Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

caMen

Hezky zdokumentovaná skutečná událost, o který jsem meměl ponětí, ale současně asi nikoho nemůže překvapit, že se to stalo a děje. ()

universal

Bohužel, ten film byl postavený na jednom faktu, který se bohužel propálil hned na začátku a tenhle fakt celý film neunesl. Není tam žádná novinářská práce, žádné vyšetřování, pátrání, obhajoba. Tedy bylo, ale okrajově a moc děj filmu neposouval. Nepochybuji o statečnosti hlavní osoby, ale ta vata byla prostě nudná. Jinak Keira to hrát neměla, byla zbytečně emotivní, moc ženská, na konci filmu byl záběr na pravou osobu a ta byla tvrdá a přesvědčená o své pravdě, že jsem jí uvěřil na první záběr. Takže, to shrnu, byla to nuďárna a ještě k tomu natahovaná. Oceňuji vynikající kameru a střih. Ale drama to nebylo ani v nejmenším. 7/10 Zívačka ()

rigby

Přiznávám, že tyhle politické thrillery opravdu nemusím, stejně jako nemusím politiku samotnou. A ani Keira Knightley mě nepřesvědčila o opaku. Neříkám, že tenhle film je špatný, ale opravdu jsem se od prvních minut nudil a vůbec mě to neoslovilo. Děkuji, ale nemusím. ()

Kushina

Svým způsobem hodně zajímavý film, který se víceméně točil kolem bulváru a politiky. Film krásně zobrazuje, čím vším si musela mladá žena projít a díky jejímu názoru a práce všech okolo byla zproštěna obžaloby. Každopádně film také krásně ukazuje, jací jsou američané zákeřné svině a jak šli někam, kam vůbec jít nemuseli, ale jak jistě všichni víme...peníze.... 70% ()

Tomas_PO

Skutočný príbeh o britskej whistleblowerke, ktorej príbeh (útok na Irak) sa do našich končín veľmi nedostal...aspoň ja osobne som ho nezaregistroval. A pritom rieši súdom potvrdené korumpovanie Rady bezpečnosti OSN. Spracovanie je viac filmové než dokumentaristické, takže samotná téma mierne vyprcháva, tak ako žiaľ vyprchala aj celá kauza. No z filmárskeho hľadiska to na škodu nie je a film snáď opäť, už s odstupom času a chladnou hlavou poukáže na politické prešľapy dôb nie až tak dávnych. Keira Knightley bola na túto rolu skvelá voľba. ()

hony23

Pracovnice zpravodajské služby řeší dilema. Do ruky se jí dostane utajovaná zprává, že americký prezident a britský premiér plánují levárnu, díky které chtějí získat požehnání ostatních států k útoku na Sadáma. Když to pustí ven, může zabránit válce a spoustě lidských ztrát, ale zároveň riskuje vězení za vyzrazení státního tajemství. ()

Saxos

Politika byla, je a bude svinstvo a jen občas něco z toho hnusu vyplave na veřejnost. Klady: ač vykecávačka, tak vás nutí pozorně sledovat. ()

Gregor_Samsa

Povedený, civilní, jen trošku přihřátý a vyumělkovaný. Keira trošku se sklony k hysterii, tak to už nějak u podobných typů bývá, její kudrnáč opálenej se to snažil brzdit, věděl moc, ale pravda a láska měla (z)vítězit nad politikou. Půjdu vygooglit real case. Stabilita je hodnota, měli by politici vědět a chápat, než se začnout pouštět do odstraňování Saddámů a Kaddáfí. Njn. Dobrá věc, každopádně, s normální stopáží, vtahující. Good find! [70%; 2020-02-16 Home sweet home] ()

Heywood

Hodnota toho filmu, který se poněkud zdlouhavě táhne je především v tom, že v demokracii platí, (žel občas) že nemůžete nikoho zneužívat ke svým prolhaným cílům. Ostatně Blair na to doplatil svou další kariérou. Pro české reálie Keira Knightley hraje sluníčkářku a novináři z londýnského listu The Observer se v pro změnu v českých reáliích téměř nevyskytují. JE to skoro učebnicový film, ale okřídlené zrcadlo naší kultuře ani našim politikům nenastaví, protože my nemáme ani základní zákon na ochranu whistleblowerů. Rhys Ifans mě jako vždy nezklamal, Ralph Fiennes zraje jako dobré víno a hudba byla přiměřená obsahu. Diváka to nestrhne, fanda na špionáže si v to najde své a tam patřím i já, takže za pět. Návrh, aby se to promítalo na školách v době výuky o demokracii mi asi neprojde, já vím. ()

