Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

F.man

Udělat finanční krizi tak sexy, že i by i Vlk z Wall Streetu záviděl? Bez problému. Klobouček. Oskara prosím. ()

FFilipCZ

Rozhodně nebudu jediný, kterému šla ze všech těch finančních výrazů a terminologie hlava kolem. A proto jsem opravdu příjemně překvapen, jak rychle mi tento dvouhodinový snímek utekl a s jakým zaujetím jsem ho sledoval. Oceňuji povedené vtipné vložky, jako třeba Margot Robbie, šéfkuchař, atp. Poměrně dost jsem se ztrácel v postavách a tak nějak celkově v tom, kdo z postav ve filmu vlastně vydělal a kdo prodělal. Každopádně sečteno podtrženo, dozvěděl jsem se, jak prohnilý a hnusný jsou banky v USA, kde za jejich chyby a chamtivost samozřejmě opět zaplatili obyčejní řadoví občané. ()

ledzepfan

No, tady bude asi chyba na mé straně.. Cítím, že to je asi kvalitní a problematika je podaná polopatě jako pro blbečky.. Hmm, ale já jsem se chytal tak ve 20% a vše ostatní jsem odhadoval podle vážnosti ve tvářích herců. Zase taková jízda to nebyla abych si dal opáčko (nebo dvě) abych to pochopil.. Stačí mi, že je to celé průser... Já vlastně ani nepochopil jestli na konci některá postava něco vydělala, nebo jestli v nejlepším případě skončili na cca nule.... Když to v kreslené formě onehdá vysvětloval Moore, tak mi to (co si pamatuju) bylo vcelku jasné, ale tady v té rychlosti a množství postav jsem na férovku v pasti :D ()

maddy

Margin Call meets The Wolf of Wall Street. Síce nie tak vážne ako Margin Call, ale ani nie tak satirické ako The Wolf of Wall Street The Big Short je niečo medzi týmito dvomi filmami - asi ten najhravejší a najodľahčenejší, no zároveň stále rovnako seriózny pohľad na začiatky hospodárskej krízy v roku 2008, respektíve americkú hypotekárnu krízu v roku 2007 ktorou to všetko začalo. Možno je film v určitých momentoch až priveľmi o bankových výrazoch, no aj keď pojmy ako mortage-backed security(cenné papiere zaručené hypotékou), credit default swap trancaction (transakcie so swapmi na úverové zlyhanie) niekomu nič nehovoria, tak ich film relatívne ľahko dokáže vysvetliť aj „bežnému smrteľníkovi“ a presvedčiť ho, že to sú iba výrazy ktoré schválne znejú komplikovane, aby sa v nich nikto okrem finančníkov na Wall Street neorientoval. A čo môže byť neodolateľnejšie ako keď vám tieto komplikované počty vysvetľuje a prirovnáva k bežným situáciám taká Margot Robbie vo vani?! Je to tak hravé, že sa tu stiera hranica medzi divákom a postavami vo filme a tie sa neraz obracajú smerom k divákovi a priamo do kamery mu vysvetľujú čo sa deje alebo komentujú prebiehajúce dianie. Nakoniec aj tá vyše dvojhodinová prednáška z ekonomiky môže byť zábavná a správne dynamická. Rozhodne však nečakať, že to bude rovnako vtipné ako Wolf of Wall Street. The Big Short síce natočil komediálny režisér, ale o komediálnu nôtu sa ani raz vyslovene nesnaží. Iba sa vážne situácie snaží podať odľahčenejšou formou, avšak tie ani raz nestrácajú na svojej serióznosti a v závere dokážu poriadne zamávať emóciami, pretože ukazujú, že sa vlastne nič nezmenilo, akurát sa to teraz inak pomenováva a o pár rokov je to tu späť v rovnakej, ak nie ešte oveľa horšej podobne ... pretože všetci síce vedia ako je celá ekonomika v prdeli, ale ešte sa na tom snažia zarobiť pár miliónov. Nuž ľudská hlúposť a chamtivosť nepozná hraníc a postava Brada Pitta to v pár vetách vo filme vystihla presne. Tešiť sa z toho, že som síce zarobil pár miliónov, ale niekoľko stotisíc ľudí príde o prácu a možno aj životy? Nuž, morálne svedomie má v Amerike asi veľmi málo bankárov. Kto chce vedieť kto všetko za tým stojí, preto toho je tu The Big Short, pretože sa na rozdiel od skvelého Wolf of Wall Street a Margin Call nebojí ukazovať prstom na konkrétne organizácie a ľudí. Pre 21. storočie nesmierne dôležitý film. Navyše s prvotriednym hereckým obsadením, pri ktorom ani nemá zmysel všetkých vymenovávať, nakoľko by bolo ťažké polemizovať nad tým kto je lepší. Za mňa prajem tú sošku za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe Christianovi Baleovi. A Steve Carell sa po Foxcatcher opäť ukazuje ako vynikajúci herec aj mimo komédií. CELKOVO: 4* (8/10) ()

