Smrt na Nilu

Death on the Nile

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Ustinova v téhle roli nemám rád, ale na druhou stranu jsem jak několik dílů seriálu se Suchetem, tak tenhle film viděl v originále: Ustinov mnohem zřetelněji vyslovuje. Ale to jen taková poznámka. Se Suchetem byla natočena ještě jedna verze tohoto příběhu: není zdaleka tak zábavná, ale předlohy se drží mnohem věrněji. Tato verze je, kromě ústřední postavy, mnohem lépe obsazená, neodolatelné je tango Davida Nivena a Angely Lansburyové a scénky Bette Davisové s Maggie Smithovou...______SPOILERY:_____ Ti z vás, kteří mají problém s koncem - plán vymyslela celý ona a jeho přesvědčila, aby jí pomohl. On je evidentně pod velkým tlakem, má zranění a spáchal vraždu, takže to na konci už prostě nevydrží...(13.4.2006)

Výborné spracovanie, ide to aj bez Sucheta, dĺžka filmu nevadí, pretože okrem začiatku stále prichádzajú nové zvraty a všetky vyšetrovacie verzie nie sú iba prerozprávané, ale kompletne sfilmované. Na tretíkrát ma už geniálny záver síce nemôže prekvapiť, ale o to viac sa dajú všimnúť mnohé skvelé detaily príbehu. –––– Víme všechno, co můžeme vědět. Kromě toho, co rozumu připadá neuvěřitelné.(29.8.2015)

Nejsem velký fanoušek Poirota. Ale Smrt na Nilu miluju. Verzi se Suchetem jsem viděla dvakrát a líbila se mi i PC hra. Oproti té novější verzi je toto herecké obsazení hvězdnější. Ať už je to sarkastická Maggie Smith, věčně opilá Angela Lansbury (Jessica prostě nestárne) nebo Mia Farrow coby zamilovaná Jacqueline. V roli Poirota mám radši Davida Sucheta, ale ani tenhle nebyl špatný. Prostě ve srovnání s novější verzí, to u mě vyhrává Smrt na Nilu z roku 1973.(14.1.2012)

Poznávací plavba po Nilu. Kde jinde také studovat zánik kapitalistického systému.? Detektivka s výpravnou cestopisnou kvalitou, která se svým scénářem (podpořeným českým dabingem) dnes už řadí spíše jen k dobrým filmům tohoto žánru pro děti. Anglický humor v českém podání. "Muž se tě pokusí svést. Projev, prosím, aspoň náznak odporu"(20.1.2012)

Tedy nevěřil jsem, že by mě tenhle příběh mohl dostat, minimálně proto, že ho známa navíc i proto, že je prezentován ve více jak dvou hodinách. Jenže tahle plejáda skvělých herců je tak oslňující a příběh Agathy Christie pořád tak skvělý, že jsem ke konci skoro ani nedutal, a to jsem věděl, jak to dopadne.(1.11.2016)

• - Poté, co na postavu Linnet Ridgeway (Lois Chiles) málem spadne obří kámen, doporučuje jí doktor, aby si šla odpočinout, aby se večer mohla podívat na památky v Abu Simbel. V následjící scéně už je Linnet se Simonem (Simon MacCorkindale) v Abu Sibelu. Překonat vzdálenost 250 mil mezi památkou v Karnaku, kde spadnul kámen, a Abu Sibel by však za jedno odpoledne zvládnout parníkem nemohli. (Hopkins)

• - Film byl natočen na parníku Memnon. Ve filmu nese název Karnak. (Kulmon)

• - Původní román s Poirotem vyšel v roce 1937, divadelní hra pak roku 1946. V této úpravě ovšem bez Poirota. (NinadeL)