Operace Blesk (TV film)

Operácia Blesk

(USA)

Drama / Akční / Historický

USA, 1976, 150 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (20)

Skutečný příběh o osvobození unesených izraelských pasažerů v Ugandě.(17.3.2003)

Martin Balsam si povídá s malou holčičkou. Sylvia Sydney se nemůže domluvit s palestinským cestujícím. Horst Buchholz si čte noviny. Rutinní let francouzských aerolinií se změní v boj o holý život, když Horst s několika komplici vytáhne granáty a pistole a přinutí pilota letět do Lybie. Kaddáfí však pochopil, že by mu unesené letadlo příliš nepomohlo a tak museli Palestinští únosci do vnitrozemí Afriky. Do Ugandy. A kdo se zajímá o dějepis ví, že Uganda je v té době pod nadvládou „černého Hitlera“ Idiho Amina Ozvláštněním tohoto thrilleru je, že se neskrývá za vymyšlená jména politiků, ale po lopatě nám nabízí Aminův fanatismus, Rabinovu nerozhodnost a odhodlanost izraelských vojáků. Chvílemi se až zdá, že poselstvím filmu je „když je Izrael ohrožen, útočíme jako první“. Filmu pak vadí ještě omezený spád a televiznost. Ovšem samotný akt osvobození je zvládnutý skvěle. No a k té televiznosti? Máme tu všehovšudy jeden exteriér – Enteebské letiště uprostřed vyprahlé africké buše. To chytře přispívá ke stísněnosti podmínek. Představte si, že jste se dostali do rovníkové Afriky. Na jedné straně banda teroristů, na druhé náladový diktátor. Naděje minimální To hlavní co tvoří - alespoň pro mě – Operaci Blesk nezapomenutelnou je geniální kreace Yapheta Kotto. Jeho Amin naprosto vystihuje jednoho z nejzajímavějších masových vrahů. V jedné chvíli usměvavý, až směšný taťka (Dada) ověšený tunami medailí. O chvíli později hrůzu nahánějící bestie prohlašující se za božského potomka, vládce Ugandy a skotského krále. Bez něj by to byl jen jeden z mnoha zapomenutelných televizáků. Takhle je těch jeho několik scén ozvláštněním jinak průměrného filmu. I to vedení scény, když se poprvé objevuje. Nádhera. Ale čtvrtou hvězdu dávám i za poslední titulek a hudební podkres závěrečné scény... Dokonale vyšťaví a z jinak slušného hepáče toho moc nezbude. Pro zajímavost. O rok dříve natočili jiný televizní snímek Victory at Entebbe. Neviděl jsem jej, ale Amina hraje Julius Harris – obrovitý černoch s hákem nechávající Bonda napospas krokodýlům v Žít a nechat zemřít. A kdo zde vytvořil hlavního Bondova protivníka? Yaphet Kotto.(14.7.2006)

Naprosto nejlepší na tomto příběhu, jak se Izrael se svoločí nemazlí a planě nežvaní je, že se doopravdy stal. Dramatizace se nevyhne místy patetickému a naivnímu herectví, a to i od es... Ale jinak jsem poskakoval radostí a byl spokojený. Nejvíc se mi líbily momenty, kdy letadla byla uprostřed tmy bůhví kde a zlověstně se blížila. Z filmařského hlediska je skvělá choreografie odletu, kdy bylo vše v pohybu včetně kamery.(16.12.2012)

Povedené zpracování jedné skutečné události. Máme tu plejádu kvalitních herců z nichž někteří překvapí v nečekaných rolích. Bezchybný je Yaphet Kotto jako vysmátej Ugandskej diktátor. U Horsta Buchholze bych určitě nečekal, že bude hrát vůdce únosců a je tady i Bronson jako generál, kterej zatím co se politici nejsou schopní dohodnout jako jedinej má koule na to něco podniknout. Zásah proti teroristům a osvobození rukojmích je pak solidně natočeno a pokud to takhle proběhlo v reálu tak musím židáky za tuhle akci pochválit i když je moc nemusím, ale je fakt, že s teroristy se neserou. Takže za mě velmi slušná sedmdesátková záležitost.80%(26.8.2016)

