Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvůrci:

Marti Noxon

Předloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (více)

Epizody(8)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

kagemush

Příběh o stigmatech v nás (už to že každý název dílu má hrdinka vyrytý na svém těle...). -- Seriál vás povodí po světě zvrhlých manipulací, touhy vymanit se z pokřivených pseudokřesťanských konvencí, ničivém světě neschopnosti vyrovnat se sami se sebou. A když už se ke konci dobereme jakože katarze je nám v posledních dvou minutách dost hnusně připomenuto , o čem že to taky bylo. O zabíjení. (pro mě seriál roku) ()

Caminzind

Nechápu jedinou věc. Jak jsem dokázal tuhletu stupiditu vůbec dokoukat. Nudou jsem si div nevyřezal do zápěstí Ty kokote, jen proto, že píšou thriller, neznamená to, že to bude hustej thriller! Je to jen klišoidní, dívčí (a tudíž povrchní) drama plné všelijakých trapných hoven, lolitek na kolečkových bruslích, promiskuitní borderline alkoholičky, která si ani ve čtyřiceti neumí srovnat odpadky v hlavě a kde polovina dialogů je tak vágních, že nemá smysl k nim ani dělat titulky. Fízlové jsou tam doslova dva, z nichž jeden chodí a mrká a je tam vlastně jen proto, aby opíchal hlavní postavu, no a ten druhý se tam mihne asi ve třech dílech, aby si koupil na benzínce cigára a občas někoho slušně pozdravil. Tak tak takovej je to thriller! (Dal bych celkově jen jednu ⭐️ , ale průběžně jsem tomu sypal většinou dvě v naději, že se seriál někam posune, tak teď mám průměr dvě. Pokud vás ale po 1-2 dílech bude seriál nudit, doporučuji v něm nepokračovat!) ()

M.i.k.e

za poslední díl a skvělou Amy nechám 4 hvězdy,ale jinak nejsou Sharp Objects tak silným kusem jako byly Big Little Lies.Na rovinu přiznávám,že mi celkem dlouho vůbec nebylo jasné o co že to vlastně jde a některá místa se extrémně táhla.Čtyřdílná minisérie by tady slušela víc...70% ()

Vyhy

Pomalu rozjíždějící se seriál, který mě šokoval převážně svým koncem. U několika prvních dílů jsem to chtěl vzdát, ale nakonec jsem rád, že jsem tak neudělal. Vydržet, zkusit uhádnout, kdo vraždí, a po závěrečných titulcích u posledního dílu nezapomenout zavřít ústa! ()

vydumnica

Jean-Marc Vallée bol talentovaný režisér. Seriál Big Little Lies mám v TOP10 a tak som bola samozrejme zvedavá aj na túto (žiaľ jeho poslednú) minisériu. Stále premýšľam nad tým, prečo sa to vlastne volá Sharp Objects. Musím povedať, že aj keď to ani zďaleka nie je také dobré ako Big Little Lies, stále je to dobré. Najlepšie sú posledné dve epizódy, tie mi zvýšili celkové hodnotenie na 4*, lebo už už to vyzeralo na tri. Celý čas som si myslela, že som uhádla páchateľa a zrazu bum záverečný twist ma dostal. Čo je na Sharp Objects najlepšie? V prvom rade herecké výkony!!! Amy Adams predovšetkým, ale aj Patricia Clarkson. Veľmi zaujímavá je aj kamera. A čo sa mi nepáčilo? Strih!!! Veľmi rýchle a krátke zábery, flashbacky, skrátka vždy len mihnutím oka, pre mňa prirýchle, niekedy som ani nerozpoznala, kto tam bol alebo čo to bolo. A potom zbytočné opakovanie tých istých situácií, napríklad len koľkokrát sme videli Camille ako jazdí pod vplyvom alkoholu. Myslím si, že mohlo byť len 5 alebo 6 epizód, nepôsobilo by to tak monotónne a zdĺhavo, pri poslednej epizóde som sa zase až bála, aby ešte nebol koniec. Atmosféra je thrillerová a vždy keď si Adora trhala mihalnice, pripadalo mi to celé až hororové. Celá miniséria je depresívna, ale venuje sa dôležitým témam. Na konci mi ostalo ešte toľko nie priamo zodpovedaných otázok. Sharp Objects nie je typická krimi miniséria, vyšetrovanie síce prebieha, ale tak nejako na pozadí, aspoň ja mám ten pocit. Amy Adams mám rada, aj kvôli nej som chcela Sharp Objects vidieť. ()