NinonL

Velmi dobré. Stále jsem očekávala aspoň náznaky svědomí mladých schopných finančních obchodníků - a, celkem bezvýsledně. Tedy až na konec se cosi málo objevilo, po dobu celého filmu jen miniaturní náznaky. Cesta k celosvětové finanční krizi prostřednictvím nápadu několika schopných mladíků nakoupit za půjčené peníze všechny nekvalitní finačních produkty v USA a potom čekat na katastrofu a zhroucení finančních trhů i bank. A samozřejmě i ztráty miliónů Američanů bytů, domů, zaměstnání a důchodů. ()

SaNcHeZ_cz

Adam McKay ani ve své dramatické poloze neztrácí svoji hravost a svižnost. Avšak ani slušné herecké obsazení nedopomůže vytáhnout tuhle podívanou nad úroveň svižně odvyprávěné slušné práce, která však něco postrádá aby se ony dvě hodiny v kině proměnily na nezapomenutelný zážitek. [65%] ()

Alqarin

Intelektuální koulovačka projektily z morálního hnoje aneb chytrá ale nepřemoudřelá sumarizace ekonomické krize a jejích příčin. Nadhled, sympatické divnopostavy, tempo, švih, těžko něco vyčítat. Filmová topka za letošek už má první želízko. ()

MartinezZ

Ano, filmy a drámata na tohle téma už tu byly a také nebyly špatné. Tohle není vyloženě nic, co by bylo nutné vidět na velkých plátnech multikin, ale řemeslně zpracované je to moc dobře. Nebudu zastírat, že jsem plně pobral všechny ty zkratky a významy jazyka finančníků, ale nosná linka je jasná poměrně... jasně a kdo i tak tápe, tomu vypomohou všichni ti šéfkuchaři, Seleny a Margotky. Všichni to věděli, ale nechtěli a nesměli (si) to přiznat. A změnilo se hovňajs. Jeden z mála filmů, ve kterém mi nevadilo účinkování, ba sama existence Steva Carella - asi proto, že se nesnažil dělat humor - ne okatě. A vězte, že humor tu kupodivu taky je. Vy si ten film zkoukněte a já se jdu mezitím podívat "k vodě" ;) ()

Vxxx

Napíšu to samé, co si přečtete v 90 % komentářů tady. Nerozuměla jsem absolutně ničemu. Ale narozdíl od ostatních tomu prostě 4*/5* napálit nemůžu. Ale špatně natočený film to rozhodně není. A Bale vynikající. Rozhodně si ten film nikdy znovu nepustím. Nemám důvod. Téma, co mi nic neříká, kterému nerozumím a když to tak vidím, téma kterému ani rozumět nechci. 3* ()

katasta

Opravdu smekám nad tvůrci tohoto snímku. To co vytvořili je fakt jedinečný, i když se na to nejspíš budu muset podívat znova, protože i přes velkou snahu, jsem rozhodně všechno nepochytila napoprvé :-D Každopádně to, jak lehce a zábavně dokáží podat proběhlou finanční katastrofu, je fakt úžasný. Obsazení, kamera, hudba, scénář... všechno do sebe krásně zapadá. Člověk se tak soustředí na všechny ty finanční pojmy, že se nestihne ani na chviličku nudit :-D Ale musím říct, že z kina jsem dlooouho s takovou depkou neodcházela :-) ()

ArsenalEagle

Je škoda, že s takovou spoustou dějových linek, postav a nadupaným hereckým obsazením se nejde plně věnovat nikomu. Což je asi největší chybou filmu, že od všeho dostaneme kousek, ale reálně je to děsně rozkouskované a filmu to škodí víc, než kdyby se ubralo na počtu linek. Zhruba do první poloviny jde o opravdu zajímavé ponoření do miliardových hlubin s lehkou dávkou vtipu, jenže druhá polovina dle mého začala ztrácet tempo a finish prostě vyšuměl do prázdna. Interakce s divákem jsou fajn, ale taky se v polovině filmu úplně vytratily. ()

