Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Darill

Když úplně zapomenu na to, že jsem četl knihu, tak je RPO svižný odpočinkový akčňák, u kterého se člověk docela dobře pobaví (= 80 %). Jako adaptace předlohy to však nefunguje vůbec. Změněný je bohužel celý příběh, všechny klíče a vlastně i celá pointa... ()

Jaro.Krafcik

Ready player one nebol zlý film, a hra sa ozaj začala. Spielberg vie pracovať s sci-fi poriadne dobre. Ale niečo tomu chýbalo. Lepšie spracovanie s hernymi prvkami. Ale stále sa jedná o kvalitný film s dobrou hudbou, prostredím a nápadom. Poteší každého hráča 4* ()

JohnSmith

Co tak napsat? Pěkná pohádka, virtuální orgie. Tiše obdivuji fantazii člověka, který to napsal a ještě víc toho, kdo to natočil.Bravo Stevene. ()

ghatos

Některé nápady byli fajn (Osvícení), některé výtky napadnou skoro každého, ale v rámci filmu beru tyhle zbytečné limity. Pro starší děcka podívaná, kde jde přece hlavně o co? No, přece o lásku, kamarádství a nějaké ty hodnoty, i když jako tohle jim zrovna nežeru. 67%. ()

drackula

Skvelá pop-kultúrna jazda, ktorú som si užíval od začiatku do konca. Vďaka neskutočnému množstvu odkazov, narážok a nápadov som sa neustále usmieval. A skvelý bol aj hudobný podmaz. Drobné chybičky tu určite boli, ale nebolo to nič vážne. Knihu nepoznám, čiže syndróm porovnávania sa ma netýka. 90% ()

V.Silver

Je to hezky udělaný, ale vlastně poměrně obyčejný film. Hromada skvělých efektů, záběrů kamery atd., ale nevím, jestli to bylo pořád relativně uměle vypadající grafikou, nebo něčím jiným, každopádně mě to většinu času nechávalo chladným. A to jsem od dětství aktivní hráč, který začínal na Atari :) Nelituju, že jsem si to pustil, bylo to fajn, ale od Spielberga jsem čekal fakt velkou pecku - a očekávání je svině, že. ()

Dagoussek

Trochu jsem se bála, počítačové hry a scifi nejsou můj šálek kafe. Ještě na začátku jsem si říkala, že to nedám, ale chtě nechtě mě to do děje vtáhlo. Názvy her jsem nepobírala, ale líbilo se mi celkově smysl celého filmu, ať se stane zázrak a PC hry zruší doopravdy nejen v úterý a čtvrtek... ()

Ichabod

Po druhém shlédnutí musím uznat, že Spielberg rozhodně má prst na tepu doby. Film má fantastickou grafiku, má několik zcela pohlcujících scén a je zábavný a odlehčený a přitom neztrácí napětí. Jako člověk, co si popkulturní odkazy a osmdesátky užívá ve filmu i hudbě stejně jako devadesátky ve kterých jsem dospíval, mohu film s chutí doporučit. Technická kvalita je o dvě třídy výše, než třeba celé MCU. Množství CGI co nešlape po vyprávění a oba světy, jak OASIS, tak ten opravdový fungují skvěle. . Kupuji knihu. ()

Kalidor_

Vizuální požitek a mnoho drobných, potěšujících retro odkazů. I přes předvídatelný a klišoidně unavující konec se jednalo o velice příjemnou jízdu. ()

FrajerTom

Čím víc jste viděli, slyšeli, četli, hráli... tím víc budete touhle skvělou jízdou popkulturními odkazy odměněni! ()

P1tr

Solidní adaptace skvělé knihy, ve které se filmovým tvůrcům daří udržet základní myšlenky a celkem i atmosféru předlohy. Tvůrci pojmuli v mnoha ohledech zadaptování knihy velice volně a spousta prvků je více či méně výrazněji upravena, což by normálně čtenáře odradilo, ale v tomto případě je mnoho změn oproti knize k lepšímu a několik původních anticinematických prvků bylo pro velké plátno šikovně zatraktivněno. Ačkoliv filmaři dělají co mohou, nedaří se jim navodit stejné kouzlo jako u knihy, která přecijenom mohla jít více do detailů a vedle virtuálního OASIS nám nabídla barvitější a zajímavější vykreslení reálného světa. V tomto ohledu Spielbergova verze těžce zaostává a scény mimo virtuální realitu jsou velice nezajímavé, osekané a často působí velmi lacině, díky čemuž nefunguje emoční napojení na postavy a je vám pak celkem jedno, co se s nimi děje. Tento neduh vynahrazuje výborná linie odehrávající se v OASIS nabízející jedno vizuální pozlátko za druhým a také díky hledání easter eggů nedá tato část vašim očím odpočinout. Bohužel díky nudnějším scénám mimo OASIS a i pár slabším okamžikům přímo ve hře ztrácí snímek často tempo a někdy se celkem vleče. A právě ony nefunkční scény v realitě mají za následek, že je ve výsledku Ready Player One celkem pohodovým a nenáročným dobdrodužstvím, které si ale užijete jen zčásti a nikdy vás naplno nepohltí a jde tak o poměrně prázdný biják, který mimo vizuálně nabitých scén příliš nezaujme. Pomrknutí na fanoušky popkultury je tu stále hodně, ale přesto i tato část působí oproti knize ošizeně a také díky částečnému odprostění od tohoto aspektu film nedokáže zaujmout tolik, jako kniha. Spielberg se nemá příliš za co stydět, neboť je RPO stále solidní zábava, jen je bohužel nevyrovnaná a na předlohu ve spoustě aspektech ztrácí. Za shlédnutí na velkém plátně to ale rozhodně stojí. ()

