V polovině 20. století Amerika přemýšlela o své budoucnosti – a vzhlížela k nebi. Správná posádka natočená podle knihy Toma Wolfa je příběh o tom, jak začala budoucnost. Vypráví o neohroženém testovacím pilotu Chuckovi Yeagerovi a sedmi průkopnických astronautech vesmírného programu Projekt Merkur. Philip Kaufman napsal scénář a režíroval svou filmařskou bravurou výcvik, hrdinství... a náhlou slávu, pro níž žádný výcvik neexistuje. Ed Harris, Barbara Hershey, Sam Shepard, Dennis Quaid a Fred Ward tvoří obsazení filmu, který získal 4 ceny Akademie. Vzhůru k nebesům, chlapci! (Magic Box)

Baxt

Jeden z největších amerických filmů historie s tou nejsehranější partičkou hrdinů, jaké si člověk může přát a s hudebním motivem, na který se salutující ruka zvedá k čelu už při prvním tónu. Amerikanismus z toho přímo čiší, ale pro jednou je také potěšující vidět film, který oslavuje samotného člověka a jeho nezlomnou soutěživost. ()

Johny_fork

Polodokumentární freska o počátccích amerického vesmírného programu, fantastické herecké výkony celé party, detailní pohled na jejich přípravu i soukromý život, nadsázka, třeba jak se Shepard musel vymočit do skafandru, film o odvaze hraníčícící s šílenstvím, o jedné bláznivé éře, skvělá hudba, atmosféra i režie. Nejcenější na Right Stuff je, že více než o letectví je to film o letcích a mi máme možnost tyhle chlapíky pochopit, zjistit proč nasazují svoje životy za rekordy a co jsou zač. ()

joehot

Skvěle obsazená (ač mnoho z pánů mělo svoje bohaté kariéry teprve před sebou) osmdesátková "Gravity", popis amerických počátků dobývání vesmíru, velké dobrodružství a zároveň oslava chlapáctví ve všech jeho podobách. Mimořádně povedené vyprávění - co jiného může důkazem, než fakt, že se divák ani jednou za ty více než tři hodiny nenudí? P.S.: V postavě Dennise Quaida se dá celkem snadno rozeznat základ pro Cruisova "Mavericka" z Top Gunu. ()

corpsy

Veľkolepý a realistický hollywoodsky veľkofilm, ktorý by som v mnohých ohľadoch odporučil ešte viac ako APOLLO 13. A to je už poriadna chvála. ()

Adman

Na svůj věk ještě pořád skvělý film co za shlédnutí stojí téměř neustále. Žitovní osudy našjich rádoby hrdinů, kterým malinko narostly křídla včetně jejich rodin je čistě realistický a proto číhají dotěrní a místy až nepříjěmní novináříi za každým rohem aby získali nějakou tu zprávu. Film zachycuje v 50., 60. a počátku 70. let důležité události v oblasti letectví na území Spojených států amerických od překonávání rychlosti zvuku (mach1) až do vyslání kosmonautů do vesmíru se šťastným návratem. Posákdka správných hochů, je vybírána přísnými podmínkami, ale nejlepší pilot, který drží všemožné rekordy za pokořování stále vyšších hranic, se do astronautismu moc nehrne. Posádku tvoří nakonec 7 silných a statných pilotů kteří jsou oslavováni celým světem už jen za to že jsou. Je zde moc vyzdvihováno to Amícké vlastenectvií a "Amerika je nejlepší!" a soutěžení s Ruskými raketami o to kdo utratí víc peněz pro nic za nic aby děti v Africe neměli co jíst. Chvilku jsem uvažoval jestli mě tenhle fakt na straně negativ převáží váhu blíže ke 4 hvězdičkám, ale naštěstí se tak nestalo. Zažijeme i pár horkých chvilek v podobě problémů zařízeních, poruch strojů, nebo další šílený pokus překonat rekord o bůuhvíco v letadle což naštěstí končí dobře (žádný Amík přeci nemůže přijít o život že!). Film je určitě hlubší než se na první pohled zdá a proto si ho chce s pořádně spoceným zadkem (193min) vysedět ještě párktrát, protože to opravdu stojí za to! ()