Alementina

Pro mě jednoznačně film roku a kandidát na Oskara na film roku a to mě zítra čeká 8 hrozných a velmi by mě překvapilo, kdyby tohle trumfli. Prvni polovina filmu má u mě 6* z 5, pak to sice trochu ztratí ty grády, ale pořád slušná jízda. Minimálně kandidaturu na Oskara má pro mě Steve Carell a za režii a scénář Adam Mckay. A nesmím zapomenout, co potěšilo mé oko... Ryan Gosling a jeho scéna z posilovny, kdy si procvičuje břišáky a vypráví, jak je vlastně něžně líbá a nakonec možná dostane i třešničku na dortu... Ryane, ty si moje třešnička na tomhle filmovém dortu. A scéna v LA a Steve Carell popíjející drink s tím šikmookým šéfem něčeho, co jsem zapomněla, jak se jmenuje... No prostě krokodýl v bazénu to jistí a ja jsem nadšená :) ()

Freemind

Chápal jsem z toho tak jednu třetinu, ale stejně se mi to líbilo. Hezký, dvouhodinový výlet do světa finančnických hajzlů. ()

R.A.D.A.R.

Vynikající film a velké překvapení začátku roku. Pohádka o podnikatelském snu kapitalizace zisků a socializaci ztrát v řádech bilionů, kdy by se i Klausovi protočily panenky. Tohle není čistokrevná řachanda jako byl Vlk, tady vám často bude doslova zle z toho, co všechno bylo možné a bez jakékoli kontroly. Film vás doslova protáhne bahnem finančnictví. Nejsmutnější je, že takhle nějak to skutečně bylo. Každopádně největší kinozážitek od Rivalů, což je co říct. Poučení: Mějte rádi poezii! :-) ()

kaylin

"Sázka na nejistotu" má zajímavou formu, to se mu musí nechat. Vlastně nejen formu, je to skvělý film, ale v porovnání se "Spotlightem", který mi přišel tak nějak podobný v tom investigativní zaměření, i když je každý film jiný, mi "Spotlight" přišel ještě údernější. Snad tím, že tam není takový důraz na herce, ale na téma. I v tomhle případě je téma ale silné a vy si uvědomíte, jak jsou lidé pitomí a jaké jsou to svině. Tohle je na pořádnou depku z toho, jak se všechno hroutí, mi se na to díváme, a pak to necháme hroutit znovu. ()

Rakosnicek77

Brad Pitt, chlapec můj oblíbenej, se mi v té záplavě čísel úplně ztrácel. Je určitě všem, kdo film viděli jasné, že hlavním tahounem filmu a zdaleka to nebyl jedinec, byl tentokrát někdo úplně jiný. Samozřejmě nejsem žádný kalibr v makroekonomice, takže jsem v tom občas plaval, nicméně sdělení a fakta filmu, byla natolik výmluvná, že člověk jenom koukal. A doplatili na to znova a jako vždy, úplně obyčejní lidé. ()

Kaluž

Finančnické drámo ze zákulisí nedávného hypotečního krachu s velmi funkčním obsazením. Možná jsem čekal trošku víc odlehčenější pojetí (ve smyslu více Margot Robbie ve vaně), ale přesto se jedná o zábavný a vyvážený mix vážnějšího Margin Call a rozpustilejšího Vlka z Wall Street. Jeden z těch lepších snímků, které jsme měli možnost loni zachytit v našich kinech a zpětně mě teď mrzí, že jsem si ho tam nechal ujít. ()

gojackill

Pěkně vysvětlená podstata vzniku krize. Závěr naprosto skvělý: Vše zaplatí normální lidi a obviníme z toho uprchlíky. V době, kdy propadám vlivu tradera a odborníka na 'černé labutě' Talebovi, je to pro mě tento film něco jako povinnou četbou k doplnění vzdělání. Fakt náročné téma se režisérovi nerozpadlo pod rukama. Vadila mi kamera, ale ten celek mě přibyl k televizi tak. že jsem netušil, že je to více jak dvě hodiny dlouhé. Takže asi i ta kamera měla opodstatnění. Přirovnání k Vlkovi z Wall Street je podle mě hodně povrchní. Na závěr jen řeknu, že je to skvělý film, který není pro každého. Jdu googlit knížní předlohu. Pátá hvězda za perfektního Carella, a to jsem ho dosud viděl hrát jen komediální role. ()

italka63

Jedním slovem, perfektní, až mi běhal mráz po zádech. Někdy i hrůzou z toho, co banky dokáží a na čem stojí světová ekonomika. Herecký koncert všech hvězd i hvězdiček. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz