Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

guri

Aj po viac ako 50-tich rokoch maju Vtaci svoje caro a atmosferu. Osobne si vsak vadil rozvlacnejsi nastup a velmi zvlastne cervena krv.. Ale to su len drobne vady na skvelom filme. ()

Biopler

Krásne farebný film, ktorému však chýba tempo a ak by iniciatívu neprebrali po určitom čase nebeskí teroristi, tak by som zíval nudou. Aj keď zápletka s tajomnou matkou, kvôli ktorej je syn stále slobodným, mohla byť zaujímavou, knižná predloha ju na škodu ďalej nerozviedla. Atmosféra sa buduje s pribúdajúcimi násilnosťami vtákov, ale nie je to až také "ončo" na aké som u Hitchcocka zvyknutý. Skrátka nejedná sa o ďalší top film v jeho kinematografii. Aj tak si zapamätám pamätné scény: 1) Melanie fajčí cigaretu pred školou a za ňou sa postupne začína zhromažďovať kŕdeľ vtákov. 2) Po napadnutí vtákom zomiera chlapík, ktorý tankoval naftu do svojej dodávky. V dôsledku toho neskôr nešikovnosťou ďalšieho chlapíka nastáva výbuch a štýlové šľahanie plameňov. Celé je nám to neskôr podané z vtáčej perspektívy, ktorá je perfektná. O desať sekúnd už začína prelietavať vo výške, v ktorej je kamera prvý vták a za ním ďalšie, ktoré čoskoro zaútočia. ()

Katcat

Nádherní herci, výbornej příběh a celkově je tento snímek důkazem toho, že horor neznamená, že během hodiny a půl musí někdo 18x znásilnit mladou holku, která je posedlá ďáblem, a tak závěrem svýmu násilníkovi 15 minut extrémně brutálním způsobem odřezává koule a porcuje péro... ()

Ozzy2

Jak nemám rád remaky, tak tohle by remake chtělo, protože se na to nedá koukat.Hitchcocka rád čtu,ale koukat na to je utrpení. ()

tranquill

Na svou dobu výborně vizuálně zpracováno a především byla skvěle vykreslena atmosféra. A víme, že to pan Hitchcock uměl mistrně. ()

Schlierkamp

Americký mysteriózní hororový film natočený podle povídky britské spisovatelky Daphne du Maurierové. Do kalifornského městečka Bodega Bay severně od San Francisca přijíždí atraktivní blondýnka Melanie Danielsová (bývalá modelka Tippi Hedrenová, matka M. Griffithové) za svým přítelem Mitchem Brennerem (Australan Rod Taylor), bydlícím na druhé straně zálivu se svou matkou Lydií a jedenáctiletou sestrou Cathy. Melanie přiváží malé Cathy jako dárek k narozeninám klec se dvěma papoušky a od jejího příjezdu se začínají dít podivné věci. Postupně dochází k sílícím útokům ptáků na tamější obyvatele, zpočátku pouze ojedinělými opeřenci a na konci se do zničujících náletů zapojuje tisíce ptáků, nenávistně klovajícími zobáky a zběsile se dobývajícími do lidských obydlí. Nikdo netuší, co takovou ptačí apokalypsu a nevysvětlitelné chování ptáků způsobilo, je však jasné, že lidé jsou proti těmto atakům agresivního ptactva bezbranní a jedinou nadějí na přežití je útěk. První polovina slavného snímku Alfreda Hitchcocka se věnuje seznamování s hereckými postavami a příjezdu sebevědomé blondýnky a nic nenasvědčuje tomu, jaké hrůzostrašné události budou následovat v dramatické druhé polovině. Jednou z hlavních deviz jednoho z nejslavnějších hororů je vynikající budování napětí, které roste spolu se stupňujícími se útoky a agresivitou mořských ptáčků. V závěru pochopitelně napětí vrcholí, po útoku ptáků na lehkovážnou Melanii v uzavřené místnosti v zabarikádované Brennerově usedlosti, kdy jen o vlásek unikla smrti uklováním, se vyděšená společnost dává na únik, zatímco se několikatisícihlavé ptactvo zlověstně houfuje a připravuje na další zničující útok. Tento snímek se právem považuje především díky geniálně zvládnuté gradaci napětí za nejlepší dílo mistra hororového umění A. Hitchcocka. ()

Razzor_82

"Ti ptáci nás napadli!" Kulturní Hitchcockova hororovka ze 70.let. Na tu dobu bezvadné triky s agresivním ptactvem. První půlka je až moc uhlazeně romantická. Na nějaké děsivé scény si musíme dost dlouho počkat. Na Tippi Hedren  se hezky kouká. Chybělo mi v tom ale i po letech výraznější napětí a sevření. 6/10 ()

arkie

Než to začne, je skoro koniec. Samozrejme v porovnaní so súčasnými survival horors je to slabota, to som ale očakával. Problém je skôr v tom, že vo filme sa skoro nič prekvapivé nestane, pár útokov vtákov, na ktoré ľudia reagujú panikou, nakoniec odídu a koniec je akosi predčasný. Žiadna "pútavá štúdia charakterov", kompozícia obrazu len ľahko nadpriemerná (skôr len preto, lebo je to Hitchcock), bez vážnejšej atmosféry a plynulosť deja? No áno, dej je plynulý, čo je ale všetko. Za drahokam to nepovažujem. ()

