John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády... Železnice nikdy nebyla zcela jistým dopravním prostředkem, pokud šlo o přepravu peněz. V době války Severu proti Jihu se plukovník Cord McNally vydává po stopě zlodějů, kteří při vlakové loupeži zabili také jeho přítele. Mnohem více ale touží dopadnout tajemného muže, který výhodně prodává nepřátelům informace o transportu peněz a každém pohybu vojsk. Stopy vedou Corda McNallyho až na území Ria Loba, kde zákon je v rukou "nikoho" a farmáři i lidé z městečka jsou vystaveni neustálému strachu... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo). Vždy kladl neobyčejný důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Není proto náhodné, že pro roli Corda McNallyho si zvolil legendu amerického filmu herce Johna Waynea, s nímž již dříve spolupracoval. John Wayne hrál ve více než 142 snímcích. Jeho největší úspěchy jsou spjaté především s žánrem westernu (Přepadení, Muž, který zabil Liberty Valance, Nosila žlutou stužku, Červená řeka a Rio Bravo). (Česká televize)

J-o-k-e-r

Povedený western. Další obdobná variace H. Hawkese na starší tituly jako El Dorado a Rio Bravo. V popředí charismatický J. Wayne spolu s hrstkou odvážných (sympaťák kpt. Cordona a krásná J. O'Niell) čelí několikanásobné přesile, kterou vede tyranský šerif. O něco slabší než jeho předchůdci, avšak přesto koukatelný i zábavný. Staré westerny, s J. Wayenem se u mě nezapřou. ()

Autogram

Tento western je viac vtipný ako dramatický. Okrem úvodnej veľkolepej scény sa z neho veľa zapamätať nedá. Teda okrem troch krásnych žien, a kto ublíži vo westerne krásnej zene, tak to má jasne zrátané. Samozrejme, ak nejde o čierny subžáner westernu, kde neplatia žiadne pravidlá. –––– No, on je mladší, myslela jsem... Vy jste starší, jste uklidňující. – Uklidňující? Říkali mi všelijak, ale uklidňující? ()

Ironfood

Ačkoli to tak ze začátku nevypadá, tento western je v podstatě to samé co předchozí El Dorado, čili také to samé, jako Rio Bravo. Jen je tu navíc prvek války severu proti jihu. A velký John hází po nepřátelích slepice. ()

Šakalík

Ještě i v roce 1970 se točily klasické westerny. Rio Lobo je úplně poslední film, který natočil Howard Hawks, otec legendárního El Dorada a Zjizvené tváře, a pro v té době již třiašedesátiletého Johna Wayna to byla jedna z posledních slušných rolí. Tenhle western obsahuje – možná kromě toho válečného úvodu s netradičně akčním přepadením vlaku – snad všechna známá klišé tohoto žánru, nicméně divák chtivý nostalgie si i zde přijde na své. Ostatně přímá linie vyprávění bez přebytečných dějových kudrlinek je pro režiséra typická. Howard Hawks taky vždycky uměl ve svých westernech vytvořit roli nějakého bláznivého dědka, který to pak báječně odlehčuje (vzpomeňme třeba na Stumpyho z Rio Brava nebo Bulla Harrise z El Dorada). V Rio Lobo tuhle roli plní starý Phillips, který ozbrojen brokovnicí s upilovanou hlavní a přidrátovanou spouští působí jako prvotřídní magor. :-) Na Johnu Waynovi je sice již poznat, že to není žádný mladík, ale to jeho charisma je prostě dar z nebes. Film jako takový sice není ničím mimořádným, ale za podívání to rozhodně stojí. Pro fanoušky westernů je to povinnost. ()

Han22

John Wayne roku 1970 podruhé a opět za 4*. Oproti John Chisum je to naprosto tradiční, až klišovitá podívaná. Kladný hrdina s několika přáteli proti padouchovi ovládajícím celé městečko. Ale jako takové tomu v podstatě nic nechybí. Severský plukovník a jižanský kapitán se za války přetahují o zlato i o to kdo koho zajme, ale protože oba jsou čestní vojáci, na své rozpory na konci války zapomenou a brzy stojí proti skutečnému zlu - válečnému zrádci a bezohlednému spekulantovi a skupině hrdlořezů. Přidává se jeden starý opilec, jeden mladík, nechybí pár krásek a nakonec i naštvaní farmáři. Postavy jsou sympatické, dialogy jiskří, ale zároveň je to celkem napínavé a akce jsou parádní. Především výborně vymyšlené přepadení vlaků, ale i stealth přepad domu či závěrečná výměna rukojmích. A navíc tu nikde nezařve, takže jsem spokojen. ()

farfalla

Poslední z trojice filmů - ´Rio Bravo´ (1959) a ´El Dorado´ (1966) - ve které Howard Hawks a John Wayne obměňují téma boje místních lidí proti zloduchům. Také tady máme tradiční pětku hlavních postav. John Wayne jako plukovník Cord McNally, který se rozhodl bojovat na straně místních farmářů proti organizovanému zločinu v městečku. Doprovází ho mladý přítel Pierre Cordona (Frenchy) - Jorge Rivero. Tito po cestě zachrání nebojácnou a schopnou mladou ženu, která jim pak pomáhá, Shastu Delaney - Jennifer O´Neill. V městečku se k nim přidá i mladý pomocník seržant Tuscarora Phillips - Christopher Mitchum. Tam se také seznámí se starým, veselým, poťouchlým starým farmářem Phillipsem - Jack Elam. Christopher Mitchum je synem Roberta Mitchuma, který hrál předtím v ´El Doradu´. Podle mého názoru je ´Rio Lobo´ z této trojice westernů nejslabší. Jednak už divák zná schéma, podle kterého se film bude odvíjet, také scénář je nejslabší, John Wayne se šetří a celkově kvalita herců se také snížila. Stále je to však dobrý western. ()

Prochy38

Ani zdaleka to umě nedosahuje kvalit Ria Brava nebo El Dorada. Ale i tak jde o povedený western. J. Wayne je tradičně výborný a ostatní postavy taky nebyly k ničemu. Příběhově dobré a neokoukané téma. Občas se zdálo, že dívčí postavy dost přehrávaly, ale čert to vem. U mě spokojenost, ale nadšení ani ne :). Jennifer O'Neill je fakt kočka. ()

Mirah81

Ze začátku jsem byl z tohoto filmu docela nadšenej,ale postupem času moje nadšení stále upadávalo.Hodně ho srážely především občas docela pitomé dialogy,které mi místy fakt dost vadily a některé scény bych taky raději vystřihl.Ale musím přiznat,že jsem zde objevil jednu z nejhezčích hereček a možná i žen co jsem kdy viděl. ()

Alf

v podstatě další variace na El Dorado, což byla variace na Rio Bravo, přesto milé a v pohodě zhlédnutelné - 70% ()

aLPaC

Western, kde mnohem sympatičtější než přestárlý a obtloustlý John Wayne je jeho Mexicko-Francouzský kolega v podání Jorge Rivera + ten starý páprda, který se zjeví asi v polovině filmu a dodá trochu humoru. Navíc jako bonus tu máme 3 nádherné slečny. ()

reich

Asi vůbec zatím za mě nejlepší film Johna Wayna, který hraje plukovníka McNallyho, který se po konci Občanské války snaží najít dva muže, kteří prodávali informace Jižanům za války. Jeho stopy ho zavedou až na území Rio Lobo. Samotný John Wayne působí jako za mlada, ovšem postavě svým způsobem dodává na komičnosti a stejně tak s nutnou dávkou frajerství. Kromě Johna Wayna hrají zde tři nádherné dámy, naprosto okouzlujícím způsobem vstupuje na scénu původem z Brazílie nádherná Jennifer O'Neillová (Shasta Dellaneyová), oslňující Susana Dosamantesová (Maria Carmen) či šarmantní Sherry Lansingová (Amelita). A k nim ještě se řadí výborní herci jako Jorge Rivero (kapitán Cordona) nebo Jack Elam (Phillips). I přesto, že film má skoro dvě hodiny, stojí za shlédnutí a dokonale zakončuje "trilogii" režiséra Howard Hawkse. Nechápu nízké hodnocení, za mě slušných 90%.  ()

sadlokan

Poslat sršně do vagónu s prachama,na to nemá ani Velký šéf.Veselý je přístup J.Wayna k J.Elamovi jako ke komickému staroušovi,ačkoliv tento je o 11 let mladší. ()

kkarx

Slušně odvedená práce, kde jsou za války seveřani a jižani kamarádi do nepohody, kteří se, když je to nutné, navzájem s úsměvem zabíjejí. Po válce si potřesou rukou a zajdou spolu na pivo. Ok. V násilných syrových 70. letech to byl skoro takový návrat do minulosti pro fanoušky Johna Wayna. Nutno říci, že Wayne byl na podobný role už starej. Docela zábavné, ale nic na co bych za kratší dobu nezapomněl. ()

MickeyStuma

Snímek je atmosférou umírněný a i přes použití něco málo akčních scén se spíše jedná o dějově poklidné vyprávění. John Wayne se tu představuje přesně tak, jak je ze svých westernových rolí známý, ale také je na něm poznat, že už nějaká ta léta má a že už není tak hbitý a svérázný jako dříve. I přes tento fakt ale celkově snímek nevyznívá zase nijak špatně. Dějství z divokého západu podléhá veškerému standartu westernového žánru, jen není tak typicky rodokapsově živý, jak by si mnohý divák představoval. ()

PavelZava

Umíte jezdit ? (na koni ) *** Ze které strany se nasedá ? *** Z levé… a jiné hlášky hodné dobrého westernu. Hlavní postavy podle toho co řekly nebo o nich řekli : Uklidňující (plukovník Cord McNally / John Wayne) Pořád mi řikáte Frankie, jsem napůl Mexičan ! (kapitán Pierre Cordona aka Frechy / Jorge Rivero) anebo A která půlka klečela a která líbala ruku ? Potápěč ( seržant Tuscarona Phillips / Christopher Mitchum) Asi jsem taky blázen (Phillips Puerco čili prase (Ketcham / Victor French) Zahřejete chlapa líp než horká cihla. Takový nohy a umí střílet. (Shasta Delaney / Jennifer O´Neill) a další Maria Carmen / Susana Dosamantes a Amelita / Sherry Lansing jsou obě kočky, na šerifa kašlu ()

bearmeedek

Úvodní přepadení vlaku je až geniální. Následná změna dějové linky je chytrá a má stálý vývoj, takže film dokáže bavit po celou dobu. John Wayne tady působí dost staře a přitom mu zde bylo "jen" 63 let. Potěšilo obsazení ženských rolí, kde místo často používaných, západem opotřebených žen, byly obsazeny samé krásné mladice. ()

helrohir

Ďalší z rady mierne komediálnych westernov s Johnom Waynom v hlavnej úlohe. Táto herecká legenda, síce už takmer v dôchodkovom veku, ale stále plná charizmy a nadhľadu dokáže naplno utiahnuť celý film. Aj mladý Jorge Rivero je celkom výraznou postavou, ale z ostatných postáv sa dajú zapamätať už len tri krásne ženy. Hoci sa mi väčšinou tieto odľahčené westerny až tak nepáčia, tento ma zaujal trochu viac než trebárs nedávno zhliadnuté El Dorado. Zásluhu na tom má hlavne napínavý dej a dobré prestrelky. 70%. ()

Jehan

Přiznejme si, nic moc. To, že je v tomto filmu John Wayne obstarožním páprdou, to vůbec nevadí. V dobovém kontextu (myšlen je divoký západ období Občanské války) je pokročilý věk vizitkou, že hrdina dovedl přežít nejdivočejší období amerických dějin a tudíž jde o odolného jedince. Sympatický je i pragmatický vztah dřívějších rivalů ze Severu a Jihu. Podivná je ovšem koncentrace krásných a svobodných a svolných mladých žen v pohraničním městysu a stupidita mladé generace střelců. Vtipné je alespoň to, že "uklidňující" starý pán nalezne na konci uplatnění jako garde sice nanejvýše atraktivní, leč padouchem zohavené nymfy. Budiž mu to, starému kozlovi s dobrou muškou, přáno. ()

ostravak30

Miluju americké westerny a ty staré tím spíše. A John Wayne je po právu jeden z nejlépe hodnocených herců westernů všech dob. Bohužel toto zrovna není ta nejlepší westernová klasika. Wayne má za sebou úspěšnější filmy. Jeho pupek je v dost ostrém kontrastu s kousky, které má jeho postava provádět. Také děj se mi moc nepozdával. Cord McNally až příliš rychle odpouští lupičům, kteří zabili jeho přítele. A navíc se stanou jeho novými pomocníky v boji s lumpy. Film obsahuje až moc omáčky a skutečné napětí přichází teprve s koncem. Na dvě hodiny je to málo, ale pořád lepší než mnohé dnešní filmy. ()