Ohněm a mečem

Polsko, 1999, 175 min

Jerzy Hoffman

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexandr Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Feldman, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz, Robert Więckiewicz, Jacek Rozenek, Andrzej Pieczyński, Adam Ferency, Leszek Teleszyński, Ben Talar, Maciej Kozłowski, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Eugeniusz Priwieziencew, Krzysztof Łukaszewicz, Jan Jurewicz, Anna Majcher, Marek Frąckowiak, Rafał Cieszyński, Lech Dyblik, Stefan Szmidt, Jerzy Cnota, Krzysztof Kołbasiuk, Jerzy Karaszkiewicz, Mieczysław Janowski, Andrzej Żółkiewski, Andrzej Grąziewicz, Ryszard Jabłoński, Zdzisław Szymborski, Jerzy Braszka, Czesław Lasota, Tomasz Grochoczyński, Krzysztof Gosztyła, Dariusz Gnatowski, Bernard Ladysz, Andrzej Halinski, Janusz Zerbst, Jerzy Dukay, Andrzej Szczytko, Piotr Komorowski, Michał Konarski, Paweł Kleszcz, Tomasz Konieczny, Dimitrij Mirgorodskij, Ruslana Pysanka

Tři hodiny pšonskejch knírů a kozáckejch párty účesů je hodně hutná čalamáda. 17.st. ve východní Evropě neni zrovna historická epocha, ve který bych se orientoval nebo u ní nějak vlhnul, ale pro řešení problémů tehdejší doby nelze nechovat sympatie (Vzpoura se prostě musí utopit v krvi.) Smekám před Polákama, že dokázali ve svý novodobý filmový historii něco takovýho hodit na plátno. My na to bohužel stále ještě nemáme.(1.10.2011)

Najdrahší film v poľských dejinách podľa románovej trilógie Henryka Sienkiewicza pojednavajúci o vzbure kozákov na Ukrajine. Hoffman nepoužil žiadne počítačové efekty, no aj tak všetko vyzerá patrične veľkolepo, čím sa film môže smelo rovnať veľkorozpočtovým hollywoodským produkciám. Film aj napriek svojim vyše trom hodinám nenudí, práve naopak. Hoffman nás neustále opája zmesou bojových scén, intríg, často aj vtipných pasáží a tiež lásky a zrady. Záverečná bitka o pevnosť Zbaraž je veľkolepým vyvrcholením celej epopeje a úchvatným príkladom hrdinstva. 4.5*(27.9.2007)

Velkolepý film, který je při té správné náladě na regulérní plný počet, bohužel nálada úplně nepřišla. Jsou tu postavy, se kterými se člověk sžije (Bohun nejvíce tedy). Až budu mít dost času, tak mi tahle literární trilogie snad neunikne. A za pozornost jistě stojí hudba, soundtrack, existuje-li, si chci určitě sehnat, abych mohl zodpovědně srovnávat třeba s Prokofjevovým Alexandrem Něvským...(22.5.2008)

Hodně povedený film, píšu film, ale je to spíš seriál – v Česku byl rozdělen na čtyři díly a sám jsem jej shlédl na třikrát. Film je sice z roku 1999, ale přišlo mi, jako by byl z doby původních dvou velkofilmů, se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Je natočen velmi taktně a bez významnějších nemravností. Katolické prvky jsou jasně patrné. Je zde dost násilí, a přece film není sadistický. Postavy jsou vyobrazeny jako velmi charakterní, a to i některé záporné, např. Bohdan Chmelnický. Na druhou stranu digitální triky jsou dost bídné, např. svítící oči čarodějnice nebo létající kameny. Při vzpomíncena krásnou hudbu a na dobrodružství, která spolu přátelé zažili, dávám plný počet.(28.9.2013)

Pro mne asi naporad nejlepsi Jerzyho film. A tentokrate mame opravdu skvele setkani hercu. Chapu ze predloha je stejne bozska a ze Hoffman pouze maloval obrazy dle jasneho knizniho scenare, ovsem skvele. Hlavni bitva husaru proti kozakum, to je proste uzasne. A nezapomenme na paradni soundtrack a hlavně na Jana Skrzetuského alias miláčka Míšu Žebrowského.(8.6.2014)

• - Role Jurko Bohuna byla nejprve nabídnuta Boguslawu Lindovi, ten v té době ale ještě pracoval na filmu Pan Tadeáš (1999) a musel odmítnout (nakonec obsazen Aleksandr Domogarov). (džanik)

• - Tento a dva předchozí filmy, natočené podle knižní trilogie Henryka Sienkiewicze, se produkovaly v opačném pořadí. Nejstarší film z této trojice, Pan Wolodyjowski (1969), vychází ze závěrečné knihy, druhý film, Potopa (1974), byl natočen podle druhého dílu a podkladem pro nejmladší film, Ohněm a mečem (1999), byla první kniha. (džanik)

• - V prvej časti filmu, keď Jan (Michal Zebrowski) tancuje spolu s Helenou (Izabella Scorupco), hrá poľská ľudová pieseň. Jej názov je "Hej Sokoly". (Odpocivadlo)