Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

warrenur

"Go and fish somewhere else...!". Perfektna whistleblower zalezitost. Knightley opat dokazuje svoje herecke kvality. Fiennes takisto. Uz som mal "suchoty" po kvalitnom filme bez bezduchych blockbusterovych blbosti a premrstenych efektov. Ten clanok 1 odsek 1 to bola ina absurdita. Z pohladu tajnej sluzby, naopak, genialita. Tento film dokazuje, co vsetko sa da dokazat s osobnou integritou, odvahou a cestnostou. Na tuto strunu brnkla i Katherinina azijska kolegyna pri rozlucke s nou..."I didn't do anything right...". Odporucam. Film s vybornou atmosferou. Pecka. ()

Rathalos

Nemam rad politiku a uz vobec nie filmy s nou spojene,ale tato drama/thriller sa vazne podaril na jednotku,je az neuveritelne,co sa deje v dnesnom svete,sku*vena skazena doba,ale bohuzial,len tazko s tym nieco urobit,ale s touto zalezitostou som velmi spokojny,vyborne spracovana,Keira Knightley bola super,takze je to jasne...:-) ()

BOURQUE

Slušne režírovaný true-based príbeh o tom, ako ďaleko je možné zájsť k tomu, aby vojna bola „oficiálna“. Film so silnou témou, ale až príliš pomalou dynamikou a menšou komplexnosťou ako napríklad The Post . Herecké obsadenie veľmi dobré – K. Knightley dobrá, ale trošku akoby umelo tlmená, dobrá vedľajšia rola pre R. Finnes, ktorý charakter svojej postavy si užíva, a žalostne malý priestor pre R. Ifans, ktorý by sa mohol predviesť v plnej sile. Vo svojom žánru solídne a dobre zvládnutá vec, ale na konci bez silnejšieho odkazu. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

lemonova

Bol by to pre mňa opäť iba jeden z tých rutinne natočených dokumentárne vyznievajúcich filmov, keby nemal tak fajnové herecké obsadenie. V každom prípade ide o zaujímavý spätný pohľad na udalosti, na ktorých interpretáciu si veľmi dobre spomínam a o to viac je celá záležitosť skutočne desivá. Je až zarážajúce, ako mohla vyšumieť do prázdna. ()

Evander

Veřejné lži jsou filmem s až neskutečně silným příběhem, navíc podle skutečné události, takže za mě jednoznačně velké plus. Bohužel mi v hlavní roli vůbec nesedla Keira Knightley, kterou mám jinak velmi rád a moc se mi nelíbilo ani celkové zpracování příběhu a musím říct, že místy jsem se i nudil. Celkově film hodnotím vysoko zejména kvůli vážnosti zobrazovaných skutečností, výkonům herců ve vedlejších rolích, např. Ralpha Fiennese a zajímavému vykreslení investigativní práce zapojených novinářů. 75% ()

Dm1tr1j

Toto dielo príde napínavé a super vzrušujúce len tým ľuďom, ktorí ani netušia ako fungujú spravodajské agentúry. Vojna v iraku mala typický dôvod v zisku. Nešlo o boj proti terorizmu a vôbec nie proti zbraniam hromadného ničenia. O to sa postarali STUXNET-om už predtým. Takže nič nové a nič vzrušujúce ..ale. Veľmi dobré herecké výkony z toho spravili pozerateľný snímok, ktorý zanechá v ľuďoch stopu, že aj na tých najhorších existuje remeň, a že aj medzi tími najhoršími sa nájdu ľudia so svedomím. Ak by som mal ale odporučiť niečo z tohoto sveta tak si pozrite dokument alebo film o Snowdenovy. ()

tomik99

Další z řady filmů podle skutečné události. Bohužel právě tato událost šla kdysi mimo mě, nemyslím teď samozřejmě válku v Iráku, ale bohužel jsem nezaznamenal, že by došlo k takovému úniku informací, je dost možné, že se to tehdy v roce 2003 ani v České republice neřešilo. Každopádně jedná se o dobře zpracovaný snímek s výborným obsazením. Možná bych dal větší roli tisku, který mě zde bavil, ale velkou úlohu měl pouze na začátku filmu. Je až k nevíře, jak pohádkový konec vlastně tento příběh ve finále má. ()

