Jean Gabin v roli venkovského statkáře, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Francouzsko-italský snímek režiséra a scenáristy Pierra Granier-Deferrea z roku 1970 připomene Jeana Gabina (vl. jménem Jean-Alexis Moncorgé 1904–1976) v období jeho nejvyzrálejšího herectví, kdy měl již za sebou desítky slavných rolí včetně Jeana Valjeana či slavného komisaře Maigreta. Po dobu své 20 let dlouhé herecké kariéry natočil Jean Gabin téměř půl stovky filmů.
Postava starého patriarchálního farmáře Augustea Maroilleura, kterou ztvárňuje v tomto kriminálně laděném thrilleru, Jeanu Gabinovi dokonale padne. Jeho hrdina je despotickým, ale svým způsobem spravedlivým vládcem své půdy v tradiční farmářské rodině v Normandii, ve které společně hospodaří dvě dcery i jejich manželé. Ve chvíli, kdy Auguste zjistí, že jeho vnuk Henri je zapleten do nebezpečného obchodu s pašeráky drog a že jeho farma se dokonce stala úkrytem pro smrtící bílý prášek, neváhá vzít spravedlnost do svých rukou. Když je však prolita krev, nebezpečná hra se mění v nevyhlášenou krutou válku bez zákona a pravidel. (Česká televize)

Vančura

Pro mě osobně spíše nuda a zklamání. V paměti mi sotva uvízlo pár zvláštních momentů, jako třeba drásající sekvence zabíjení krav nebo záběr na prsa té znásilněné cuchty, ale jinak očekávám, že se mi tenhle film vykouří hodně rychle z hlavy. Mimochodem strašně mi vadila hudba, která mi přišla totálně mimo, jak vzatá z jiného filmu. Jean Gabin byl bezpochyby frajer, ale co z toho, když to stejně v telce odvysílaj v dabingu, který filmu vezme veškerou původní působivost. Tímto prohlašuji, že přestávám koukat na ČT2, dokud nepřestanou kurvit filmy dabingem a nevrátí se k vysílání v původním znění jako za starých zlatých časů - mám toho právě až po krk. ()

Snorlax

Jeden z nejslabších filmů Granier-Deferra. Morální poselství filmu je jako obvykle velmi silné, ale s atmosférou si tentokrát pan režisér tolik nevyhrál. Zřejmě se spolehl na dokonalé Gabinovo herectví. Gabin je obvykle přesný, ale jeho spojení s panem režisérem rozhodně lépe fungovalo v Kočce. A sám Gabin byl určitě mnohem zajímavější sedlák ve filmu Případ Dominici. Granier-Deferre předvedl své dokonalé režijní nápady mnohem lépe v La Métamorphose des cloportes. A že umí udělat Atmosféru dokázal v Kleci. Bohužel Heroin nepatří k tomu nejlepšímu, co pan režisér natočil, to už je možná lepší i obyčejná detektivka s Noiretem Utonutí zakázáno. Ale i ten nejhorší film Pierre Granier-Deferra nemá problém nad mnohými ostatními snímky vyniknout. A Heroin rozhodně není nejhorší, toto místo bych si dovolila obsadit seriálem Le Gorille. ()

Šakal

Heroin to je celkem jednoduchá rovnice, tj; jednoduchý, přímočarý, syrově odvyprávěný příběh, kopírující život zdejší farmářské rodiny v čele se samorostem, patriarchou Augustem (jako vždy výrazově velmi přesvědčivý J. Gabin) v mnohém mi připomínající Henryho Stampera resp. Fondu, K. Keseyho resp. P. Newmana, jehož heslo „neustupuj ani o píď“ by si mohl Auguste nechat z fleku vyrýt na trám vchodových dveří. Ani o krok, za žádnou cenu! To přes resp. navzdory faktu, že si z vaší louky s dobytkem udělají kuželkářskou dráhu, rozhycujou vaší stodolu a následně i vaší vnučku. Hrát si s živlem je však od nepaměti nebezpečné a tak se (vám) může lehce stát SPOILER, že než si stačíte uvědomit skutečný význam slovního spojení užitková voda, je z vás cedník resp. přírodní hnojivo, co právě zahazují hutnou ornicí a zarovnávají drnem aneb hovno nepatří na botu, ale do kvalitní úrodné půdy. 80% [Pokud byste čirou náhodou v průběhu snímku přemýšleli nad nižším hodnocením, tak závěr, potvrzující přísloví jablko nepadá daleko od stromu aneb, kde jinde si přečíst velké klasiky než v teple a klidu vašeho tichého sklepa, to rozhodne za vás]. ()