Zpracování děsivého skutečného únosu letadla s občany Izraele a blesková odpověď mocného "Gideonova meče". ´Hine ma tov´ na konci je velmi dojemná.!(8.1.2010)

Možná zbytečně dlouhý, ale přesto povedený thriller na motivy skutečných událostí.(28.4.2013)

,,Pane premiére, tady je velitel speciální jednotky, žádáme vás o povolení akce k záchraně rukojmích''. Premiér : Vydávám souhlas. Přichystejte vše potřebné a ihned odstartujte do Ugandy! - Pane premiére, děkuji za oficiální povolení. My už se vracíme zpět.... ------------- Operace Blesk je velmi dobře natočené drama o únosu letounu pravidelného leteckého spoje Air France - Paříž - Tel Aviv. Na palubě bylo mnoho cestujících z celého světa, dominovali však Izraelci. Letoun však byl unesen členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny. Letoun po natankování paliva v Lybii přistál v Ugandě, kde zrovna vládl diktátor Idi Amin, který sympatizoval s teroristy. Tato postava se prakticky proslavila jen svou neskutečnou krutostí, neinteligencí a svojí účastí v akci Blesk.... Zatímco vyjednávání nevedla k ničemu, Izrael ihned sestavil záchranou jednotku, kterou bez jakéhokoliv mandátu vyslal na cizí území přes cizí vzdušné prostory zachránit rukojmí. Zkrátka klasika. Izrael se neptá, Izrael jedná. Zatímco by v OSN či kdekoliv jinde udělali stopadesátou schůzi, kde by se na té poslední rozhodli podat protest proti držení rukojmích, Izrael byl schopen vyslat několik letounů plně vybavených pro osvobození a evakuaci cestujících. Během operace byla pro jistotu v Ugandě na letišti zničena stíhací letadla MIG, aby odlétající C130 Herculesy nikdo neobtěžoval :-). Skvělá operace a dobře natočená rekonstrukce oné události. * * *(3.12.2012)

Pár desítek amerických občanů unesených na lince Tel Aviv - Paříž skončí na letišti v Ugandě, která s palestinskými teroristy spolupracuje ve snaze o vlastní zviditelnění. Začíná složitý diplomatický boj se dvěma možnostmi - budou propuštěni Američany zajatí kriminálníci j ako výkupné za unesené, anebo americká armáda dostane své rukojmí vojenskou akcí. Protože závěrečná osvobozovací akce je pořádně zfušovaná a podceněná, dosaďte si za vše americké izraelské. Vždyť je to totiž jedno.(1.4.2013)

Slušný film, který ovšem kazí několik skutečností. Opravdovou groteskou je závěr, kdy terorista Buchholz pod přísným pohledem Balsama nehodí mezi zajatce granát, nýbrž se vrhne vstříc palbě ze samopalů. To si mohl scénárista odpustit.(17.11.2006)

Popravdě ani moc nevím co bych k tomuto snímku napsal. Dějově je film příjemný, ale bez žádné invence a a gradace děje. Což mi nejvíce vadilo. Za mě spíše průměr.(25.3.2017)

• danecek24

35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - cena (1) - *Nejlepší TV film(13.2.2009)

Ať si kdo chce co che říká, operace v Entebbe byla nejlepším zásahem proti teoristům v dějinách a chybělo jen málo, aby se obešla bez ztrát na životech rukojmích, pokud nepočítám nešťastnou Doru Blochovou. Film sám se snaží celkem zdárně postihnout všechny důležité okamžiky, takže jsme vedle samotného únosu svědky i jednání politických špiček či nakrucování se ugandského diktátora Idiho Amina, kterého ztvárnil skvělý Yaphet Kotto. Casting se vůbec vydařil. Kapitolou samotnou je pak výborně zvládnutý zásah. Každopádně jestli mi nějaká scéna utkvěla v paměti, tak je to zpěv izraelských vojáků během přepravy na místo akce. Z toho šla husí kůže. Plusem je i to, že se film snaží o co nejvěrnější sled událostí a neotravuje zbytečnými vedlejšími linkami. Mínusem je naopak televiznost, ale to vem čert. Pro plukovníka Netanjahua a jeho lidi je to důstojná poklona a já pevně doufám, že se tohoto tématu v brzké budoucnosti ještě někdo chopí. 80%(3.7.2016)

