V polovině 20. století Amerika přemýšlela o své budoucnosti – a vzhlížela k nebi. Správná posádka natočená podle knihy Toma Wolfa je příběh o tom, jak začala budoucnost. Vypráví o neohroženém testovacím pilotu Chuckovi Yeagerovi a sedmi průkopnických astronautech vesmírného programu Projekt Merkur. Philip Kaufman napsal scénář a režíroval svou filmařskou bravurou výcvik, hrdinství... a náhlou slávu, pro níž žádný výcvik neexistuje. Ed Harris, Barbara Hershey, Sam Shepard, Dennis Quaid a Fred Ward tvoří obsazení filmu, který získal 4 ceny Akademie. Vzhůru k nebesům, chlapci! (Magic Box)

dr.fish

Americký hrdina. Tak bych asi nazval já oslavný opus o amerických kosmonautech, kteří v době studené války letěli do vesmíru přesoutěžit Sovětský Svaz a dokázat že Amerika je lepší, jelikož je svobodná. Předlouhý film nám to popisuje pěkně od začátku, jak jsou ti chlapi tvrdí, nemají strach, neselžou tam, kde jiní ano, vypijou sud kořalky a stojí na nohou atd. Do toho nám hraje taková ta hudba, jako když akční hrdina vybíhá z ohně s dítětem v náručí. Nános patosu byl v osmdesátých letech povinnou složkou kinematografie a americký divák byl doslova "fedrován" nacionalismem. Emoční masáž hesly, vlajkami, plačící hrdé manželky stojící nad hroby hrdinů padlých za vlast, nekonečná autorita prezidenta, zkrátka všechno dobré co USA ztělesňují pro svět. Dnes je ale jiná doba, na hladinu "jezírka Dobra" vyplavalo už mnoho páchnoucích škraloupů a zobrazení USA jako obránce míru a prosperity pokulhává a vyvolává úšklebek. Tento film tím ztrácí na věrohodnosti a stává se pouhou agitkou. Jediné, co zůstává, je výpověď o praštěné době studené války, na pokraji jaderné katastrofy, kdy stačilo málo,a už bych tento komentář nemohl napsat. Takové svědectví by ovšem mohlo být natočené civilnější formou a ne jako lepší Top Gun. 60% ()

A.Beech

85%? Za čo? Na film som sa celkom tešil kvôli Quaidovi, ale mal som problém udržať pozornosť na titulky (dabing by bol teda vhodnejšia voľba). Verzia ktorú mám na DVD (bez dabingu) má 2,5 hodiny (neviem si predstaviť 193 minút). Prvých 30 minút nuda. Bránil som sa tomu, aby som film nevypol. Potom sa začalo konečne niečo diať. A potom znova moja pozornosť začala klesať. Miestami vtipné, námet zaujímavý, herci dobrí, ale pre mňa úplne zbytočne dlhé. Priznávam, kebyže pozerám v dabingu a nemusím čítať titulky, možno hodnotím prívetivejšie. Keď som si film púšťal hovorím si "zrejme jeden z Dennisových topov". Pravda je však taká, že posledných 30 minút mi film vytváral jedine tak kulisu v izbe. ()

Doudis19

Velice rozsáhlá dokumentace dobívání vesmíru z pohledu amerických pilotů. Sem tam by se sice mohlo zrychlit, ale i tak jsou ty 3 hodiny parádní zábava o kterou se stará především tým plný budoucích hereckých es. ()

LeoH

Čtrnáctiletý kluk ve mně střídavě vrněl blahem a proklínal železnou oponu, kvůli které to nemohl vidět v roce vzniku, protože tenkrát by to byl vedle pilotů Pirxů, článků v Ábíčku, Oken vesmíru dokořán a zachmuřeně budovatelských dokumentů o Gagarinovi životní zážitek. — Kam se hrabe sterilně vypulírovaná trojrozměrná Gravitace na závrať, kterou dokážou vzbudit zrnící záběry z prvních kratičkých návštěv člověka na oběžné dráze, když se k nim film takhle propracuje přes svižně natočené pozemské scény, napínavou linku „obyčejných“ rychlostních rekordů v letadlech, výběr, výcvik i rodinný život kosmonautů, sarkastický pohled na politiku a rusko-americké kosmické závody, citlivě dávkovanou muziku a všudypřítomný humor, pro který člověk rád odpustí nadržování zábavnému rebelantství frajerů ve skafandrech na úkor „sucharských“ vědců i další drobné historické licence, protože navzdory tomu jde o zemitý, bezprostřední a barvitě lidský obraz počátků dobývání kosmu vzbouzející mj. lehký smutek nad tím, jak se nám hvězdy od těch pionýrských dob jaksi zase pocitově vzdálily. ()

senor

Pokud bych měl vybrat zásadní film o letech do kosmu a astronautech tak Right Stuff vede. Je to film o báječných mužích na létajících strojích a o tom jak to tehdy Amerika prožívala. Spousta dokumentárně cenných záběrů a vedle poctivé dávky amerického patriotismu i sebekritika a přiznání, že začátky nebyly zrovna lehké. Herecké výkony uměřené, technicky vynikající, úžasný soundtrack Billa Contiho. Hlavně scény s Chuckem Yeagerem nemají chybu, zvlášť ta poslední kdy zase honí démona tam nahoře a téměř se dotkne hvězd. Kdo snil v dětství o kariéře pilota či astronauta, tak tohle je alespoň částečně splněný sen. ()

