poster

Smrt na Nilu

 • Česko

  Vražda na Nilu

 • Velká Británie

  Death on the Nile

 • Slovensko

  Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • NinadeL
  ****

  Dosti zajímavá éra, tyto filmy Hercula s Ustinovem. V tomto případu hrají samozřejmě prim exteriéry a áčkový herci hrající jak o život. Z mladších se tu vystavují Jane Birkin a Lois Chiles, hádající se duo Bette Davis a Maggie Smith je naprosto k nezaplacení, Angela Lansbury přehrává jako vždy a éterická Mia Farrow je krásně na pěst ;) Inu slavný román z roku 1937 poprvé v barvě a na širokoúhlém plátně.(23.1.2017)

 • misterz
  ****

  Ako obyčajne trochu zdĺhavejšie, ale potrebné zoznamovanie sa s osobami a potom jeden skvelý príbeh so zamotanou záhadou okolo tajomnej vraždy. Len jedna vec bola jasná hneď od začiatku, a síce kto bude hlavná obeť. H. Poirot sa v tomto prípade riadne spotil, hlavne keď uvážime, že motív na vraždu mal na lodi každý, dokonca aj lekár. Rozuzlenie bolo nanajvýš prekvapivé a vynaliezavé, také niečo dokáže vymyslieť iba A. Christie. 85/100 Videné v rámci Season Chalenge Tour.(26.8.2015)

 • Mylouch
  ***

  Poznávací plavba po Nilu. Kde jinde také studovat zánik kapitalistického systému.? Detektivka s výpravnou cestopisnou kvalitou, která se svým scénářem (podpořeným českým dabingem) dnes už řadí spíše jen k dobrým filmům tohoto žánru pro děti. Anglický humor v českém podání. "Muž se tě pokusí svést. Projev, prosím, aspoň náznak odporu"(20.1.2012)

 • Legas
  ***

  Film začíná slibně. Poutavé exteriéry i interiéry, známé herecké tváře, sympatický humor. Se samotnou plavbou po Nilu film začíná postupně ztrácet glanc. Nejdříve začne trapnými postupy značkovat potencionální vrahy, kterými jsou všichni, a tím i ukáže na oběť ještě před tím, než je zabita. Následuje Pierrotova obrazová rekapitulace, že vrahem může být kdokoliv. Následně si všechny pozve do salónku, aby mohl svým chytrým vyprávěním odhalit vraha (jak trapně obehrátá situace). Následuje stupidní pointa, značně nevěrohodná a hloupá, pěkně zapadající do regálu knižních detektivek pro nudící se maminky a babičky. Navíc motiv celé vraždy je pro detektivky nechutně typický (klišé jak blázen!!). A tak hezky to na začátku vypadalo. Ach jo!!(25.7.2007)

 • tomtomtoma
  ****

  Kvalitní kriminální thriller, který už byl sice několikrát zpracován, takže nepřekvapí svým odhalením skutečných pachatelů. Ale i tak nabízí kvalitní napínavou podívanou. Slavný belgický detektiv Hercule Poirot (dobrý Peter Ustinov) namá klid ani na své dovolené. Spolu s plukovníkem Racem (David Niven) musí vypátrat vraha bohaté ženy Linnet Ridgeway (půvabná Lois Chiles). Jako na potvoru všichni pasažéři na výletní lodi mají velkou motivaci pro její smrt. Jako služka Linnet Louise Bourget (půvabná Jane Birkin), kterou nechtěla uvolnit ze své služby, nebo Linnetou žalovaná spisovatelka románů Salome Otterbourne (Angela Lansbury). Obě ale také umírají. Další podezřelí: bohatá Van Schuyler (Bette Davis), která toužila po Linnetiných perlách, její svérázná a vzteklá společnice slečna Bowers (Maggie Smith), jejíž rodina byla sražena na dno Linnetiným otcem, mladý komunista a nepřítel bohatých Ferguson (Jon Finch), dcera spisovatelky Otterbourne Rosalie (Olivia Hussey), americký právník Linnet Andrew Pennigton (George Kennedy), který zpronevěřil dosti peněz, a doktor Bessner (Jack Warden), který byl s Linnet ve velkém sporu. A nakonec dva skuteční pachatelé, kteří se zdáli mimo podezření: Linnetin manžel Simon Doyle (Simon MacCorkindale) se svojí milenkou Jacqueline (půvabná Mia Farrow), kteří měli skvělí plán a dobré provedení, ale nepočítali s Herculem. Hercule měl styl práce takový, že postupně obvinil všechny ze zločinu. Tím je dostal pod psychický tlak a pak jen pozoroval nejistotu a podivné chování možných pachatelů. Docíli tím také větší spolupráce nevinných i zdánlivou splupráci vinných. Nepřekvapující zápletka, ale skvělé a napínavé zpracování.(28.3.2011)

 • - Báseň, kterou Jackie (Mia Farrow) ostatním recituje, je "The Sons of the Suburbs" od Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

 • - Film byl natočen na parníku Memnon. Ve filmu nese název Karnak. (Kulmon)

 • - Na lodi neměl nikdo z herců vlastní šatnu. Dokonce i Bette Davis, Maggie Smith a Angela Lansbury sdíleli jednu společně. (Kulmon)