Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

vydumnica

The Birds je môj ešte len druhý zhliadnutý Hitchcockov film a musím povedať, že ma veľmi milo prekvapil. Mala som ho už vyše roka v Chci vidĕt, no akosi som sa s ním neponáhľala a som vlastne rada, lebo takto som mala možnosť vidieť ho na veľkom plátne vlastne po prvýkrát. Nie je to typický horor, tým sa skôr vyhýbam, toto je vlastne len sčasti horor, ak vôbec. Ak by sa ma niekto opýtal, aký horor sa mi doteraz najviac páčil, možno by som aj povedala, že práve The Birds (alebo možno hneď po Shining). A ak by som mala pomenovať najromantickejší horor, ak vôbec také slovné spojenie existuje, bol by to jednoznačne tento film. The Birds by aj bez tých vtákov bol veľmi dobrý film🙂!!! Od úplného začiatku dokáže diváka vtiahnuť do deja a necháva ho si pomaličky vychutnávať tú atmosféru a baví ho až po záverečné titulky. Veľkú zásluhu na tom má kamera a hlavná hrdinka. Pre mňa neznáma Tippi Hedren je neskutočne krásna, má šarm a eleganciu, je radosť sledovať ju a obzvlášť na plátne kina. Celý čas som si myslela, že to je Doris Day! Hmh, mám značné medzery, ale už som si zistila, že ide o matku Melanie Griffith a teda babičku Dakoty Johnson. Je to super, že aj klasiku zo 60. rokov si môžu dnešní diváci (presne o 60 rokov neskôr) pozrieť takto v kine. Aj keď som vtedy ešte nebola na svete, pociťujem nostalgiu :-) za tou krásnou elegantnou módou. [Kult-Sneak-Preview, Cineplex Mannheim, 19.10.2023]. 80%. ()

MrPierc

Apokalyptická vize světa, kde se ( asi ) mstí ptáci za všechno zabíjení a věznění jejich druhu. Zvukaři udělali dobrou práci při volbě zvuků ptáků, kteří řvou tak neornotologicky, že to dovádí k šílenství. Hitchock si opět vybral krásnou představitelku, která dokonale prezentovala emancipovanou ženu (Tippi Hedren) v té době dosti ještě nezvyklé. ()

Flaxik

Banda nasraných racků na pochodu. Tenhle film mi nikdy nepřirostl k srdci, asi kvůli tomu, že jsem už dřív četl původní povídku od Daphne du Maurier a tak nějak jsem ti to všechno představoval jinak. Ale podobně zklamaný jsem byl i z Vinetůa, takže to k tomu asi patří. ()

joker.george

Skoro to byly dvě hvězdy, tady Hitchcockova génia nacházím stěží... Když jsem si o snímku četl a představoval si jednotlivé scény naskakovala mi husí kůže a pociťoval jsem značně nepříjemné a stísňující pocity. Jenže snímek se mým představám nevyrovnal ani zdaleka, nejblíže k tomu měly scény - muž s vyklovanýma očima, útok ptáků, při prohledávání pokojů a možná závěr... Vliv na tom má samozřejmě i stáří efektů (to není výtka), ale unavovat dialogy a postrádat napětí by přece kvalitní snímek neměl... ()

Crawler-D

Zbytečně dlouhá expozice, která tak dává jen málo prostoru samotnému "hororu" s ptáky. Tenhle film stárne a podobně jako jiné Hitchcockovy filmy mě nestrhnul. Několik výživných a napínavých scén by se našlo, ale celkově byla struna dost povadlá - s největší pravděpodobností je na vině mnoho tristních trikovýchs cén. ()

DruidKarel

Spíše než jako horor, tak tenhl film chápu jako drama s prvky hororu. Tenhle film se obrazem vyniakjícího scénáře, ale hlavně na svou dobu kvalitními efekty. 4* ()

Trainspotter

Působivý horor, kde spíš než krev je strašidelnější neutěšená atmosféra krvežíznivého ptactva. Přes jistá hluchá místa a dnes nepřesvědčivé trikové sekvence jsou Ptáci dost dobrým filmem, už jen proto, že režisér se nesnaží vysvětlit podivné chování opeřených živočichů na rozdíl od konce Psycha. Konec filmu je v jistém slova smyslu šokující, když tisíce ptáků nechávají hlavní hrdiny "pokojně" odjet. ()

