Star Trek: Discovery - Série 2 (série)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2019, 11 h 50 min (Minutáž: 44–62 min)

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Anson Mount, Shazad Latif, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Rachael Ancheril, Alan Van Sprang, Ethan Peck, Mia Kirshner, Jayne Brook, Tig Notaro, Bahia Watson, Emily Coutts, Ronnie Rowe, James Frain, Rebecca Romijn, Mary Chieffo, Sonja Sohn, Hannah Cheesman, Sara Mitich, Raven Dauda, Alisen Down, Kenneth Mitchell, Liam Hughes, Tara Nicodemo, Samora Smallwood, Sheila McCarthy, Melissa George, Xavier Sotelo, Damon Runyan, Javier Botet, Mark Pellington, Tyler Hynes, Kenric Green, Zarrin Darnell-Martin, Ethan Peck (a.z.), Michelle Yeoh (a.z.), Leonard Nimoy (a.z.), Jeffrey Hunter (a.z.), Susan Oliver (a.z.), Jon Lormer (a.z.), Meg Wyllie (a.z.), Serena Sande (a.z.), Majel Barrett (a.z.), Peter Duryea (a.z.), John Hoyt (a.z.), Adam Roarke (a.z.), Tyler Hynes (a.z.), Mia Kirshner (a.z.), James Frain (a.z.), Liam Hughes (a.z.), Sonja Sohn (a.z.), Kenneth Mitchell (a.z.), Hanneke Talbot, Michael Ayres

Andrew Coutts

Scénografie:

Tamara Deverell, Peter P. Nicolakakos (set dekoratér)

Kostýmy:

Gersha Phillips

Druhá série určitě nebyla perfektní, ale oproti první sérii to byl vcelku posun vpřed. Především si cením způsob, jakým autoři pracovali s vedlejšími postavami, které konečně nebyly jen náhodné osoby do počtu a pak ono přivedení Pike na scénu, což bylo rozhodně jedno z nejlepších rozhodnutí. Ještě se mi tu vcelku líbila ta vyváženost mezi hlavním příběhem a epizodními ději, které především v první půlce řady fungovali bravurně a udržovala diváka v solidním napětí, co vlastně za tím vším bude. Škoda, že v druhé půli se přibývajícími "odhaleními," to kouzlo trošku ztrácelo, přesto druhá série myslím zafinišovala nanejvýš důstojně. Jen ta Michael je stále jako hlavní postava nijaká. povedené díly 2x05 - Saints of Imperfection ,2x06 - The Sounds of Thunder, 2x14 - Such Sweet Sorrow, Part 2(19.4.2019)

• r3plicator

Nehodnotím STD (aké príhodné!) ako Star Trek – tento seriál nemá s predabramsovskými produktami pod touto značkou skoro nič spoločné. Discovery je jeden z najhoršie napísaných mainstreamových seriálov súčasnosti a druhá sezóna ukazuje všetky jeho chyby ešte viditeľnejšie ako prvá. STD nedokáže udržať zmysel a aspoň základnú kontinuitu ani na maličkej ploche 14 epizód, a totálne sa začne rozpadať už v polovici. Najlepšie to opäť analyzujú RLM v tomto videu a ja už si pred treťou sezónou dobre rozmyslím, či urobím rovnakú chybu a opäť dám tejto sračke šancu.(29.9.2019)

Jak se mi první série líbila a bavila mně od začátku do konce, tohle bylo docela často poměrně utrpení. První dva díly byly parádní (a Frakesův New Eden je absolutně geniální a jako by z oka vypadl jakémukoliv jinému Treku, jen ne z Disca). Pak se mi líbil díl, ve kterém se poprvé objevil Spock, jehož představitel mi po prvotní nedůvěře velmi imponoval a díl s Talosany, který byl taky geniální od začátku do konce a konečně nějak navázal na to, co známe už od úplného začátku. Ještě pochválím casting. Kromě parádního Ethana Pecka, který postavě Spocka rozhodně nedělá ostudu, musím vyzvednout také Pika v podání naprosto božího Ansona Mounta, pravděpodobně jediné pozitivum celé téhle série. Jediná nejlepší postava druhé řady. A jinak to bylo... no, docela špatné a nejednou mně to fakt sralo. Kromě stupidních zápletek s Oddílem 31, který je tady neskutečně debilní a neatraktivní, je pak v seriálu obrovské množství stupidních a retardovaných postav, které mě serou: všechny. Tady není sympatický fakt vůbec nikdo. Soneqa, která mně v první řadě srala jen částečně, mně teď sere úplně, Saru, který je tam zbytečný, mně pomalu štvát začíná a Tilly, kterou jsem měl v první řadě nejradši, je tady vyloženě na zabití a já jí fakt nesnáším, a nejen proto, že se chová jako kráva. Stamets zase celou sérii brečí, že mu nevychází vztah s bůhvíproč vzkříšeným doktorem (proč, proboha, jakej to vůbec mělo smysl, sakra?), takže tyhle dva mně serou taky a u těch ostatních si vůbec nepamatuju jména. Naštěstí to finále se zase povedlo a slibuje velké věci do budoucna, tam, kam se ještě žádný Star Trek nevydal, takže snad to bude dobré, protože tahle série je prostě špatná. Fakt hrozně, hrozně moc. Tak, že mi zprotivila úplně celou Discovery včetně první řady, která mně na podruhé už taky tolik nebrala. A jen kvůli tomu, že to luxusně vypadá se na to fakt dívat nebudu. Ale bohužel se na to nebudu dívat ani kvůli Pikovi a Spockovi. Hlavně u Pika zamrzí, že v další řadě už nebude. ALe abych furt nekritizoval, ta rodinná linka Spocka, Michael a jejich rodičů je napsaná výborně, tohle byla lahůdka sledovat. A to závěrečně vysvětlení, proč jsme o Burnhamový nikdy dřív neslyšeli, snad ani lepší být nemohlo. Tohle se povedlo. Ani nevím, kolik mám dát procent. Docela by mně zajímalo, co pěkného by na to řekli Leonard Nimoy a Roddenberry. Asi nic moc.(2.6.2019)

