Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

Gattolino

Vynikající film, přinášející celou kytici aktuálních vzkazů dnešní době, aniž by zde byla byť i jen špetka moralizování, klišé nebo nějakého patosu. Obdivuhodné, že se pan Spielberg těmto běžným filmovým nemocem dokázal mistrně a elegantně vyhnout, a není zde ani stopa po nějaké tvůrčí vypočítavosti. Film by měli povinně shlédnout všichni, co koketují s dnešním modním cynismem, relativizací hodnot, laciným antiamerikanismem a podstrojováním východním totalitním režimům. Aniž by se tvůrce uchyloval k drastickým scénám a vypjatým momentům, předvede zrůdnost bolševismu a totalitarismu v plné parádě, a nesklouzne ani k falešné glorifikaci administrativy západních zemí - i zde funguje pragmatismus a bezohlednost, nikoliv však slepá a zlá ideologická nenávist, typická pro komunismus. Pozoruhodné je, že film je pojat navzory módě akčních a mocně emotivních tlaků na diváka spíše poklidně a komorně, drama se zde vine spíše v dialozích a pod povrchem. Výkony herců netřeba komentovat - Hanks je naprosto skvělý, plně lidský, žádné vymodelované hrdinství, špión Abel je zde ukázán podobně, tak, aby na něj divák pohlížel s pochopením a nadhledem, ruský hodnostář Šiškin je opravdu věrohodný žoviální, ani dobrý, ani zlý, prostě ruský aparátčík v systému padajícího lejna, novopečení němečtí policisté už ve svém vzhledu nesou poslušný a cituprostý chlad. Film nikomu nic nepodsouvá, ale snad každý si může nést z kina vnitřní vzkaz, že kdyby jednal stejně "normálně slušně" jako James Donovan, zmizela by ze světa většina svinstva. Pokud je vítězství dobra nad zlem pro někoho automaticky kýč a limonáda, pak upřímně lituji jeho zdeformované duševno. ()

vampvegetar

Solídne dielo blížiace sa Oscarovým kvalitám produkciou, réžiou, hercami ( Hanks predovšetkým,no na Oscara toho asi tu bolo od neho primálo ), no práve ten pomyselný krôčik tomu podľa mňa bude chýbať. Retroscény a atmosféra sú výborne natočené, no ja som to vnímal ako trošku až moc intímno-klaustrofobické dielo odkazu studenej vojny s nedostatkom akcie,skôr sterilné, zamerané na dobu a striktný scénar ako väčšiu pompéznosť či zábavu.Napriek tomu "berlínsko-múrové pasáže", špiónské finty či vyjednávania dvoch "odlišných kultúr" ostávajú v pamäti ako aj memento pre súčasné či nasledovné generácie,že filmy tohto typu majú byť varovaním pred zlom v minulosti ľudstva. A posledná mostová napätá výmena mrazila ako "interiéry komunistických reštaurácií, hotelov či zasadačiek", ktoré ešte niekde po starých budovách a firmách v ex-červených štátoch nájdete a navodia Vám tú dobu.Komorné, no inteligentné a vkusné tématické retro, čo stojí za pozretie. P.S. : Niekto uviedol, že vraj Hanks sa celý film tváril ako v Zelenej míli s boľavými močovými mechúrmi, to nie, on už bol len takto trochu "bacuľatý" od začiatku a k tomu studená vojna a jej neduhy. ()

stringers

Vypadá to hezky - a to je asi tak všechno. Naivně jsem čekal něco na způsob "Tinker Tailor Soldier Spy", ale chyba lávky. Kdyby měl Tom hrát ještě o fousek většího slušňáka, tak už by musel být asi vyloženě svatý. Z agentů CIA si zrovna hlavu nedělá a tak najednou vypadají jako parta kluků z pískoviště. Napětí naprosto nulové, vývoj předvídatelný a hudební doprovod tisíckrát provařené tklivé a dojemné klišé, které za srdíčko už fakt nechytne. Stevena i Toma mám rád, ale z tohoto jsem fakt nas.n. Označení drama/thriller fakt nechápu - historický asi z pár procent ano, ale spíše by se hodilo zavést nové označení US PR Vata. ()

Pimburger

Neřeknu asi nic novýho, co by tu už neřekl nikdo přede mnou. Kulisy perfektní, příběh perfektní, ale všechno se to tak nějak táhlo. Kdyby trošku ustříhli úvod se soudem a řečma o demokracii, určitě by to filmu prospělo. Každopádně před Donovanem smekám a filmu dávám průměrné *** s tím, že už se na něj asi nikdy nebudu chtít podívat. ()

drovi

Chodí sa registrovať veľa zahraničných agentov? :D Tak táto hláška ma rozosmiala. Po rokoch som videl vynikajúci špiónsky film podľa skutočnej udalosti. V 80 tych rokoch som si prečítal všetky dostupné informácie o prípade Abel, ktoré boli vtedy dostupné v literatúre faktu.Teraz po rokoch som videl pohľad z druhej strany a novými informáciami. O Pryorovi a Donovanovi som doteraz ani netušil. Spielberg opäť nesklamal a ukázal, že nestratil nič na svojej odbornosti a profesionalite napriek svojmu veku. Tom Hanks zahral perfektne a na Abelovu rolu nemohli vybrať lepšie. Mark Rylance svojím bravúrnym herectvom stvárnil Abela veľmi vierohodne. Takisto ma potešilo ako si tvorcovia poradili s vytvorením dobového prostredia , s osvetlením a kamerou. Skrátka všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky a cítil som sa ako v Berlíne pri výmene. ()

