Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Greg25

Klobouk dolů před ajťáky, smutek zůstává jen nad přeslazeně přeslazeným koncem a příběhem, který se svojí strukturou vešel do traileru. Popkulturních narážek přehršle, soundtrack skvělý. Charaktery postav mimo záběr, protože ty tady v podstatě nikoho nezajímají. Vizuálně podmanivé a estetické. Popkulturně nabité. Jsem trochu rozpolcena, jakoby se nám tu největší klišé fackovalo s podmanivou atmosférou. U mě za 70%. ()

husokachna

Tak já jako nevím. Režisérská jednotka SS ve svých 70 letech posouvá hranice toho, co jsem v kině viděl zase o kousek dál. Bohužel už nic tak famózního jako jsou "úvodní" závody, film nezopakuje a je to škoda. Dál se všechno ztmaví, zhrubne a rozplizne a už to není úplně ono. Mluvím jako člověk, který četl knihu, kterého děj v podstatě nezajímá, protože je stejně průměrnej a zbytečnej jako v předloze a člověku pak zbývají jenom "gimmicky" v podobě odkazů a nerdgasmů. NAŠTĚSTÍ je jich dost a téměř to stačí na výbornej zážitek. A dokud se Steven věnuje Oasis, je na co koukat, je se čím bavit a člověk si užívá barevnou videohru. Jakmile se ale přepne do reálu, je zle. Je to neuvěřitelně uspěchané, nefunguje žádná motivace postav, vývoj a všechno to působí tak, že to tam prostě je, protože to tam být musí a musí se to nějak posouvat. Romance Art3mis a Parzivala se vyvine ze vzduchu a prostě....lepší zavřít oči, pospat a počkat až se opět nalogujeme. Ale pak je tady ještě jedno velký ALE. Konec, budu mírně spoilerovat, s jeho honičkou, chvíle kdy se objeví Ogg a je potrestán hlavní padouch, jak kdyby z oka vypadla všem těm osmdesátkovým Burákům a podobným rodinným podívaným, který nedávaly žádnej smysl, ale v té době a v našem (mém) věku byly super. A já si říkal, jestli on to lišák Steven nenatočil schválně tak blbě, jako pastiš filmů, na jejichž výrobě se kdysi sám podílel. Jestli jo, je to borec. Jestli ne, je to asi jedno a zbývá fajn barevná blbost, které vás v nejlepších chvílích dokáže vtáhnout. A to někdy stačí. Slabší čtyři a jsem vyříz. ()

Illy

Splněný sen každého kdo v ruce držel gamepad a má setřené klávesy WASD, kdo ví co skrývá pokoj 237 v The Shining a zažil frustraci z okamžité smrti ihned po respawnu. Mraky popkulturních odkazů, parádní vizuál a zvuk, našlapaný děj. Díky Stýve. Bylo to boží. ()

JM87

Ale jo, nebylo to špatný :) Geekový si najdou svoje. I já tam našel spousty super odkazů co mě potěšily. Za mě snad jen minus v tom, že šlo prakticky furt jen o akci. ()

Brylin

Klasický Spielberg. Skoro bych mohl opsat hodnocení k Tintinovi či ještě lépe k Válce světů. Opět zajímavé téma, opět kasovní trhák, zase dokonalý filmový produkt v blýskavém balení pro co nejširší publikum. A to je právě problém, alespoň pro mě. Spielberg ve snaze o maximální divácký dopad (= výdělek, co si budeme povídat) zařazuje zbytečná klišé, rezignuje na ambivalenci postav a rasově korektní složení hlavní pětky s orientací na největší herní trhy je úsměvné. Proč by alespoň jeden z hlavních hrdinů nemohl být, co já vím, učitel třeba z Albánie? Samozřejmě má RPO spoustu kvalit, Spielberg je mistr svého řemesla, technicky se snímku nedá nic vytknout, avšak působí trochu jako dokonale krásná dívka z dobré rodiny. Tak sterilně dokonalá, až vlastně není ničím zajímavá. I přesto to stačí na čtyřhvězdičkový, tak trochu předvídatelně dobrý vztah. ()