Anderton

Jeden člen rodiny sa nepodarí a hneď je z toho oheň na streche. Spôsobov ako sa s tým vyrovnať je viacero, pokiaľ je ale hlava rodiny stará škola, bude veselo. Teda iba divákovi, postavy zažijú možno viac utrpenia, ako vopred budú očakávať. Stará škola je aj Defferova réžia a Gabinove herectvo, takže si príde na svoje každý inteligentný divák, ktorý iste pochopí, prečo je riešená situácia tak, ako by sme ju my v našej dobe a prevažne ako obyvatelia miest neriešili. Augustov riskantný boj s neistým výsledkom a vopred očakávanými určitými obeťami je niečo veľmi špecifické a práve motivácia hlavnej postavy robia tento film aj dnes tak výnimočným. Tak ma napadlo, či sa pri takýchto typoch postáv dokázal ešte Gabin v skutočnom živote aj usmiať. Alebo či to nemal rovno nejakým štúdiom zakázané, kvôli prípadným viditeľným znakom na tvári, ktoré by mohli zničiť výraz jeho ultimátneho poker faceu. ()

nascendi

Vydarený Gabinov film. Ten v ňom nielen skvelo zahral postavu patriarchálne založeného majiteľa statku, ale rovnako ako vzal na seba úlohu vysporiadať sa s heroínodeficitnými dealermi, tak aj sústredil na seba všetku pozornosť. A to bolo dobre, pretože ostatné postavy, aj keď mnohé z nich patria k známym francúzskym hercom popri ňom pôsobili nevýrazne až komparzovo. Plný počet hviezdičiek nemôžem dať, pretože som mal niekoľkokrát problém s uveriteľnosťou príbehu. ()

PetrPan

Trošku jsem se zasekl na malém detailu, který mi zkazil jinak skvělý dojem z drsňáckého poselství filmu o spravedlivé válce za čest a svou rodinu. Tím detailem pro mě bylo dobrácké jednání mafiánů, které ani nenapadlo vzít si to co se nabízelo a pak se dožadovat směny za svůj majetek a souputníka. Gabin se netvářil, že by se nechal jen tak zastrašit, tak nechápu, že když už obšťastnili ženskou část rodiny svou návštěvou, Gabinovic vnučku při té příležitosti zprznili ( i když těžko říct, nebyla zas tak otřesená), proč si hergot třeba tu holku nevzali sebou ? Zřejmě to nechtěl Granier-Deferre tak hrotit nebo to možná jen nedomyslel, zaslepen poctou chlapáckému postoji k obraně svého teritoria. Každopádně Gabina si zvolil dobře, ten by patrně ustál s kamenným výrazem ve tváři i vyvraždění celé své rodiny a přesto by to byl sympaťák. Ohrožení vlastního teritoria může mít různé odstíny a já si z tohoto filmu beru ponaučení, čili až mi zase zazvoní jehovisti u baráku, tak... ()

dopitak

Jean Gabin ve své (pro mě) možná nejzralejší roli muže starých pořádků, pro kterého dobré jméno rodiny znamenalo víc než strach o životy svých blízkých. Dabing ČT (Jean Gabin-Alois Švehlík) - nadabováno slušně, ale Gabin měl u nás vždy prostě lepšího dabéra. Překvapivě zápletkou trochu mrazivý snímek, u kterého ale klidně můžete uvěřit, že podobně "tvrdohlaví muži" staré školy opravdu ještě žijí. EDIT: A s velkou chutí jsem si film zopakoval v původním, brněnském dabingu, jemuž dominoval Josef Větrovec ()

Crocuta

Herecký koncert Jeana Gabina. Rolí podobných této (autoritativního vůdce rodinného klanu) stvárnil předtím i potom více, tady je ale podle mého ještě přesvědčivější než jindy. Spolu s ostatními herci, rychlým spádem a kvalitně zpracovanými akčními scénami dělá Gabinovo mistrovství z tohoto snímku nezapomenutelnou záležitost. ()

