4. června 1968. Senátor Robert F. Kennedy přijíždí do hotelu Ambassador v Los Angeles přednést projev v rámci své kandidatury na prezidenta Spojených států. Ve všech lidech vzbuzuje naději, vzrušení a dojem, že jeho zvolení bude příčinou velkých změn. V následujících dvou dnech však celý svět bude svědkem události, která změní historii a životy mnoha lidí. Atentát v Ambassadoru není politický film. Není to ani příběh Roberta Kennedyho (ve filmu ho vidíme výhradně ze skutečných archivních záběru). Je to pohled do životů několika lidí, jejichž cesty se na pár hodin protly. Příběh lidí, kteří byli v bezprostřední blízkosti jednoho z největších incidentů 20. století. Režisér a scenárista Emilio Estevez získal do jednotlivých rolí jedinečné herecké osobnosti. Před kamerou se sešly nejzkušenější hollywoodské hvězdy několika generací: držitelka Oscara Helen Hunt (Lepší už to nebude), držitel Oscara Anthony Hopkins (Mlčení jehňátek), Laurence Fishburne (Matrix 1-3), Demi Moore (Neslušný návrh, Striptýz), Sharon Stone (Základní instinkt, Casino), Elijah Wood (trilogie Pán prstenů, Sin City - město hříchu), Lindsay Lohan (Mezi námi děvčaty), Heather Graham (Z pekla, Kurs sebeovládání). (oficiální text distributora)

Lichty

Bohužel to nejzajímavější, co jsem na Bobbym shledal, byly opravdu dobří a kvalitně zařazení herci a jako třesnička na dortu československá reportérka z Rudého Práva. Zbytek je jen prachprosté šlapání zelí s totálně ujetými a nezajímavými příběhy, kteří se dělí na šílené (Lohan, Wood; LaBeouf, Geraghty), ubíjející (Hopkins a šachy; Macy, Stone) a ostatní jsou prostě jen nudné. Je mi to líto, takové herecké obsazení si prostě zaslouží lepší scénář a větší filmovou událost. PS: Scénu s jindy drsným Laurencem Fishburnem, ve které vypráví jak poprvé pekl borůvkový koláč, jsem prostě nemohl brát vážně. ()

alsha

Mozaika postav na pozadí dalšího výřezu z amerických dějin. Zábavná plejáda hereckých hvězd a hvězdiček dnešního i včerejšího Hollywoodu. Kdyby Bobby...a tak to mám rád. ()

marlon

"Ak niekoho učíte nenávidieť svojho brata ... učíte ho pristupovať k ostatným nie ako k spoluobčanom, ale ako k nepriateľom ... až sa navzájom na seba dívame ako na cudzincov, ktorí spoločne zdieľajú mesto, ale nie spoločnosť a ktorých spája len miesto bydliska, nie spoločný záujem. Učíme sa spoločným obavám a spoločnej túžbe udržiavať si od ostatných odstup ... miesto toho aby sme mali na pamäti, že tí, ktorí s nami žijú sú naši bratia". Krátka anotácia preslovu Bobbyho Kennedyho, ku ktorému sa v roku 1968 s nádejou upierali oči celej Ameriky, napĺňa osudy hrdinov tohto eposu a je varovným výkričníkom pre budúcnosť nášho sveta nebezpečne infikovaného vzájomnou intoleranciou a ľahostajnosťou. ()

stiewe

Že se mi dostane tak silného zážitku jsem opravdu nečekal. Zobrazení osudů lidí, od prostých pomocníků v kuchyni po koordinátory volební kampaně naprosto bralo dech. Motiv rasismu, odporu proti válce, menšinových problémů, drogové éře a pohled za lepší budoucností jenž se rozplynul nesmyslným atentátem. Hvězdně obsazená byť i sebemenší role smétánkou Hollywoodu zaručuje kvalitní výsledek, čehož je nám ve velké míře dopřáno. Výběr režiséra mě z počátku trošku vystrašil, jelikož Emilio Estevez nepodával výkony hodné takto hvězdného filmu, ale škaredě jsem se spletl. Jeho nadhled, procítěnost a talent vytvořily nezapomenutelný film o bohužel nezapomenutelném atentátu. ()