Horác

Vytýkám tomu jistou tendenčnost a trendovost (skandalizuje ty, které je zrovna mainstreamově vhodné skandalizovat). V hlavní roli mi taky moc neseděla Keira, Na tu jinak hledím celkem rád, ale sem jakoby nepatřila. Nicméně chápu, že tam potřebovali známej hereckej ksicht. Přesto musím říct, že to je po delší době film, který mě opravdu zaujal. ()

bonovox

Výborne natočená dráma o žene, ktorá sa vzoprela vládnemu systému v Británii a vyzradila do médii štátne tajomstvo o ovplyvnovaní rady OSN o legálnosti zásahu v Iraku po septembri 2011. Keira hrá hlavnú hrdinku skvele, taktiež aj podanie príbehu je skvele spracované. Len málo chýba k plnému hodnoteniu. ()

RyxiraAmy

Hltala jsem každou scénu. Jako asi to není nějaký supermajstrštyk, ale příběh je velmi silný. Tvůrcům se podařilo vyhnout se klišoidním řečem a scénám, což nemuselo být úplně jednoduché, hrdinka nehalí svoje motivy do řečiček, a snad právě proto má její výpověď takovou sílu. O válce v Iráku bylo řečeno mnohé a myslím, že ukázka toho, jak to celé začalo, jen utváří obrázek. Sympatická Keira, sympatický manžel, sympatický Matt Smith i Ralph Fiennes. Fakt pěkný. ()

VLADEK

Velmi nudné zpracování. Chápu edukační zpracování filmu pro ty, kteří dobu nezažili nebo nevnímali,ale místy je to tak slabé, že už jsem místy měl nutkání popadnou ovladač a nebylo to jen hereckou neschopností Keiry Knightley. Bohužel někteří zde do komentářů otiskují své politické názory a ještě k tomu přidávají hvězdičku. 50% ()

Radek273

Ponurý příběh vyzdvihující morální hodnoty jedince, který obětuje vše za cenu všeobecného blaha. Bohužel se ale tvůrcům (ač je to úkol dosti komplikovaný) nepodařilo dostatečně poutavě přenést událost na filmová plátna. Děj pokulhává a odmyslíme-li poměrně značné množství dialogů, které však logicky nešlo ze snímku odpárat, vůbec to nepřipomíná americký film. Spíše se to celé pasuje do britské, velmi strohé tvorby, která má něco do sebe, ale leckdy je potřeba se uprostřed filmu štípnout, aby člověk nezaspal klíčovou pasáž závěru. Bohužel nutno říct, že pomyslnou korunu tomu dává trvale rozklepaná Keira Knightley, u níž nepoznáte, zda přichází do práce před oním emailem či po něm. A to je docela problém, protože depresivní nemá být kompletně celý děj, ale pouze určité pasáže. Takhle to ale vypadá, že Británie je zkostnatělá, studená, depresivní, šerem zahalená země, ve které se bojíte vyjít ven. Navíc v závěrečných minutách poznáváme pravou Katharine Gunovou vypadající úplně, ale úúúplně jinak než v právě shlédnutém snímku. Velká škoda, že nakonec nedopadla původní volba, Natalie Dormer. Tak nakonec snad jen pochvala za Ralpha Fiennese. ()

jjjerry

Podíval jsem se kvůli roli Matt Smith. Musím říci, že příjemné překvapení. Nutí k zamylšení a člověk se nenudil. ()

PTuranyi

Kvalitný špionážno-politický thriller inšpirovaný skutočnými udalosťami odohrávajúcimi sa bezprostredne pred začiatkom americko-irackej vojny. Snaha nájsť dôvod na oprávnenosť vstupu Británie do vojny vedie k tlaku USA riešiť tento problém manipuláciou hlasovania. Príbeh Katherine Gunovej, ktorá sa rozhodne túto informáciu, v snahe zabrániť vojne, posunúť novinárom je dostatočne dramatický a nátlak vlády a tajných služieb ho dramatizuje ešte viac. Samotné vyriešenie celého prípadu a víťazstvo na súde však prebehne tak ľahko, že je to až neuveriteľné. Výkon Keiry Knightley je výborný podobne aj ostatní herci hrajú svoje role dobre. 75% ()

chingy

Bravúrna práca. Režisérsky skvelá robota s poctivo vymakanou dramaturgiou od začiatku až po koniec. Film ani raz neubral na výkone a bavil viac a viac. Hudba dotvára parádnu thrillerovskú atmosféru a nepustí Vás ani po titulkoch. Ešte to mám v hlave. KK patrí k elite, tu to jasne dokazuje, a po príchode Fiennesa to dostane ďalší rozmer, a to aj napriek tomu, že nemal veľa priestoru. Koniec koncov je to až desivo geniálny herec, aj keby mal dostať len minútu. Pre mňa plná palba. ()