Snowden

Radiq

Snowden je určitě zajímavej chlapík, kterej si podělal život pro dobro lidstva... ale... většině lidstva je to vlastně asi jedno. A stejně je na tom tenhle film. Stejně nikdo pořádně nerozumí tomu, co přesně s těmi daty vláda dělá (a ani zkušení ajťáci myslím neví, jak to vlastně může fungovat) a kdo má čisté svědomí, tak to zas tak neřeší. Film je tím pádem celkem nezáživnej, ale Oliver Stone to asi viděl jinak (asi jak novináři, co se toho chytli za vidinou pulicerovky). Zas tak velká kontroverze a šokující odhalení se tedy nekoná, aspoň pro českého obyčejného člověka ne. Úplně stejně se mi nelíbilo WikiLeaks. ()

chelseaman22

Brilantní drama z dílny OLIVRA STOUNA, jež vše vsází na um ROBINA z Batmana. Metráž je překvapivě adekvátní a dějová linka nedonutí diváka uhnout pohledem jinam. Je Bedřich Snowden hrdinou nebo vyvrhelem? To je mi buřta, důležitý je fakt, že podobná kontroverzní témata jsou předmětem zfilmování a divák na podobné perly jen tak nezapomene. 88% ()

Lamprea

Bravůrně natočený, ale tak jak je u Stona zvykem, když se jeho projekt dotýká politiky, jde potom jenom o jednostranej pohled, bez špetky objektivity. ()

Triple H

Hrany už rýpanie do systému nemá Stone také ostré ako za mladi a na dišputu možno je či zo Snowdena nerobí film až príliš veľkého hrdinu. Jeho čin bol pomerne šľachetný a dobre mienený, ale možno aj naivný a vlastne zbytočný. Film zároveň nie je nijak zvlášť dramatický, ani gradujúci a stopáž cez 130 minút určite nepotreboval. Pozitíva sú herci - všetci fajn, Levitt ma príjemne prekvapil. Všehovšudy pozerateľné, ale Stone sa nepokúša o nejakú silnejšiu reflexiu či výpoveď. Ako keby ho to už ani veľmi nezaujímalo a látke sa venoval, lebo politicky či inak angažované filmy sú holt jeho parketa podobne ako keď Michael Bay necháva vybuchovať kopu šrotu. Vášnivý zápal z mládí je preč. Ale aspoň oproti Wall Street je zrozumiteľné o čo mu ide. Čiže profesionálne spravené, ale príliš konzervatívne a nevzrušivé aby zanechalo hlbší dojem. ()

HonzaBez

Bez informací které mají vytvořit diskuzi, bychom byli ztracení. Nyní se lidé ptají vlády, a činí ji odpovědnou. To je ten princip, na které byly Spojené státy založeny. Jestli chceme ubránit naši národní bezpečnost, měli bychom chránit tento národní princip." Jsem určitě schopen uvěřit tomu, že Edward Snowden to ve svém naivním idealismu myslel veskrze dobře. Ale samotný film mě nějak nedokázal přesvědčit, abych porozuměl tomu, kde se v dotyčném stala ta velká změna, která ho nakonec dovedla až k téměř již desetiletému nucenému exilu v Putinově Rusku. Celé mi to jinak přišlo dosti zdlouhavé a ze scenerického hlediska místy i docela nudné. Na druhou stranu film v sobě nezapře typický Stoneho rukopis (jak jej známe už od doby vzniku filmu JFK), takže komu se líbí v sobě přiživovat nedůvěru vůči hodnotám západu a vládě USA, ten bude jistě spokojený. V souvislosti s aktuální situací na Ukrajině se ale nemohu (v duchu Pelíšků) nezeptat: "A komu tím prospějete pane Stone..." Přijde mi totiž, že dnes, víc než kdy jindy, platí, že "utajení je bezpečnost a bezpečnost je vítězství." ()

Tosi

Nebylo to vůbec tak hrozné, jak jsem se obával. Na čí straně stojí Oliver Stone je naprosto jasné, a taky to, že chtěl zacílit na co nejširší publikum, za což mu děkuji, jelikož o celé kauze vím povrchní prd, nejspíš jako ostatní. Stone je filmař, zaplaťbůh, a ne politickej analytik, takže i když víme jak to dopadne, natočil zajímavý film, kde nejvíc vzrušující scéna byla s pronesením všech dat. ()

