Lucie Výborná uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina. 22. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie, proběhne opět ve slavnostním stylu. Skleněné sošky z dílny Jakuba Berdycha budou předány ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v sobotu 21. února 2015 během gala večera, který v přímém přenosu uvidíte na prvním programu České televize. Šanci získat letos Českého lva mají tvůrci více než 50 celovečerních hraných filmů či dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. (Česká televize)

Malarkey

Tak co ten Jim Carrey? Byl opravdovej nebo ne? Za mě musím říct, že letošní Čeští lvi byly docela fajn. Sice vůbec nedokážu posoudit, zdali si Cesta ven zaslouží všechna ty ocenění, protože jsem film dosud neviděl, nicméně musím uznat, že pár dobrých nápadů tenhle večer prostě měl. Trošku mě mrzí, že jedinej Trojan a Plesl se u děkovných řečí jako jediní trošku rozpovídal. Většinou právě na to povídání se těším nejvíc. Hlavně teda proto, že divák má alespoň formou těch řečí nějaký bezprostřední kontakt s herci, které v naší malé zemičce má moc rád a může je vidět jako lidi a ne jako herce. Na druhou stranu se mně ale moc líbil nápad s doktory, kteří se pro změnu docela dobře rozpovídali a to je dobře. Nebyl vlastně jedinej, kterej by mně něčím nerozesmál, což bylo dobře. Lucie Výborná taky nebyla úplně zlá, ale asi je pravda, že ani ona úplně ne každému sedne. Dala tomu takovej ten solidní punc, co nic nezkazí a není zákeřně expresivní, jako to bejvalo dřív. U Oskarů je to trošku jinak, tam to ti moderátoři většinou umí ukočírovat. Hudební vystoupení se také povedla a Rudolfínum taktéž vnímám jako příjemný prostor pro takové udělení. Na závěr musím pochválit i ty vstupy jednotlivých nominovaných tvůrců alespoň formou těch medailonů. Je pravda, že to alespoň trošku vynahradilo to, že u děkovných řečí toho už moc neřekli. ()

golfista

Česká televize zařadila "České lvi" mezi prefabrikáty typu nejlepší atlet, hokejista, fotbalista, lyžař atd. Ale vyhlašování nejlepších v oboru, který má bavit diváky, by mělo být přece jenom jiné. Myslím tím zábavné. A i když Lucie Výborná nic v podstatě nezkazila, tak tudy podle mého cesta nevede. Pod Vachlerem byl ke konci český lev už zralý na utracení, ale takhle učesaná hříva ... to už je moc. ()

Enšpígl

Českému filmu se vrátila noblesnost. Prospělo přestěhování z Lucerny do Rudolfína, které mnohem více odpovídá nejprestěžnější tuzemské "filmové" události. Lucie odmoderovala přenos skvěle, její projev působil nenuceně a odlehčeně. Navíc jí to v tom černém kostýmku velmi slušelo. Předávání cen od lekářů byl odvážný tah, ale jak je vidět publikum se nejednou pobavilo, což mělo pozitivní vlnku i na mě. Lekářské slovní prology byly rozhodně zajímavější než rádobyhumor předávajících z dřívějších let. Pochvala letí i holkám do Hamburku, jejich hudební vsuvky působily originálně, svěže, hlavně ta druhá byla hravá. Pár mušek tam sice přelétlo (Carrey), ale celkově jsem při sledování tohoto ročníku měl pocit, který jsem u lvů neměl už dlouho, tedy profesionálně odvedená práce ve všech směrech a že sleduji přenos z významné společenské údalosti. Pokud jde o zdejší negativní reakce, ty se tak trošku dali čekat a přesně zapadají do reakcí na celou současnou českou kinematografii a jako vždy u mě vyvolávají už jen pobavený úsměv. Pozérství tady na csfd začíná být víc než filmových profilů. ............Pokud je pravda, že akademici ty filmy neviděj a jen tipujou podle obsahu nebo podle čeho, tak to jděte do prdele, to pak nemaj ty cenu absolutně žádnej význam natož prestiž a je to jen ubohá šaškárna. My nejsme USA, aby se těch pár filmů nedalo nakoukat a pokud to maj akademici v prdeli, sednou si někde u piva a kamarádsky si tam hážou nominacema, tak to potěš koště. ()

Cival

Vyhlášení ankety doktor roku lemované rekordně slabou filmovou nadílkou. Moderování Lucií Výbornou tak suchopárně veřejnoprávní, že by jeden usnul. A je samozřejmě smutné, že jestli Cestu ven opravdu akademici viděli, násobně vzrostl počet diváků, kteří film zhlédli - co 500 platících diváků, to jeden Český lev... Rudolfinum je nicméně krásné. ()

Radek99

Koncepci večera jsem nepochopil - co má s filmem společného třeba Lucie Výborná, svět medicíny a předávající lékaři, nebo ryze koncertní sál Rudolfina? Nějak se mi v tom všem ztratily oslí můstky...stejně jako se ztratily moderující paní Výborné. (Ta byla mimochodem Výborná jen podle jména.) Česká televize chce z předávání ocenění za nejlepší filmy uplynulého roku zřejmě udělat sterilní typizovaný zábavný večer podle svého veřejnoprávně-nováckého mustru. Beru to jako předstupeň k příští, již dokonalé televizní estrádě (samozřejmě s nováckými čísly sledovanosti). Nostalgicky vzpomínám na éru moderujícího Jaroslava Duška, na dobu, když byli Čeští lvi ještě významnou společenskou událostí a zároveň událostí televizního programu... Estetiko trapnosti, vrať se, bylas lepší než tohle nudné blýskavé nic! ()

• Organizátori sľubovali, že na ceremónii vystúpi Jim Carrey, lenže na pódiu sa objavil nejaký jeho dvojník. A hoci to bolo publiku podozrivé, deň po kolosálnom zlyhaní ešte zúfalo presviedčali médiá a verejnosť, že ich Jim Carrey bol pravý. Ako zaujímavosť si to všimli v britskom Guardiane, Daily Mail aj vo francúzskom Figare. „Stali sme sa obeťou žartu," priznali neskôr Česi v stanovisku. Oklamala ich falošná agentúra, ktorá sa celý čas správala profesionálne. (Zdroj: SME) (hippyman)