Smrt na Nilu

Death on the Nile

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Pro mě příliš dlouhé a oproti předloze bylo ve scénáři provedeno hodně úprav, takže vše mně vše nakonec (navzdory 3 vraždám) vyznělo jaksi příliš romanticky... Vypuštěná jedna část příběhu, redukce postav... Novější, televizní zpracování s Davidem Suchetem, jež sice nemělo tak úchvatné exteriéry, se líbilo mi o dost více, a nejen kvůli hlavnímu představiteli (Ustinov, kterého jinak mám moc ráda, ale jak už píše i Faidra, příliš popisu Poirota nedodpovídá) ale také kvůli pragmatičtějšímu závěru.(16.1.2012)

Knižně se mi Smrt na Nilu líbila téměř srovnatelně jako nejslavnější dílo Agathy Christie Vražda v Orient Expressu. Bohužel filmové zpracování mě absolutně nenadchlo. První hodina filmu je úplně zbytečná. Ta se mohla zkrátit tak na 20 min a pak se mohl nechat prostor pro další poměrně zajímavější dění a nemuseli se vynechávat postavy ani druhotné dějové linie. Sice chápu, že je těžké vměstnat takovou to knihu do dvouhodinového filmu, ale já bych na to prostě šel jinak. Takhle první hodinka úplně zabije celý film. Spíš jsem si připadal, jako že sleduji nějakou levnou nenáročnou komedii. Jakmile se ovšem stane vražda,tak děj nabírá grády. Chápu, že tolik postav nešlo, ale přinejmenším pan Richetti nebo strojvůdce mi připadali jako zajímavé postavy, které nemusely být potlačeny. Zároveň jsem také věděl jak film dopadne, takže u mě odpadala taková ta atraktivnost. Závěrem bych řekl, že Smrt na Nilu není špatná detektivka, to vůbec ne a také Ustinov pojal Hercula Poirota trošku jinak než Finney (méně groteskně) a to je správný krok.(13.7.2011)

Film podle románu Agaty Christie. Kdo miluje detektivky, přijde si na své. Dobře herecky obsazeno. Hraje zde 10 hollywoodských filmových hvězd dodnes zvučných jmen.(Peter Ustinov,Jane Birkin,Bette Davis,Jon Finch,George Kennedy,David Niven,Jack Warden,Angela Lansbury,Mia Farrow,Olivia Hussey). I režijně se tento snímek povedl. Nechybí napětí i mysterióznost.(18.7.2008)

Spousta podezřelých, se spoustou motivů a příležitostí a detektiv z nich vylučovací metodou hledá vraha. Zní to dobře, jenže pokud jste už od tohoto autora viděli třeba Vraždu v Orient expresu, tak víte, že vrah je nakonec ta nejméně pravděpodobná osoba, takže s trochou snahy ... . Nerad bych aby to vyznělo arogantně, ale většinu detektivek považuji za podobně intelektuální zábavu, jako je sudoku, nebo luštění křížovek. Film jsem dokoukal jen pro můj dobrý pocit, že jsem měl už v polovině filmu pravdu. Ale ano, uznávám, že se to Agatha Christie snažila zamotat a nakonec to nebylo až tak primitivní. Přesto...je jen velmi málo opravdu dobrých detektivek a zajímavých detektivů a Poirota mezi ně neřadím. Tohle jsou detektivky pro důchodce.(6.2.2021)

Pre mna len priemerna detektivka, ktora ma sice dobre herecke osadenstvo ako Lois Chiles /Moonraker/, Bette Davis /What Ever Happened to Baby Jane/ a samozrejme Petera Ustinova, ale v strede filmu sa najde tolko nudy, ze hruza je pozerat to vobec. Kulisy dobre, ale nuda zase dostala prilis vela priestoru : 56 %(1.9.2015)

• - Film byl natočen na parníku Memnon. Ve filmu nese název Karnak. (Kulmon)

• - Roli Lynnet Doyle odmítla Cybill Shepherd. (Kulmon)

• - Na lodi neměl nikdo z herců vlastní šatnu. Dokonce i Bette Davis, Maggie Smith a Angela Lansbury sdíleli jednu společně. (Kulmon)