Topco

Klasika, ktorá aj dnešného mladého diváka prinúti prižmúriť sem-tam oko. A to už je čo povedať! 9/10 ()

cubajz

na tomto snímku je krásné, že ačkoliv již samotným názvem prozradí vše děsivé, stejně je tak umně natočen a perfektně budován, že se vám budou nepříjemně svírat útroby. A to, co dokázal Hitchcock vyplodit bez pomoci počítačů, prostě nechápu (např. bombastický "ptačí" záběr na hořící benzínku). ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Ptáci jsou ikonickým filmem oslavovaného pana Hitchcocka. Hororový thriller si zkušeně pohrává s intimním pocitem strachu a bezvýchodnosti. Romantická linka je střetem dvou silných ženských osobností a katastrofickou hrůzu lidstva lze ztotožnit se zhmotněnou představou panického strachu při zjevení se konkurenčního cizorodého ženského elementu. Surrealismus ptáků není plánovanou myšlenkou, esence hororového strachu prchavého lidského života nepatří k mému vyhledávanému rozptýlení a k obdivu mi zůstává pouze důmyslně budovaná atmosféra. Hlavní postavou nemilosrdného trestu Matky Přírody lidstvu je Melanie Daniels (zajímavá Tippi Hedren), mladá atraktivní dívka z elitní vrstvy společnosti. Není zvyklá na odpor jízlivosti, dětinská hrdost běží vstříc své dospělosti, neznámé prostředí přitahuje pozornost svou obyčejnou prostotou. Maluje se čert na krbovou římsu, očekávaný příchod Antikrista je oznamován fanfárou tisíců a tisíců mávaných perutí ptačích křídel. Hlavní mužskou postavou je Mitchell "Mitch" Brenner (sympatický Rod Taylor), mladý právník a obletovaný objekt ženských tužeb. Romantické okouzlení je podrobeno extrémní zatěžkávací zkoušce a dvojnásobná očekávání dusí jediného reka svou dychtivostí a náročností. Jméno pravého muže je v ohrožení. Důležitou postavou je Lydia Brenner (zajímavá Jessica Tandy), Mitchova uměřeně náročná matka. Poslední mužský element v jejím životě je bedlivě střežen před veřejností. Představa samoty je zkázou celé civilizace. Výraznou postavou je Annie Hayworth (příjemná Suzanne Pleshette), vesnická učitelka a v minulosti odmítnutá Mitchova nápadnice. Láska má zvláštní pouto závislosti a obětování. K výraznějším postavám patří také Cathy Brenner (snaživá Veronica Cartwright), Mitchova mladší sestra a bezelstné dítko, školou povinné. Její oslava narozenin je vhodnou výmluvou pro každého zúčastněného. Z dalších rolí: vášnivá a obhajující stará ornitoložka paní Bundy (Ethel Griffies), znepokojený místní rybář Sebastian Sholes (Charles McGraw), vystrašený místní hostinský Deke Carter (Lonny Chapman), z přítomnosti ptáků hysterická žena a matka (Doreen Lang), místní opilý prorok (Karl Swenson), Dekeova stejně vystrašená manželka Helen Carter (Elizabeth Wilson), roztržitý vesnický pošťák (John McGovern), rozvážný místní zástupce šerifa Al Malone (Malcolm Atterbury), či sanfranciská majitelka obchodu s ptáky paní MacGruder (Ruth McDevitt). Ptáci jsou žánrovou zábavou strachu se slavnou značkou Alfred Hitchcock. Jedna z jeho nejznámějších tváří provází filmové diváky bez přestání.. ()

-Bomba-

Jedno je jiste - Hitchcock vedel jak natocit fakin muvi a tady to dokazuje. Je tu totiz neco pro obe skupiny divaku, pro ty, kteri nad vecmi vetsinou moc nepremysli a proste jen hltaji, a pro ty, kteri se za na prvni pohled nekomplikovanym dejem snazi videt neco vice, nejake poselstvi. Muzeme Ptaky tedy sledovat jako proste jen dobre natoceny eko horror, nebo jako pribeh s podtextem vztahu, sexu a strachu z opusteni. Ale to tu nebudu nijak zvlast rozepisovat, radsi si pustte Zizka. ()

C0r0ner

No jo, to tak když mistr umí udělat atmosféru. I když to bylo samozřejmě občas malinko k smíchu, tak třeba scéna kdy havrani čekají na prolézačkách, zvedala tep určitě ke sto padesáti. Hitchcock je prostě pan režisér a tenhle legendární horor je i přes časovou propast pořád dobrým filmem. 85% ()