Streeper

Na seriál jsem se dívala hlavně kvůli Amy Adams, je to trošku těžší žánr, dost hraje na psychiku a po skoro každém díle jsem měla pocit, že upadnu do depresí, ale přesně takový pocit by to mělo v divákovi probudit. Amy Adams byla úžasná, svojí roli Camille ztvárnila dokonale, až mě samotnou překvapila. Konec pro mě takovým překvapením nebyl, protože jsem to čekala, ale ta finální scéna mě docela šokovala, možná by nebylo úplně špatné nějaké pokračování, ale to se uvidí. ()

dubinak

S vědomím toho, že si tu knížku asi nikdy nepřečtu, přesto, že jsem se na ní už několikrát chystala, jsem si pustila tento seriál. Nemůžu sice soudit, co je lepší, ale recenze na předlohu nejsou zdaleka tak nadšené jako tady. Než jsem se seznámila s formou a s postavami, chviličku jsem měla rozpaky a to hlavně kvůli věčným zábleskům z minulosti, které nebyly až tak atraktivní, ale nakonec se staly hlavním zdrojem vysvětlení veškerého dění. Postavy byly řádně jebnuté, tvůrci vás nechávají opravdu dlouho čekat, než se dozvíte trochu víc o té přicházející pointě. Jako film by tohle asi moc nefungovalo, protože je tam potřeba říct docela dost a kvůli dost nevšednímu tématu a psychologickému rozboru všech postav je štěstí, že zvolili zrovna minisérii. Amy Adams jsem viděla poprvé v tak neidentifikovatelném charakteru, ale zhostila se ho dobře. U mně to za pět není, protože taková bomba to nebyla, ale posledních pár minut finální epizody bylo fakt docela mindfuck a můj dojem šel silně nahoru. ()

Pajky3

Knížky Gillian Flynn mám rád a oba dvě, co se dočkaly filmové podoby, se mi líbily, takže jsem byl přirozeně zvědav na to, jak se zadaří seriálové verzi Sharp Objects. Protože pravdou je, že v knižní podobě mi přišla nejzmatenější (nutně neznamená špatná). Navíc se podařilo zlákat poměrně zajímavá jména, takže jsem si začátek léta poznačil v kalendáři a čekal na premiéru na HBO. Hlavní hvězdou je má oblíbená zrzka Amy Adams, i když tentokrát nehraje postavu, která by vám měla být od prvního pohledu sympatická. (Ale Amy Adams je ve své roli skvělá, o tom není pochyb). Ta se vydává zpátky do rodného městečka, kterému se navždy chtěla vyhýbat, a po jejím příjezdu tak trochu pochopíte proč. Líbí se mi zpracování a hutná atmosféra. Zapadákov, do kterého se nikdy nechcete vrátit, protože jsou tam nepříjemné vzpomínky, je podán více než dobře. Jediná věc, se kterou mám problém, bylo prolínání časových rovin, které na mě stejně jako v knize působí nepřehledně a určitě by se dalo vylepšit. Trošku se to vleče, ale to nutně nevidím jako chybu. Jen mi to dalo vzpomenout na to, co předvedlo HBO v první řadě True Detectives. Prostě to jen pokládá solidní základy pro zbytek příběhu a představuje většinu důležitých postav, což následně dokazuje gradace v posledních epizodách. Ve finále jsem spokojen s tím, že to působí přehledněji než knížka a těšil jsem se na závěrečný zvrat. ()

fugazi

Nejdelší seriál na světě při jehož konci zjistíte, že stačí vidět jen první dva díly a ten poslední ... 4/10 ()

laik_60

Pche !!! mestečko plné ldí s malomeštiackym chovaním, panovačna matka, držiaca opraty pevne v rukach vždy stredobodom pozornosti, naviac s psychickou úchylkou starostlivosti za o dceru, druha dcera s masochystickými sklonmi alkoholička ... sesť dielov o ničom posledny diel ake take "vzrúšo". ()

nineweh

Suverénně a řemeslně skvěle natočené a zahrané, ale pokud jste jako já četli knihu, nedá vám to absolutně nic (především vám to ani nebude připadat napínavé). ()

vnimatkrasu

Chybí mi říznější ironie z knížky, kór ze začátku trochu říznější tempo a jako zarytýmu detektivkáři i silnější závěr. Jenomže zbytek je magická kombinace dokonalýho střihu, atmosféry a božskýho herectví ústředního dámskýho tria. Těch osm dílů se válí po jazyku jako vodka řízlá Evianem. A vy budete mít po skončení jedný epizody chuť na další, i když se za těch padesát minut nestane vůbec nic. A to je asi magie. ()

Mr.Ripley

Celému tvůrčímu týmu tleskám. Vytvořit z tuctové předlohy nejlepší televizní novinku roku se jen tak nevidí. Přidejte dusivou atmosféru, tíživé teplo, precizní práci se zvukem, střihem a máte další seriálovou závislost v hledáčku. Navíc herecký galakoncert mezi Amy Adams a Patriciou Clarkson je třeba vidět. ()

