Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

Jabro

Možná je to tím, že tomuto dílu je už notná řádka let, ale já jsem vůbec necítil žádné napětí, natož abych se alespoň trošku bál! U některých scén jsem se téměř smál. I když se u mě Ptáci minuli účinkem, tak jde stále o průměr... ()

Petrus1

Tušila jsem, že to asi nebude taková pecka jako Psycho, ale i přesto jsem k tomuto filmu přistupovala s obezřetností a úctou k panu Hitchcockovi. Ten začátek byl trochu rozvláčnější, ale od okamžiku, kdy na Melanie zaútočil racek, se film vydal tou správnou cestou. Nejvíc se mi líbila scéna, ve které Melanie sedí u školy na lavičce a za ní v poklidu, postupně usedají vrány. Čekala jsem, že se objeví i nějaké drsnější záběry, třeba na nějaké to oko v zobáčku nebo tak. S napětím jsem čekala, jak si Hitchcock vyhraje se závěrečnou scénou. Vyřešil to otevřeným koncem (film postrádá konečný titulek The End i hudební závěr). Já bych je teda nechala uklovat všechny :-) Co se mi ale na celém snímku líbilo nejvíc? To, že není vysvětleno, proč vlastně ptáci začali útočit. To je na tom vlastně to nejděsivější (žádná potřeba vysvětlovat, že byli třeba zmutovaní lidmi a nějaký podobný nesmysly, který se objevují ve všech těch nových eko hororech), že nevíme proč a že se to klidně může stát. A za to dávám plnej počet! A teď se jdu podívat na zahradu, jestli se nám tam nehoufují ptáci. POZNÁMKA: Natočit scénu, ve které na Melanie útočí ptáci (tu v domě) trvalo celý týden. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Sista

ačkoliv se považuji za vnímavou divačku a bezesporu jsem velkou fanynkou Hitchcockových filmů, tento snímek mě vůůbec nenadchnul a to ani po 3 shlédnutí. Nudný, roztahaný, místy trapný a závěr je spíš komatické wtf než nějaké geniální poselství, jak jsem se tu někde dočetla.. ()

El-Barto

Až na hrozně utahanou a podezřele romantickou první půlku jsou Ptáci fantastickým thrillerem. V druhé půlce by se dalo napětí krájet, nejsilnější je v úplně poslední scéně, kdy jsem skoro nedýchal. Nebál jsem se, jen jsem s obdivem sledoval, jak mě padesát let starý film nechává napnutého jako kšandy:) ()

kamigava

Alfred Hitchock už natočil lepší hororové filmy než jsou Ptáci. Už to na mě nepůsobilo tak napjatě, ale ke konci filmu to konečně chytlo tu správnou vlnu. Škoda jen, že jsem se toho dočkal až na konci filmu. Délka filmu by se dala klidně o 30 minut zkrátit. TIppi Hedren je pěkná herečka, která to nakonec schytala s plnou parádou. Ty nejhezčí postavy jsou v hororech skoro vždycky nejvíce zmrzačeny. Tak to je a bude. Námět celého filmu je zajímavý, ale ve filmu na tu dobu s tak dobrými efekty to ve mě vyvolalo smích a někdy mi ty skřeky lezly na nervy. V té době na to diváci určitě koukali s údivem a film se proslavil. Oproti dalším filmům od Hitchcocka jsou Ptáci slabý výkon. První polovina je skoro úplně zbytečná a pravá hororová atmosféra se objevuje až v posledních minutách se "super" závěrem. Kdyby to konec takhle nevyrovnal, asi bych šel s hodnocením ještě níž. I mistr tesař se někdy utne. ()

Matli

I kdybych koukal na premiéru v 63tím roce, tak bych z toho asi nebyl nějak urvanej, hodinu se tam nic pořádnýho neděje a ty ptačí nálety fakt strašidelný nejsou (na speciální i nespeciální efekty nekoukám, to je jasný). 46% ()

ASSBURGER

Vidno že Hitchcocka nepreslávilo Psycho ale toto, tu sa prejavilo jeho umenie robiť horory. Musím povedať že som k tomuto filmu choval zášť ale teraz mám na to úplne iný pohľad,proste niet nad klasiku,nie len že po tomto spravil film bez ktorého by bol žáner menom horor zaprášený až do teraz tento film len zdôrazňuje Hitchcockovú geniálnu myseľ a predstavivosť ktorá mu vyniesla slávu. Proste režisér ako je tento bude ešte vo svojej tvorbe dlho neprekonaný... ()

Bozvav

Úplná pitomost, ještě větší hovadina, než Čelisti. Jako horor naprosto nefumkčmí, na drama málo dramatické, dialogy fádní. Za mne asi jedno z nejhorších Hitchcockových počinů. ()

zdeny99

Ptáci nebo Psycho? Co je stěžejní Hitchcockův film? Oba jsou absolutně dokonalé. Psycho má geniální myšlenku, Ptáci jsou zase akčnější. Je v nich postupně budovaná atmosféra, děj plynule ubíhá a vrcholem jsou samozřejmě ptačí útoky. A to jak již venku na ulicích, či když vletí komínem do domu. Ptáci jsou také krásně barevní. V tak barevné kompozici naprosto vynikají záběry na poklidný venkov 60. let minulého století. Krajina a to město u moře mi připomíná Island nebo nějaké takové severské území typu Orknejí či Shattlend. A ono se nakonec natáčelo v Kalifornii. Ovšem také v nich najdeme spoustu otřesných záběrů. Konkrétně těch, když herci jedou v autě. Hned si každý všimne, že ve skutečnosti sedí v autě ve studiu a za nimi na plátně běží krajina. Anebo když děti s učitelkou běžely ze školy před ptáky. Co se týče samotných herců. Tippi Hedren role Melanie absolutně sedla. Ačkoliv z počátku byla podle mě nereálně a nevkusně vlezlá k tomu právníkovi. Že by nějaká ženská sama od sebe jela k cizímu chlapovi na lodičce je nereálné. A Rod Taylor v roli toho právníka se mi naopak vůbec nelíbil. Připadal mi jako Old Shatterheand v obleku. [8108. hodnocení, 363. komentář, 79%] ()

Aurus

7,5/10. Za mě docela dost dobrý film který mě hodně bavil a někdy na něj musím kouknout znovu. Hned co řeknu abych nezapomněl tak herecké výkony a obsazení v tomto filmu je přímo ne dobrý ale přímo perfektní. Asi kvůli těmto dvoum věcem mi tento film sakra hodně rychle utekl. Příběh je velmi dobrý a originální, postavy jsou neuvěřitelně sympatické, hudba je výborná, atmosféru tento film má solidní, napětí je zde docela časté, lokace jsou zajímavé, vraždy dobré a kamera filmu je výborná. Za mě film má 79% zaslouženě. Doporučuji. ()

molcan2

Predstavte si, že by sa Hitchcock pokúsil predať tento nápad filmovým štúdiám: život všednej vidieckej rodiny je zničený, keď zaútočia zákerné havrany. Prečo? Žiadny konkrétny dôvod. A čo potom? Uletia. a potom? Znovu sa vrátia a zaútočia. A potom idú a potom... Zdá sa to ako nemožná zápletka, ale Hitchcock to dokáže, pomaly buduje napätie, ktoré kŕčovito narastá a ustupuje. Mladších divákov môže pomalá kradmosť úvodných scén iritovať a možno budú chcieť mlátiť televízorom, keď film dospeje k nádherne uletenému záveru, ale forma, keď títo vtáci začnú útočiť, každého diváka priklincuje. Bola to jemná hitchcockovská inovácia, ktorá tento veľmi útly, kokotský príbeh premenila na napínavý thriller. Najväčšou inováciou je však filmová hudba - žiadna tu nie je. Žiadny režisér nie je viac stotožňovaný s hudbou svojich filmov, ale v Ptákoch Hitchcock vytvoril horor, ktorý je jedinečne tichý. Veľký muž ocenil niečo, čo tak málo iných - atmosférickú silu ticha a to, ako sa v rôznych prostrediach môže ticho líšiť svojím charakterom. Napriek tomu sa zdá, že mnohí, ktorí si film pozrú, zabúdajú, že v ňom nie je hudba. To je najväčšia devíza filmu. ()

in4mator

Ptáci jsou kvalitním filmem, který má ale pár much. Líbilo se mně vykreslování charakterů postav, napětí, herecké výkony, ale občas je chování postav mírně řečeno divné. Nechápu taky, proč režisér nepoužil v některých případech víc umělé krve, působilo by to věrohodněji. Od poloviny filmu jsem čekal, jak film skončí a režisér mě pěkně napálil. Po extra napínavé scéně najednou konec. Žádné vysvětlování, nic. Což se s odstupem času jeví jako dobrý tah... i když bych si dovedl představit lepší konec - a nebyl by to "happy end". Celkově ale film působí hodně dobrým dojmem. ()

Wolvie

Ptáci zestárli,což se u filmu tohoto typu dá čekat.Ale v rámci budování napětí a hereckých výkonů jsou absolutně nadčasoví a těžko překonatelní.Poslední mistrův legendární snímek je i dnes velmi zajímavou podívanou. ()

Lyžař

Všemu bych uvěřil a smekám, jak měl pan Hitchcock propracované efekty a ptáky již v roce 1963. Vadí mi však dvě věci. Během vlastně nejdůležitější scény ke konci filmu se blonďatá Melanie rozhodne udělat blbost hodnou tuctových novodobých "hororů" - viz chůze do schodů atd.....no a hlavní problém? Nevšiml jsem si, že by byla odkryta příčina rozzlobení ptáků..a co se s nimi nakonec stalo. Sečteno a podtrženo - super film zakončený trochu amatérsky, nebo ne podle mého gusta. Bohužel. ()

Hapretor

Ptáků v tomto filmu jsem se bál. Jiných ptáků se nebojím. Nejméně pak toho svého. Film, jako i ty další, se může chlubit svou atmosférou, na tu dobu velmi krásně vykreslenou. ()

Hell_ena

Upřímě jsem od toho čekala něco jiného, ale to je asi jasné, když jsou teď jinačí horory :) Asi je lepší si přečíst povídku a představovat si děj sami :) ()

lemonova

Veľmi zvláštny film, ktorý som nikdy nevnímala ako horor, či thriller, skôr ako určitú katastrofickú víziu. Prečo sa vtáky začnú správať tak, ako sa správajú? Všetko je tu iba naznačené. Avšak najpozoruhodnejšou je pre mňa záverečná scéna, ktorá vonkoncom nie je happy endom, a ani nenaznačuje, ako to celé v skutočnosti dopadne. Chýba akýkoľvek epilóg. A snáď preto je dojem, ktorý v človeku zostáva, taký silný a znepokojujúci. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)