The Expanse - Season 4 (série)

Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2019, 7 h 50 min (Minutáž: 43–53 min)

Mno. Čo sa mňa týka, tvorcovia sa v nasledujúcej sezóne budú musieť riadne snažiť, aby som The Expanse zase hlasno odporúčal ako najlepší momentálne bežiaci sci-fi seriál. Po možnostiach, ktoré sa otvorili na konci 3. sezóny, som čakal omnoho viac. Jasné, nemuseli lietať z Pandory na Tatooine a brodiť sa mimozemskou flórou a faunou. Ale hrabať sa v štrkopieskoch na jednej pustej planéte, to mi je akosi málo. A to je ešte najzaujímavejšia dejová línia, tie ostatné ma vôbec nebavili - ani dievčina na Marse, ani fakujúca prezidentka a jej nudný manžel na Zemi, a pri línii s bývalými a novými teroristami a smiešne rozprávajúcim Strathairnom som sa občas pristihol pri tom, že už to vôbec nevnímam. Má to ale aj dobré momenty, hlavne kríza v druhej polovici série je celkom slušne vystavaná. Najlepšou postavou je Amos, len škoda, že namiesto frajerského mlátenia ľudí musí prežiť romantickú zápletku.(20.1.2020)

• Spectateur

Na to, jak moc se mi líbily ostatní řady, tak o to víc jsem zklamán touto. Jako by se tvůrci přitáhnout co nejširší publikum, protože jinak si nedovedu vysvětlit nánosy patosu a prvoplánových rozhodnutí. Vedlejší postavy jsou jen do počtu - je jim dán prostor jen tehdy, když mají vyvolat reakci posádky Rocinante, a žádná vlastně nevynikne a nijak nepřekvapí. Boční linie OPA je skutečně odsunuta na druhou kolej a oba dříve aktivní vůdci Drummer a Ashford většinou jen tlučou prázdnou slámu v nekonečných rozhovorech se svou špatnou angličtinou, která se navíc dá čím dál méně poslouchat. Záporák je bohužel pořádně pouze jeden, a vedou ho jen velmi průhledné motivy, se kterými se prostě nelze ztotožnit. To, co se mi na předchozích řadách líbilo - ta rovnováha mezi postavami, velká porce překvapení, a to vše zasazené do hezky vypadajícího a fungujícího sci-fi prostředí nějak vyprchalo a zbylo jen jakési torzo.(3.1.2020)

Tlak na tvůrce byl opět obrovský a oni opět obstáli. Sérii nejvíce chybí ty tři díly na které jsme byli zvyklí. Dále mi chybí dokonalý účes Naomi a vůbec vývoj všech postav je prazvláštní. Připadá mi, že hlavní postavy jakoby ustupují a nové (výrazné) nepřicházejí. Burn Gorman je jediná pořádná záplata. Ke konci série však i jeho postavě dochází šťáva. Holt nastolenému stylu vyprávění tyto pasáže ne úplně sedí. Vhodně jsou přimíchány dějové linie z Marsu a ze Země, ale nikterak neoslnily. 9/10(14.2.2020)

Poté, co s03 na konci uzavřela úplně všechno, musí s04 rozjet od začátku nový děj. Opět tak začínáme sledovat několik zpočátku nesouvisejících dějových linek, které se až postupně proplétají a série začíná poměrně zvolna a i přes posun "měřítka" na širší události poměrně komorně. Bohužel. Všechno (děj, efekty, postavy...) je sice pořád solidní, ale nějak tomu chybí "jiskra" navíc - není tu moc tajemna, nic není moc vyhrocené, drama mezi postavami se omezuje na vztah části hrdinů se dvěma protivníky a i vykreslení globálních následků třetí série je sice dostatečné a "kompletní", ale nějak postrádá - zejména emoční - hloubku. Každopádně příběh je pořád zajímavý, stejně jako postavy (nebo alespoň jejich většina) a v zásadě se tu rýsuje začátek další suprové jízdy na další jednu nebo dvě, možná i tři série. Která, doufejme, bude opět solidně a kompletně zakončená, stejně jako byla ta předchozí.(6.1.2020)

Přijde mi, jako by se seriá restartoval. Vůbec se nepokračuje dál v otevřených věcech, ale skočilo se na nové světy přichází nové postavy. Ve strojovém tempu se přeskakuje mezi postavami (Mars, Pás, Země, “planeta”) a většinu času se žvaní. Nejotravnejší je Země a Pás. Když už se děje něco zajímavého tak na Marsu nebo “planetě” a o to více je otravnější sledovat tlachání na dalších lokacích. To co nelze upřít je propracovanost logiky jak vše funguje. Je znát, že se hodně přemýšlelo nad technologickou stránkou Expanse universa.(12.1.2020)