lennyd

Pokus jsem u Apolla 13 psal, že jde téměř o dokumentární film, tento výborný film Philiupa Kaufmana jde ještě o krok dál. Dokumentuje první kroky amerického vesmírného programu, první úspěchy i neúspěchy, krůček po krůčku. Možná trochu odrazuje svojí délkou, ale jinak stojí za vidění .. jde zcela o něco jiného než jsme se celé roky učili ve školách (Gagarin, Gagarin a nikdo víc)... ()

noriaki

Správná posádka je jeden z těch velkofilmů sloužících jako kouzelné okno do lepšího světa. Má přesně vyváženou atmosféru lehké nadsázky a napětí aby pobavil, ale zároveň přikoval k obrazovce. Celou dobu si udržuje nádech sportovního dramatu, což jen podtrhuje hudba Billa Contiho, která jeho slavné melodie z Rockyho vzdáleně připomíná. Proto i těch 193 minut vcelku odsýpá a film nenudí. Dokonce mi nevadilo, že se do příběhu o prvních amerických astronautech zatoulal životopis Chucka Yeagera, což přece jen působí rušivě. ()

yeniczek

Společně s Apollem 13 a Ze Země na Měsíc moje srdcovka. 193 minut uteče ve společnosti výborných herců jako nic. ()

JohnSmith

Moc pěkný snímek o dobývání vesmíru. Jedinou výtkou je snad příliž dlouhá stopáž, ale jinak to bylo fajn. A to obsazení, bezva. ()

Pecival

Pěkná exkurze do začátku vesmírného programu v 50. a 60. letech. Film sleduje osudy sedmice astronautů, ale já bych radší viděl technicko (politický) background celé akce. Proto můj favorit, co se letů do vesmíru týče, jednoznačně zůstáva Apollo 13. Přestože film neobsahuje nijakou extra zajímavou nebo pamětihodnou scénu, lze tři hodiny v jeho společnosti označit za příjemné a s klidným svědomím ho doporučit. Navíc hodně slušné herecké obsazení, samozřejmě nejvíc jsem ocenil Eda Harrise. ()

Han22

Nádherný film, pro všechny sci-fi fanoušky, kteří sní o tom, že se jednou bude objevovat vesmír a létat dále a dále povinnost - v tomhle filmu uvidíte jak všechno začalo. Že je na co koukat o to se stará velkolepá kamera a výprava, skvělá hudba (ústřední motiv už mi uvízl v uších) a hlavně perfektní režie Kaufmana, který ví přesně, kdy dát napínavou scénu, kdy něco dojemného, kdy hodit něco vtipného (hlavně celý výcvik je v tomhle totální úlet). Herci jsou překvapivě podobní svým postavám a hrají skvěle, hlavně Ed Harris. Co se mi líbilo, že režisér se pevně držel reálií a historických skutečností a přitom udělal napínavý velkofilm, bez kterého by o 15 let později těžko vznikaly filmy jako Armageddon nebo Drtivý dopad. Perfektní. ()

Chegi

Důkaz, že 193 minut délky nemusí být ani sekundu nuda! Je to sonda do pionýrských prapočátků kosmických letů, o výběru původní sedmičky astronautů, jejich životě a následné slávě prokládané momenty ze života Chucka Yeaggera, prvního člověka, který překonal rychlost zvuku. Správné posádce nechybí vtip, napětí a skvělé herecké výkony a za to dávám pět hvezd, které si právem zaslouží. ()

Zagros

Jsou to spíše filmy dva, co do stopáže i co do děje. Pokud by se film od začátku věnoval jenom pilotům, nebo jenom vesmírnému programu, mohl být lepší, ucelenější. Ač nemám rád ty poslední dobou stále častěji se objevující super akční a super rychlé film, tohle by menší zrychlení (zkrácení) sneslo. Také mě občas mátl podivný střih, chvílemi jsem si myslel, že mám poškozenou verzi a nějak divně to skáče. Za mě lehký nadprůměr. ()

iXtr3m3

"Správní hoši" so správnym castingom a správnym "americkým" spracovaním s výborným hudobným podmazom Billa Contiho. Človek sa najprv zhrozí, aké je to dlhé, najmä na svoju dobu, ale na druhú stranu kvôli počte "hrdinov" a dvom líniám príbehu by to znieslo ešte hodinku navyše. Technicky na svoju dobu mimoriadne zručné, dobové spracovanie, kulisy, dokonca aj humor a nadhľad, ja som sa fakt že bavil. Casting naozaj mimoriadny, až sa čudujem, že som na tento film narazil 37 rokov po jeho vzniku, ale neľutujem. Asi by som si ho výrazne mladší neužil až tak ako teraz ako dospelý a navyše pri vychádzaní seriálu vychádzajúceho z rovnakého námetu. Vrelo odporúčam. Síce je 5 hviezd asi trochu nadhodnotených, nakoľko v samom jadre nejde o žiadny prelomový film, ide len o "feel good" trojhodinovú snímku, ktorá nám ukazuje časť histórie, ktorá odvtedy doteraz nemala naozaj že dôstojné spracovanie okrem pár drám, ktoré ale stavili viac na efekt a psychológiu ako na posolstvo a docu-zložku. ()

Davej

Fakt skvělý komediální hraný dokument- tímhle označením ho nechci shodit, ale naopak pochválit- jehož druhá část už je o poznání vážnější. Opravdu vždy, když se to v TV objeví, znovu zasednu do křesla a sleduju. ()

Hopper

Zaujímavý film, ktorý aj napriek hrdinskej stopáži nenudí. Od Yeagera až po ukončenie programu Mercury s veľmi slušným hereckým obsadením od Harrisa až po Quaida. Skvelá hudba zážitok ešte umocňuje. Nedá sa porovnať s Apollom 13. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward