a všeho co black fellas prožívali. Tenhle film je i zároveň plný jmen, které člověk zná. Na konci jsem skorem aj uronil slzu. Tohle má jen nominaci za scénář? To má žhavej nominovanej na hlavní ceny! ()

drackula

Veľmi dobrá a komplexná sonda do doby, keď vzniklo N.W.A. a z dnes už legendárnych mien boli ešte len neskúsení haranti. Bez problémov sa chytí aj človek, ktorí o tejto dobe/hudbe nemá žiadne poznatky. Užijú si to ale najmä fanúšikovia. 80% ()

blackJag

"DŮVĚRA? DŮVĚRA JE NA HOVNO!" Čekal jsem petardu, fakt že ano, dostal jsem průměrný životopisný snímek, který nevybočuje z lajny, i když už ze své podstaty by velmi rád (a hlavně by měl!). Otrocký záznam, žádný nápad, strašně plytké, kontext filmu je podaný velmi tendenčně, jako by byl dávkován zásadně podle objednávky a ne jinak. 50% ()

Georgex

Skvělé hudební drama o jedné z průkopnických rapových skupin, do kterého sice nejsou vybrány některé nelichotivé události a fakta týkající se dané skupiny, nicméně to nic nemění na tom, že se režisér snažil, bez příkras a bez hraní na jakoukoliv stranu, autenticky natočit příběh jedné party čokoládových hochů, která se rozhodla revoltovat nejen tehdejší hudební scénu. Moje hodnocení 75%. ()

Sdoom

Straight Outta Compton asi nebude životopisný film úplně pro každého. Objekivně vzato se nejedná o žádný zázrak, filmařsky mezi špičku daného žánru určitě nepatří. Jenže pro mě jako fanouška hip hopu se jedná o guilty pleasure a bavil jsem se hudbou i všemi těmi nigga hláškami skvěle. K tomu připočtěme velmi příjemné herecké obsazení, věrné kulisy, rating R a za mě je toto jeden z nejlepších a nejosobnějších snímků tohoto roku. Až si to pustím někdy doma s otitulkovanými texty písniček, bude zážitek ještě lepší. :-) (kino Cinema City, orig.) ()

Maynard.

Dva dny potom, co sem viděl parádní film s rákosníkama, sem se dal do pořádnejch černejch gangsta raperů :o). Sám bych před lety nevěřil, že bych si někdy něco podobnýho mohl pustit. Ale vidíš, stačí, když to má víc jak 80% a jde se na věc :o). Jako, nebylo to tak silný jako Bohemian Rhapsody, což je teda jeden z nejsilnějších roků tohoto filmu :o). Ale i tak se to nechalo celý dokoukat. Možná zbytečně dlouhá stopáž, ale taky se to dalo. Nevěřil bych, že se mi tak trochu bude i líbit hudba, kolem který se celej film točí. Má pěknej ritmus a ani mi nevadí, že to je vlastně hip hop nebo rep, nevidím v tom moc velkej rozdíl. Každopádně tuhle muziku díky tomuhle filmu poslouchat nezačnu. ()

sedm.1

Přestože jsem radši ochoten poslouchat dva dny v kuse dechovku než jen pár minutek trpět u jakéhokoliv hip-hopového songu a v podstatě i celá ta raperská komunita mi je dost u prdele, respektive mi spíš až dokonce leží v žaludku, tak i přes tuto zásadní překážku jsem se rozhodl dát tomuto snímku šanci a jsem za to nakonec velmi rád, neboť se skutečně jedná o velice poutavé, zajímavé a zatraceně záživné hudební životopisné drama, po kterém jsem tedy můj pohled na danou hudební scénu a kulturu stejně rozhodně nezměnil, nicméně jako film to šlape perfektně. Veškeré postavy, prostředí a atmosféra dané doby jsou zpracovány strhujícím způsobem, stejně tak jako vznik samotné skupiny a její následný vývoj, respektive osudy jejich jednotlivých členů, to vše působí maximálně efektně, dramatiky a emočně velice silně, a ocenit tyto dojmy musím pak o to víc, že jak jsem již zmínil, jak samotní hudebníci, tak jejich chování, názory a jejich prostředí mě vážně irituje, takže nikomu z nich jsem si nenašel cestu, jelikož jsem ani nechtěl, ale prostě je to tak dobře natočené, že jsem si to i tak nevídaně užil a celý film mohu označit za vážně poctivé a fungující drama, které mohu jen a jen doporučit. P.S. O´Shea Jackson svým vzezřením a hereckým výrazem svého tatíka vážně nezapře. ()

Wicky

První životopisný film z kterého jsem byl unešen. Samozřejmě tomu hodně napomáhá i to že jsem fanoušek bývalého N.W.A a že ty postavy a jejich příběh mě zajímaly. Film u kterého se strašně těším až ho uvidím znovu. 9/10 ()

Kienast

Ice Cuba znám jako herce, Dr. Dre jako značku Beats sluchátek ... vůbec jsem netušil, že měli spolu kapelu :) vím jsem to, ale "neznaboh" ..... ale k filmu ... PARÁDNÍ JÍZDA, skvěle zahráno, skvělá muzika, skvělý příběh ... škoda jen, že nebyly přeloženy texty písniček a opravdu to mohlo být kratší (147min ! ) ()

klukluka

Film, kde neponechali vůbec nic náhodě. Na place věčně desítky herců, všechny interakce i někde v pátým plánu perfektně promyšlený, secvičený, zesynchronizovaný. Pečlivě navybíraný milníky v historii kapely, pro její fanoušky hotovej poklad, pro nás ostatní silný příběhy rock'n'rollových hvězd, jejichž éra ještě neskončila a už jsou legendami. O moc víc už se toho tady udělat nedalo, bylo tady všechno. ()

bruceman7

Velmi přínosná věc pro člověka, který se chce dozvědět něco o počátcích rapu v USA a o jeho slavných performerech. ()

preclajsz

Výborná záležitost, která rozšíří rozhled v hip-hopu. Jedinou výtku jsem měl k tomu skákání v čase, spoustu věcí jsem nepochytil a ani si nedokázal domyslet. Každopádně výborná hudba to vynahradila. 5* ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Universal překonal dvoumiliardový rekord

Universal překonal dvoumiliardový rekord

17.08.2015

Utržit na americké půdě 2 miliardy dolarů za rok se hollywoodskému studiu podaří jen výjimečně. Nejrychleji se na tuhle metu vyškrábali Warneři, kteří ji v roce 2009 zdolali 25. prosince, teď ale… (více)