American Horror Story - Freak Show (série)

Freak Show

Drama / Horor / Thriller

USA, 2014–2015, 10 h 44 min

Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters, Finn Wittrock, Kathy Bates, Michael Chiklis, Denis O'Hare, Angela Bassett, Emma Roberts, Naomi Grossman, Mat Fraser, Grace Gummer, John Carroll Lynch, Wes Bentley, Neil Patrick Harris, Danny Huston, Erika Ervin, Jyoti Amge, Christopher Neiman, Ben Woolf, Skyler Samuels, Ross Britz, Erica Curtis, Dane Rhodes, Jamie Bernstein, James DuMont, Levy Easterly, Celia Weston, Miles Doleac, Lee Tergesen, Heather Langenkamp, Malcolm-Jamal Warner, Lily Rabe, Gabourey Sidibe, Jamie Brewer, Rose Siggins, Chrissy Metz, P.J. Marshall, Patti LaBelle, Drew Rin Varick, Brandon Stacy, Mattie Liptak, David Burtka, Billy Slaughter, J.D. Evermore, Molly Conarro, Bryan Blasingame, Meghan Wolfe, Sadarias Harrell, Sharon Landry, John L. Armijo, Ike Jackson, Major Dodson, Lara Grice, Thomas Francis Murphy, Laura Flannery, Michael Petted, Matt Bomer, Angela Sarafyan, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Richard Holden, Lyle Brocato, Matthew Glave, Mare Winningham, Frances Conroy, Pancho Moler, Lucy Faust, Rhonda Laizer, Bill Martin Williams, Mariana Paola Vicente, Jerry Leggio

Na čtvrtou řadu jsem se dost těšil, jelikož to byla příjemná změna a navíc tady byl velký potenciál. A ze začátku to taky fungovalo. Spoustu epizod nemělo chybu a například celá linka s klaunem byla velmi dobře vypointovaná. Ale s každým dalším dílem vyběhly další pod zápletky a linky, a začnou seriálu podrážet nohy. Hodně je to vidět na postavách, které se na chvilku objeví a pak zmizí. Murphy sehnal luxusní obsazení, které hraje výborně, ale na spoustě postavám nám nebude záležet nebo se moc dlouho nezdrží. Přesto si troufám tvrdit, že vyloženě slabý výkon zde nepodal nikdo. Matadoři z ostatních sérii jedou svůj standart, z nováčku nejvíce překvapil Finn Wittrock, který je naprosto skvěle zahraný, John Carroll Lynch jehož klaun je nejzajímavější postava celého seriálu nebo Michael Chiklis. trošku zamrzí, že Neila Patricka Harrise moc nevyužily a totéž platí i o Wesovi Bentley. Čtvrtá řada je pořád dobrá podívaná, u které zamrzí že má navíc, ale bojí se to ukazat. PS: Potěšilo mě, že Murphy dost často používá Bowieho písně.(23.1.2015)

Zatím možná nejlepší série s nejlepším hlavním záporákem (tak odporně samolibý zdegenerovaný psychopatický zmrd se vidí málokdy, vůbec by mě nepřekvapila inspirace Joffreym ze Hry o trůny), ovšem za zmínku stojí i ti ostatní ("usměvavý" Twisty je vedle Kingova Pennywise asi nejděsivější klaun všech dob). Freak Show má obecně velmi zajímavé a nejednoznačné hlavní i vedlejší postavy, přičemž většina z nich je i skvěle herecky obsazena (Finn Wittrock, Michael Chiklis, Kathy Bates, Angela Bassett, Danny Huston aj.), a na rozdíl třeba od podobně zdařilého Asylum nepůsobí dějově ani motivicky nikterak přeplácaně. Navíc jsou zde nejednou k vidění ryze emocionální scény, z nichž některé jsou opravdu silné. A finální epizoda je vysloveně masakrální...(4.9.2017)

4. série je zatím nejvíce melodramatická, naopak prvky horroru se jaksi vytratily. Opět velmi originální prostředí, žel stejně jako každá série postupem děje ztrácí na své atraktivnosti a závěrem je dějová linka poměrně vleklá a zmatečná (alespoň do posledních dvou dílů, až tam si režisér vzpomněl, že už mu moc dílů nezbývá a posledním dílem to de facto vyřešil). Freak Show se nám snaží nabídnout co největší rozsah postav, výsledkem pak jsou kvalitou střídající se díly a empatie k nějaké postavě se nedostává. I když v paměti mně zůstane díl o Pepper, který nám krásně prováže dvě různé série. No jsem zvědav, co předvede AHS v další sérii... už to chce nějakou pořádnou horrorovou podívanou a dostát svému názvu.(15.2.2015)

• JohnnyD

Toto je asi moje zbohom kedysi geniálnemu seriálu. Bohužiaľ Freak Show je príklad totálneho vyčerpania nápadov. Jessica Lange hrá po štvrtý krát tú istú postavu. Akurát teraz je okorenená komicky hrozným fejkovým "nemeckým" prízvukom. Postavy (s výnimkou Kathy Bates a Emmy Roberts) nemajú žiadnu psychológiu. Sú to len jednorozmerné karikatúry. Príbeh, ak tu niečo také bolo, je len sledom deus ex machina zvratov a samoúčelných šokov. Kam sa podela psychológia a história postáv z Murder House a prepracovaná meta-kritika spoločnosti zo záveru Asylum? Nič také tu nie je, len exploatačná posadnutosť nechutnosťami a morbiditou. Najsmutnejšie je, že 83 rokov starý a cca 60 minút dlhý film Freaks má lepšie napísané a zahraté postavy ako táto 650 minútová monštrózna prehliadka tvorivej vyčerpanosti.(24.1.2015)

Freak show mělo nakročeno k nejlepší řadě, ale pak se vše rozvláčnilo v rozlučkovou one-woman show Jessicy Lange a finále bylo opět ucházející... Dandy byl skvělý sociopat, ale ke konci už taky dost přehrával; Edward Mordrake byl skvělým doplněním a bylo ho tak akorát, stejně tak děsivého klauna, kterého se zbavili dřív, než se okoukal. NPH mi nevadil, protože si zahrál to, co dělá i ve skutečnosti (iluzionistu, ne vraha:-) ) a přeříznul tu blonďatou pipinu, takže za to má u mě veeelké plus! A závěrem: i když to vypadalo na Murphyho mash-up "American Glee Show", nakonec těch písniček bylo mizivé procento - ale bohužel i představení zrůd před publikem, v čemž spatřuji hlavní nedostatek jinak skvělé řady.(13.2.2015)