MartinezZ

190 minut koncentrované nudy, je to vůbec možné? Takový příběhový potenciál a nakonec z toho byl jen divný sestřih medailonků několika osob bez nějakého skutečného příběhu. Začátek ještě jde, ale od chvíle, kdy se chlapci v šatně domluví, že musí táhnout za jeden provaz to působí jak nějaká nesestříhaná pracovní verze filmu, ve které plno scén přebývá a další hromada ještě nebyla natočena - a pak to někdo vzal, udělal z dostupného materiálu skrumáž a vydal to jako hotový film. Pokud bych to porovnal s Gagarinem, kterého jsem viděl nedávno (film na stejné téma z ruského pohledu), tak bych tomuhle prostě tři a více hvězdiček s klidným srdcem dát prostě nemohl - ten ruský film má totiž hlavu a patu. ()

KIT.HL

,,Vysoko v ovzduší žil jeden démon. Lidé si vyprávěli ,že každý kdo se chce dostat do jeho říše zemře. Démon žil na hranici rychlosti sedm set padesát mil za hodinu ,rychlosti zvuku.Říkalo se ,že tato hranice je pevná jako zeď ,že už tam vzduch neuhne letadlu z cesty....,, ()

Soundtrack

Příklad filmu, který moc neustál neúprosný zub času. Když pominu otravnou americkou propagandu, tak filmu opravdu neprospívají ty tři hodiny pomalu plynoucího ničím překvapivého příběhu. Na druhou stranu, posádka je opravdu plná "správňáků" a díky nim se aspoň dalo zasmát. ()

kaylin

Hodně jsem se bál toho, jak je film dlouhý, ale on je prostě tak dobře natočený, že si mě získal a já jsem jenom zíral, jak moc je to dobré a jak moc mě to baví. Jsou zde skvělé scény na uvolnění, ale stejně tak jsou zde naprosto úchvatné scény ze vzduchu. Nepotřebuje to nějakou silnou gradaci z hlediska akčního, je to prostě dobré v tom, jak obratně je to natočeno a nasnímáno. Trikově skvělé. ()

Aiax

Philip Kaufman dokázal natočit velkolepý, skvělý, úžasný, výpravý, vtipný, jiskřivý film, ale zároveň i seriózní a informativní, ale přesto neskutečně zábavný a přetékající charismatem. Jestli si myslíte, že to není možné, tak se pletete. The Right Stuff je zřejmě jedním z posledních hollywoodských velkofilmů, které se nesnaží podbízet nejpřízemnějšímu vkusu a místo hraní na první signální soustavu sází na vtipný, inteligentní scénář a nenápadnou, ale chytrou a lehkorukou režii. Dnes už se málokterý drahý velkofilm odváží jako Chuck Yeager vzlétnout až k nebesům, i za rizika, že se může zřítit z nadoblačné výšky. Všechny blockbustery se těžkopádně motají u země, aby zpohodlnělí diváci nemuselí příliš zaklánět hlavy. Doufejme, že ta doba se zase vrátí, stejně jako že dojde ke znovuzrození troufalého a velkolepého kosmického programu, kdy hrdinové jako Alan Shepard, John Glenn nebo Gordon Cooper posouvali hranice lidského důvtipu výš a dál, až ke hvězdám. ()

kinderman

Málokdy tříhodinový film doslova „letí“ bez jediného hluchého místa tak, jako se to daří Kaufmanově mnohovrstevnaté epické sáze o počátcích amerického kosmického programu (Mercury) s výbornými hereckými výkony, mezi nimiž na sebe strhávají pozornost zejména S.Shepard, E.Harris, S.Glenn a D.Quaid (zatímco L.Henriksen zůstává zase tím v pozadí). ()

Martin741

Jo, herecky sice vyborne obsadne /Shepard, Glenn, Harris, Quaid/ ale ta trojhodinova stopaz -. to bol moj zabijak, fakt som nemohol udrzat pozornost cele tri hodiny. Kennedy bol Dzonny, to viem akurat z celeho filmu a parkrat boli zabery na rakety. No ale nuda k posrani, toto reziser Kaufman prehnal . 45 % ()

MadBigMax

Epický příběh s hudbou Billa Contiho, která zní v momentech (Glennův přelet orbitem) jako od Johna Williamse. Zdá se mi, že i ty tři hodiny byly málo (na Lance Henriksena se ani nedostalo a Jeffa Goldbluma bych snesl i déle.) Pro mě top 1 film o dobývání vesmíru. ()

C0r0ner

Špičkoví herci, špičkový děj, špičková režie, místy hodně slušná sranda, tak proč ty tři hvězdičky? Protože to kurva mělo skoro tři a půl hodiny a to je tak o hodinu víc, než by bylo zdrávo. Ta stopáž mě strašně mrzí, protože v každém jiném ohledu to bylo super, ale takhle jsem se prostě nudil. 60% ()

zette

Dobre uceleny film, ktery mapuje pocatky americkeho dobyvani vesmiru. Pro fanousky zanru povinnost, ja se misty trosku nudil. Je sympaticke, ze se tvurci v dobe studene valky odprostili od zbytecneho vlastenectvi a patosu. Zvlast lety ve vesmiru jsou pusobive natocene. Sympaticke postavy v cele s vynikajicim Edem Harrisem. Celkem se divim, ze je tento film temer neznamy, coz je skoda... ()