UhLee

HBO minisérie - (8/10) : Jedinečná záležitost na kterou jen tak nezapomenu a budu to doporučovat všem ve svém okolí. Tento seriál se může zdát někomu pomalý a nudný.. Ale kdo se do něj pořádně ponoří, tak poté už nedokáže odolat a hltá jeden díl za druhým. Zápletka a celkově seriál je hodně temný a tajemný.. Nenechá vám nahlédnout pod kůži až do závěrečných sekund a to se mi na něm hrozně líbí.. Odvaha podat divákovi něco jiného a nového. Jde o mírně slabší verzi Temného případu.. Ten byl přece jenom jistější ve scénáři a tempu. Ale tady se nám ukázala Amy Adams v úplně jiné poloze než jsem ji znal a já ji naprosto zobal z ruky. Celkově se mi rozuzlení moc líbilo a poslední díl mě moc nadchnul. Hudba byla také skvělá a tak akorát dokreslovala atmosféru zkaženého města, kde si nikdo nemůže být ničím jistý. Nejlepší epizoda: Milk (E08) ()

jedna_vrana

Miniséria v hlavnej postave s Amy Adams, čo vyzerá ako sesternica Nicole Kidman. Už na začiatku pochopíte, že to nie je žiadna romantická rusovláska, víla z lesa v Missouri. Naopak, démonov, čo ju strašia aj za bieleho dňa, by ste nechceli stretnúť. Podarila sa temná krimi – séria, ktorú si slabšie povahy po zotmení veľmi neobľúbia. Určite nejde o horor, ale bezzubé mŕtvoly dvoch dievčat a podozrivých 2000 obyvateľov dedinky Wind Gap rozvibruje nervovú sústavu diváka. Camille - Amy večne pod vplyvom, takže len čakáte, čo sa udeje. Veľa náznakov – puklín, odrazov v zrkadlách, zjavujúcich sa nielen mŕtvych žien v bielych šatách. Dialógy miestnych dievčat a žien, že aj divák dostáva chuť na masovú vraždu. Sympatický detektív a nesympatický šerif. A domček pre bábiky. Rozčuľoval akurát pomalý dejový posun, máte pocit, že si s postavami musíte "užiť" každú sekundu. ()

Triple H

Výborná vec. Oproti knihe sa pridáva pár veci navyše, ale všetky tieto odchýlky mi prišli dobre vymyslené a šikovne a rozumne rozvíjajúce knihu samotnú. Čo samo o sebe je kumšt, ale možno to neprekvapí, keďže so scenárom poda všetkého pomáhala aj Gillian Flynn. Je to výborne napísané, postavy a ich vzťahy sú prepracované, je to výborne natočené, ohudbené a Amy Adams a Patrcia Clarkson sú v zásade bezchybné vo všetkých polohách. Vallée sa možno kus odpichol od Finchera, ale presne vystihol a trafil tú atmosféru, ktorá je knihám Flynn vlastná a do seriálu preniesol tú pre ňu typickú vzťahovú/psychologickú komplexnosť kombinovanú s detektívkou, plus má cit pre hudbu. Dobre sa to číta a rovnako dobre aj pozerá. Pre mňa bez výhrad. ()

Motinski

Najväčšou chybou seriálu je tempo. Celý príbeh bol dva krát pomalejší ako treba, no a keď sa po celý čas nachádzame v mestečku kde mi väčšina ľudí liezla na nervy, je to dosť na škodu. Ťaživá atmosféra sa ťahá každou časťou a hľadať aspoň náznak príjemnejších motívov je úplne zbytočné. Hlavná postava je stelesnením depky a vďaka strihačským eskapádam (ktoré musím uznať boli použité presne vtedy kedy treba) som sa s ňou vedel občas stotožniť, no nestačí to. Môžem pochváliť hercov (Adams, Scanlen, Clarkson) a záver, no väčšinu času som sledoval šponovanie vzťahov a to že na pozadí prebieha vyšetrovanie vrážd mladých dievčat si miestami ani neuvedomujete. Neverím že sa nájde človek ktorý by po dopozeraní mal chuť sa k seriálu v budúcnosti vrátiť znovu. Ešte v polovici som rozmýšľal či sa na to nevykašlem a nebyť posledných dvoch epizód, hodnotenie je nižšie. Tie sa fakt podarili, no čakanie kým k ním prídete bolo úmorné. Forma vyhráva nad obsahom, klišé fráza, no veľmi výstižná.  5/10 ()

JimmyII

Atmosférická lahůdka o městečku jen o málo podivnějším, než bylo Twin Peaks. Neskutečně plíživá, pomalá a creepy atmosféra prostupuje každý díl seriálu, který jen pomaličku odhaluje pointu, kterou sice odhadnete, ale i twistu se nakonec dočkáme. Casting je fantastický v čele s hlavními třemi ženskými hrdinkami, ale i oběma policisty. Zatím asi top seriál letošní sezóny. ()

Tosi

Ospalý seriál z ospalého městečka. Osm dílů s minimálním dějovým posunem, kde je dokonce hlavní seriálové tajemství často ignorováno ve prospěch nedůležitých momentů. Přesto seriál umí působit přesvědčivě a Amy Adams zvládla maskovat své pocity chlastáním na výbornou. A když už to vypadalo, že moje polovička správně odhadla jméno a motiv vraha během druhého dílu, tak mě poslední vteřina naštěstí zachránila. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

27.12.2021

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (více)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (více)