Johnny.ARN

Tu už sa len treba zamýšľať nad tým, čo je ešte pravda a čo už bolo prikrášlené a čo od tej doby vymysleli nové. A druhá vec čo by som vytkol, že sa kládol veľký dôraz na jeho vzťah s frajerkou, vyhrotené hádky a iné temné veci a človek by čakal, že to bude nejak ovplyvňovať jeho samotného a jeho rozhodnutia pre konečne riešenie, čo ale tak nebolo. Inak je to jeden silný príbeh o človeku, čo sa postavil systému, o formách sledovania, o tajných službách a ľudských vzťahoch. Berme to ako výstrahu do budúcna vráťme sa trošku spať, kedy internety ešte neboli tam kde dnes. Na druhej strane, ako sme videli, aj hovorené slovo sa dá odpočúvať a nie som si istý, či sa mi chce učiť znakovú reč. Rozhodne sa tento film američanom nepozerá veľmi dobre. A či je to film roku? Ešte nás pár dobrých čaká, takže to neuponáhľajme. 5 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Sfinkter

Tentokrát zvítězil obsah nad formou, protože příběh mě velmi zajímá, ale styl vyprávění mi úplně nesedl. Joseph výborný. ()

Barbarica

Stone sa opäť vyjadruje nelichotivo k stavu demokracie a slobody v USA, tentoraz cez príbeh jeho súčasného kritika. FIlm je takmer Snowdenovou hagiografiou. Na pochopenie vykreslenia stačí jedna z kľúčových scén (druhá je tá, v ktorej mu je vysvetlené fungovanie systému, trackujúceho každého občana cez jeho zariadenia) v ktorej ukradne fily na flashku a vychádza z objektu NSA. Obyčajne geniálny chalan (trik s Rubikovou kockou), Zuckerberg vo svete tajných služieb, snímaný v slow-motion, proti slnku, jemne sa usmievajúc, zachraňujúc právo na súkromnie občanov...Flashbackové scény, ustanovujúce charakter postavy a jej vývoj od armády až po prácu pre rôzne štátne inštitúcie navyše vyznievajú pateticky (poznáme Stone-a...) a otrepane nudne (frázovité dialógy...), až vyslovene smiešne (Cage? Seriously?) tým, aké je to celé predvídateľné a klišéovité. Udalosti nasledujúce po odhalení kauzy sú zase, naopak, vyjadrené iba cez montáž televízneho spravodajstva a Snowdenov povzbudivý príhovor univerzitným študentom. Film akoby balansoval medzi snahou byť publicistickým výkladom, sumárom toho, čo-kto relevantný k Snowdenovmu prípadu povedal na jednej strane a na strane druhej hranou formou a v rámci nej snahou priviesť cez emócie diváka k empati. Snowden je hrdina, nasledovaniahodný príklad - toto som si mala odniesť, ale ostávam nepresvedčená. ()

Minimie

Film, který se úpěnlivě snaží šokovat svým obsahem, ale za mě říkám, že to nefunguje. Dneska už přece každý ví, že soukromí je něco, co se v době sociálních sítí dávno vytratilo. Čekala jsem trochu údernější formu, ale je to pomalé, příliš dlouhé, se spoustou geekovských výrazů. Abych řekla pravdu, tak největší emoce ve mně vyvolal televizní záznam čerstvě zvoleného prezidenta Obamy (bohužel je rok 2016, takže víte jak...). A když už jsme u toho, tak mi prosím někdo vysvětlete tu fotku Trumpa ve filmu, dík :D ()

_DAVE_

Je to takový ten film dle skutečné události, kdy po závěrečných titulcích jdete na internet a máte tendenci si to ještě ověřit, že to tak opravdu bylo. Po tomhle možná začne "mód letadlo" ve svém mobilu zapínat mnohem častěji než doposud. A rozhodně nejde o žádnou sci-fi. 90% ()

venison

"Snowden" je rytmický kousavý thriller zaměřující se na kritiku amerických tajných služeb.. Opírá se o životopisné události jednoho z největších skandálů úniku dat, které vynesl na světlo Edward Snowden.. Hezky zrežírováno, příběh nenudí, ale chybí mi v tom hlubší emoce.. "Snowden" pravděpodobně popisuje události s chirurgickou přesností (nevím, Edwardovi jsem u toho nesvítila), ale jak už to u Olivera Stona bývá, tak film postrádá špetku lidskosti.. Je pěkné, že se Amíci do něčeho podobného pustili, výpovědní bububu paranoidní hodnotu to má, ale je to přesně ten typ filmu "vidět a zapomenout".. ()

Timak

Verbal mě zase jednou svým komentářem rozsekal :-D Více méně to ale napsal tak, jak to cítím. Až na to, že ten film se mi líbil :-) ()

