Temný případ (TV seriál)

True Detective

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014 - 2015, 15 h 50 min (Minutáž: 16x55 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Shea Whigham, Lili Simmons, Jay O. Sanders, Ann Dowd, Paul Ben-Victor, Clarke Peters, Tess Harper, Elizabeth Reaser, Christopher Berry, Brad Carter, Joe Chrest, Dana Gourrier, Michael Harney, Alyshia Ochse, Dane Rhodes, Wanetah Walmsley, Don Yesso, Glenn Fleshler, Charles Halford, Joseph Sikora, Erin Moriarty, Brighton Sharbino, Ólafur Darri Ólafsson, Johnny McPhail, Louis Herthum, Azure Parsons, Kelsey Scott, Jay Huguley, Michael Hartson, Jim Klock, Jackson Beals, Amy Brassette, Andrea Frankle, Ritchie Montgomery, Bree Williamson, Laura Cayouette, Todd Giebenhain, Jon Eyez, Jaren Mitchell, Shane Jacobsen, Lucky Johnson, Joshua Leonard, Nic Pizzolatto, Tom Proctor, Dave Davis, Terry Moore, Ritchie Coster, Leven Rambin, Abigail Spencer, Lolita Davidovich, James Frain, Riley Smith, Adria Arjona, Michael Hyatt, Christian Campbell, Emily Rios, Ronnie Gene Blevins, Timothy V. Murphy, C.S. Lee, Rick Springfield, Ashley Hinshaw, W. Earl Brown, David Morse, Fred Ward, Yara Martinez, Mariano Mendoza, Miranda Rae Mayo, Agnes Olech, Robert Renderos, Nick Gracer, Gabriel Luna, Madison Wolfe, Will Koberg, Andy Mackenzie, Eddie J. Fernandez, Jeff Doucette, Sam Malone, Jennifer K. Dawson, J.D. Evermore, Charleigh Harmon, Davi Jay, Tony Molina Jr., Jason Kirkpatrick, Ron Clinton Smith, Charley Vance, Meghan Wolfe, Jon Arthur, Rex Baker, Amanda Rose Batz, Skip Bolen, Brian Bossetta, Kenneth Kynt Bryan, Divine Prince Ty Emmecca, Elton LeBlanc, Scott Everett Nichols, Lola Phillips, Robert Segari, Tommy Sheppard, Florence Young, Blayne Farlough, Regis Harrington, Maryanne Marino, Aurielle Brimmer, December Ensminger, Adam Arkapaw, Christopher James Baker, Matt Battaglia, Molly Hagan, Trevor Larcom, Courtney Halverson, Alain Uy, Drew Waters, Jamison Jones, Anjul Nigam, Rosalie McIntire, Lidia Porto, Ivet Corvea, Brett Edwards, Vincent M. Biscione, Rich Lee, Alex Fernandez, Weronika Rosati, Gary Carlos Cervantes, Vinicius Machado, Jake La Botz, Luke Edwards, Tina Grimm, Arthur Darbinyan, Travis Hammer, David Denman, David Saucedo, Cesar Garcia, Melinda Page Hamilton, Gregg Daniel, Matt McCoy, Benjamín Benítez, Ana Flavia Gavlak, Sprague Grayden, Michael Adler, Brett Rice, Joseph Gatt, Marco Rodríguez, Billy Blair, Anne McDaniels, Ronny Cox, Cooper Huckabee, Carol Sutton, Jon Lindstrom, Jacqui Holland, Alan Trujillo, Veronica Hunsinger-Loe, Kate Adair, John Bernecker, Patricia French, Garrett Kruithof, Thomas Francis Murphy, Sadarias Harrell, Rodney Hebert, McKenna Pippen, Lassiter Holmes, Bob Walker, Shane Theriot, Neal Ten Eyck, Mary Katherine Oglesby, Robert Beitzel, Jessica Incorvaia, Jamie Elliott, Sharon Landry, Mark Norby, Jo-El Sonnier, Heather Ashley Boyd, James E. Guidry, Juan Gaspard, Randal Gonzalez, Jacquelyn Twodat Jackson, Michael Irby, Douglas M. Griffin, John L. Armijo, Amber Carollo, Silas Cooper, Ike Jackson, Frank Duffy, Lloyd Watts, Terrance Collier, Brandon Cubas, Tre Tureaud, Jaci LeJeune, Owen Harn, Miguel Izaguirre, Daniel Ross Owens, Tom O'Connell, Kerry Cahill, Rio Hackford, Afemo Omilami, Charles Maceo, Melissa Center, Chris Butler, Mark Berry, Oceane Bucaille