Sosak

Slavný Hitchcockův snímek Ptáci, který z jednoduchého námětu dokázal vytěžit na svou dobu přelomové napětí právě díky mistrné režii pana Alfreda. Ten konec je nejlepší, jakej snad mohl bejt a řada scén napíná i dneska, přitom ve filmu není téměř žádná krev. I když zub času se na dílku přece jen trochu podepsal a místy je to trochu nuda. ()

ecis

Bohuzial nemozem dat plne hodnotenie, aj keby som chcel vzhladom na Hitchcockovo meno. "The Birds" nie su prilis hororove. Alfred nam prinasa skor dramu s thriller momentmi. Prva polovica filmu moze byt pre obycajneho divaka absolutne nudna a zbytocne roztahana - zoznamenie sa s postavami, priblizenie jednotlivych vztahov (budovanie romantickeho vztahu na pozadi bliziaceho sa vtacieho utoku) mohlo byt aj kratsie. Druha cast prinasa uz velku hru momentov a prekvapeni, krdle vtakov a na dobu este nevyraznych ale presvedcivych vizualnych efektov nicim nezaostavajucu a dynamicku kameru. Dalsie velke plusy: krasne farebne zabery pobrezia, sum mora, ocarajuca Melanie Danielsová (Tippi Hedren) a do toho zvuky krakajucich vran. Aj napriek skoro informacnej prazdnote ponukne film nie prilis hitchcockovsky, ale hodnotny zazitok. [P.S: Priatelke neslo do hlavy, preco je hlavna hrdinka oblecena pocas celeho filmu -to jest niekolko dni- stale do toho isteho zeleneho kostymu. Pozna niekto odpoved? :) ] ()

BLADER

Také lepšie štyri. Je to jednoducho starý film, preto sa nemôže hodnotiť ako súčasné hororové filmy. Sám Majster nám predviedol, že dokáže vlastne s tak banálnym námetom, ako sú útočiace vtáky, vyčarovať pekné popoludnie pri telke s kopou napätia. Zaujímavá atmosféra filmu, keď všetci cítime, že sa niečo deje, len nikto z nás nevie, čo sa to vlastne, do kelu, deje, je v dnešnej dobe prízračná pre filmy M. Nighta Shyamalana. Ale aj on sa predsa musel od niekoho učiť. A my vieme, od koho. Jediná škoda je to, že tento film má vlastne nulovú pointu, a to mi zabrauje k tomu, dať Vtákom 5*. ()

criticson

Nemůžu popřít, že bych se skvěle nebavil, ba naopak. Ptáci nepochybně budí v jistých ohledech respekt, avšak z jiného pohledu to pro mne bylo ohromně přímočaré, nelogické a ti herci! Vždyť takhle se tváří představitelé doktorského sboru v naší Růžové zahradě, ale v hororu/thrilleru? Nemohu si pomoct, ale Alfredovy filmy jsou pro mne vždy nechtěnou dávkou humoru a zábavy. Skvělý příklad jakým způsobem může film působit, i když původní záměr byl úplně jiný. ()

Colour

Hitchcockove filmy sú známe tým, že diváka postupne pripravujú na to, čo bude na konci. Doteraz videné filmy boli najnapínavejšie na konci, cca posledných 25 minút. Od začiatku som bola zvedavá na koniec. Hitchcock postupne graduje atmosféru (stovky drobných vtákov naraz vletia cez komín, farmár nájdený mŕtvy bez očí v spálni,okolo neho mŕtve vtáky, napadnutie detí cestou zo školy...) a ja som sa tešila na koniec, že budem dobre napätá. Od konca som zrejme čakala priveľa, pretože jednak nebol dosť napínavý a jednak tam nebolo vysvetlené ani prečo a ani odkiaľ sa zobralo toľko veľkých útočných vtákov. Koniec bol neuzavretý, keď nabehli titulky, bola som prekvapená, že je už koniec. Keby sa urobí akcia aj na konci, keď sa hrdinovia snažia zdrhnúť, bolo by to super. Ale takto... Hlavná hrdinka mi bola nesympatická, jej výkon nebol ohromujúci. Oveľa lepšie na tom bol kolega. 71% ()

vygamba

Velice poutavý příběh u ketrého jsem se nenudil ani chvilku. Jsou zde scény po kterých vám jde mráz po zádech. Celou dobu jste napjatí a říkáte si, kdy už konečně přijde vysvětlení toho divného chování ptáků, jenže než si to stihnete říci, tak vidíte závěrečné titulky. Na tehdejší dobu velice pěkně zpracované ptačí útoky, které by dnes bez počítačové techniky nedokázal nikdo tak precizně natočit. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)