Nightswimmer

Robert F. Kennedy: This is a time of shame and sorrow. It is not a day for politics. I have saved this one opportunity, my only event of today, to speak briefly to you about the mindless menace of violence in America which again stains our land and every one of our lives. It is not the concern of any one race. The victims of the violence are black and white, rich and poor, young and old, famous and unknown.- ROK 1968 je tym najsmutnejsim v celej americkej historii - nasilnym sposobom prisli o zivot nadeje USA v podobe Martina Luthera Kinga a Robert Kennedyho, ktorych vrazdy ukoncili patrocnicu odstarovanu brutalnou vrazdou Bobbyho brata, Johna. Bolo to veru zufale obdobie, plne socialnych nepokojov a likvidacie nepohodlnych ludi brzdiacich vrazdenie a zbrojarsku vyrobu. Samotny film vsak postupuje v inom duchu - v duchu nadeje. Prichadza totiz clovek, ktory dokonci, co jeho bratovi dokoncit neumoznili a napravi, co John napravit nestihol. Zavan nadeje pretkava postavy a pribehy odohravajuce sa v osudom hoteli Ambasador v juni 1968. Paradoxom je, ze clovek, po ktorom je film pomenovany v nom vlastne ani nebol. Charizmaticky a sympaticky BOBBY sa prihovara len cez dobove zaznamy a fotografie, nahradili ho herci vynikajuci a znami, a pomohli Estevezovi vytvorit velmi ludsku mozaiku doplnenu citlivo vkusnym hudobnym doprovodom. No a ten zaver -pokusenie udelit 5* bolo silne, no nakoniec som odolal, rovnako ako republikanska zbrojarska lobby a jej kandidat Richard NIXON, ktory sa niekolko mesiacov po Bobbyho vražde stal americkym prezidentom, aby posielal na smrt dalsie stovky mladych muzov na smrt do Vietnamu... ----Zaujimavou postavou bola redaktorka dennika Rude Pravo, ktora sa vsak k slubovanemu rozhovoru, zial, nakoniec nedostala. A nezaostava ani Laurence Fishburne ako hotelovy sefkuchar--- ()

markyzgero

kdyby se tenhle film v češtině jmenoval jen ambassador, bylo by to snad poprvý v historii lidstva, kdy by byl českej název lepší než originál, takhle zůstal distributor na půli cesty. příběhy osazenstva slavnýho l.a. hotelu se totiž odehrávaj jen na pozadí vraždy kennedyho. emoce tu stříkaj jak ejakulát u rosenberga a já přemejšlim, jestli jsem někde viděl tolik movie stars v jednom filmu. i když dobrou polovinu z nich nemusim, tady předvedly zajímavý kreace a zcela se podřídily celku možná proto, že režisér je samozřejmě taky herec-stavovská kolegialita(?). už se opakuju, ale budu to tvrdit pořád: macey (společně s murraym) nemusí hrát, jemu stačí koukat. on vlastně hraje natolik civilně a má natolik "psí pohled", že ani nepoznáte, že hraje... a miss janecek from rude pravo-hehe( "this isn´t washington post, right?" ) defibrilace malýho českýho srdíčka:) ()