Idea je asi taková. Máme film a ten má stopáž dvě hodiny. Ale na odvyprávění příběhu a ještě rozvinutí postav je potřeba uchýlit se k různejm zkratkám a zjednodušením. Seriál má výhodu delší stopáže a tak může potenciál příběhu naplnit doslovněji, dokonaleji v tomhle slova smyslu. A True Detective vážně ukazuje nějaký postavy, jejich hodně zajímavý osudy a promakanej vývoj. V souvislosti s vyřešením případu mi to ale nějak nestačilo, zdálo se mi, že tam to ještě šlo líp vytěžit... I tak asi nejlepší seriál, co jsem kdy viděl. Další série už nebudu sledovat. // Lhal jsem. Seriálový sucho mě donutilo mrknout i na druhou sérii a zpětně musím říct, že na ní budu vzpomínat stejně rád jako na první. Ta chandlerovská Kalifornie a všudypřítomná beznaděj s koncem, kterej mi vyhovuje víc než u první řady. Bomba, díky!(12.3.2014)

Louisianská sezóna: Aneb kterak si existenciální detektivka à la Dürrenmatt jižansky (a díky Rustymu nihilisticky a díky Martymu pokrytecky) potykala se severským přesahovým thrillerem à la Larsson v esenci jižanského noiru. Výsledkem čehož vznikla (nad)žánrovka s neopakovatelným genius loci, která je velmi existenciální, velmi symbolická, velmi nedoslovně pracující s nevyřčeným mezi řádky, velmi pochmurná, velmi podprahově znepokojivá, velmi narativně mozaiková a především velmi (ale opravdu velmi) dobrá. Kalifornská sezóna:(28.1.2014)

Sezóna 1: Harry Hole v Louisianě. Tak skandinávská detektivka, jak jen je to na americkém jihu možné... Po všech osmi dílech konstatuji toto - nejlepší existenciální detektivka této dekády! A hlavně je to celý jenom jeden příběh. Ten nejstarší. Světlo proti tmě. Bravurní počin... Sezóna 2: Kalifornie. Všechno je jiné, s první sérií není takřka žádná formální a rozhodně ne žádná obsahová provázanost. Místy to vypadá jako další řada The Killing. Ale je to opět dokonalé. Atmosferické, chmurné, depresivní. Strhující herecké výkony, vynikající temný hudební podkres (a úvodní znělka!), uhrančivá urbanistická dopravní intermezza, neonoir v té nejlepší podobě... Série 1: 100 %, Série 2: 90 % Těším se na třetí řadu!(6.3.2014)

