Smrt na Nilu

Death on the Nile

Smrť na Níle

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1978, 140 min

Pro mě příliš dlouhé a oproti předloze bylo ve scénáři provedeno hodně úprav, takže vše mně vše nakonec (navzdory 3 vraždám) vyznělo jaksi příliš romanticky... Vypuštěná jedna část příběhu, redukce postav... Novější, televizní zpracování s Davidem Suchetem, jež sice nemělo tak úchvatné exteriéry, se líbilo mi o dost více, a nejen kvůli hlavnímu představiteli (Ustinov, kterého jinak mám moc ráda, ale jak už píše i Faidra, příliš popisu Poirota nedodpovídá) ale také kvůli pragmatičtějšímu závěru.(16.1.2012)

Velkoryse rozehraná partie vám ponechá dostatek času a sobě a svým hrdinům zase dostatek prostoru, kterážto kombinace představuje ideální podmínky k seznámení - i k odhalení motivací případných budoucích pachatelů budoucího zločinu. Budoucí oběť lze vytipovat poměrně lehce, leč to vám k rozlousknutí zapeklité kriminalistické hádanky moc nepomůže. Atmosféra je převelice interesantní a správně stylová, nicméně vývoj zápletky spolu s přibývajícími vedlejšími ztrátami ve mně mimoděk probouzejí jakési nepatřičné morbidní veselí, které mi se sarkastickým úšklebkem dává na výběr mezi antickou tragédií a pokleslou fraškou. S ohledem na finále jednoznačně vítězí druhá nabízených z možností, což je sice víc než co jiného můj čistě soukromý problém, leč atmosféra - ač stále přítomna - v mých očích maličko ztrácí glanc. Vcelku solidní 3* tak musí stačit. P.S.: ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Poměrně obtížně dohledaný corpus delicti patrně nebyl nijak zvlášť pečlivě střežen, což mě trochu udivuje - obzvláště když vezmu v úvahu přítomnost věhlasného a poněkud sebestředného belgického detektiva, kterýžto vyšetřuje, co mu síly jeho pověstných šedých buněk stačí, nicméně žádnému z násilných úmrtí nedokáže zabránit.(2.1.2018)

To je prostě klasika se spoustou vynikajících herců.Už jako kluk jsem tenhle film miloval,když ho dávali v televezi. Je jen škoda, že původní český dabing byl předělán,ne že byl vyloženě špatný,ale na ten původní jsem si nějak zvykl.A jedna taková perlička,nikdy dřív jsem si toho nevšiml,ale ve scéně kdy páni detektivové opouštějí kajutu mrtvé paní Doylové,je záběr právě na její hlavu a krásně ji tam cukaj víčka.(28.7.2008)

Agathu Christie a detektivky obecně jsem nikdy nečetla a ani se je číst nehodlám, ale tento film jsem vynechat nemohla už jenom kvůli Bette Davis. A takové herečky jako Mia Farrow nebo Maggie Smith mě ještě více na sledování filmu nalákaly. Je to klasická detektivka, která se dobře vyvíjí, odehrává se v atraktivním prostředí, herci hrají hezky (třeba podání opilé spisovatelky se mi moc líbilo), zkrátka taková oddychovka, na jejímž konci vám Hercule Poirot ukáže, zač je toho loket. Sice mají detektivky povětšinou podobný vývoj, ale toto je stejně kvalita a navíc jedna z mých prvních, proto mi to zatím nijak nevadí...(16.6.2013)

Francouz jménem Pollard, v jistých kruzích též znám jako Belgičan Poirot, opět vyšetřuje úkladnou vraždu v prostředku hromadné dopravy. Stavba příběhu není žádným překvapením (seznámení s postavami, jejich konfrontace s budoucí obětí, mord, vyšetřování formou postupného obvinění všech přítomných, další mordy a finále v salónku, kde se všichni sejdou, aby pachatel ze sebe sejmul to břímě a ostatní posbírali brady z podlahy, jak to ten kníratý sedlák, co nespoléhá na štěstí, rozlouskl).. Hvězdně obsazené (Watson Niven skvělý), občas vtipné, uteče to jak voda v Nilu a přinutí diváka řešit tu egyptskou zabíjačku spolu se slovutným Herculem. Ten kdyby byl co k čemu, tak by si vzal na palubu parníku kouzelný zvon soudce Ooky, nechal všechny podezřelé sáhnout a pak se podíval, kdo má čisté ruce. A že by si je lodní topič před tím musel umýt, to vám snad nemusím radit, monsieur..(28.12.2017)

• - Albert Finney byl osloven, aby si zopakoval roli Poirota z filmu Vražda v Orient Expresu (1974), avšak kvůli obrovským teplotám, které v Egyptě očekával, odmítl. (Kulmon)

• - Báseň, kterou Jackie (Mia Farrow) ostatním recituje, je "The Sons of the Suburbs" od Rudyarda Kiplinga. (Kulmon)

• - Film byl natočen na parníku Memnon. Ve filmu nese název Karnak. (Kulmon)