altaica

PRO MUŽE:Další čůráček z mocného klanu sociálních inženýrů zatřepal po zásluze bačkůrkama. Jeho neskrývaným heslem bylo: ”Mnoho lidí vidí svět takový jaký je a ptají se: „Proč?“. Já sním o světě, který tady ještě nikdy nebyl a ptám se: „Proč ne?”, takže není divu, že tohoto socialistu s veverčíma zubama nechali vrazi z Wall Streetu odbouchnout dřív, než by něco nevratně a pyramidálně posral. Od chvíle, kdy pánové z tohoto klanu dávali přednost tomu své milenky voddělat, místo vyplatit, tak není moc důvodů pro ně ronit slzy. Čtěte za výstavní kozy a klín božské štětky Marilyn M. jsem ochoten ukápnout slzu, za kohokoliv z Kennedyů ani žabí hlen. Jako obvykle byl osud těžký žertéř. Bobby vystupoval proti rasové diskriminaci a sejmul ho přičmoudlík původem z Palestiny. Stalo se tak v hotelu Ambassador 5.června 1968. Film je z hlediska faktografie, či politiky naprosto o hovnu. Je pouhým zachycením momentek ve stylu – co asi dělali dva dny lidi, co byli v hotelu ve chvíli vraždy, takže kuchaři vaří, personál kmitá a žere, jedna pani šuká s nadřízeným, staří páprdové meditují nad nesmrtelností chrousta a pár vykuků se královsky sjede radostí nad tím, jak je ten svět krásný. Čistokrevná ztráta času. Nedoporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Že při tripu na LSD se dějí věci jsem, madame, věděl, ale vidět to tak pěkně poeticky zpracované – to je nářez. Jeden lítá v oblacích, druhý válčí a vyhazuje nábytek z okna a třetí, ha, šaty dolů a místo na záchod na bedničku pro kocoura. Zahrabávat kočkolit hnátama v bílých ponožkách považuji za nejlepší surrealistický filmový obraz za posledních deset let. Bohužel tato chvíle, kdy šel mozek na vandr a zůstalo pár zpitomělých instinktů je asi jediné pozitivum z celého filmu.          HLÁŠKA:Píšu pro velmi významné noviny. Rudé pravo. Hm. To nebude zrovna Washington Post.//Manžel: A nechceš se projít a zjistit jak ti ty boty jsou? Manželka: Nejde o to, jak mi jsou, ale o to jak vypadají. A vypadají nádherně. Beru je. ()

Tormentor665

Pravda, že naivní až do morku kostí, ale zase dobře napsané a chytlavé (pro nás s troškou domoviny). Bobby je takovým symbolem toho, co mohlo být a nebylo, třebaže těžko mohl někdo čekat, že by všechny sliby splnil. Ovšem po jeho smrti Bílý Dům skutečně stvořil Čtvrtou Říši se vším všudy. Na druhou stranu stokrát raději vidím nekritické filmy o osobnostech jako Bobby Kennedy, než o hrdinných bojovnících proti terorismu. ()

Shitonit

Určitě pěkný film, jen mi asi v době sledování úplně nesednul pro takovou rozvláčně mrtvou rozvláčnost. Zkusím to za pár let, snad k tomu nějak dozraju. Ale doporučit se to dá .. ()

Marat

Bohužel jsem od filmu čekal trošku víc, ale bylo to asi tím, že film JFK mám tak moc rád a čekal jsem něco podobného. Je pravda, že film byl ze začátku pokulhávající, ale závěr byl beze slov, závěr naprosto povedený. Je smutné sledovat film o lidech, kteří chtěli bojovat za rovnoprávnost, za konec válek a za lepší život. Je smutné vidět umírat státníky, které lid miloval. ()

Pai-Mei

Emilio Esteves v netradičnej úlohe režiséra, no zvládol to dobre. Navzájom nezávislé príbehy ľudí sa na koniec stretnú v desivom okamihu, keď si Američania zabili ďaľšieho nádejného prezidenta. Nezvyčajne veľká koncentrácia známich hereckých tvárí, originálne zábery Roberta Kennedyho a dobová hudba dávajú dohromady skvelý film, ktorý by si nemal nikto nechať ujsť. ()

curfew77

Pro každého, koho zajímá historie klanu Kennedyů, je to "must seen", ale i kdybyste v životě o zkratkách JFK a RFK neslyšeli, dejte si říct. Mimořádná hustota hvězd za metr čtvereční, atmosféra šedesátých let by se dala krájet, dialogy mají nejen hlavu a patu, ale nezřídka i koule, a především je to dojemné svědectví o vší té tehdejší touze po svobodě spojené s naivitou a já nevím čím ještě. Většina hereckých es tady předvádí svůj standard (A.Hopkins, H.Hunt, E.Wood, M.Sheen, W.H.Macy, H.Graham), některé ztvárňují nejspíš nejbizardnější postavu své už tak lehce bizardní filmografie (A.Kutcher), jiné po letech opět mile překvapí silnou rolí (D.Moore), ale mě osobně naprosto odboural ÚCHVATNÝ výkon americké opilecko drogové hvězdičky Lindsay Lohan. Prokristapána, jestli se tahle holka nakonec někdy s Paris Hiltonovou opravdu ufetuje, pusťte si tenhle film... a budete ronit slzy jako hrachy. Odpustit si Estevez mohl snad jen tu novinářku z Rudého práva, jejíž postava naprosto popírá fakt, že i Češi a Slováci mají s rokem 1968 taky dost svéraznou traumatickou zkušenost - škoda. I tak ale velkých 90 % za film, který vás bude dojímat i mrazit. Rozhodně si někdy zopakuju. ()