1. série - 80% - Stát blízko souboji světla s temnotou se nemusí vyplatit, v případě některých klání to ale neplatí. Ve světě lesa, vidin, parohů, prapodivných obyvatel a Rustyho zabíhavých monologů mi totiž i přes počáteční problémy s naskočením na danou trať bylo moc dobře. To, že si věčně nasupený Harrelson i v nejlepším slova smyslu jetý McConaughey kradou celý Případ pro sebe, je asi jasné každému, kdo o tenhle profil zavadil. Každá promluva či (ne)shoda je dohrána do extratřídy a je to právě pouto hlavní dvojky, díky kterému zůstává po prvním příběhu v hlavě tak pozitivní dozvuk. Čím déle se znají, tím více se odlišují a paradoxně čím rozdílnější jsou, tím jsou navzájem provázanější. Bohužel ve chvílích, kdy se oba naplno věnují vyšetřování vraždy, unikala moje pozornost i vzhledem k pozvolnému tempu všemi směry a nezbývalo než si přát zaslechnout nějakou další neprůhlednou metaforu. Až ve dvou finálních dílech jsem konečně onomu hledání stop přišel na chuť, ale tím spíš bych se na začátku obešel bez poněkud vynuceného střídání časových rovin. Přistála nám tu zkrátka audiovizuální a herecká bomba, u které zvěsti o výjimečné události z větší části nelhaly. Důvody pro nenadálé zatracování televizní tvorby mimo HBO pro mě ale zůstávají větší záhadou, než jakou byla pro hlavní nesourodou dvojici identita ústředního vraha. 2. série - 80% - Na příběh Martyho a Rusta začal padat prach, který pomohl ukázat, že se sice jednoznačně jednalo o atmosférickou podívanou, ale o přelomový okamžik seriálové historie určitě ne. Proto je dobře, že se začíná ve zcela odlišném prostředí urbanistického Vinci. Politici i policie tu rádi dostávají občasný dolar bokem, řetězec erotických služeb vesele bují a vůbec tu na každém kroku něco smrdí. Až smrt jednoho z místních hlavounů spustí řetězec událostí, na jehož konci zůstane pár mrtvých – a možná i něco navíc. A řetězec je to zajímavý, takže o to víc mrzí, že stejně jako minule nechybí hlubokomyslně cílené dialogy, které ale bez McConaugheyho specifického charakteru (a hlasového projevu) postrádají smysl a působí jako špatný vtip. Navíc akční scéna v závěru čtvrté epizody nutí přemýšlet, jestli je přítomna vážně jen kvůli tomu, aby překonala legendární přestřelku ze stejného dílu řady minulé. Co je ale naštěstí obráceně, to je gradace. První sezóna začala ve velkém stylu, aby ve finiši trochu vyšuměla. Kalifornská anabáze místo toho klame tělem, kdy se pět hodin zdánlivě nic neděje a pak, ve chvíli, kdy netrpělivější diváci celé snažení dávno vzdali, nasadí smrtící atmosféru tepajícího nepřátelského prostředí a skrz dokonale fungující finále ospravedlní i úvodní rozvláčnost. Poté, co každý ještě nedávno hrnul na McConaugheyho veškerá herecká ocenění, zaráží mě, že je ticho po pěšině po výkonech proti typu obsazené Rachel i bezchybného ztroskotance Farrella, který si s cigaretou a panákem během pár vět uzmul životní roli. Zkrátka a dobře je Detective příběhem i seriálem plným rozporů. Zatímco po osmi dílech to vypadalo, že je pro každého, po šestnácti už proti sobě štve několik táborů. Pro mě je ale zárukou (specifické, ale nezpochybnitelné) kvality.(13.4.2014)

Než žánrová revolta je to spíše chirurgicky přesná analýza, která klasickou detektivku ředí metafyzickým přesahem a zručně vodí diváka za nos; což úspěšně platí pro devadesátý pátý rok, události nového milénia už jedou na zažitých principech. Mí praví detektivové i nadále plavou proti proudu baltimorské špíny.(28.3.2014)

• - Scénář ke všem osmi epizodám má celkem 4500 stran a natáčelo se ve více než 300 různých lokacích. Natáčení probíhalo přímo v jižní Louisianě, kde se děj také odehrává. Tvůrci hledali místo, kde je znát tajemná atmosféra vyvolávající pocit samoty s industriálními pozůstatky a shodou okolností právě v Luisianě takových míst našli řadu. Sami tvůrci tvrdí, že atmosféra prostředí je jako další hlavní postava. Na prostředí si dali velmi záležet, protože se v něm dle jejich slov odráží charakter příběhu. (jerry12)

• - Postprodukce seriálu probíhala ve filmových laboratořích DeLuxe a Film Lab v New Yorku. (jerry12)

• - Spoiler: V siedmej epizóde druhej série zomrie viac ľudí, než v celej prvej sérii. Je zároveň prvou časťou z oboch sérií, v ktorej je zabitá jedna z hlavných postáv (Paul Woodrugh). (Stefan_M)