Chrustyn

Gabin jako tvrdý i tvrdohlavý majitel statku, který pro čest rodiny a "čisté" jméno, bude klidně zabíjet. Nečekaně kvalitní snímek, který stojí převážně na Gabinově výkonu, který je jako vždy perfektní, ale překvapuje i nečekanými scénami (masakr dobytka byl nejsilnější scénou filmu). ()

classic

Pred starým farmárom Augustom Maroilleurom sa tzv.trasie celá jeho rodina,t.j extrémna prísnosť,rešpekt,kde do popredia sa kladie disciplína+dôraz na rodinu,ktorú bráni zubami-nechtami.Ale jedného dňa sa zistí,že jeho vnuk nie je neviniatko,že sa zaplietol s pašerákmi drog,ktoré Augustus našiel,vymlátil vnuka hlava-nehlava,ale hodnota tohoto heroínu je vysoká,prídu si preň díleri,ktorí nevedia,čo činia,lebo vďaka nim potečú hektolitre krvi.Začali sa vyhrážať starému farmárovi,znásilnili jeho vnučku,prerazili mu kravy,zapálili mu šopu,ohrozujú rodinu Maroilleurovcov.Fascinovalo ma ako chladne bez emócii s kamennou tvárou,bez štipky nervozity sa ku problému stavia Augustus,ktorý si s touto bandou začne boj,ktorý bude mať koniec...Pre koho bude deštruktívny,to si každý divák domyslí sám... JEAN GABIN si zahral množstvo charakterov,ale na tento len tak nezabudnem. ()

Arsenal83

Tento film ma až tak nebavil. Na tak malú stopáž je príliš natiahnutý, je tu veľa hluchých záberov niekde na statok, na kravy, ale čo mi vadilo najviac je určite hudba. Strašne výrazná, veľmi hlučná, priam rušivá. Možno je to tou dobou, ale predsa len ten decibelový rozdiel medzi zvukovou hladinou hovoreného slova a nejakých klávesov sťaby od Vaša Patejdla bol obrovský. Gabin ako vždy výborný, ale film ma nechal v rámci dejovej línie absolútne chladným. ()

honajz

Dost mě to zklamalo. Oč mělo jít? Že sedlácký život is the best a moderní doba mu do něj nemá co strkat rypák? A že to omlouvá i násilnou trestnou činnost? Nevím. Sice se mi líbí závěrečná scéna, kdy konečně vnuk řekne, že se pojede podívat na dobytek s dědou a nemluvný děda utrousí, jak chceš, to má jistou sílu. Ale jinak sledujeme rozvleklou historku, která si i přes krátkou stopáž pomáhá mnoha záběry krajiny, polí, bažin, řeky, z letadla, ale všechny na jedno brdo, takže to začne taky brzy nudit. A nechce se mi věřit, že by policie někde nenašla otisky prstů třeba na potopeném autě, aby měla nějaké důkazy. A i když to nemělo být, často mi postava starého statkáře přišla spíše krajně nesympatická, než že by nabízela tu spojitost člověka se zemí. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = ?.?.19??, réžia českého znenia (ČST Brno 1989) = JIŘÍ KUBÍK, Gabina dabuje JOSEF VĚTROVEC+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 3.8.1997, réžia českého znenia (NOVA 1997) = MARIE FRONKOVÁ, Gabina dabuje JOSEF VINKLÁŘ+PREMIÉRA NA ČT 2 = 19.10.2008, réžia českého znenia (ČT 2008) = ZDENĚK HRUŠKA, Gabina dabuje ALOIS ŠVEHLÍK --- Za poctivých 5. A to po každej stránke. Nechápem prečo mi tento film doteraz unikal. (Asi to bude tým, že som začiatkom 90 - tych rokov nenašiel vôľu požičať si VHS od LUCERNAFILMu.) Toto je ale presne ten starosvetsky a poctivo, opakujem POCTIVO, nakrútený majstrštyk, ktorý má údernú a nosnú zápletku, premyslenú obrazovú kompozíciu, úsporné dialógy, priestor pre premýšľanie a najmä tak neuveriteľne formalisticky moderný a nadčasový záver, aký sa dnes už nenosí. Posledný záber filmu je geniálny a hudba v ňom použitá nie je len prázdnou kulisou (kvôli ktorej hudbu vo filmoch vnímam len zriedkavo), ale rovnocenným partnerom ostatným zložkám. Plytvať slovami ohľadne GABINovho profesionálne odvedeného výkonu nehodlám. Vyzdvihol by som ale vynikajúci výkon jeho dabingového protipólu ALOISA ŠVEHLÍKA. (25.6.2009) TECHNICKÁ POZNÁMKA: Pôvodne bol HEROÍN uvedený v ČST s brnenským dabingom v hlavnej úlohe s Větrovcom. ČT ale svoj dabing nepoužila, lebo v ňom vraj komunisti niečo scenzurovali. A takýchto prípadov sa údajne vyskytuje celá kopa. Nemôžem si pomôcť, ale tak sa mi vidí, že opäť sa nám tu rodí nová cenzúra, kedy namiesto toho aby ČT pred film trebárs dala komentár, že "toto je cenzurovaná verzia" a film normálne uviedla (nakoľko určite nielen mňa z historického hľadiska pôvodný dabing zaujíma a potom v repríze nech si púšťajú novú verziu) radšej ho nenávratne "zakope" do archívu. Idioti. (19.7.2009) ()

