Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

Shakaar

Mám z toho trochu podobné pocity jako u Palacha, kdyby snímek se produkoval v zahraničí, posbíral by pravděpodobně mnoho cen - jednoduše by se do něj investovalo daleko více do výpravy, scénáře, děj by se více odehrával v exteriérech. Hlavně dějová linka na Slovensku, nebo Londýně, kde se kšeftovalo, si žádalo daleko lepší zpracování. V mnohých případech se přeskočili radši celé roky, nebo záběry nahradili dobovými a to ještě špatnými. Dlouhodobě neumíme zpracovat historické téma, které by v zahraničí nevypadalo trapně. 3 hvězdy dávám za herecký výkon Macháčka a představitelů poválečného Československa - ale jak píše POMO, v 90% to bylo o žvanění v interiérech, které snímek dost srážely do průměru - například samotný útěk Tomana a předcházející zatčení se věnovalo asi tak jen 5 minut celkového času. ()

rublik05

Vcelku až moc detailní pohled na zákulisní hry pana Tomana vedoucí až k Vítěznému únoru a jeho nečekanému pádu. Inu komanči vykresleni v celé své kráse. Ale zpět k filmu. Tomu láme krk ta šíleně přestřelená stopáž. O půl až hodinu míň, vyřadit nudné nezáživné scény a neváhal bych dát plný počet hvězd. Herecky je film zvládnutý výborně, děj se bohužel vleče a zajímavé scény střídají nudné a nezáživné, kterých je ve filmu požehnaně. Nebýt poslední cca půl hodinky, která tu nudu smetla ze stolu, nebylo by ani pomalu co hodnotit. 6/10. ()

Sharleen76

Silný příběh o událostech prvních poválečných let. Pokud jste viděli vynikající TV sérii České století, nebude vám dělat problém vyznat se v postavách, více méně kreaturách, které ve filmu vystupují. Hlavní postava Zdeněk Toman má raději Lucky Strike a skotskou, než vodku a partyzánky a jde si tvrdě za svým. Nebere ohledy ani na své nejbližší. Chtěla bych poděkovat tvůrcům za zveřejnění faktů o vraždě Jana Masaryka. Skutečně silné momenty, které se ve filmu několikrát objeví a otřesou i nejotrlejším divákem. Brilantní výkony Jiřího Macháčka, Kateřiny Winterové a celého castingu. Máme další film do zlatého fondu české kinematografie. ()

Shaleman

No já se teda nedivím, že Toman odešel z Českých lvů s prázdnou. Za co by je měl dostat? Za unylé herecké výkony? Pro tyhle filmy standartní kostými? Jalový scénář? Dlouhá, nudná, nezajímavá procházka historií, která táhne na hvězdné obsazení bez řádného vedení. Žádný Bureš nezasáhl, bohužel, to jen Trojan potřeboval srazit ego. ()

E lan

Trochu příliš politické a popisné (což mě na druhou stranu extrémně zajímalo). Trochu tím trpí film a stává se z toho chvilkama hraný dokument. Co mě rozhodně překvapilo byl výkon Jiřího Macháčka - tak nějak jsem mu posledních filmech nevěřil, že dokáže hrát cokoli jiného než komedie, ale on skutečně dokáže! A velmi dobře! Jen ten střih mohl být přísnější. ()

LordMysti

Na české poměry film na hodně vysoké úrovni. K tomu výborné herecké obsazení a dobové drama s příchodem rudého bratra... Rozhodně to lepší z české tvorby za poslední roky. ()

waska

Zajimavé drama o zajímavé postavě doby nedávno minulé a neslavně proslulé. . Abych se přiznal, ani jsem ho neznal. Nebylo to špatné, ale dost dlouhé a přišlo mi, jakožto této historické události neznalý, že děj dost přeskakoval a truchu jsem se v nějakých úsecích ztrácel. ()

rivah

Něco mezi dokudramatem a dramatem, s přemírou postav (působících často toporně) a souvislostí, kde se nezasvěcený divák může ztratit. Snaha tvůrců zachytit každou nitku vede k nezáživné zdlouhavosti . Kdyby byl film o hodinu kratší, tak by byl dobrý, zatímco v tomto stavu je spíš dostatečný. ()

