Petrolejové lampy

Scénář:

Václav Šašek

Hudba:

Luboš Fišer

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Evelyna Steimarová, Karel Černoch (více)

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta, v ovzduší nepochopení a předstíraných citů, přetvářky a falše. Štěpě jsou neustále matkou vnucováni adepti na ženění, kteří ovšem musejí pocházet z téhož okruhu jako ona. Štěpa je však jiná než ostatní dívky. Jakoby zasažena duchem emancipace vyslouží si pověst dívky volných mravů a ta přirozeně nápadníky z řad městské honorace odrazuje. Než by se stala starou pannou, provdá se za bratrance, zkrachovalého důstojníka. V den svatby ale ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího ženicha...

Pečlivě rekonstruované období secese v sobě tají osudové lidské trápení: stárnoucí dívka z rodiny maloměstské honorace se dočká svého štěstí, když se provdá na pohledného důstojníka. Netuší ovšem, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobu - s marnou obětavostí pak o něho pečuje, vystavena zlomyslnému posměchu svého okolí. Vynikající, stále sugestivní snímek Juraje Herze se opírá o procítěné, jemně odstíněné herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka. (oficiální text distributora)

topi

Proměna Petra Čepka z urostlého a hezkého chlapíka v roztřepanou a bláznivou trosku je neskutečná a mistrovsky zahraná! A Iva Janžurová v roli staré panny Štěpy je úžasná a opět dokazuje, že Iva Janžurová dokázala zahrát ztřeštěné postavy, ale také vysoce charakterní postavy, jakou Štěpa byla. K absolutní dokonalosti hraje hudba mistrovského pana Luboše Fišera. Klenot československé kinematografie. ()

stration

Nejlepší role Petra Čepka kterému zdatně sekunduje Iva Janžurová. Fyzický i psychický rozklad osobnosti je dokonalý. ()

swed

Herecký koncert Petra Čepka a Ivy Janžurové. Oba herci tu podali jedny ze svých nejlepších výkonů a potvrdili, že v domácí tvorbě patřili k absolutní špičce. Petrolejové lampy jsou také filmem, kde je znát výrazná ruka režiséra. Herz se řadil k našim nejoriginálnějším tvůrcům a jeho díla se vyznačovala zaujetím pro morbidnost, černý humor a obrazovou vytříbenost (v tomhle filmu využil chytré prolínání záběrů a zaujetí pro dobové kostýmy). Podmanivý a místy groteskní snímek. 9/10 ()

salalala

Protože znám Spalovače mrtvol, musím dát lampám čtyři, přesto se jedná o vynikající film. Ač tam půlka knihy chybí, vůbec to nevadí a strhne vás to od prvních minut. To, co předvádějí Janžurová a hlavně Čepek, je vysoká škola herectví, fantastické výkony. Čepek je fakt magor, takový dost dobrý smích a některé drsné hlášky (nejlepší je, jak stojí na tom dvoře v těch teplákách a směje se bráchovi, úžasné). Lampy jsou dobré i z filmařského hlediska, některé zajímavé záběry, dobrá režie, ještě že u nás existuje Herz, jinak bychom pořád koukali na trapné komedie. Ten příběh je fakt hodně dobrý a zajímavý, hlavně se mi líbí, že tam není žádné dlouhé rozebírání, třeba jak Pavel přišel k té nemoci a tak..prostě jí má a žije s ní. Říkám, výborný film, ale kdo zná Spalovače nemůže hodnotit plným počtem, do toho ještě něco chybí ()

Skip

Především skvělý herecký výkon Petra Čepka dělá z tohoto filmu nezapomenutelný divácký zážitek. ()

sssssycak odpad!

