V polovině 20. století Amerika přemýšlela o své budoucnosti – a vzhlížela k nebi. Správná posádka natočená podle knihy Toma Wolfa je příběh o tom, jak začala budoucnost. Vypráví o neohroženém testovacím pilotu Chuckovi Yeagerovi a sedmi průkopnických astronautech vesmírného programu Projekt Merkur. Philip Kaufman napsal scénář a režíroval svou filmařskou bravurou výcvik, hrdinství... a náhlou slávu, pro níž žádný výcvik neexistuje. Ed Harris, Barbara Hershey, Sam Shepard, Dennis Quaid a Fred Ward tvoří obsazení filmu, který získal 4 ceny Akademie. Vzhůru k nebesům, chlapci! (Magic Box)

junxi91

Skvělý film, ukazující dlouhou cestu amerického letectva a astronautiky od snah o pokoření rychlosti zvuku (Mach 1) až po první suborbitální let do vesmíru. Přípravy elitních pilotů na lety v raketoplánech zde byly ukázány velice důvěryhodně a naturalisticky, až jsem sám cítil tu nepříjemnou a bolestivou námahu, kterou si tito frajeři museli projít. Naopak mě štval místy celkem zvláštní střih, který byl často nesrozumitelný, a "rodinné problémy" astronautů, které mě fakt vůbec nezajímaly. Film by mohl být zkrácen o dobrou půl hodinku a vůbec by mu to neuškodilo. V roce 1947, na Muroc Army Air Field v Kalifornii, testovali piloti vysokorychlostní letadla Bell X-1, ale mnoho z nich při tom zahynulo. Poté, co další pilot, Slick Goodlin, požaduje 150 000 dolarů (ekvivalent 1 820 000 dolarů v roce 2021), za to, že se pokusí prolomit zvukovou bariéru, dostane válečný hrdina, kapitán Chuck Yeager, šanci pilotovat X-1. Při projížďce na koni se svou ženou Glennis však Yeager narazí do větve stromu a zlomí si žebra, což mu brání po nasednutí do letadla naklonit se a zamknout dveře X-1. Yeager se obává, že kvůli tomu nebude moci letět, a svěřuje se příteli a kolegovi pilotu Jacku Ridleymu. Ridley uřízne část koštěte a řekne Yeagerovi, aby ho použil jako páku, která pomůže utěsnit poklop na X-1, a Yeager se tak stane prvním člověkem, který letí nadzvukovou rychlostí a porazí „démona na obloze“. O šest let později se z Murocu stane Edwardsova letecká základna, která však stále přitahuje ty nejlepší testovací piloty. Yeager (nyní major) a jeho přátelský rival Scott Crossfield opakovaně navzájem překonávají své rychlostní rekordy. Často navštěvují Happy Bottom Riding Club provozovaný Pancho Barnesem, který klasifikuje piloty z Edwardsovy základny buď jako ty „první“ (jako Yeager a Crossfield), kteří létají s nejlepším vybavením, nebo ty novější jako „klepající se pudink“ - to jsou ti, kteří o tom jen sní. Gordon „Gordo“ Cooper, Virgil „Gus“ Grissom a Donald „Deke“ Slayton, kapitáni letectva Spojených států, patří mezi „klepáče“, kteří doufají, že se jim také povede prokázat, že jsou "ta správná posádka". Testy již nejsou tajné, protože armáda brzy pozná, že potřebuje dobrou publicitu pro financování a že platí, že "žádné peníze znamenají žádný Buck Rogers". Cooperova manželka Trudy a další manželky se bojí ovdovění, ale nemohou změnit ambice a touhu svých manželů po úspěchu a slávě. V roce 1957 došlo k vypuštění ruského satelitu Sputnik, což znepokojilo vládu Spojených států. Politici jako senátor Lyndon B. Johnson a vojenští velitelé požadují, aby NASA pomohla Americe porazit Rusy v nových vesmírných závodech. NASA hledá nové "vesmírné piloty", a vylučuje Yeagera, protože mu chybí vysokoškolský titul. Vysilující fyzické a duševní testy vybírají astronauty pro misy Mercury Seven. Nejvíce nechutné mi přišel ten klystýr, pří kterém si piloti museli držet své balónky, zatímco cestovali s Gonzálesem a dalšími pasažéry výtahem. Mezi ně patří John Glenn z námořní pěchoty Spojených států, Alan Shepard, Walter Schirry a Scott Carpenter z námořnictva Spojených států, stejně jako Cooper, Grissom a Slayton. Ze všech se okamžitě stávají národní hrdinové. Ačkoli mnoho prvních raket NASA během startu exploduje, všichni ambiciózní astronauti doufají, že budou první ve vesmíru v rámci projektu Mercury. I když inženýři vidí muže jako pasažéry, naše sedmička pilotů trvá na tom, aby kosmická loď Mercury měla okno, poklop s výbušnými závorami a ovládání naklápění - aby byli piloti, ne jen pasažéři. Rusko je však porazilo v letech do vesmíru dne 12. dubna 1961 vypuštěním Vostoku 1 nesoucího prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Našich sedm astronautů je odhodláno překonat Rusy. Shepard je prvním Američanem, který se 5. května dostane do vesmíru při 15minutovém suborbitálním letu Mercury-Redstone 3. Bohužel před tím vypije hodně kávy a tak se musí ve skafandru vychcat, až mu to teče za krk. Po Grissomově podobném letu Mercury-Redstone 4 21. července se poklop kapsle při dopadu otevře a rychle se naplní vodou. Grissom unikne, málem se utopí, ale kosmická loď, přetížená mořskou vodou, se skutečně potopí. Mnozí Grissoma kritizují za to, že nejspíš zpanikařil a otevřel poklop předčasně. Jenom jeho žena mu věří. Glenn se stává prvním Američanem, který 20. února 1962 obletí Zemi na Merkuru-Atlas 6, přežije uvolnění tepelného štítu a je za to odměněn vlajkovým průvodem a přehlídkou. On, jeho kolegové a jejich rodiny se stávají celebritami, účastní se gigantické oslavy v Koloseu Sama Houstona, na které se oznamuje otevření vesmírného střediska s posádkou v Houstonu, a to vše navzdory strachu Glennovy manželky Annie z mluvení na veřejnosti kvůli koktání. Její manžel jí dokonce poradil, aby nepřijímala Johnsona u nich v době, což jej pěkně rozzuří. I když testovací piloti z Edwardsovy základny zesměšňují program Mercury za vysílání „spamu v plechovce“ do vesmíru, uznávají, že již nejsou nejrychlejšími muži na Zemi, a Yeager uvádí, že „k letu je zapotřebí zvláštního druhu člověka, aby se stal dobrovolníkem pro sebevražednou misi, zvláště když je to v celostátní televizi." Při testování nového Lockheed NF-104A se Yeager pokouší vytvořit nový výškový rekord vystoupáním až na hranici vesmíru, ale málem je zabit vysokorychlostní katapultací, když mu selže motor a stroj začne spirálovým pohybem padat k zemi. Přestože je Yeager vážně popálený, po dopadu na zem sebere svůj padák a jde k sanitce, čímž dokazuje, že patří stále mezi tu "správnou posádku". 15. května 1963 startuje Cooper úspěšně na raketě Mercury-Atlas 9, čímž program Mercury končí. Jako poslední Američan, který letěl do vesmíru sám, „šel výš, dál a rychleji než kterýkoli jiný Američan... Gordo Cooper se na krátký okamžik stal největším pilotem, kterého kdy kdo viděl“. Takže jo, bylo to celkem dobrý, a až na drobné nedostatky a natahovanou stopáž mě to bavilo. () (méně) (více)