Luxusně obsazené, slušně natočené, ale až moc zdlouhavé. Jsem zvědav na novou verzi.(24.3.2018)

Parádní film o skutečné události. Charles Bronson byl skvělý.(22.9.2016)

Moje hodnocení: 75%(25.1.2013)

Ja jsem cetla o vikendu knizku o nejznamejsich operaich IDF a normalne jsem ji "zblajzla" v rozmezi 24ti hodin. Cetla jsem tam i o Entebbe a ta knizka byla tak skvele a napinave napsana, ze jsem si rekla ze bych Entebbe Rada videla i jako film, vedela jsem ze mi nekde Doma lezi, procez zadny Problem. Film neni ani zdaleka tak dobry jako byla popsana v knize skutecna operace. Bylo tam par nepresnosti a neodvysetleni ktere jsou pro celou akci myslim docela zasadni. Navic byl film take dost televizni. Na to ze se jednalo o jednu z nejdokonalejsich zachrannych akci... no snad ever... tak si myslim ze by si film zaslouzil jeste nejake nove a lepsi zpracovani. Vylozene spatne to ovsem take nebylo, procez vpaluji prumer.(15.12.2016)

Výborně zpracovaná a zfilmovaná skutečná událost!!(13.8.2018)

Charles Bronson?Ve filmu o teroristech a únosu letadla?Hmm..zavětřil jsem a pro mě i když jsem film měl již dlouho doma,nějak jsem se ke shlédnutí nemohl dokopat.Byla to ovšem velká chyba,což jsem zjistil až později když jsem film viděl.Napínavé a v duchu kultovních 70-tých let natočené akční drama.Jen škoda že se na filmu usadil duch času,protože být to natočené i jako remake dnešní doby dal bych celých 5*.Takhle jsou to u mě velké 4*.Jistých a zasloužených 80%.(17.11.2013)

Solidně natočeno. Mosad ví jak "vyjednávat" s teroristy. Je to ukázka brilantní akce.(20.7.2014)

Na Athénskom letisku 4. júla 1976 štrajkujú kontrolóri batožiny. Lietadlo Air France naberie cestujúcich a odštartuje na pravidelnej linke Athény – Paríž. Keď po chvíli vyskočia zo sedadiel únoscovia s zbraňami a granátmi, veci naberú rýchly spád.Film, Raid on Entebbe, bol natočený pred 37 rokmi a podľa toho aj vypadá. V deji je kopec nepresností, niektoré veci sa spomínajú len okrajovo ( napríklad ako bola dosiahnutá dohoda s Keňou o povolení dotankovať palivo, alebo aké to malo dôsledky pre občanov Kene ktorí boli na území Ugandy). Ďalej nám chýba informácia o rukojemníčke Dora Bloch, ktorá síce zmizla z nemocnice ale už v dobe natáčania sa vedelo že bola zavraždená Ugandskými vojakmi na priamy rozkaz prezidenta Amina. Film len veľmi priemerným spôsobom popisuje záchranu 100 izraelských rukojemníkov , unesených Nemeckými členmi RAF a Palestínkymi teroristami. Tu sa ponúka zaujmavá otázka. Kríza originálnych scenárov je vidieť na Hollywoode už roky. Prevarujú sa dookola osvedčené omáčky a nekonečné sequels. Ja tu vidím vynikajúce téma , ktoré čaká na poriadne spracovanie v štýle Spilbergovho „Mnichova“ alebo Macdonaldovho „Posledného Škótskeho kraľa „. Príbeh najväčšej záchrany rukojemníkov v dejinách, obrovská rýchlosť s akou Mosad a Izraelská armáda zabezpečili logistiku a minimálne straty na životoch je toho určite hodný. Obávam sa ale, že nám bude naservírovaný ďalší Twilight )))). Pre mňa za 60% a upozornenie pre producentov aby sa pozreli aj iným smerom))).(29.11.2013)