TroiMae

Čekal jsem, že to bude jen taková zfilmovaná videohra. A taky že jo, za 60 %. Jenže postupné nacházení všech těch pop kulturních odkazů, jako velikonočních vajíček, kterými je film napěchován, z toho udělalo takový popkulturní mashup. Některé byly obzvláště vypečené a moje 80kové a 90kové vnitřní dítě si opravdu lebedilo. A najednou se odemkne bonusové kolo, které si prostě zaslouží samostatnou hvězdičku! Za splněný dětský sen (ve snu). Nebo noční můru. No nejde to prozradit a nezkazit kubrikoidní pointu. Ale jen za to to stálo. Tohle je dětský film pro vaše dospělé vnitřní dítě… Jo a je to celkem (nejen) genderově pestré a v jednu chvíli skoro i nehetoronormativní… skoro. Bonus v bonuse je aspoň ex post Lena Waithe, která jako první černá žena získala Primetime Emmy Award for Outstanding Writing for a Comedy Series za epizody, kterou částečně napsala na základě své osobní zkušenosti s vyoutováním se své matce a ve své děkovné řeči ocenila LGBTIQA odlišnosti jako superschopnosti. Její postava/postavy (které se ve virtuální realitě na gender nehledí) zažije perné chvilky <3 „Dvojčata, víte, jak se odsud dostaneme?“ ()

tommmy89

Filmom som bol užasnutý a milo prekvapený... Podľa hodnotení som už bol dopredu pripravený na nejakú BOMBU, aj som sa jej dočkal. Spielberg je proste vizionár a čakať od neho môžme po tomto filme aj nemožné. "Starý dedko" vedel spráskať film takých rozmerov, ktorý pohladil dušu a srdce každého hráča / nehráča rôznych hier, ktoré boli vo filme načrtnuté. Film sa prakticky točil okolo "nádejnej budúcnosti" nášho sveta, presne tak, ako si ho vykresluje naša prítomnosť práve teraz. Tak trochu som sa tomu i zasmial, pretože Virtual reality je dnes módny hit, no predstaviť si ho na všetkých generáciách je tak trochu odvážne :D No boh vie, čoho sa mi už nedočkáme, ale niekedy bude reálne. Nápad za milión => svet virtuálnej reality, kde je každému lepšie, pretože ten skutočný svet nestojí za nič. Vo veľa prípadoch pravda, no v mnohých bullshit. Vezmite si to ako chcete, no film je veľmi kontroverzný a nie každý ho bude hodnotiť pozitívne. Je určený skôr pre mladšiu generáciu a hlavne chlapcov, ktorý hrajú počítačové hry. [videné v kine] ()

Hugo01

Hned na začátku zmíním, že předlohu jsem nečetl, ale rozhodně to plánuju!! U Ready player one se už dopředu vědělo, že to bude velká věc, mohla se z toho vyklubat opravdová pecka, vzhledem k (prý) peckoidní Clineově předloze, ale taky z toho mohla vylézt slátanina, vzniklá ze Spielbergova pokročilého věku a z něj plynoucího špatného uchopení celého námětu. Můžu s klidným svědomým říct, že B je správně, svět OASIS se musel líbit úplně všem, ať už políbeným nebo nepolíbeným knižní předlohou. Je prostě vidět, že Steven stále hraje v první lize. Moje geekovské já se celou stopáž tetelilo blahem a po skončení závěrečných titulků jsme ještě dlouho přemítali, kterých easter eggů jsme si všimli, a brouzdali internet, kterých naopak ne. Přes lehkou nesympatičnost hlavního hrdiny v podání Tye Sheridana jsem se také přenesl a už se nemůžu dočkat, až se mi děj trošku vytratí z paměti, abych si mohl zážitek zopakovat. ()

Hollohlaway

Četl jsem knihu, takže mohu srovnat. Film je výborná popcornová jízda, v podstatě pocta 80-tým letům, což je knize o mnoho lépe rozvinuto, film bohužel trpí přístupností od 12 let, takže je to změkčeno, neumírá se...To musí člověk přijmout, v podstatě se jedná o vady scénáře, ne předlohy. Herní část tvoří menší podíl než by knihy znalý čtenář čekal, taktéž některé zvraty v ději jsou změněny. Klíče se získávají naprosto odlišně, to mne nejvíc zklamalo. Holt něco je pro pařany, ale ne pro běžnou populaci, a lístky se musí prodat všem. Ale velké plátno tomu sluší, a všechno prostě do filmu nedostanete. Takže byť je to celé víc puberťákovité než by dávalo smysl a scénář je místy opravdu krkolomný, já se bavil. Klasicky kvalitní Spielbergovská rutina, včetně hudby. ()

spikey1

S tímhle mám prostě problém. Ono to totiž není v ničem inovativní, vše jsme již viděli v Matrixu nebo Inception a nebo v Trávníkáři pokud tady jsou i tací fajnšmekři. Mr. Hlad dobře poznamenal, že na film ve kterém si mohl papa Spielberg udělat prostě C-O-K-O-L-I-V protože prostě Spielberg, je to jen a pouze řemeslně skvěle zvládnutý film. Je pravda že digibordel tady prostě vypadá lépe než v čemkoliv jiném, že to všechno dává smysl a muselo to pěkně vypadat na Imaxovém plátně, ale.... prostě je to variace na tisíckrát opakované jak se z loosera stal mesiáš. ()

jefff

Tohle mě minulo, kromě scény s kulisami Osvícení je to takový divný mix Avatara a teen kravin, kterých je v kinech stále žel přehršel. Režijně dobrá práce, ale téma, příběh a herci mi z filmu dobrý zážitek neukovali. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018