rivah

Dokoale udělaný film o počátcích rychlých letů i astronautiky a soutěžení se Sověty. Zajímavá koncepce i výkon herců....Přistání na měsíci už tu naštěstí není, protože jek víme (nejen) z výpovědi Kubricka, byl to podvod. ()

DonTommy

Pamatuju si dobře když jsem viděl tenhle film poprvé...bylo mi osm, ještě jsem musel chodit rozumě do postele, ale na tohle mi bylo dovoleno koukat i když to dávali hluboko do noci. A já tento historický film vnímal jako nejdobrodružnější příběh, plný fantastických strojů a hrdinných astronautů. A když jsem to pak o moho let později shlédnul už ve věku dospělém tak musím konstatovat že to nic ze svých kvalit neztratilo, naopak jich mnoho přibylo, těch co jsem jako dítě nevnímal :) prostě úžasný film a obohacení o tu nostalgii dětství ho klade ještě o třídu výš ()

wito

dôstojná rekonštrukcia udalostí odohrávajúcich sa na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia, kedy sa prekonávali méty v ruských a amerických vesmírnych táboroch. film bol pre mňa zážitkom plným napätia a pôžitku z technického spracovania (zvuk je naozaj skvelý), hereckého stvárnenia i režisérsko - scenáristického umenia, ktoré filmu dodalo tú správnu atmosféru tej správnej posádky... ()