Odpad, odpad, odpad !!! Kdybych film viděl ze své vůle, hodnocení by asi bylo zajisté jiné, bohužel za této situace nelze jinak. Film jsem nuceně ve škole 2x shlédnul a ještě jsem k němu celé odpoledne musel psát komentář ! To bych se radši celé odpoledne díval na TOP 20 nejhorších filmů CSFD než opakovat znovu celé martirium okolo Petrolejových lamp !!! ()

kajas

Já vím, já vím. Famózní herecké výkony Čepka a Janžurové, skvělá Herzova režie, povedená hudba. Ale mě ten film prostě nedostal, knížka se mi líbila mnohem víc. Nevadilo by mi, že film popisuje děj až z druhé poloviny knihy, ale že je zde Štěpka docela pohledná štíhlá žena, to mi překáželo hodně. Autor totiž neustále zdůrazňuje, jak je jeho hlavní hrdinka mohutná a nevzhledná. Tento zásadní rozdíl jsem prostě nepřekousla, asi není podstatný, ale zážitek z filmu mi zkrátka pokazil. ()

Aleee89

Nejsem úplně příznivec lyrických, náladových filmů, přesto musím Petrolejové lampy více méně pochválit. Knihu jsem nečetla, ale ještě z hodin češtiny si pamatuji, o co jde. Na filmové zpracování jsem byla zvědavá. Herz film zrežíroval na jedničku, atmosféru doby dokázal skvěle vykreslit a postavy vylíčit zdařile. Grády tomu samozřejmě dodávají herci, kteří předvádí herecký koncert. Dala bych vyšší hodnocení, ale přece jenom měl film trochu nudnější první polovinu a nemůžu na sto procent říct, že by mě každým momentem bavil (ve smyslu "bylo to zajímavé"). Přesto na české poměry výborný film. ()

Fanucci

Velice působivý a smutný film. Narozdíl od velké většiny z vás, si myslím, že Janžurová nepodala nijak úžasný výkon. Čepek ovšem...to je něco jiného. Ten mě hodně překvapil. Hrál naprosto fantasticky. Některé scény jsou geniálně vymyšlené (např. ta s dítětem a Janžurovou oddělené sklem dokonale vystihuje smutnou realitu, s kterou se musí hlavní hrdinka smířit). Přesto na 5 hvězdiček Petrolejové lampy podle mne nejsou. ()

Frenegonda

Temný obraz nejen přelomu století...Vejrychovsko je a bylo vždycky prokleto. Štěpa chce muže a děti... roky plynou... Kdo zbyde - bratranec Pavel. Kurevník a ochlasta.... a pěknej šmejd. Temnota a beznaděj. Je to koncert Janžurové a Čepka. ()

Chrysopras

Vesnická idylka přelomu 19. a 20. století :-) Zcela vážně ale musim vyzdvihnout Petra Čepka, s kterym jsem se nejdřív nemohl ztotožnit - připadal mi "nějakej divnej" - až v průběhu filmu jsem odkrýval, že jde o původní záměr. A na konci opět nemohu než smeknout klobouček. Ostatní herci včetně Janžurové mě tak neoslovili, ale síla látky to jistě vynahrazuje. Režisérsky zvládnuto velmi jistě s několika bonbonky, např.: protiklad těch veřejných korzovaček! Žel takových filmů už se u nás nejspíš nedočkáme... ()

kagemush

Čím by byly Petrolejové lampy bez Čepka,Janžurové a Herze?- Tomu já říkám sejít se na place. -Neradostný příběh ,ale ta rozkoš z každého záběru! ()

Jufonka

65%... Četla jsem knihu a ta se mi líbila mnohem více. Ve filmu je hodně dobrý Petr Čepek, dobrá hudba a fajn kamera. Nemám nic proti Ivě Janžurové, ale postavu Štěpky podle mě měl hrát někdo jiný, vždyť v knize je popsaná dost jinak, než jaká je nakonec ve filmu. Každopádně do filmu byl přidám dost dobrý a silmý motiv - dítě hejtmana Maliny. Jinak se mi film docela líbil, možná bych i dala 4 hvězdy, ale kniha prostě byla lepší... 8.5.2009: nakonec zvyšuju hodnocení na 4 hvězdy, jelikož uznávám, že film asi nešel natočit lépe, přece jen se Herz snažil z knihy převzít, co mohl. ()

honajz2

Herzovi se podvedlo vytvořit silnou atmosféru a po filmařské a herecké stránce skutečně perfektní film. Ani mě to nepřekvapuje, i přes to, že se mi od něj pár filmů nelíbilo. Je v tom nejedna silná scéna (hlavně teda finále je silné jak sviňa) a jak, Janžurová, tak Čepek (ačkoli postava kterou hraje záměrně moc emocí ze sebe většinu filmu nevydá) hrají velmi dobře, ačkoli Janžurová má pár chvil, kdy jsem měl pocit že už trochu přehrává, ale těch je naštěstí fakt málo. Je to hodně povedený film, ke kterému mám jen pár výhrad - atmosféra mohla být silná po celou dobu (třeba hned ze začátku, trvá nějakou dobu, než se něco stane) a nemůžu si pomoct, ale postavy mi přijdou tak trochu šablonovité. Jasně, víme jací jsou, jak se chovají, ale ten film nedá pořádnou odpověď na to, proč se tak chovají. Štěpka byla zoufalá, že je i ve 30 sama, ale proč se pak o svého manžela tak moc starala, když jí žádnou lásku moc neprojevuje? Jaký v tom byl důvod? A ten důstojník mi taky nepřišel dostatečně představený a jeho rozhodnutí vzít si Štěpku mi přišlo strašně náhlé. Třeba mi něco uniklo, nevím, ale zatím v tom tu nedomyšlenost prostě vidím. I kvůli tomu zůstanu "jenom" u silných 4*. ()

Streeper

Herecký výkon Ivy Janžurové přesahuje všechno na tomhle filmu. Ano, Petr Čepek taky zvládl svou roli skvěle, ale Iva se mi líbila více. Role jí neuvěřitelně sedla a vypadala ve filmu krásné. Určitě se jedná o jeden z nejlepších českých filmů. ()

Crawler-D

Díky dobře provedené dějové gradaci a ústřednímu tématu těžkého života dívky na počátku 20. století s mužštějšími mravy, která až do smrti zůstane starou pannou. Bylo ji mi líto o to víc, jak skvěle Petr Čepek zvládl svou roli syfilisem postiženého vojáka. ()

tomtomtoma

Zajímavé kvalitní vyprávění o splnění snu, který se mění v noční můru. Svobodomyslná žena Štěpa Kiliánová (dobrá Iva Janžurová) si splní svůj dávný sen a provdává se za svého bratrance Pavla Malinu (skvělý Petr Čepek), důstojníka, hochštaplera a nenapravitelného sukničkáře. Její prvotní nadšení ze zbavení se urputné samoty a nalezení mužské náruče, se mění v tíživá muka osamocení uvnitř manželství. Z manžela, o kterého se stará s nebývalou starostlivostí, se postupem času vyklube opilec, narcista, povaleč, gambler, mluvka a bohem ztrestaný sukničkář, který je nakažen syfilidou. Její manželské naplnění tak dostává stále jednu ránu za druhou, opojenost se ze zbavení se maloměšťáckého prostředí se mění v kruté a bolestivé střízlivění. Z dalších postav: Štěpininy rodiče (dobrá Marie Rosůlková a Ota Sklenička), Pavlův utrápený otec (Vladimír Jedenáctík), Pavlův těžce pracující bratr Jan (Karel Chromík), jednoduchá děvečka Manka (Jana Plichtová), vyzývavá služka Karla (Evelyna Steimarová), divadelník Synáček (Karel Černoch se Satoranského hlasem), či finančník a ctihodný Štěpin nápadník Groman (Stanislav Remunda). Splnění snu a skrytých přání mívají těžká střízlivění a neobyčejně kruté dopady, když splnění bývá krutější a nelidštější, než nesplnění. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+