Mishqo

70% ... Nie vyslovene zlé, ale prišlo mi to uponáhľané a nie až tak pôsobivé. Teda, dokument Citizenfour vo mne zarezonoval oveľa viac. Avšak, Gordon-Levitt to zvládol bravúrne. ()

hroubek

Na nový film Olivera Stonea jsem se dost těšil, aby taky ne, když se jedná o jednu velmi důležitou událost, která otřásla světem a vnímání soukromí. O Edwardu Snowdenovi jsem toho moc nevěděl, jen jsem s ním viděl rozhovor pro Last Week Tonight with John Oliver. Byl jsem zvědaví jak Stone Snowdena pojme, jako filmovou postavu a jakým směrem se vydá. A tady se ukazuje největší kámen úrazu celého filmu. Stone prostě neví, jak nám má příběh o Snowdenovi prodat. A na rovinu říkám, že mě film zajímal a do určité míry mě hodně bavil, ale při sledování jsem měl neustále pocit, že něco nechápu, nebo mě uniká hlubší souvislost. Ve filmu zazní tolik názvů programů, že jsem měl neustále chuť film zastavovat a na internetu si vyhledat o co jde. Navíc se film chvilku tváří jako thriller, pak zas drama a v neposlední řadě skoro jako dokument. A mě tohle mrzelo, protože tahle rozpolcenost filmu ubližuje. Kdyby byl film více přímočarý(ve stylu The Social Network nebo zajímavě vystavěný jako třeba Steve Jobs), tak by fungoval lépe, a hlavně by byl divácky vděčnější. Stone jako režisér nezklame, ale jako vypravěč rozhodně. A nezachrání to ani špičkový herci. Od výborného Josepha Gordon-Levitta, Shailene Woodley, Leo, Quinta, mladého Eastwooda nebo parádního Rhyse Ifanse. Dokonce se povedlo Stonovi dát pořádnou roli Nicolasi Cageovi, aby nám dokázal, že stále umí hrát. Je to velká škoda. Film rozhodně není vůbec špatný. Jen je méně stravitelný a taky není moc zábavný a místy z něho dost mrazí. Tolik pocitů ten film ve mě vyvolá, ale sám jich moc nemá. Snowden je dobrý film, ale slovo dobrý neznamená zábavný, takže asi. ()

VanTom

Oliver Stone dostatečně podchytil, co Snowdena ke zveřejnění tajných citlivých složek amerických zpravodajských služeb vedlo, společně si projdeme od prvotního nadšení přes zpochybňování agenturních praktik až ke znechucení z porušování práv a zejména k obavám, kam toto rozvětvené /nezákonné/ sledování všech bez rozdílu může vést. Účinkem se ovšem (nepřekvapivě) minuly patetická glorifikace jeho osoby i úsměvná dramatizace např. vynesení dat, značně naroubovaně také vyplynul celý romantický vztah. Ovšem kolem a kolem mne toto závažné téma, takto podané, zaujalo. ()

JohnSmith

Je to určitě dobrý film, kvalitní. Jen jsem z toho boomu čekal že to bude něco extra, ale nebylo. Standard. Ve srovnání se staršími Stoneovými filmy je tento poněkud slabší. Jako by Stone měknul. ()

Ceres

"I think the greatest freedom that I've gained is the fact that I no longer have to worry about what happens tomorrow, because I'm happy with what I’ve done today," ()

LEGACY

Na začátek potřeba říct, že jsem před pár dny Snowdena neznal ani trochu a asi i o to více mě zaskočilo vidět jak vzdělaný, sebevědomí a nepoddajný člověk to je, který stál před obrovským rozhodnutím, který mohl zpečetit jeho život a svobodu, kterou tajné americké složky tak nenápadně loudili z každého osobního telefonu na světě. Opravdu vás mrazí, když sledujete film, vyvine se u vás jistá paranoia, obezřetnost a nedůvěra vůči vašim nejlepším společníkům a pomocníčkům a začnete si klást otázky. Bohužel veřejnost není ani zdaleka natolik opatrná se svými daty a informacemi, hromadu z nás problém vůbec netíží, odklikneme souhlas k čemukoliv bez přečtení podmínek a lidé svou nevzdělaností a naivitou dávají informátorům pozvánku do soukromého života každého z nás. Po zhlédnutí několika youtube videí musím konstatovat, že Edward je sympatycký geek, který je byl a bude patriot a bezúhonný člověk, nebo přesvědčivý manipulátor, tak jako tak se kdysi hrála velice nebezpečná hra, kterou ustál a ten večer, kdy pohár trpělivosti přetekl se z něj stal mučedník, který bude muset zaplatit daň za nepříjemnou pravdu a počítat s tím, že se do své domoviny jako svobodný člověk už nikdy nedostane. Jsem rád, že samotný Snowden filmu na konci také přispěl a pevně věřím, že Rusko není tak hrozné. Levitt taky zabodoval. ()

bizz_mjc

Kolik z vás si po dokoukání (či už během filmu) přelepilo kameru notebooku? :) Výborný Cage (a vůbec všichni aktéři) a zábavný Stone, který dokázal natočit živý film i bez akce. ()