majec4

Na toto som sa strasne tesil a bez zbytocnych reci davam 5*. Preco? Pacila sa mi hudba, v niektorych momentoch som mal pocit, ze sledujem Indiana Jonesa. Pacili sa mi odkazy na osemdesiate/ devadesiate roky, scena s Osvietenim bola skvela. Bolo to sice zahltene CGI bordelom, ale v tomto filme to bolo viac nez potrebne. Dalej sa mi pacili jednotlive prechody s VR do reality a spat. Bolo to plynule, bez zbytocnosti a vobec ma to nerusilo. Ocenujem ako sa postava Wadea vyvinula z obycajneho hraca hry na cloveka, ktory si sam vybral smerovanie svojho zivota. Potreboval postrcit, ale ono je to tak vzdy, aj v realite. Ten zaver s Utorkami a Stvrtkami mi prisiel zvlastny, trochu smiesny. Vraj to nie je uplne podla predlohy, no kedze som to necital, vytknut velmi nemam co. Viem si predstavit, ze z knihy je tu mozno 30%, ak vobec. Som vsak rad, ze sme so Stevom opat raz nasli spolocnu rec. ()

Klajnik

Některé filmy se vám zaryjí do paměti kvůli příběhu a postavám. Jiné kvůli skvělým scénám. Jednu takovou má i RPO. Ten závod, kterej se všichni uživatelé Oasis snaží vyhrát je super (kéž by k takové úrovni videoher průmysl dospěl ještě za mého života), ale krom něj si z filmu po 4 letech nepamatuji takřka nic. Už ani nevím, co nakonec bylo tou Hallidayových Easter výhrou. To vypovídá o všem. Fakt, že se ve filmu sem tam mihne Freddy, Hello Kitty, motorka z Akiry, Kong nebo DeLorean mě neuvádí do geekovskýho opojení. Je sice fajn, že si v tom znalec pop kultury může hledat odkazy, ale celková kvalita je dosti slabá kvůli nízké úrovni toho, na čem v médiu doopravdy záleží. Rozhodně je ale dobře, že se to tvůrci filmu rozhodli zmodernizovat celý námět, protože koukat na debily hrající osmdesátkové hry od Atari by bylo vrcholem nudy. Přesto si myslím, že námět nebyl náležitě vytěžen. Sám bych rád viděl dobrodužný film o tom, jak se lidi snaží nalézt různé artefakty, kódy a brány v obrovském světě virtuální reality. Tenhle film to ale neuchopil a nevytěžil tak, abych si to mohl náležitě užít. ()

cskomando

Kombinace všeho druhu, i přesto bych od takového velikána jako Stevena Spielberga čekal trošku promyšlenější a zpracovanější závěr. Tady se fantazii meze nekladou, tak proč to neobohatit nějakými velkými bitvami, případně natáhnout děj aspoň o 30minut. Pokud bude pokračování nezlobil bych se, otázkou je v čem by to spočívalo. Olivia Cook je pěkným zpestřením. ()

Furmi

Veľkolepá pocta všetkým hráčom sveta. Veľkolepá pocta známym menám v hernom priemysle. Veľkolepá pocta výborným filmárom a ich filmom. Celý tento film bol jeden veľký Easter Egg a aby som v ňon našiel každý jeden ukrytý detail musel by som si ho pozrieť ešte raz. Geniálna záležitosť od SP ktorého som za posledné roky zatratil. Film ktorý ma ako "Nerda" zahrial pri srdci a ako dieťa rokov 90. melancholicky dojal. ()

Flopik

Popravde ani neviem čo napísať. Výborný herci, úžasný vizuál , ani chvíľu to nenudilo možno tak nejaký lepší soundtrack ktorý by mi znel hlavou mi chýbal. Ale inak to bola skvelá podívaná ktorá v kine musela mať ešte o triedu lepší zážitok. ()

Blueeyes

Obrovská očekávání nakonec nenaplněna. Už jen to, že jsem dokázala v půlce snímku děj vypnout, a to ve velmi napínavé chvíli a dodívat se jindy, o něčem svědčí. Nevím proč, možná proto, že hrdinové mi přišli ploší, snad jen přítomnost Olivie Cook mě potěšila, ta holka musí mít vždycky něco extra. Když to není cystická fibroza v Bates motelu, je to skvrnitost v Ready player one. Krásná byla tak či tak. Jinak mě ale ta honba za klíči a vejci nechávala docela chladnou a ani ta záplava pop kulturních odkazů mě nepřesvědčila. Ale dostala jsem chuť pustit si Duran Duran a zahrát Prince of Persia. Tak možná něco málo to ve mě zanechalo :-) ()

