Ondřej Trojan se rozhodl po kratší pauze vrátit svou tvorbu k naší historii. Vybral si veřejně velmi málo známou historickou osobnost Zdeňka Tomana, do které obsadil Macháčka a výsledkem je bravurní filmový zážitek, který v Čechách nemá obdoby. Svižné, precizní drama podbarvené vynikající hudbou a perfektními hereckými výkony. Uřídit tuhle jízdu s takovým počtem postav je úkolem více než těžkým a Trojan je prostě Pan režisér. Dojmy vysoko nad očekáváním. Snad to uvidí co nejvíce lidí, protože to je přesně to, co potřebujeme. Není to mainstreamové historické drama typu nedávného Masaryka, blíže to má asi k výpravnému dokumentu, ale je to prostě a jednoduše vynikající. Pro tuzemské publikum jasných 5*.(20.10.2018)

Výborný prequel ke čtvrtému a pátému dílu TV série České století. Čím víc toho víte o událostech prvních poválečných let a vyznáte-li se v osobnostech (vesměs odporných kreaturách) tehdejší vládnoucí garnitury, tím víc si film vychutnáte. Nicméně zážitek lehce kazí poněkud přemrštěná stopáž. Ale casting prvotřídní!(10.10.2018)

Film, ktorý si nedáte len tak s chlebíkom. Dokonca, ani ked ten chlebík bude s masielkom. Mne osobne sa zdalo, že režisér si myslí, že všetcia diváci sú vyštudovaní historici so zameraním novšie dejiny a špecializáciou na ten komunistický bordel. Strašne veľa reálií treba ovládať, aby film bavil a nebol len informatívny. Inak sa z toho stáva dve a pol hodinová uťahaná kecavá dráma s nudným podtónom a príliš rýchlo odpáleným záverom. Asi to vezme všetky Levy čo bude môcť, lebo historicky, výpravne, kostýmovo a strihovo je to fakt kvalitný film. O hercoch sa ani nemusíme baviť. Titulková porovnávačka hovorí jasnou rečou. Také rozpačité 3 z 5 ale s varovaním, že v kine by to divák nemusel zvládnuť.(23.3.2019)

Skvělý film. Zajímavé, málo známé téma, díky pane Trojane a paní Simandlová. Dobovka, kde lidi mluví úplně normálně, ne jako v Českém století, kde se to vůbec nepovedlo. V neposlední řadě Jiří Macháček konečně dostal důstojnou roli, ve které dokázal být výborný. Jediné, co mi vadilo, bylo pojetí Jana Masaryka - takový měkkota a naiva, jak byl vyobrazen zde, vážně tedy nebyl.(14.4.2019)

"Potřebuješ peníze? Není problém..." Pro Zdeňka Zoltána Tomana dlouhou dobu evidentně nic nebylo problém. Sehnat peníze do stranické pokladny KSČ, zachránit židovské uprchlíky z Polska, zabezpečit zakázku zbraní do Izraele (oboje samozřejmě za úplatek) a především se sám slušně "nabalíkovat"... Co mi na filmu Ondřeje Trojana přijde úžasné, je hlavně to, jak hodně odpovídá skutečnosti. Kdyby tomu tak nebylo (včetně okolností Tomanova útěku), měl by člověk pocit, že je to až neskutečné. Ono velmi věrohodné zasazení filmu do reálií 3. československé republiky považuji za hlavní přínos tohoto snímku. Točit to Američani, určitě by to natočili jinak, určitě by zde bylo více emocí a méně "nudné" politiky... Nicméně mě osobně tohle pojetí hodně sedlo. Sedlo mi i Macháčkovo ztvárnění Tomana coby hochštaplera a tak trochu politického dobrodruha. A co určitě oceňuji je casting pokud jde o představitelé jednotlivých protagonistů tehdejšího establishmentu, počínaje Romanem Luknárem (Jan Masaryk) přes Stanislava Majera (Rudolf Slánský) či Marka Taclíka (Bedřich Reicin) a Alešem Procházkou (Klement Gottwald) konče. Když se v samotném závěru filmu divák dozvídá o osudu jednotlivých postav a má možnost vždy vidět filmového představitele i reálnou osobu, musím říct, že u některých byla podobnost až neskutečná. To platí i u senátora Kubery coby Edvarda Beneše, kde jsem však byl přeci jen trošku zklamán, že nedostal ve filmu vlastně vůbec žádný prostor. Konec filmu je pak (nejen díky poměrně naturalistické scéně mučení Tomanovi sestry) docela síla. Zvláště když si pak člověk uvědomí, jak jednotliví soudruzi (včetně Slánského, který sám sebe v rozhovoru s Gottwaldem ujišťuje: "Mě přeci nedáš Klémo!"), co se snažili Tomana zbavit, nakonec sami dopadli. Sám Toman jistě nebyl kladnou postavou, o čemž po zhlédnutí tohoto Trojanova filmu nelze pochybovat. Přesto nakonec on sám dopadl (na rozdíl od ostatních členů jeho rodiny) vlastně nejlépe. Což je asi trošku paradox doby, která skutečně plná paradoxů byla...(22.10.2018)

• - Milada Horáková obývala ve filmu Milada (2017) stejnou vilu, jako Zdeněk Toman (Jiří Macháček) ve filmu Toman. Bydlel tady i hlavní hrdina Balady o pilotovi (2018) a jeden z hrdinů Případu dvou básníků (2019). (klukluka)

• - Filmová letadla nepochybně pamatují zlatou éru Zdeňka Tomana. Rez, mech a lišejníky na jejich trupech hovoří v tomto směru jasnou řečí. Tvůrci by patrně nesouhlasili s tvrzením, že i to, co dnes považujeme za staré, bývalo kdysi novým. (klukluka)

• - Později se Toman přestěhoval do Venezuely, kde měl příbuzné. Do republiky se nepodíval ani v devadesátých letech, nejblíže byl ve Vídni. [Zdroj: iDnes.cz] (Povaxs)