Toman je hodnotny historicky film, ktery se povedl. Solidni vyprava, pripomenuti si skutecnych historickych postav a osobnosti sve doby. V uvodu filmu jsem mel z Machacka v hlavni roli nedobry pocit, ale obavy byly zbytecne. Zbyle herecke vykony taky dobre. Jeden z nejlepsich ceskych filmu za posledni dobu.(24.3.2019)

Asi nejlepší historický film, který se u nás objevil od doby, co byl v kině Masaryk. Na rozdíl od mnoha jiných životopis ukazující jen část života, z velmi dynamického období, které je pro to jako dělaná. V podstatě jednoduchá záležitost, ale u nás to umí málokdo mi přijde. A to je škoda, protože nejde o nic složitého. Kostýmy a prostředí se povedly, až na jednu drobnou výjimku se standardou. A velkým potěšením pro mě bylo herecké obsazení, či spíše výkony jednotlivých herců, kdy jsem se bál, že nastupující generace herců je taková nemastná neslaná. Akorát potřebuje dobře zrežírovat.(6.4.2019)

• classic

Možno to vyznie, ako hotový p-a-r-a-d-o-x, ale film ma začal v skutočnosti zaujímať až vtedy, keď J. Masaryk „vyskočil” z okna, a to je vážení a milí, cca. , necelých 30 minút pred koncom tohto, neskutočne a zbytočne dlhého snímku ( trvá nehoráznych 2 a pol hodiny, čo je veľmi veľa, sakra ! ), pri ktorom som sa zvyčajne nudil, ako zdeptaný pes na reťazi, že to určite nie je pre takto ‘ambiciózny projekt’ e-x-t-r-a dobrá vizitka, však ? Dovtedy som si zapamätal iba krásnu Tomanovu sekretárku, Miladu, ktorá ho neustále provokovala svojim nesmiernym - sexeppealom, skoro, ako božská Marilyn M. , alebo ešte som si všimol, že tu takmer všetci stále „vypaľujú zobáky” , a ak by ste náhodou nerozumeli, čo mám na mysli, tak tu sa húlilo o stošesť, doslova ako v najvyššom fabrickom komíne ružomberského Mondi, a tak mám taký, celkový „prefajčený dojem” + vyskytuje sa tu množstvo postáv, z ktorých mám perfektný chaos, pretože je ich tu naozaj neúrekom, a pritom s minimálnym priestorom. Ďalšia negatívna vlastnosť. Ako som načrtol v úvode, film je viac-menej hrozná strata času, ktorá sa ako tak vylepší až po spomínanej, tragickej udalosti, kedy sa konečne pohnú ľady, trochu viac sa zdramatizuje filmová skladba, čiže som si normálne vydýchol, že som nemusel na konci udeliť extrémne nízke hodnotenie, lebo väčšinou k tomu tento snímok, bohužiaľ - smeruje ! Nevedel som sa dočkať z. tituliek !(17.3.2019)

Trojan měl v ruce jeden obrovský trumf - troufnu si totiž říct, že postavu Zdeňka Tomana znal jen málokdo, proto se v ní ukrýval obrovský potenciál. Ten se ale nepovedlo úplně vytěžit, protože minimálně první polovina působí jako zfilmovaná encyklopedie československých dějin. Střídá se tu velké množství postav, které jsou sice označeny jmenovkami a funkcemi, přesto se v nich ale divák ztrácí a nemá šanci je úplně všechny zpracovat. Většina z nich navíc není tak zásadní, aby bylo nutné si je vůbec pamatovat. S tím souvisí i poměrně pomalé tempo, v němž se toho moc neděje. Technicky je ale jinak snímek zvládnutý víc než dobře - Trojan je jako režisér poměrně jistý, kostýmy i dobová atmosféra jsou moc fajn a celé to má takový jemný polodokumentární nádech. Obsazení je na naše poměry hvězdné a všichni odvádějí velmi dobrou práci, možná jen Macháček mohl být výraznější a charismatičtější, rozhodně pak zaujme ještě Kateřina Winterová, která jako jediná mluví s přízvukem, který byl zřejmě pro Tomanovou charakteristický, jinak se tu nenajde už nikdo, kdo by extra vynikal. Je škoda, že film nabere spád až v závěrečné třetině, která je napínavá, má tempo, konečně se v ní něco děje a postavy nejsou jen oživlá hesla encyklopedie. Je to ale příliš málo na to, aby to film vytrhlo z lehkého nadprůměru, protože stopáž je dost přepálená a nedá se moc obhájit. Ambiciózní film o rozhodně zajímavých osudech neznámé postavy z našich dějin, který ale naznačené ambice nenaplnil a veškerý potenciál nevyužil. 60 %(17.3.2019)

Ondřej Trojan mě opět přesvědčil, že umí dobře své řemeslo. Jsem ráda, že jsem si počkala na televizní verzi tohoto filmu, protože v kině by byl pro mne svou délkou a přemírou hnusné politiky až nestravitelný. Takhle mám tu špínu na dva kusy a můžu se trochu oklepat. Začátkem mnoha postav a postojů jsem se musela trochu víc prokousávat. Taky mám problém s tím, že jsem si zatím nenašla nikoho, s kým bych sympatizovala. Jsem zvědavá na druhou část. A ta se vydařila ještě lépe než ta první.(11.11.2019)

• - V kanceláři Rudolfa Slánského (Stanislav Majer) se na hodinách nemění čas. Vždy je na nich půl čtvrté. (Posheidon)

• - Budova Ministerstva vnitra, kam Toman (Jiří Macháček) několikrát ve filmu přijde řešit služební záležitosti, se nachází v Praze na Letné. (ArthasKarfa)

• - Herec Roman Luknár kvůli roli Jana Masaryka přibral pětadvacet kilo, „aby ho nemuseli vycpávat“. Nechal si také na hlavě vyholit pleš. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)