Monggol

Nechcem znieť ako antisemita, ale zdá sa, že keby to nebol žid tak ten film ani nenatočia. A takisto mi vadil ambivalentný postoj filmových tvorcov voči Tomanovi. ()

Inozuka

Exkurze do poválečné a poúnorové politiky je přesně taková, jaká ta doba byla ... brutální, šedivá a krapet nepřehledná. Toman je určitě dobře natočený film, ale tím, kde se pohybuje i malinko nepřehledný. Dílčí scény jsou výborné, ale někdy jsem měl pocit, že nějak nechápu motivace některých postav a ty komunistické ksichty mi občas dost splývaly. Ale úkol splněn: Toman byl kurva a celá ta doba svinská ... ()

Oonika

Překvapivě dobrý film a překvapivě dobrý Macháček, vůbec jsem nečekala, že mi v takové roli nebude vadit. Velké překvapení! ()

MilesTeg

Ne tak zábavné jako Ztratili jsme Stalina, ale historicky věrnější, o dost lepší než Milada a o hodně lepší než Masaryk. ()

mac000

Rozhodně velký dík tvůrcům, že odhalili pro většinu z nás neznámou kapitolu z poválečných dějin Československa. Přestože motivy hlavního "hrdiny" byly veskrze prospěchářské, objektivně byl původcem zásluh Československa na poválečné migraci Židů, která přispěla k budoucímu vytvoření státu Izrael. Rekonstrukcí skutečných událostí získává film tu nejcennější přidanou hodnotu. ()

Looka

50% komici Liška, Macháček, Ruppert a k tomu opravdový soudruh Táborský... nelze jinak než nebrat vážně... ()

Maniik88

Je až zarážajúce, ako sme sa málo v dejepise venovali najnovším dejinám. Väčšina mien mi nič nehovorila a som rád, že v jednotlivých scénach boli osoby s menovkami a kto sú, čo sú zač. Z filmu cítiť kvalitu na každom kroku, od hercov, kulís, historického poňatia, no strašne ťažko sa hľadá dejová línia. Postáv tam je ako v Game of Thrones, väčšinu nemáte šancu pojať. Hlavná postava je nesmierne zaujímavá. Po skončení dlho uvažujete, či bol skôr kladná a či záporná postava. Zaslúžil sa síce o záchranu možno až státisícov židov, no nerobil to len z kalkuku pre prachy? Tým, že za úplatok prepustil gestapáka z vyhladzovacieho tábora som sa priklonil k tomu, že to bol hlavne hajzlík. Čo bolo veľmi zaujímavé, je ako v povojnovom období prebrali moc komunisti, čo to boli za osoby a aký ich čakal osud, za to si cením film najviac. Takže kvalita tam je, nie že nie, no rozprávačsky je to moc zložité a rozkúskované. Musel som si popri filme čítať WIKI. ()

playboy_05

Troufam si rict, ze vyzralejsi, poutavejsi a v leccem odvaznejsi nez oslavovany “Masaryk”...bavil jsem se o poznani vice, nez u prvne jmenovaneho. ()

ANTYCHRYST

Nelidsky dlouhé drama z těžkých časů Československa.. určitě je zajímavé sledovat .. jak to všechno bylo.. bohužel těch kancelářských dialogů je tolika.. že to místy dosti nudí.. naštěstí to zachraňuje.. skvělá dobová atmosféra.. kostýmy..a herecké obsazení.. Machackovi to sedlo a jel jeden kšeft za druhým.. 60% poslední dobou se roztrhl pytel s tématikou českých dějin.. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+