Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

strycekmaso

Jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. Režie mistrovská a triky také moc dobré. Byl to první Hitchcockův film co jsem kdy viděl. Moc se mi líbilo, že je film bez hudby. ()

Jablek

Ehm..no tak asi takhle: Nechápal jsem, jak může někdo natočit film (respektive cokoliv kromě bláznivý komedie), kde budou zabíjet ptáci. O to víc jsem nerozumněl tomu, proč by se do toho měl pouštět zrovna někdo takovej jako Alfred Hitchcock. Každopádně jsem si řekl, že nebudu soudit, dokud to neuvidím a nejspíš se nechám mile překvapit.. No, podle hodnocení už asi tušíte, že jsem skončil tam, kde jsem začal. Nesporný filmařský kvality tu samozřejmě jsou, ale ten námět..bez jakýhokoliv vysvětlení nebo alespoň náznaku, proč se děje, co se děje?? Tak tohle za mě teda NE E ()

Brinkley

Na první pohled mě Ptáci nijak zvlášť neuchvátili. Jejich kouzlo jsem objevila až mnohem později tak na třetí pokus, za to ale s plnou parádou. Útočící opeřenci jsou jen předzvěstí tísně, kterou posléze vyvolají pouhým tichým vysedáváním na drátech a střechách. Právě ten výhružný poklid na samém konci je pro mne mnohem silnější, než robožralok závěrečně si pochutnávající na končetinách Quinta v Čelistech (nic proti této legendě, zde se na divákovi zase vyřádil John Williams). ()

diodoros

Film sa rozbieha pomaly, miestami pôsobí až romanticky a trochu komediálne, od prvého "zobnutia" sa však veci dajú do pohybu - atmosféra hustne, vtáci pribúdajú, strach rastie... Skvelé hororové dielo s jednoduchým, ale netradičným námetom (vtáci začnú útočiť na ľudí a obsadzovať malebnú zátoku. prečo? symbol vzopretia sa prírody človeku? alebo symbol maličkosti človeka oproti sile prírody? to vám pri sledovaní bude jedno...), s pomerne kvalitnými efektami (na dobu vzniku), výbornými hercami, perfektnou kamerou, strašidelnou atmosférou a mrazivým záverom. ()

Wyrdas odpad!

79% ??? Opravdu? Film jsem viděl poprvé a hodnotím ho jako dnešní náročný divák. Pro informaci, mě nikdy nešlo o efekty, ale o děj a smysl filmu. Alfred Hitchcock je známá osobnost a lidé na ČSFD často hodnotí podle osobností, efektů a nebo z nenávisti k pokračování úspěšných prvních dílů či nenávisti k české tvorbě, ale tady je to opravdu nepochopitelné. Jen kvůli ikoně Alfreda Hitchcocka hodnotit film maximálním počtem hvězdiček považuji za ryzí blbost a také to znehodnocuje vážnost hodnocení na tomto portálu. Takže jdeme k upřímnému hodnocení. Efekty budu jako jediné brát s ohledem na rok vzniku (1963). Když to srovnám s ostatními filmy z téže doby, jednalo se o průměr, který nemohl urazit, ale rozhodně nic tak super převratného to zase taky nebylo. Tak co děj? První část filmu byla extrémní nic neříkající nuda na bázi typických německých filmů pro seniory. Druhá část nám ukázala ptáky, kteří se z ornitologického hlediska chovali tak, jak by se nikdy chovat nemohli. Ale dobře, je to film, takže se tak chovat mohli. To by se odpustit dalo, ale dochází tu k něčemu, co na filmech přímo nenávidím! Hlavní hrdinové neumřou ani v momentech, kdy je naprosto vyloučené, aby přežili! Útěk ze školy, žádný mrtvý (a to prosím pod nejtěžším ptačím útokem). Scéna v pokoji plném rozzuřených ptáků... super hrdinka opět přežila a tím byl znovu a zase každému náročnějšímu diváku znechucen veškerý prožitek z filmu. Není nic horšího, než když je divákovi nereálností připomínáno, že se jedná jen o film. Ptáci dokonce zapomněli útočit na oči a vlastně celkově se chovali hrozně mírumilovně na to, že to měli být zabijáci. Co se týče zařazení filmu mezi horor, tak s tím nemůžu ani v nejmenším souhlasit. Thriller možná, ale horor? Člověk se zde nemá proč bát, čeho se bát a spíš má chuť smát se nebo brečet. Žádná atmosféra, žádné lekací scény a dokonce ani nic nechutného (poslední záchrana béčkových hororů)... prostě nic. Hudba žádný zázrak, také jsem čekal něco více. Kdyby se film sestříhal na polovinu (respektive se zredukoval o nesmyslně nudný začátek), tak bych možná hodnotit i dvěma hvězdami. A jednu bych možná dal, kdyby to mělo alespoň nějaký konec, ale tohle? Takovéhle konce člověka jen iritují. Nevíme proč se ptáci vzbouřili, co je dokázalo sjednotit, kam až jsou schopní zajít (zaletět), jestli se stáhli, dosáhli svého, odletěli nebo ovládli planetu? 119 minut utrpění a neskutečné nudy. Chyba byla možná i v tom, že jsem od filmu čekal velmi mnoho... a nedostal jsem nic víc, než zklamání. ()

