Braindead - Živí mrtví

Braindead

Braindead - Živí mŕtvi

Dead Alive

Komedie / Horor

Nový Zéland, 1992, 103 min (Director's cut: 97 min)

• novoten

Jacksonův LOTR je pro mě filmové absolutorium, ale Peterovým kořenům se mi porozumět nepodařilo. Zůstanou jen dojmy z pudinku, toporných herců a pocitu zaraženosti při závěrečných titulcích. Jako parodie na horor postrádají Braindead humor, jako čistý horror ztrácí na atmosféře. Zkrátka začátečnická libůstka, která šla zcela mimo mě.(22.3.2006)

N-E-U-V-Ě-Ř-I-T-E-L-N-É! Představte si ten nejkrvavější splatter, nacpěte do něj stovky zombíí, hektolitry kečupu a slizu a máte...zhruba desetinu Braindeadu. Tenhle film je bezpochyby tím nejkrvavějším a nejvtipnějším mezi všemi komediemi/horory/parodiemi co byly/budou kdy natočeny! Žádné hranice, žádné omezování, jen bezhlavá řežba s takovým množstvím krve, že by jste s ním vymalovali půku Prahy, mozky na schodech, žijícími vnitřnostmi...a naprosto fascinujícím finále s motorovou sekačkou. Tohle už zkrátka nejde zopakovat. Ehm, jen takový dotaz...tenhle Jackson opravdu natočil Pána prstenů...? Svět filmu je stále plný překvapení... :)(26.8.2002)

V životě jsem neviděl nic ohavnějšího! Peter Jackson nemůže být normální člověk, protože to by jinak nemohl natočit tohle! Určitě se jedná o perfektní parodii na horory a také o jeden z nejoriginálnějších filmů co jsem kdy viděl, ale já jsem z toho opravdu nebyl tak nadšený jako větsina zde. Ani jsem se u toho moc nebavil a to si myslím, že mám celkem dobrý smysl pro humor. Tři hvězdičky je maximum, které mohu udělit spíš je to tak dvě a půl. Ačkoliv se ve valné většině shoduji s hodnocením většiny uživatelů, tak u Braindead toto nadšení nesdílím........(21.2.2009)

Predovšetkým treba povedať, že Peter Jackson nie je žiadny génius. Koncepcia splatter estetiky dovedenej ad absurdum sa teoreticky môže javiť ako esencia číreho blaha, v skutočnosti však táto barokizácia založená na nemiernej akumulácii rozmanitých atrakcií čí senzácií takmer zákonite vedie k nude (scénu so sekačkou som sledoval naozaj už úplne rezignovane). Jackson by bol väčší frajer, ak by v naznačených intenciách nenakrútil parodickú hororovú crazy komédiu ale skutočný horror s tromi r, čo je neporovnateľne väčšia výzva. Čo však očakávať od chlapíka, ktorý tvrdí, že "horory sa berú príliš vážne". Túto zvrátenú logiku komentovať nebudem, poviem len, že logiku svojho filmu si ustrážil a mnohým divákom pripravil zábavu gargantuovských rozmerov. Koho vzrušuje predstava dementne sa rehotajúceho nemŕtveho batoľaťa, nemá čo riešiť. Zďaleka najzaujímavejšia je prenádherne vypointovaná línia sledujúca riešenie a vyriešenie vzťahu syna a matky. Najprv živej, potom zomierajúcej, mŕtvej, nemŕtvej a napokon zmutovanej nemŕtvej. Každý syn takéto šťastie nemá.(16.11.2009)

• BadoXXII

Ve jménu páně vám nakopu prdel!..... Ťažko sa mi to hodnotí. Cítiť v tom obrovské nadšenie, hravosť a kvantum nápadov. Nebavilo ma to však a nebudem tomu dávať prepálené hodnotenie len kvôli tomu, že to tak hodnotia všetci (inak je to vo vačšine prípadov určite hlavne z nostalgie, lebo ak by niečo takéto vzniklo dnes, bolo by to v hnedých farbách). Je to naozaj veľmi krvavé a hnusné, ale ani raz ma to nevystrašilo, ani raz som sa nezasmial a veľa scén mi prišlo úplne prepálených a trápnych. Pravdaže to svoje kvality má a úmrtia a triky sú vymyslené niekedy naozaj zaujímavo, ale je toho jednoducho príliš veľa.(13.9.2011)

• - Komisia pre udeľovanie prístupnosti vo Veľkej Británii BBFC zbožňovala film a pre svoju komickosť splatterových efektov spočiatku uvažovala o udelení certifikátu "15". Pre túto vekovú kategóriu bol film predsa len až príliš brutálny, aj preto si nakoniec odniesol komerčne nevďačné hodnotenie s prístupnosťou nad 18 rokov. (WalterIK7)

• - Rozpočet filmu byl cca 3 miliony dolarů. (Chatterer)

• - Film v necenzurovanej podobe je dodnes zakázaný vo Fínsku, Nemecku, Singapure a Južnej Kórei. (Paldiny)