borsalino

Heroin jistě likviduje lidi i celé rodiny, ovšem nikoli rodinu despotického a autoritativního farmáře Maroilleura (Jean Gabin). Jeho vnuk Henri se zaplete s překupníky drog, ale "děda" ho nekompromisně přivede na správnou cestu. Zabijáci chtějí zpět své drogy a Henriho a neváhají k tomu použít jakékoli metody. Farmář Maroilleur však přestane jednat v rukavičkách. Brzy se začíná policie ptát, ale vyšetřující komisař a ani soudce nedokáží prolomit neprostupnou bariéru mlčení. Henri nakonec dokáže, z jaké je krve. Drsné a tvrdé. ()

J.Connor

Hixploitation naruby. Zvěř z města si chce poddat mírumilovné a civilizované vesničany. Aneb žabák Gabin jako farmář ze staré školy, tak staré, že vražda je legitimním prostředkem pokud je vaše rodina v nebezpečí. Ústřední skoro až westernový hudební motiv od Serge Gainsbourga je opravdu libový. ()

Kimon

Bohužel pro mě zklamání. Jean Gabina mám hrozně rád, zahrál svou roli pro něj typicky profesionálně, ale ... scénář byl poněkud děravý a naivně zpracovaný. Než krimi, thriller bych označil tento film jako poučnou naivní pohádku pro mladistvé. Jak by bylo krásné, kdyby každý druhý z nás mohl tak jednoduše a beztrestně zlikvidovat "špínu" kolem nás. To sice funguje ve filmu Pierre Granier-Deferra, ale ne ve skutečném životě. Bláhová odtrženost od života je zde cítit na hony. Tím mám na mysli boj proti mafii, nikoliv tvrdý život statkáře a jeho rodiny. Podle zdejšího hodnocení je kupodivu "Heroin" divákem přijímán. :-). Snad pro velmi dobré vykreslení charakterů jednotlivých postav. ()

argenson

Mít jako protivníka Jeana Gabina není žádná sranda ani pro gaunera, ani pro policajta. Můj obdiv patří i Gainsbourgovi, který dokázal složit hudbu úplně mimo mísu, mimo atmosféru, ale tak dobrou, že to vůbec nevadí. Na podobné téma mě ale asi stejně víc bavily Spálené stodoly. Ty totiž měly konec, ten tady chybí. ()

Padme_Anakin

Rozlehlé zemědělské usedlosti vládne pevnou rukou málomluvný hospodář. Dědictví po předcích v rodinné tradici a úctě nejen zachovává, ale i zvelebuje a rozšiřuje. Celá rodina tu žije pohromadě a živí se poctivou prací, dřinou. Výjimkou je Henri, hospodářův lehkomyslný vnuk. S naivní představou rychle a lehce nabytých peněz se zaplete do pašeráckých obchodů s drogami a balíček heroinu schová ve skrýši, kterou používají muži při lovu kachen. Jakmile se dostane balíček do rukou hospodáře, odstartuje se nesmlouvavá bitva s mafií a je nabíledni, že střet to bude drsný. P.S. Chci dědu. ()