Jan.S.Harold

Když vás zastihne ptačí apokalypsa a rozhodnete se utéct, hlavně se ničím nechraňte, běžte v lodičkách, s odkrytou hlavou, nejezděte náklaďákem, ale vemte si auto s hadrovou střechou, a hlavně, ale hlavně, si s sebou nebalte žádné jídlo nebo něco praktickýho, ale nezapomeňte doma papouchy. Asi jako rukojmí... Teda na to jakej je to kult, strašlivá nuda, plná i na karikaturu Američanů už fakt přes čáru vymletejch debilů, kteří nemají ani trololo-potenciál. Zlatej Birdemic, tam si vzali aspoň ty ramínka... ()

PavelU

Nejvíce se mi líbila první půlhodina, to bylo opravdu sofistikované. Přičemž celý motiv, který dal filmu jméno, se postupně stupňuje, aby ve správnou chvíli vygradoval. Že si ani divák není jistý tím, jestli už je nebo není po všem. Stopáž úměrná celkovému vyznění, přestože dojem příliš rozvleklého počinu přetrvává, ale víceméně jsem byl v průběhu sledování přikován a trnul, jak to dopadne, která postava přežije, jaká ne. Jen v jedné pasáži mi vývoj děje došel, než tam byl jakýkoli náznak dalšího sledu událostí. Koukl jsem na to i proto, že jsem kdysi ve Květech četl, jak Alfred Hitchcock strašil matku Melanie Griffith. Blu-ray vydání se vyplatilo, snímek moc nezestárl. Pojetí barev v pořádku, nic nebylo nutné štělovat. Závěr bez titulek poměrně zvláštní, alespoň to nepostrádalo atmosféru do poslední scény. ()

Inozuka

Za mého dětství se tento film vyprávěl u táboráků, když přišly napřetřes hrůzostrašné historky. Když jsem pak viděl, byl jsem mírně zklamán, alespoň tedy do prvního klovance. Později jsem pochopil, že Hitchcock pracuje s motivem hrůzy a strachu po celou dobu filmu, jen jej umně přesouvá od niterných strachů jednotlivých hrdinů až ke strachu z vnějšího ohrožení, který protagonisty paradoxně spojuje. V tom je tenhle film hodně dobrý a i přes dnes již úsměvné scény útočících opeřenců, dokáže pořád děsit a nutit k zamyšlení. ()