Blue.Shark

Zajímavé, až nevídaně zábavné. V neslavné a vpravdě trochu děsivé budoucnosti se místo Facebooku uchytila globální platforma pro závisláky na hrách a já se bavil od začátku do konce; možná více než jiní, protože jsem prostě cílovka. Celý film je prošpikován popkulturními odkazy, přičemž všechno dává tak nějak smysl. Za téměř geniální krok ve smyslu vizuálu považuju oddělení reálněho světa od kompletně CGI scén v OASIS. Také musím uznat, že je super, když se postavy ve hře chovají jinak, než v reálu a my potom máme možnost porovnávat jejich skutečnou osobnost s tou vysněnou. Boj proti turbozlé nadnárodní společnosti, která chce zprasit simulaci reklamami, je pro mě potom vděčné téma, takže jsem snad ani nemohl být nespokojený. Je poznat, že Spielberg stále umí a i na stará kolena ukazuje o dvě generace mladším rejžům, jak se to dělá, aby výsledek za něco stál. ()

Echelon1

„Players. Are you readyyy?“ Konečne. Konečne bol tento námet spracovaný na prijateľnej úrovni. Musel prísť Hollywood, solídny rozpočet a Spielberg (i tak je to prehypovaný režisér). Prekvapilo žánrovo rodinné zasadenie. Tých pop odkazov je tam naozaj na tony, znalejší divák bude kričať každé dve sekundy Aha, to sú Spartiania z HALO, a to je Jim zo StarCraft II...Hej "Cavalry is here." ;-) a tak ďalej, proste šialené. Naozaj konečne nejaký výraznejší sci-fi film po dlhšej dobe. A teraz...Take on me! :-) ()

WinstonS

Ještě že mi v téhle době (dá-li Bůh) něco přes 60 a mým avatarem ve světě virtuální reality bude leda tak životem unavený a permanentně nasraný důchodce bojující ve čtvrtek v Kauflandu o rohlíky z Penamu zlevněné z 1,90 na 1,50 korun. Jinak samozřejmě audiovizuální orgie, tak nějak mě přitom běželo hlavou, jestli by někoho před 30 lety napadlo, jaké filmy a s jakými efekty bude jednou Spielberg točit. Za všechny ty odkazy na popkulturní fenomény ze 70. (Kubrick!!!), 80. ("How does it feel to treat me like you do?") či 90. let (Jurský park byl pro jednoho malého kluka z paneláku opravdovou bránou do světa velkých filmů) hvězdička nahoru a blahosklonně promíjím scénář plný tolika klišé, až to hezké nebylo. ()

Brejlil

Asi už nic pro mne. Spielberg si to sice ukočíroval dobře, triková stránka nabídla několik zajímavých scén a Kubrickovo Osvícení dostalo nový rozměr. Ale já se nudil a nudil a nudil... ()

kujon

Trochu zvláštní, nikoliv ale na škodu. Kdyby tam nebylo toho rádoby-hrdinského patosu, tak hodnotím vyšším stupněm, takhle bohužel jen za 3 hajzly. ()

M1k9

Spielbergova doména jsou kultovní rodinné filmy, prostě to nejzásadnější dětské období, kdy má náš mozek největší fantazii. Sám jsem si to zažil, ale mnohem dávněji. Každopádně nevím jak to dělá, vždy to má takové nepopsatelné kouzlo. Pokusím se to trochu shrnout. Výběr poměrně neznámých herců, to se opakuje. Vtipné detaily uprostřed akce, to je určitě jeden z hlavních pilířů úspěchu. V neposlední řadě hoodně žádané a zajímavé náměty - rychlodráha úspěchu. Spielberg čeká až řeknete WOW. / Kdybych byl v tom věku, tak mě to možná zase dostane. 7/10 ()

DDUDU

Na poprve vam to pripada jako nejvice nabuseny film o hrach. Neskutecne malickosti, ktere si v tom najde kazdy kdo byl trochu mimo realitu uveznen, jen umocnuji to, ze bych tech detailu chtel najit vice. Ale pak uz zbyde jen asi obycejny pribeh s normalnima efektama s klasickym happy endem a snem vsech geeku a nerdu. Ale myslim ze me neomrzi se na to podivat i 10krat ()

Flagg

Nečekejte od toho hluboké sociální drama, vypněte mozek, a s velkou pravděpodobností budete (jako já) odcházet z kina spokojeni... ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018