1frida2

To jsme takhle jednou prijeli z dovoleny, bylo leto, skvela nalada a v noci zrovna davali na TV Hitchcocka. A tak z nostalgie, kdyz mam retro naladu, zrovna jako ted, zopakuju si to a zavzpominam a je mi fajn. To miluju... ten pocit,.. a "Ptaci" prijdou vhod ()

iommi

Absolútne sklamanie. Predlohu som nečítal, ale aj keby ju napísal sám Mr. King asi by to so mnou vôbec nič neurobilo (možno keby do toho zakomponoval nejaké nadprirodzené čosi). Bez napätia, hoci pár scén bolo zaujímavých (detské ihrisko a finále pred domom). Tie však nemôžu vynahradiť dve hodiny potlačovaného smiechu, ktorý predsa len do hororového žánru veľmi nepatrí. ()

lakikaki

Možno to bolo spôsobené len príliš vysokými očakávaniami, ale Vtáci ma riadne sklamali. Veľmi ma sklamala najmä atmosféra, ktorá je až do posledných dvadsiatich minút takmer nulová a ja osobne som sa počas filmu celkom nudil. Tippi Hedren hrala výborne, to treba uznať, ale jedna scéna, v ktorej sa striedali obrazy jej tváre vyjadrujúcej údiv pomocou absurdne dokorán otvorených úst ma strašne rozosmiala, vtedy som si povedal, že Hitchcock ten film možno ani neberie vážne. Ďalej ma celkom sklamali mnohé nedomyslenosti a ako sa tak zamýšľam celý film bol pre mňa vlastne sklamaním. Od Hitchcocka som toho rozhodne čakal omnoho viac a nebyť posledných dvadsiatich minút a skvelej Tippi Hedren, moje hodnotenie by bolo ešte nižšie. Nerád to hovorím, ale teším sa na chystaný remake s Naomi Watts (ktorá sa na Tippi Hedren sakramentsky podobá), ktorý snáď využije zaujímavý námet o čosi lepšie. ()

zette

Na filmu nejvice ocenuji to, ze sel dejem uplne nekde jinde, nez kde nakonec dosel. Coz pochopitelne hlavni hrdinove nemohli ovlivnit. Nedovime se tedy nic vic o smrti otce, matky Mitche, ktera snad zarli na potencialni partnerky syna ( podobnost s Psycho ), nic vic o vztahu ucitelky k hlavnimu hrdinovi... Proste zacnou utocit ptaci a vsedni problemy a sympatie jdou stranou- jako v beznem zivote. Timto ocenuji i zaver filmu, ktery svou otevrenosti skvele zapadl do celeho filmu. Kdyz k tomu pripocteme vynikajici kameru, vybornou kompozici a herecke vykony vsech zucastnenych, vychazi mi z tohoto dila jasna petihvezdickova zalezitost. Hitchcock sice natocil jeste lepsi veci, to ale jen potvrzuje jeho vyjimecnost! ()

MarekT

Některé to možná neděsilo, někomu chybělo napětí, nicméně já jsem vysoce spokojen. Mě totiž sedí rozhodně více tyto starší horory, navíc s tak skvělou značkou, jakou byl Hitchcock. Tehdejší se zaměřovaly více na kvalitu, ne jako dnes na kvantitu - hodně krve, hodně mrtvol apod. Zde také máme tyto atributy, ale ne v takové míře a i přesto jsem se zde stále bál. Bohužel ten druhý typ se divákům líbí více. Ale tyto decentní horory dokáží splodit výborné scény, za nejlepší považuji tu v telefonní budce a pak tu podobnou slavné scéně ve sprše z Psycha - podobnou proto, že (spoiler) tu máme útok na jednu určitou osobu (konec spoileru). S napětím jsem sledoval i některé scény, na kterých nic hororového není. S napětím proto, že jsem čekal, co se stane. Vše okolo filmu, jako např. herci (stejně jako u Psycha nutno zmínit hlavní hrdinku, tj. zde Tippi Hedren), kamera či hudba, je, jak už bývá u režisérských velikánů zvykem, v pořádku. Pochválit též musím výbornou posloupnost děje. To, že zde je konec takový, jaký je, no vlastně není, považuji i za pozitivum. Dává nám prostor si ho domyslet. Pro mě tentokrát za pět hvězdiček, mimochodem, docela nechápu některé odpady či shození, horor nemusí být jen o tom, že se nešetří kečupem (budu-li používat slovník svého spolužáka). ()

Pajky3

Dneska si mě Alfred alespoň trochu udobřil. Protože po Vertigu přichází o hodně zajímavější film. Ze začátku se sice nic moc neděje a chvilku jsem uvažoval jestli to vůbec bude k tomu, ale nakonec se to povedlo. Ve chvíli, kdy ptáci vzali otěže do svých rukou se začala pomalu atmosféra vylepšovat, až dosáhla svého nejtíživějšího maxima v domě. Útok na benzinku byl také podařený. A závěr, vize apokalypsy na dosah, to byla vysloveně lahůdková záležitost. Možná filmu i tak trošku nadržuju a přilepšuju, protože právě z Ptáků si utahuje moje nejoblíbenější epizoda Simpsonových. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)