0L0V0

Film Vtáci na dnešnú dobu sa už nemôže brat vážne, no má miesta kedy Hickcock buduje napätie a funguje to. Triky sa zmodernizovali, ale postupy zostali rovnaké. Na začiatku nemám pocit, že sa jedná o horor. Ide skôr o pokojný romantický film kde sa budujú vzťahy. Následne po prvom útoku vtáka nám dej sa začína naratívne stupňovať. Nenájdeme tu žiadne vybafnutie krvilačnej postavy. Skôr tu ide o pocity a taktiež aj ako prírodná katastrofa zamieša karty života a vzťahy jednotlivým postavám, ktoré sú nám na začiatku dôkladne predstavené. V tej dobe sa prezentuje film Vtáci, ako novodobý blockbuster. Prestrihy na opakované vystrašené tvare, alebo opakované predstihy na hroziace nebezpečenstvo tu vyvolávajú napätie, ktoré sa mi veľmi páčilo. Ako napríklad scéna: vtáci verzus žena s mužom, ktorý sa blížia potichu k domu. Je tu cítiť, že napätie tu funguje aj bez naratívnej hudby. Dlhé zábery, ktoré vyvolávajú nervozitu, sú pre niekoho nudné no však pre ľudí čo sa do toho vžijú, vrátane mňa, to prišlo veľmi účinné. Hudbu na vyvolávanie umelej hrôzy ako je to už dnes zvykom v hororových žánroch, nie je ničím prevratná. O to viac sa cení ak filmár dokáže aj bez hudby vyvolávať, strach, hrôzu, napätie vo filme. Len na základe ruchu je tu vystavený celý film. Je pravda že filmy sú desiatky, ktoré používajú rovnaké princípy, ale túto funguje náramne. Podľa mňa film trpí na dĺžke finálneho strihu. Je pravda že prvá polovica buduje vzťahy medzi postavami, no pri niektorých scénach mi to prišlo už zdĺhavé. 75% ()

neo93

Jeden z nejslavnějších filmů od pana mistra režiséra. Schválně říkám jeden z nejslavnějších, ovšem rozhodně ne z nejlepších, jelikož Ptáci na absolutní špičku Hitchcockových filmů jednoduše nedosahují. A to jsem myslel, že ano. A může za to první polovina, skoro hodinová část, snímku. Nemůžu si pomoct, ale tato celá pasáž se strašně dlouho vleče. Ze začátku to sice nevypadá vůbec zle, když pozorujeme hlavní hrdinku, jak díky svým kontaktům a schopnostem, vlastně i náhodě, dokáže vystopovat muže až do jeho domu a tam tajně předat jistý dárek sestře onoho muže. Jenže po této krátké zajímavé epizodce, se ve filmu příliš nikam neposouváme a především se řeší rodinné či partnerské vztahy, což snímku vůbec neprospívá. Čeká se jen na zásah opeřených tvorů, na který si docela dlouho počkáme. Ovšem po prvním hromadném útoku dostane film úplně jiné grády a začne směřovat odlišným směrem, přesně takovým, na jaký jsme se celou dobu těšili. Pak už následují ikonické záběry na ptáky na dětském hřišti, telefonní budku, tak i výborná sekvence v domě, ve kterém napětí a strach dosáhnou na maximum. Nebýt tak zdlouhavého úvodního úseku, patřili by Ptáci k dokonalým vystříbeným kouskům Alfreda Hitchcocka. Tak to „jen" spadají k těm velmi vydařeným filmům. ()

m4xp4yn3

Naprostá soustředěnost vyprávění a překvapivá významová bohatost. Pro dnešního diváka bonusová interpretační vrstva v podobě matky která vypadá jako Jordan Peterson (aka ultimátní cock-blocker). Na někoho může zastaralost triků působit srandovně a zbavit film rychle houstnoucí atmosféry živelného nebezpečí. Můj prožitek byl opačný - pohled na podivně se pohybující vtáky, které diriguje neviditelná ruka, odhodlaná způsobit bezmocným postavám smrt, utrpení nebo aspoň děs, byl silně zneklidňující. Ani pleskot jejich křídel nezní přirozeně, ale jakoby z jiné dimenze. Masterpiece od prvního do posledního okénka. ()

