Pod jedním nebem (TV seriál)

• Německo

Der gleiche Himmel

The Same Sky

• Německo

Berlin - Der geteilte Himmel

(neoficiální název)

Německo, 2017, 4 h 30 min (Minutáž: 3x90 min)

Německý prvotřídní špiónský film z dob studené války. Vyprávění je sice na začátku sterilně chladné ( jak je zvykem filmů ze SRN), ale přes seznamující začátek do konce prvního dílu vtáhne diváka do děje a nepustí až do konce třetího dílu. Film je mozaikou několika osudů, kde nejsilnější je ten, kdy mladý agent Stasi je poslán do Západního Německa vycvičený, aby svedl analytičku NSA ( vlastně dvě). Hvězdy dávám za : 1) skvělá retro výprava 2) napínavý způsob vyprávění vyprávění 3) herecké obsažení 4) česká stopa - paneláky, herci 5) nahota - režisér svléká herečky úplně do naha o sto šest a nepůsobí to samoúčelně ( zas a znova musím srovnat s českou tv tvorbou která působí v současnosti jako zastydlá verze americké produkce, kde se snad ukázaná bradavka trestá fantem nebo co )(12.11.2017)

Tento projekt nemožno škatuľkovať ako špionážnu minisériu, nakoľko ono to omnoho viac "koketuje" so sociálnou drámou, zobrazujúc obdivuhodne pestrú paletu neľahkých životných osudov počas neľahkej, napätej doby na oboch stranách múru deliaceho nemeckú spoločnosť. Čert to ber, že sú tu použité notoricky zaužívané prototypy postáv/prostredí, ktoré v súvislosti s danou dobou resp. politickou konšteláciou niekomu môžu pripadať ako klišé (posadnutosť vrcholovým športom a neblahé veci okolo toho, neskúsený špión s pochybnosťami spoznávajúci celkom iný svet, homosexuál túžiaci po úteku a voľnosti, donášač hľadajúci náhradu atď.), sú totižto napísané a vystavané tak kvalitne, že ich zasadenie vôbec nepôsobí nijak rušivo či stereotypne, ba práve naopak, takto koncipovaná spleť postáv je takmer až dokonalou a atmosfericky resp. čo sa týka tempa/gradácie to šlape presne ako má. Vynikajúcou možno ohodnotiť i dobovosť minisérie, kde skutočne niet čo vytknúť - či už kostýmy, vizuál interiérov a exteriérov, všetko je zvládnuté bezchybne a poľahky divákov spoza obrazoviek presúva do špecifických sedemdesiatych rokov "se vším všudy". Obsadenie taktiež zvládnuté na jedničku, snáď nikto zo zúčastnených nepôsobí nijak rušivo, no a niektorí priam excelujú (najmä teda trio Schilling, Bechtová, Becker). Snáď jediné, čo by som vytkol - a čo ma "odradilo" od plného počtu bodov/plnohodnotného zážitku - bol až príliš otvorený koniec, kedy ani jedna z dejových liniek neprišla v podstate k nijakému rozuzleniu a výsledok teda zostal vo hviezdach. Nechcem nijak spochybňovať autorské riešenie tvorcov, dokážem pochopiť, že práve takto ukončené, ponechávajúc rozuzlenie/ďalší vývoj na fantázii diváka, to môže v niekom azda zanechať o to silnejší dojem, prípadne takisto ponechať tvorcom pootvorené vrátka pre prípadné pokračovanie (i keď žiadne informácie o tejto možnosti som ešte nezachytil, tak neviem), avšak osobne mi to prišlo skrátka neúplné, akoby niečo krásne vygradovali a zauzlili, a potom sa alibisticky zbavili akejkoľvek zodpovednosti za rozriešenie danej veci. Neviem, musím si to buď ešte nechať viac uležať v hlave alebo si dopriať opakované pozretie, každopádne nateraz veľmi silná štvorka. Bodaj by jedného dňa takéto projekty vznikali aj u nás. 85%(18.12.2017)

• pimp

Německý špionážní eintopf jak má být. Vrcholem byl incestní poměr mladého DDR špicla procházejícího nástrahami západního světa. Jeho uvědomělý fotřík verbující pro Stasi bonzáky ve fabrice, zůstává přes jisté pochybnosti věren socialistickým ideálům. K překonání krize mu zjevně pomohlo, když s nadopovanou plavkyní vyléčili ptáčka nalezeného na sídlišti. Nadále tedy může být na svého syna patřičně hrd. Nebýt slizkého mladíkova nadřízeného, který kolem sebe permanentně pohazoval vajgly a cpal se nezdravými pokrmy, asi by se na to nedalo dívat. Malé plus můžeme dát i partě bukanýrů, která pěkně nakopala tomu obéznímu poserovi. Ani bych se nedivil, kdyby jel scénárista na LSD. Taková zápletka se za střízliva snad ani vymyslet nedá. Exteriéry z Nuslí a jakéhosi sídliště, které autenticky navozují atmosfěru východního Berlína sedmdesátých let, jistě polechtají ego každého českého patriota.(13.11.2017)

• triatlet

Na špionážní sérii jsem se díval díky Sofii Helin. Vývoj její postavy mě zklamal, stejně jako (otevřený?) závěr. Překombinované takovým způsobem, že by nepomohlo ani deus ex machina. Kvalitnější filmy s podobným motivem jsou Východ - Západ nebo Fair Play.(13.11.2017)

Je to smutné. Vidíme minisérii natočenou v českých ulicích a městech, postavy se chovají uvěřitelně, příběh je napínavý a vycházející ze skutečných událostí. Minisérie, u které jsem si přál, aby měla tolik dílů jako Vyprávěj. Tím by se ovšem zabila. Proč to nejde tady? Proč, když jsou tady dva v posteli, je to křeč a klišé? Proč je tady humor k pláči a tragično vzbuzuje cukání koutků?(14.11.2017)