Fearoth

Klidně mě ukamenujte, ale tenhle film plný známých jmen mě nijak extra neoslovil... Možná jen ten americký patriotismus, který z toho vyzařoval, ale tím to končí. Ubíjely mě nudné příběhy několika skupin lidí, jež se uměle propojily atentátem. Hlavní příběh byl dobrý..ale ten napsal život. Esetvez podle mého jen naházel do filmu známé herce,pár rádoby sdrceryvných scén, nějaké to "životní moudro" a pro většinu lidí je bezva film je hotový :-D ()

Ernie_13

Zaujimave ponatie udalosti atentatu na Roberta F. Kennedyho. Nejde o ziaden opis historickych faktov ani nic podobne, ale o nahlad do zivotov zopar ludi v tento den na pozadi tejto tragickej udalosti. :/ ()

Queendom

Miluju tyhle mikropříběhy lidí, které zdánlivě nic nespojuje. A přitom na každém z hrdinů záleží stejnou měrou, což znamená hodně. Každá jednotlivá scéna, každý dialog, každý záběr, všechno je tak propracované, že si všechny postavy svými příběhy získají vaše srdce tak rychle, že to kolikrát jedna ústřední dvojice nezvládne za celý film. Výborně obsazený a zahraný, citlivě natočený film o jednom dni, který hodně znamenal. A konec toho dne vás donutí přemýšlet s pokorou o pravdě a nadějích. Jestli vám to zní jako klišé, tak jste ten film neviděli. ()

jafuska

film který je rekonstrukcí o průběhu voleb Amerického prezidenta Kennedyho, naděje pro spoustu lidí, hlavně pro USA je tento film určitě tradicí, a řekla bych i povinností tenhle film vidět, je to historie, ale určitě to není politický film, ale ani ne akční, ale hlavně je to odkaz na lidskou důstojnost, na lidský život, jak by se lidé měli k,sobě chovat navzájem a abych nezapoměla celá plejáda známých herců, jako na oživení paměti prezidenta Kennedyho to byl fajn film ()

Melpomene

zaujímavá zmes reálnych záberov a hraného filmu, ako aj príbehu o výnimočnom politikovi a "obyčajných ľudí", ktorých spojila jedna udalosť s tragickým koncom. spojenie záberov po atentáte, chaos, ako aj prestrihy na iné obete a senátorov dojímavý prejav bol ako čerešnička na skvelej torte ()

67891234

Skvěle obsazení, kvalitně zahrané i zrežírované. Nenašel jsem hluché místo. Jednotlivé poutavé příběhy se chronologicky prolínají a na konec vyústí střetem pří atentátu na R. F. "Bobby" Kennedyho. Vynikající podívaná, která je navíc historicky poučná. 90% ()

chesterko

Vôbec sa nečudujem, že sa v tomto diele zišla taká smotánka. R. F. Kennedy si to zrejme zaslúžil. Ak sa zameriame na dej, ten nie je taký okúzlujúci ale všetko sa zmenilo na konci. To vyvrcholenie sprevádzajúce zimomriavkami si proste zapamätá každý. RIP RFK ()

Přátelství je někdy víc než...

Přátelství je někdy víc než...

30.05.2006

JFK vs. RFK - málokomu tento shluk písmen na první pohled něco řekne. Ale Američanovi by patrně byl jasný ihned. Jako válka ve Vietnamu nebo (zmiňované) náboženství, i příběh rodiny Kennedyů stále… (více)