Martrix

Výrok Lid chce být klamán, tedy je klamán, je připisován neznámému autorovi již z dob starého Říma. O jeho pravdivosti se můžeme přesvědčovat každý den, speciálně na webu. S tímto faktem velmi zručně pracuje i Hollywood, který lze s minimem nadsázky, považovat za jednoho z největších producentů a distributorů dezinformačních a propagandistických materiálů, všech dob. Už desetiletí předkládá filmy, ve kterých obratně manipuluje s diváky pomocí nepravd a zkreslených informací. Největší rozmach přinesla osmdesátá léta, kdy se ke slovu dostal mix vrcholného kapitalismu se studenou válkou. Úkol byl jasný. Domácí diváky uklidnit, pobavit a přimět k poslušnosti a vlastenectví. Zahraniční postrašit a přimět k závisti. Bylo by tedy dost pošetilé vnímat Správnou posádku jako historický film, protože scénář stojí na beletrii, kterou se sice snažil Kaufman protkat fakty, ale ... . To ovšem není výtka, jen připomenutí mladším divákům, aby nevěřili všemu, co uvidí. Protože ono to vše velmi uvěřitelně působí. Především díky dobře napsaným postavám, atraktivitě námětu, ale i zpracováním. Pokud tvůrci pohodí pár zrnek faktů, je snadné nechat se strhnout příběhem o mužích, kteří posouvali hranice a snažili se dostat dál, výš, rychleji... . Co na tom, že byli v rolích postradatelných figurek ve hře, kde si poměřovali šulínky politici SSSR a USA? Jak by divák mohl nefandit posádce správných chlapců, se sympatickými tvářemi vynikajících herců? Ale věřím, že Kaufman chtěl opravdu natočit film o statečných pilotech. I proto ho vypráví tak odlehčeně, že místy vlastně tu šulínkovanou i znevažuje. Přestože se nemohl vyhnout kontextu doby, v popředí jsou hlavně piloti a jejich ženy. A také úspěchy a selhání, kterých sice bylo o dost více, než se divák dozví, ale v osmdesátých letech, se pravdu nedozvěděl ani Kennedy. Podpora veřejnosti byla klíčová, protože "odvrácená" strana demokracie je, že politici musí skládat účty veřejnosti. Proto s ní bylo a je manipulováno skrze mediální kampaně a lži. Přesto se u tohoto filmu vyplatí nepátrat a nezasazovat si ho do kontextu doby. A užít si ho přesně tak, jak ho tvůrci předkládají. Jako dobrodružné drama o pilotech, kteří se jako první pustili tam, kam se dosud nikdo jiný nevydal... . Tedy s výjimkou Gagarina, šimpanzů, psů... . PS: líčení světlušek, které Glenn popisoval, stojí u zrodu mnoha konspiračních teorií. ()

mortak

Trojhodinová zábavná show o prvních amerických astronautech. Tom Wolfe ovšem tu knihu napsal, aby ukázal, že těch nejlepších, kteří stáli za tím úspěchem, bylo daleko více. Jenže Yeagerův příběh je tu sice v pozadí, ale překryt "zábavnými" scénkami z výcviku a plnými hrstmi manželských láskyplných pohledů. Nehledě na to, že Gus Grissom nezpanikařil, ale byla to prostě mechanická chyba. Takže ani s tou historickou přesností to není moc slavné. ()

majo25

Pohodový snímok s hviezdnym obsadením, ktorý má krutú stopáž. Určite je príbeh projektu Mercury zaujímavý, ale spracovanie je iba štandartné, niekedy zbytočne komicky podfarbené (astronaut pre letom rakety...novinár v TV: "Na co asi myslí"...astronaut pre seba:"Chce se mi čúrat"). Ten začiatok so skúšobnými pilotmi až tak s filmom nesúvisel, a skôr ho trebalo prečkať. Čo sa týka stopáže, tak tá je fakt krutá, pri nej aj sebelepší film začne nudiť. Z hercov sa mi najviac pozdával Harris, škoda, že Henriksen si nezahral väčšiu rolu. Celkovo však film odporúčam, kro má rád lety "do vesmíru", príde si na svoje. Hodnotenie: 65% ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward