Ďáblův advokát

• USA Devil's Advocate (více)
Trailer

Mladý úspěšný právník Kevin Lomax obhajuje učitele Gettyse obviněného ze sexuálního obtěžování své žačky Barbary. Přestože během přelíčení zjistí, že učitel je opravdu vinen, podaří se mu dosáhnout osvobozujícího rozsudku. Když pak Kevin se svou manželkou Mary Ann oslavuje v baru, neznámý muž mu nabídne práci za skvělých podmínek u prestižní právní firmy, kterou z New Yorku řídí John Milton. Manželé se přestěhují do Miltonova rodinného mrakodrapu. Kevin je fascinován bohatstvím svého nového prostředí a plnou silou se pustí do práce. Cosi se však změnilo. Vítězství není jenom cílem, stává se posedlostí. John Milton navíc, jak se zdá, nalezl v mladém právníkovi zvláštní zalíbení. Kevin se tak ocitá v osidlech samotného ďábla a čeká ho pekelně nebezpečná životní cesta. (TV Nova)

Trailer

Pohrobek

Když právník, tak ďábel. Když ďábel, tak Al Pacino. Nedovedu si představit přesvědčivější ztvárnění, než jaké tu vykouzlil božsky-ďábelský Al. Výborně stupňované napětí vyúsťuje v geniální Al Pacinovou hereckou etudu. Avšak kdekoli a kdykoli se objeví máme možnost sledovat nebývalý herecký koncert. Dokonce i Reeves zvládá svoji roli spíše nerozhodného a lidsky slabého právníka překvapivě dobře. Závěrečné rozřešení je podle mně už zbytečné a ubírá filmu na síle. Poslední ďáblův úsměv je už moc krátký na to, aby nás opět vpravil do mistrovsky budované atmosféry celého filmu. ()

Malarkey

Ani jsem netušil, že Ďáblův advokát dokáže být takové napínadlo, protože prvních půlhodiny rozhodně jde odničeho nikam a teprv když se začnou dít divné věci, dává to všecko dohromady nevídaný smysl, jenže si to pohorší závěrem. Závěrem tak dlouhým a napínavým, že mi příjdě, jak je neskutečně přitažený až ke dnu. 144 minut filmu dávají docela zabrat. Nebránil bych se tomu, kdyby film mohl být o něco kratší, protože ten konec tomu dává rozhodně velký záhul. Poslední soud totiž nadejde a Keenu Reeves pozná v čem je jádro pudla. I já poznám v čem to všecko tkví, ale koncem to bohužel nezachrání. Rozhodně to není špatný film, ale nedokážu souhlasit se zdejším hodnocením. S Keenu Reevesem jsem se nedokázal spřátelit, délka mi přišla přehnaně dlouhá a natahování děje zbytečné. Každopádně to účel splnilo a já zůstal napjatý až do konce. Tímto tři hvězdičky dávám ze zklamání, které ke mě přispěchalo a nijak nepotěšilo. Ďáblův advokát je dobrý film, má v sobě démonického Al Pacina. Ten tomu určitě dává co proto, takže s tím si film rozhodně může podat ruce, ale jinak je to všecko podle mě takové šedě průměrné a ani Keenu si s tím neporadí. Al Pacino prostě zvítězí na plné čáře, ať si kdo řiká co chce. --- Kdo jsi? - Mám spoustu jmen... - Satan. - Říkej mi "tati"... ()

Fiftis

Byť dobrý advokát nie je len tak, o to viac sa tí najlepší cenia. Veľmi príjemne plynúci film bez okázalých efektov, za to so zaujímavým dejom a hereckými výkonmi. Ten diabol bol jednoducho skvelý. Al Pacino ako satan - to je skvelá voľba. A ešte jedna vec ma dostala. Jeho dialóg so synom v závere filmu nemal chybu. Skrátka film nielen pre pobavenie, ale aj k zamysleniu. Veľmi kvalitný film plný satanizmu so skvelým koncom. Headshot bol nečakaný a ja len tlieskam. Ako réžií, scenáru tak aj Reevesovi a Pacinovi. ()

J*A*S*M

Vynikající mysteriózní thriller, v němž Al Pacino odvádí úžasný démonický výkon. Příběh se rozjíždí pozvolna, dokonce jsem zapochyboval, že se avizované nadpřirozeno vůbec projeví. Od poloviny to naštěstí chytne ten správný směr, Satan perlí, Charlize Theron působivě blázní a Keanu Reeves se v tom pěkně veze. Dokázal bych si představit o asi třicet minut kratší stopáž, ale nevadí, nenudí to ani takto. 9/10 Horror movie of the year ()

Morien

Zvláštní variace na film s odměnou na konci, což je můj nejoblíbenější žánr, ale bohužel čím delší dobu film znám, tím víc mi přijde jako obyčejné béčko, kterému dochází dech. Možná filmu nerozumím proto, že hrubě diskvalifikuje jakýkoliv pokus o ženský prvek a hraje si jenom s plochými machistickými motivy. Al Pacino je regulérní ďábel, ale ne v této roli. A co se týče filmu o daemonu v nitra člověka, který končí písní Rolling Stones a je téměř v každém smyslu dokonalý, doporučuji Anděla smrti s Denzelem Washingtonem. ()

• Do finálního sestřihu filmu se nevešla pikantní scéna z večírku výkonného ředitele Miltonovy (Al Pacino) firmy Eddieho Barzoona (Jeffrey Jones). Mary Ann (Charlize Theron) hledá svého muže Kevina (Keanu Reeves), když ji kdosi pošle do knihovny. Mary Ann tam narazí na tři lidi, kteří mají sex. Marry Ann z místa odejde poté, co ji jeden ze souložících vyzve, aby se k nim přidala. Přestože v konečné podobě snímku natočená scéna není, ještě více osvětluje pozdější podezíravost Mary Ann – vzhledem k tomu, co viděla na firemní party – vůči Kevinovi a jeho možné nevěře. (casyy)
  • Než Kevin Lomax (Keanu Reeves) nastoupil jako advokát k Miltonově (Al Pacino) firmě do New Yorku, vyhrál na Floridě včetně Gettysovy kauzy 64 případů. V New Yorku zvítězil v dalších dvou procesech (porážka kozy Phillipem Moyezem a několikanásobná vražda v podání Alexandera Cullena), jeho skóre se tak zastavilo na čísle 66. Je to narážka na cifru 666, tedy Číslo šelmy, které odkazuje k Satanovi. (casyy)
  • Když Kevin Lomax (Keanu Reeves) opustí po smrti své ženy Mary Ann (Charlize Theron) nemocnici, aby od Miltona (Al Pacino) zjistil pravdu, ulice je prázdná. Jde o 57. ulici, která je normálně plná chodců a aut. Záběr natáčeli tvůrci v neděli v půl osmé ráno. (casyy)

Související novinky

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)