deLaFere

V krátké době jsem shlédl dva snímky zabývající se otázkami 11. září a následného dění (první byl The Report). Oba jsou velmi dobré a považuji je za vyloženě žádoucí, protože ukazují jestřáby z Washingtonu v plném světle. V souvislosti s tím jsem si uvědomil, jak relativně málo diváků filmy vidělo, v porovnání s každou komiksovou a blockbasterovou stupiditou. Přitom právě události, které filmy popisují, rozhodují o životě či smrti milionů lidí, rozhodují i o tom, jak se máme my sami, protože jasně poukazují na to, co politické elity opravdu řeší. Ale světový průměr se raději mrkne na tisící pokračování Hvězdných válek či Spidermana a pak začne naříkat jak se má blbě. ()

dalziel

Obdivuhodné,ale ťažko pochopiteľné chovanie anglickej hrdinky mieru ,čestnosti a svedomia. Georga Krováka aj Tonyho Bee by mal súdiť súd v Hágu za vojnové zločiny.Pomalé ale vynikajúce.Treba podotknúť že také sú väčšinou všetky skutočné špionážne filmy. Tá Keira čím je staršia tým je lepšia. ()

Jakubik

Asi není, co by se dalo vytknout. Nejde o drama, které by vám vyrazilo dech, ale minimálně je hodně k zamyšlení. Obsahově se zde nehodí to tu rozebírat a není to tak kontroverzní jako Stoneovi filmy, ale je to natočené tak hezky a příjemně, že hlavní zápletku pochopí i neznalí látky, a to je dobře. Za mě v pohodě po všech stránkách… ()

Rockerman

Tyto politické thrillery bývají dobře natočeny a proto, ikdyž to není úplně můj šálek kávy velmi mě to zaujalo. ()

Dave Lister

Velmi vyzrálý film, s velmi vyzrálou Keirou Knightley. Film podle skutečné události, kdy pracovnice zpravodajské služby předá velmi důležité a také velmi tajné informace novinářům. Čelí tak obvinění z vlastizrady, i přesto že její činy měly humánní a morální základ. Film udržuje divákovu pozornost opravdu maximálně a Keira zde dokazuje, že už není pouze okrasnou květinou, ale plnohodnotnou a uznávanou, hereckou hvězdou. ()

bearmeedek

Film je docela zajímavý a dokonce má překvapivý konec. A napadlo vůbec někoho, kdo film viděl, to co mě pak hlodalo v hlavě? Paní Gunová podepíše při nástupu do práce ve smlouvě mlčenlivost do konce života. Vynese utajovanou skutečnost a předá ji tisku, protože nemá ráda války. Ohrozí tím nejen svůj život, ale i existenci svého manžela, kterému právě hrozí deportace. Není žádná špionka a nepracuje pro žádnou jinou zemi. Zde by byl ten úkon asi "v pořádku". Není ani žádná protiválečná aktivistka, kdy by ji omlouvala "její hlava". Prostě jen osobní pocit. V Rusku by ji zastřelili, v Evropě zavřeli, v Británii - no, nebudu prozrazovat konec ... ()

LordMysti

Zajímavě a poutavě odvyprávěný špionážně právnický dramat dle skutečné události. Nečekal jsem že mě až tak zaujme. ()

Likan7

Průměrné politické drama, které se až ve své druhé polovině trochu rozjede a má zajímavý příběh, a hlavně jako vždy skvělého Fiennesa. ()

kukkik

Velice důležitý film, je dobře, že takové snímky stále vznikají i za podpory velkých jmen. Bylo by hezké vědět nějaký pozitivní dopad v budoucnu aby se podobným scénářům zabránilo.. i když věřit v to není vůbec snadné. 5/5 ()