poster

Ohněm a mečem

 • Polsko

  Ogniem i mieczem

 • anglický

  With Fire and Sword

 • Slovensko

  Ohňom a mečom

Dobrodružný / Drama / Válečný

Polsko, 1999, 175 min

Režie:

Jerzy Hoffman

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexandr Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Feldman, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz, Robert Więckiewicz, Jacek Rozenek, Andrzej Pieczyński, Adam Ferency, Leszek Teleszynski, Ben Talar, Maciej Kozłowski, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Eugeniusz Priwieziencew, Krzysztof Łukaszewicz, Jan Jurewicz, Anna Majcher, Marek Frąckowiak, Rafał Cieszyński, Lech Dyblik, Stefan Szmidt, Jerzy Cnota, Krzysztof Kołbasiuk, Jerzy Karaszkiewicz, Mieczysław Janowski, Andrzej Żółkiewski, Andrzej Grąziewicz, Ryszard Jabłoński, Zdzisław Szymborski, Jerzy Braszka, Czesław Lasota, Tomasz Grochoczyński, Krzysztof Gosztyła, Dariusz Gnatowski, Bernard Ladysz, Andrzej Halinski, Janusz Zerbst, Jerzy Dukay, Andrzej Szczytko, Piotr Komorowski, Michał Konarski, Paweł Kleszcz, Tomasz Konieczny, Dimitrij Mirgorodskij
(další profese)
 • villon17
  ****

  Téměř přesné zpracování Sienkiewiczovy Trilogie, což se mnohdy nestává. Film tratil pouze na délce, což by zase ubralo přesnosti, takže můžu jen pět chválu. Celý tým zapracoval na dbalosti kostýmů, věrohodnosti herců a vůbec všem, co se dá zmínit. Co ale nejvíce obdivuji, je, jak Poláci dokázali vyplodit něco tak působivého, čemuž napomáhá jedna z nejchytlavějších filmových melodií, jaké jsem kdy slyšela. Mluvím o Na zielonej Ukraine:)(15.3.2008)

 • CSSML
  *****

  Hodně povedený film, píšu film, ale je to spíš seriál – v Česku byl rozdělen na čtyři díly a sám jsem jej shlédl na třikrát. Film je sice z roku 1999, ale přišlo mi, jako by byl z doby původních dvou velkofilmů, se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Je natočen velmi taktně a bez významnějších nemravností. Katolické prvky jsou jasně patrné. Je zde dost násilí, a přece film není sadistický. Postavy jsou vyobrazeny jako velmi charakterní, a to i některé záporné, např. Bohdan Chmelnický. Na druhou stranu digitální triky jsou dost bídné, např. svítící oči čarodějnice nebo létající kameny. Při vzpomíncena krásnou hudbu a na dobrodružství, která spolu přátelé zažili, dávám plný počet.(28.9.2013)

 • AGAMENON
  *****

  Tento film jsem poprvé zhlédl v listopadu 99 na dnech Polského Filmu a již tehdy se my to hrozně líbilo (sem zatížený na velkofilmy). Ve stejném měsíci byli v kinech uváděni i Vikingové, přičemž Ohněm my přišlo mnohem výpravnější než druhý jmenovaný (dodnes nechápu za co vysolily 120 melounů). Film se točí okolo milostného trojúhelníku a samozřejmě vzpoury kozáků podporované Tatary. Herečtí představitelé podávají dobré výkony, bojová choreografie je taktéž dobrá, ale co je opravdu vynikající je hudba (hlavně se my líbil živelný motiv jízdy a smutný při její porážce), je trochu podobná (kozácká hudba) tomu co předvedl Franz Waxman v Taras Bulbovy (jde v podstatě o podobný námět-Kozáci proti Polákům). Zamiloval jsem se do těžké jízdy, která je něco mezi legionářem a andělem (trochu připomínají japonské feudální válečníky). Jen nechápu proč byl zakoupen do našich kin Pan Tadeáš, místo Ohněm a Mečem (vznikly ve stejném roce), který nejen že je mnohem výpravnější (8 mil. oproti 3,2 mil. Pro Tadeáše) a bojechtivější, ale je natočen podle notoricky známé předlohy (pokud se nepletu je to povinná četba), naproti tomu Mickiewicz není u nás příliš znám.(28.7.2003)

 • VeverkaLesni
  *****

  Pro mne asi naporad nejlepsi Jerzyho film. A tentokrate mame opravdu skvele setkani hercu. Chapu ze predloha je stejne bozska a ze Hoffman pouze maloval obrazy dle jasneho knizniho scenare, ovsem skvele. Hlavni bitva husaru proti kozakum, to je proste uzasne. A nezapomenme na paradni soundtrack a hlavně na Jana Skrzetuského alias miláčka Míšu Žebrowského.(8.6.2014)

 • swe
  ****

  Celkovým laděním je tak nějak poznat, že film vznikl v zemi z té temnější strany Železné opony. Je to dobře? Jak pro koho. Ti, co mají rádi výpravnost a kýčovistost západních resp. hollywoodských historických velkofilmů, si ho rozhodně neužijí tak, jako ti, co radši dobovou autenticitu, naturalismus a přirozenou heroickost vyznívající z Sienkiewiczových románů.(19.12.2010)

 • - V časti filmu, kde Zagloba (Krzysztof Kowalewski) a ďalší šľachtici vstupujú cez bránu na vypálene panstvo, je pri zábere na panstvo dvor bez dymu, no v nasledujúcom zábere tam viditeľne dymia dva hrnce. (Odpocivadlo)

 • - Role Jurko Bohuna byla nejprve nabídnuta Boguslawu Lindovi, ten v té době ale ještě pracoval na filmu Pan Tadeáš (1999) a musel odmítnout (nakonec obsazen Aleksandr Domogarov). (džanik)

 • - Daniel Olbrychski v tomto filmu hraje tatarského vůdce (Tuhaj-Bej), v předchozím filmu podle závěrečné Sienkiewiczovy knihy, Pan Wolodyjowski (1969), hraje Tuhaj-Bejova (tedy vlastně “svého“) syna Azju. (džanik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace