Ohněm a mečem

Polsko, 1999, 175 min

Jerzy Hoffman

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Izabella Scorupco, Michał Żebrowski, Alexandr Domogarov, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Feldman, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz, Robert Więckiewicz, Jacek Rozenek, Andrzej Pieczyński, Adam Ferency, Leszek Teleszyński, Ben Talar, Maciej Kozłowski, Joanna Brodzik, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Eugeniusz Priwieziencew, Krzysztof Łukaszewicz, Jan Jurewicz, Anna Majcher, Marek Frąckowiak, Rafał Cieszyński, Lech Dyblik, Stefan Szmidt, Jerzy Cnota, Krzysztof Kołbasiuk, Jerzy Karaszkiewicz, Mieczysław Janowski, Andrzej Żółkiewski, Andrzej Grąziewicz, Ryszard Jabłoński, Zdzisław Szymborski, Jerzy Braszka, Czesław Lasota, Tomasz Grochoczyński, Krzysztof Gosztyła, Dariusz Gnatowski, Bernard Ladysz, Andrzej Halinski, Janusz Zerbst, Jerzy Dukay, Andrzej Szczytko, Piotr Komorowski, Michał Konarski, Paweł Kleszcz, Tomasz Konieczny, Dimitrij Mirgorodskij

Historická trilógia Henryka Sienkiewicza: "Ohňom a mečom", "Potopa" a "Pan Wolodyjowski", ktorá sa odohráva v 17. storočí, keď vrcholila veľkosť a sláva poľského kráľovstva sa postupne venuje trom veľkým vojnám, ktoré viedli Poliaci v tomto období - vojna proti ukrajincom, kozákom a tatárom počas povstania Bohdana Chmelnického (Ohňom a mečom); vojna proti dovtedy neporazeným Švédom (Potopa) a vojna proti Turkom a Tatárom (Pan Wolodyjowski). Všetky vojny začali pre poľsko katastrofálne ale nakoniec viedli k veľkým víťazstvám. Filmy pomerne verne sledujú knižnú predlohu a patria k tomu najlepšiemu medzi historickými filmami. Pomerne verne je tu zobrazená slávna poľská ťažká jazda - okrýdlení dragúni, ktorých neskôr ešte dlho využíval pri svojich výbojoch aj Napoleon a objavili sa dokonca aj v Mexiku, kde ich služby využíval samozvaný cisár Maximilián, neskôr porazený a popravený Juarezom. Ešte ako malý som čítal knižné predlohy, ktoré mali rodičia a potom neskôr v televízii nedočkavo sledoval jednotlivé časti filmu, ktoré STV dávala vzhľadom na ich dĺžku ako trojdielny, resp. päťdielny seriál. Možno len doporučiť všetkým milovníkom dobrých historických filmov, kde si na svoje prídu jak milovníci bojových scén, jednak romantici.(26.10.2008)

Mně určitě bližší než většina obdobné západní produkce. Podobně jako Rusové i Poláci rádi točí příběhy ze své historie a často si za materiál berou klasiku a nedopadá to tragicky. V porovnání a Panem Wolodyjowskim (Potopu jsem neviděl) je znát i pokrok techniky natáčení. Jedna výtka. Není to vina autora předlohy, dané je to pochopitelně dobou vzniku, ale místy je to takové moc čisté, archaické. V pohádce nebo ve fantasy bych to pochopitelně neřešil, tady si toho všimnu spíš. Je to na lepší tři, ale dám čtyři, protože to, že se k historii vracejí, Polákům závidím. To když se podívám na běžnou skladbu českých filmů nimrajících se v hhh-loupostech...(6.4.2014)

Poláci na své spisovatele nedají dopustit a film je tak řemeslně, výpravně a s láskou tvořen podle knihy. Ve srovnání se staršími zfilmovanými díly trilogie však nejnovější nevychází zrovna dobře. Trochu se zmírnil patos, ukázala se i jistá každodenní syrovost, Chmelnickij není úplný ďábel a Jeremiáš není takový osvícenec. Husaři to je kapitola sama o sobě. Ovšem ztráta jisté přimočarosti a teatrálnosti filmů ze 70. let znamená přílišnou rozbředlost děje a nezájem o postavy. Kostýmy jsou sice originálnější zato výpravnost je přeci jen tentokrát chudší. Chtěný humor, nebo spíš pokusy o něj, jsou velmi trapné. Milostná zápletka a dialogy celkově jsou jedna velká bída, což sice není změna oproti předchozím dílům ale přeci jen jsem po 30 letech čekal jistý posun. První setkání s polskou jízdou husarů a jejich neslavná první bitva však patří jednoznačně k nejlepším scénám celé trilogie.(26.3.2012)

Velkolepý film, který je při té správné náladě na regulérní plný počet, bohužel nálada úplně nepřišla. Jsou tu postavy, se kterými se člověk sžije (Bohun nejvíce tedy). Až budu mít dost času, tak mi tahle literární trilogie snad neunikne. A za pozornost jistě stojí hudba, soundtrack, existuje-li, si chci určitě sehnat, abych mohl zodpovědně srovnávat třeba s Prokofjevovým Alexandrem Něvským...(22.5.2008)

Tři hodiny pšonskejch knírů a kozáckejch párty účesů je hodně hutná čalamáda. 17.st. ve východní Evropě neni zrovna historická epocha, ve který bych se orientoval nebo u ní nějak vlhnul, ale pro řešení problémů tehdejší doby nelze nechovat sympatie (Vzpoura se prostě musí utopit v krvi.) Smekám před Polákama, že dokázali ve svý novodobý filmový historii něco takovýho hodit na plátno. My na to bohužel stále ještě nemáme.(1.10.2011)

• - Tento a dva předchozí filmy, natočené podle knižní trilogie Henryka Sienkiewicze, se produkovaly v opačném pořadí. Nejstarší film z této trojice, Pan Wolodyjowski (1969), vychází ze závěrečné knihy, druhý film, Potopa (1974), byl natočen podle druhého dílu a podkladem pro nejmladší film, Ohněm a mečem (1999), byla první kniha. (džanik)

• - Role Jurko Bohuna byla nejprve nabídnuta Boguslawu Lindovi, ten v té době ale ještě pracoval na filmu Pan Tadeáš (1999) a musel odmítnout (nakonec obsazen Aleksandr Domogarov). (džanik)

• - V časti filmu, kde Zagloba (Krzysztof Kowalewski) a ďalší šľachtici vstupujú cez bránu na vypálene panstvo, je pri zábere na panstvo dvor bez dymu, no v nasledujúcom zábere tam viditeľne dymia dva hrnce. (Odpocivadlo)