Hellknight12

Predlohu som nečítal. Za mňa je to veľmi dobre spravené film. Herecké výkony sú vcelku slušné. Čo sa týka vizuálu tak verím, že na rok výroby to bol prelomový film. A. Hitchcock opäť dokázal v tomto filme, že vie ako sa natáča kvalitný film. Vtáci síce vyzerajú na dnešnú dobu umelo, dalo by sa povedať, že niekto nevie pozrieť tento film kôli vtákom ale mne osobne to nevadí. Pretože je to rok 63 a to, že to vyzerá trochu zastalo je pre mňa také malé plus. Charaktery postáv sú dobre napísané. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

GTS_PUNK

Jeden z najznámejších filmov "majstra hororu" Alfreda Hitchcocka z roku 1963 predstavuje dielo zasadené do kalifornskej Bodega Bay, v ktorom z ničoho nič začnú na miestnych obyvateľov útočiť vtáky. Snímka bez pochýb ikonická je však aj snímkou do veľkej miery obsahovo prázdnou a nezaujímavou. S minutážou prakticky dvoch hodín sa na nej dá veľmi dobre odsledovať, koľko času z jej príbehu ponúka aspoň niečo preň podstatné a dôležité. V konečnom dôsledku ide o menšiu polovicu, pričom to najpodstatnejšie z deja sa začína odohrávať až takmer na jeho konci. Nehovoriac o tom, že samotný príbeh neponúka dostatočné vysvetlenie toho, prečo k útokom vtákom na ľudí vôbec začalo dochádzať. Samozrejme, možno tvrdiť, že ide Hitchcockov autorský zámer, respektíve o snahu divákovi predať environmentálne posolstvo, ale skryť ich práve do takéhoto filmu nie je zrovna najlepšia voľba. V podstate tak možno konštatovať, že prakticky akékoľvek vysvetlenie v spojitosti so správaním vtákov by bolo lepšie, než žiadne. Kde teda hľadať tú ikonickosť? Možno akurát v mene režiséra, ktorý je s filmom spätý. Neveľmi totiž zaujmú aj herecké výkony. Tie síce nie sú zlé, ale ani oslnivé či akokoľvek výrazné. Za zmienku tak stoja najmä efekty, na ktorých síce zreteľne podpísal filmársky zub času, ale ak vezmeme do úvahy, že vznikli v roku 1963, určite nie sú najhoršie a spracovaním majú stále čosi do seba. Ťažko povedať, keby nebol pod The Birds podpísaný Hitchcock, či by bol film označovaný ako priam kultový. Zrejme ani nie, ktovie. Tak či onak, je potrebné úprimne skonštatovať, že k tým najlepším nepatrí. Spracovaný je dobre, ale kvalitatívne výrazne stráca na príbehu, teda na jeho najdôležitejšej časti. Sledovať ho dve hodiny bolí asi ako ďobnutie od čajky do hlavy. ()

Davidos305

Film je o městečku, na které zaútočí ptáci. Což zní dost bizarně, ale i s tímto tématem Hitchcock vybudoval velké napětí a posumu horrorový žánr zase o kousek dál. ()

Austen

Miluju tu atmosféru. Škoda, že dnešní filmy, které chtějí plodit napětí jsou tak doslovné a popisné. Jak přitom stačí málo. A méně je více. ()

Jadis

Zatím jsem moc Hitchokových filmů neviděla, takže nemůžu srovnávat, ale Ptáci mě zklamali. Možná jsem měla příliš vysoké nároky, ale "nejlepší horor století" mě vůbec nevyděsil a místy mi přišel i hloupý. ()

Kathien°

Hluboké ticho... Tak si asi každý představuje odpočinek, ale co když vás tam otravuje pár racků?? No nic, odeženem je... A pak příjde vzpoura (ptáků) a začnou klovat lidem oči. To byl dobrej nápad! ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)