• noriaki

Komentář obsahuje spoilery. Druhou řadu jsem vzdal v šestém díle, přesto jsem ze zvědavosti dosledoval zbytek seriálu alespoň skrz shrnutí jednotlivých epizod. Proto můžu kysele prohlásit, že zápletka je opravdu tak hloupá jak se zdálo a vysvětlení opravdu nedává smysl. Začneme pozitivy. K nim patří kapitán Pike, který je výborně zahraný a jeho postava má přesně vyladěnou směsici odpovědnosti a divokosti, aby ho člověk obdivoval a zároveň by zaním šel třeba do pekla. Druhé pozitivum je epizoda New Eden, která mi jako jedna z mála z STD přišla Star Trekovská. Až na pitomou myšlenku "sjednotili jsme všechny víry, protože komu jsme měli děkovat za záchranu, jakému bohu?" Já bych řekl, že to že byli v kostele a zachránil je anděl, je docela jasná indicie, ale budiž. Třetím pozitivem je Doug Jones, který vynikajícím způsobem zahrál od základu špatně napsanou postavu. Právě v epizodě pojednávající blíže o Saruovi, potažmo Kelpienech jsem Discovery definitivně zavrhl. Ústřední myšlenka, která by se dala parafrázovat slovy "Pomůžeme kamarádovi a jeho rase, i když kdysi téměř vyvraždili vyspělý druh. Stejně si to nejspíš zasloužili, protože jsou takoví divní, žijí v jakémsi bahně, vypadají jako z hororu a celkově se nám hnusí a nechápeme je." Z tohohle přístupu je mi vyloženě na blití. Odsuzovat na základě vzhledu, povrchního dojmu a cizosti je přesně proti myšlenkám Star Treku. Zbylé výtky co bych mohl mít - a mám jich požehnaně, by klidně mohly zmizet a přece by jen samotná epizoda The Sound of Thunder stačila, abych seriál zavrhl.(26.4.2019)

K prvotřídnímu vizuálu, designu, maskám či efektům nemohu mít připomínky, s tím ostatním je to podstatně horší. Rozmáchlý příběh (zapojující ve velké míře cestování časem) mi do sebe jakžtakž zapadl až ve finále (ale tvrdit, že dává smysl, to zdaleka nebudu), do té doby jsem tápal a vyhlížel každou epizodnější podzápletku. A buď se nudil, nebo chytal za hlavu, zejména z následujících příčin: Jak je seriál hodně akční, o to víc vyniká klasický "startrekovský" neduh, kdy do veškerého dění, tedy i do nejriskantnějších bojových, průzkumných či záchranných misí s minimálním procentem na úspěch, se vrhají ti nejdůležitější, nejvyšší z můstku. To se v početné lodní posádce nenajdou žádní fundovaní specialisté? Co na lodi větší než Enterprise ty stovky ostatních dělají? Proboha, vždyť když přijdou kapitán a vědecký důstojník navštívit někoho na ošetřovnu, tak tam mezi řečí asistují doktorce při operaci! Prostě nadživotní, všestranná, dokonalá elita - třeba oplácaná Tilly (proč ne, nemusí mít všechny míry jako supermodelky) stejně porazí ostatní kadety v půlmaratónu. (J)elita, která v případě, jde-li o někoho blízkého, koná téměř vždy hystericky bezhlavě a upřednostňuje jednotlivce před většinou - s neředěným patosem. Dále: zběsile chrlená technická "hatmatilka" se nedá usledovat, jenže ono při sebevětší krizi / objevu stejně stačí něco přetížit / modifikovat (popř. před výbuchem fotonového torpéda zavřít dveře!?), a voilà! Zmiňovaný ambiciózní děj se pohříchu celý točí kolem nejméně zajímavého a nejhůře napsaného i zahraného charakteru, emotivně nevyrovnané Michael Burnham, již se mi stále nedaří akceptovat jako někoho podstatného a hodného pozornosti. O kolik charizmatičtěji působily staronové postavy kapitána Pikea i Spocka! Jestli jsem u první sezóny zvažoval 4*, u druhé naopak 2*.(6.9.2019)

• - Kapitán Leland (Alan Van Sprang) pri rozhovore s Michael Burnhamovou (Sonequa Martin-Green) nazval Spocka (Ethan Peck) komandérom. Spock bol však povýšený do hodnosti komandéra až o 10 rokov neskôr. V čase, v ktorom sa odohráva dej epizódy, bol Spock poručíkom. (koba)

• - Kaptián Pike (Anson Mount) se objeví v žluté uniformě, což byla v původní sérii velitelská uniforma. Počínaje Novou generací (od r. 1987) se změnily uniformy a červená je velitelská. (merlinovic)

• - Komandér Saru (Doug Jones) kolegom opisuje situáciu z epizódy The Brightest Star (2018) seriálu Star Trek: Short Treks. Na planéte Kaminar sa vtedy prvý krát stretol s Philippou Georgiou (Michelle Yeoh). Saru však uvádza, že poručíčka Georgiou slúžila na lodi U.S.S. Archimedes. V epizóde The Brightest Star pritom možno vidieť, že raketoplán na sebe nesie označenie SHN patriace lodi U.S.S. Shenzhou (fotografia vľavo). Zábery raketoplánu boli znovu použité aj v tejto epizóde, no nápis SHN bol digitálne odstránený (fotografia vpravo). (koba)