Roborooney

Neviem nakoľko sa film držal historických udalostí. Nebol až taký napínavý ako by sa mi páčilo. Nenudil som sa, ale nebol som ani nadšený. A prostredie východného Berlína bolo fajn. ()

kecal

Opravdu kvalitní práce všech zúčastněných. Jasnej čtyřhvězdičkovej film a oni to zase musí pokurvit těma americkejma sračkama. Škoda. ()

hujerita

Paráda a ešte raz paráda. Štefan od Špielbergov ma po dlhej dobe potešil aj so svojím dvorným kameramanom Jankom Kamiňskim. K tomu výborný scenár od obľúbených bratov Ethana a Joela a ak prirátam parádneho Tomíka Hanksovie tak z toho sklamanie nemôže vzísť a ani nevzišlo. Parádny film. ()

Ardath

Most špiónů je solidně natočené a pomalu ubíhající drama, ale od bratří Coenů v režii Stevena Spielberga chceme přece o hodně víc než jen solidní řemeslo. Posledním vskutku výborným Stevenovo snímkem pro mě zůstává deset let starý Mnichov. ()

Cornello

Nevěděl jsem,že to je od Spielberga, ale říkal jsem si,jak to může být tak kvalitní, když v dnešní době právě stojí většina filmu za starou belu. Tom Hanks mi tam seděl,hrál výborně. Dokonce to je i vtipné. Od teď začnu používat "nezáleží co si lidé myslí,ale co jsi dokázal " super ()

DavidAAAA

Krásná oslava lidství, cti a slušnosti. Krásně pomalu plynoucí silný příběh, kdy jeden slušný člověk dokáže odolat atakům obou stran, které jdou za svým cílem bez ohledu na cokoli. A jako zázrakem ten slušný vítězí. Dojem malinko kazí na mne docela dost pocukrovaný happyend, ale to Mistr Spielberg prostě umí, stačí vzpomenout na slzavá údolí prolitá u E.T. Tady je to o mnoho míň.. Naštěstí. ()

IndominusRex

Most špiónů je sice dost americký film, ale proč by nebyl, když se v něm pojednává o americkém hrdinovy. Navíc nám ukazuje i nějaké zápory amerického vládního a soudního systému, takže fajn. Z Němců a Rusů už pak nedělá takové zrůdy, jako to dělají jiné filmy. Příběh je sice opravdu velké klišé, ale já jsem si přál, aby to dobře dopadlo a tak jsem na konci byl spokojený. Kdyby všichni, nebo alespoň někteří lidé byli takoví stojící mužíci jako je Tom Hanks v tomto filmu, na světě by bylo o mnoho líp. ()

JaninaM

Tento film má tři dokonalé věci : nápad, hudbu a samozřejmě Toma Hankse. Nedávno jsem viděla DiCapria ve filmu Revenant nominovaného na Oscara za hlavní mužskou roli. Za co? Za předvedení výkřiků, chroptění, slintání a plazení? To, co zde předvedl pan Hanks, tomu se říká herecký výkon hodný na Oscara ! Snímek se musí vidět v klidu , prožít si ho , vychutnat....a do poslední vteřiny je to opravdu úžasný zážitek. ()

Lazy87

Lehká sonda do studené války. Celkově pojato trochu chladně až nudně. No žádnou zběsilou jízdu asi ani čekat nešlo. Některé scény jsou opravdu kýčovitě klišovité, až jsem si říkal, zda tohle vážení tvůrci myslí vážně. ()

L.O.T.R

Možno sa to zdá len mne ale nepríde mi že Spielberg týmto filmom chcel zaútočiť na Oscarové ocenenia. Skôr si myslím že chcel podať zaujímavý príbeh s myšlienkou a to sa mu aj podarilo. Tom Hanks je super a jeho morálne hodnoty sú na jeho postave vidieť. Jediné čo by som vytkol je asi pomalé tempo. Film má skoro 2 a pol hodiny tak by som očakával trochu razantnejší dej alebo kratšiu minutáž. Ten film má zopár naozaj silných momentov ale striedajú sa hlavne s tými slabšími kde sa necháme unášať pomaly servírovaným príbehom. Možno sa Spielberg nechcel púšťať do niečoho navyše ale dalo sa tam z Berlínskeho múru vyšťaviť viac. To mi prišlo trochu ako nevyužitý potenciál. No v závere to hodnotím ale kladne a tých 80% je zaslúžených. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015