Lobotommy

Pominu-li ďábelský smích a saze pokaždé, když se něco povedlo Sovětům, a na druhé straně třásně, smích a trikolóru, když se něco povedlo Spojencům..., tak to byl parádní snímek. Hezky vykreslené napětí a pověry spojené s překonáním prvního machu, testování astronautů, milión Harrisových úsměvů a pytel momentů, kdy člověk s upřímností drží hrdinům palce. Stojí to za zkuk. ()

markyzgero

top gun+chlapci a chlapi říznutý americkým mindrákem z prohry závodu o vesmír. tolik klišé a patosu se nevidí ani v nejhoršim komunistickym propagandistickym spektáklu. odpad, nebo full house... ()

sovereign

Vynikajuci film, ktory na rozdiel od inych snimkov s podobnou tematikou prinasa viac faktov o rannych dobach dobyvania vesmiru + vela, vela kultovych hlasok (Chose Chimenez :-D) ()

Peter-1307

Tak to už hej, tento film skutočne letí a poriadne vysoko. Avšak len pre tých, ktorí majú blízko ku oblakom a vesmírnym letom. Pretože nie každý dokáže sedieť viac ako 3 hodiny a sledovať osudy hlavných hrdinov, o napĺňaní ich snov a cestách, ktroré ich k tomuto snu doviedli. Pre mňa osobne to však zbehlo prekliate rýchlo. Asi to bude tým, že takýchto kvalitných snímkov o dobývaní vesmíru nie je veľa a stále som po nich hladný. A keď si zoberiem ešte aj originalitu spracovania pod taktovkou Philipa Kaufmana...o to rýchlejšie to celé zbehlo. ()

iz67

Je to takova klasicka oslavna saga snesitelna proto, ze se tam sem tam objevi vedle srani mramoru i humor. Ale jinak nic, co by se muselo nutne videt. ()

harycek

Tento film byl jeden z prvních po převratu když jsem si opatřil video , který jsem nahrál z ČT. Jsem fanoušek kosmonautiky a četl jsem např. K.Pacnera "kolumbové vesmíru" avšak tento snímek mě barvitě vtáhl do doby "Dobývání vesmíru" , slabší protipól (ale jinak dobrý a spíše faktografický ) byl TV film "Závody v dobývání vesmíru" . Apollo 13 je vrchol bez diskuse. Snímek je fajnšmekrový , jen bych ho ušetřil-tzv. duševna a romantických scén. Ještě prosba a dotaz jako kluk jsem viděl cca rok 69 film o raketách V2 a von Braunovi domnívám se že se jmenoval "modré blesky" Braun tam byl vylíčen jako humanista , který sabotoval výrobu. Viděl to někdo z přítomných? ()

imaginer21

Až donedávna jsem vůbec nevěděl, že o americkém boji o dobytí vesmíru byl už daleko dřív natočen v doslova epických rozměrech, byť dějově jen komorně, film s áčkovými herci. Osobně mě zaujal hlavně Ed Harris, který si zde střihnul o něco odlišnější, avšak neméně podstatnou roli jako v pozdějším Howardově "dokumentárním trháku" Apollo 13. Dlouhá stopáž by mohla někoho nudit, ale jak chcete natočit podobné téma tak komplexně a přitom skromně? Ve vedlejších rolích rovněž troufale vyčnívá tehdy jen usměvavé ucho Dennis Quaid. ()

RomanT

Film je poctou hrdinům amerického vesmírného programu Mercury včetně průkopnických letů testovacích pilotů. Mohl být klidně o prvních 50 minut kratší (od této chvíle se začíná skutečně něco dít) a naopak se mohly o pár minut natáhnout některé scény, kde je střih až příliš velký (např. návrat Glenna - ztráta komunikace, nikdo už nedoufá a najednou oslava v New Yorku). Vadilo mi rovněž nasvícení, kdy se pracuje prakticky jen s přirozeným světlem, což vadí hlavně u tmavých interiérových záběrů. Přesto všechno mě film uchvátil a tak nemohu dát méně než 4. ()

mouzi

Tak urcite. Parta dobrejch hercu a cela myslenka f tom, jak se fsichni amici fcetne novinarskejch krys placaj po ramenou, jak jsou dobri a jak to natreli celymu svjetu, potazmo sovjetum (ve skutecnosti ne, nenatreli). Ok, je to film pres tricet let starej a ma svy kouzlo. Ja mam ofsem u jakyhokoli filmu problem se stopazi >120 minut, za to jde automaticky hvezda dolu. Takze jako dobry, ale.. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward