Reklama

Reklama

To je ale bláznivý svět

  • Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (95)

El Indio 

všechny recenze uživatele

Tenhle snímek mi připravil jedno z největších filmových zklamání. Když mi bylo asi šest let, tak jsem ho viděl v televizi, ale z nějakýho důvodu jsem ho nemoh dokoukat. Tehdy se mi hrozně moc líbil a já se od tý doby nemoh dočkat až ho někdy budou opakovat, abych zjistil jak to vlastně s tim velkým W dopadne. No tak teď jsem se dočkal a nestačil jsem divit. První dvě hodiny filmu jsou neskutečná, nevtipná, trapná, ubíjející nuda. Postavy, až na čestnou výjimku, anglickýho plukovníka, nesympatický, kraviny blekotající idioti. Nejvíc jsem trpěl, když se na scéně objevila ta nesnesitelná tchýně, tý jsem celou dobu přál, aby jí chytil nějakej vandrák, dlouze jí mučil a pak brutálně zmasakroval. V poslední půhodině se film docela rozjede, že mě to i začalo dost bavit, ale všechno opět zazdil debilní závěr, kdy postavy dostávají elektrický rány, který by zabily vola a v podstatě nic se jim nestane, nehledě na to jak hloupě celej ten film vlastně dopadne. Tříhodinová, bláznivá, udajně komedie, během který jsem se nezasmál ani jednou. Snad i ty dvě hvězdy jsou moc. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem neviděl 3 a čtvrt hodiny dlouhou komedii a pevně doufám, že už i žádnou takovou neuvidím. Je pro mě naprostou záhadou, z jakého důvodu není stopáž filmu v rozmezí klasických 90-120 min. Zápletka sice postupně nasaje poměrně velké množství postav, ale je natolik plochá a přímočará, že tu prostě ty 3 hodiny není absolutně co dělat. Lokace se téměř nemění a divák tak sleduje pár minut několik určitých postav, ty mu následně zmizí z očí na dalších 15 minut, aby se pak k nim opět vrátil a zjistil, že jsou stále na tom samém místě a nikam se neposunuly. To je prostě nuda. Je tak bez debat, že by výrazně kratší stopáž celý film nakopla, dodala mu na dynamice a svižnosti. Nicméně by nevyřešila to, že většina gagů je trapná a postavy se z velké části chovají jako teatrální karikatury. O to víc pak těch 197 min bolí. 4/10 ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Aj napriek tomu, že som sa počas takmer troch hodín takmer ani raz nahlas nezasmial a veľa scénok je založených na totálnej absurdite, že človeku až zastáva rozum, nadpriemerne som sa pobavil. Celý film je natočený s takým nadhľadom, že je to proste geniálne. Scenár by si zaslúžil sošku, pretože príbeh ako aj celá naháňačka sú tak skvele zorganizované, že sa proste nemôžete nudiť. Človek by si myslel, že po štyridsiatich rokoch bude podobný druh komédie k vysmiatiu, no čuduj sa svete, vôbec to tak nie je. Bál som sa však trošku ako bude zvládnutý záver, no ten ma úplne vyviedol z omylu. Nechápem, prečo dávam len za štyri. 85%. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Orgie hrabivosti. Vlastnosti vlastnej väčšine. Snívajú o tom ako si naplnia bankové kontá a potom budú konečne za vodou. Je to nekončiaci príbeh. Preto tá dĺžka. Vôbec nie neúmerná. Prostredníctvom jednej dlhočiznej bláznivej jazdy za zakopaným pokladom sa totiž podarilo Stanleymu Kramerovi poodhaliť jednotlivé nuansy chamtivosti. Zdanlivo nezúčastnení svedkovia dopravnej nehody a ženské, sprvoti akože odmietajúce nejaké bláznivé naháňačky za chimérou sa postupne menia na blúznivcov s penou pri ústach, bľabotajúcich velikášske sny o megaprachoch. Spáchanie akéhokoľvek zločinu v mene zisku je OK. Lúpeže, krádeže, demolácie majetku, výbuchy s dynamitom, hádzanie ľudí do jám a priepastí, podvody, fyzické útoky. Dobré je všetko, čo sa práve hodí. Najlepšie na tom všetkom je, že všetky zločiny má pod palcom a bedlivým okom polícia, no jej výsledkom je absolútna nečinnosť. Len tak obďaleč pozoruje, čo kto stvára. Napokon sa ruka zákona pridá k hrabivým ľudkom. Všetci pripomínajú skôr hmyz. Stádovitosť hmyzích ľudí sa prejavuje v zmene ich myslenia a konania. Tie sa prejavia v dôsledku vidiny vlastníctva kôpky lesklého drahého kovu alebo jeho peňažného ekvivalentu. Chytré, humorné a nadčasové. Nadčasové, pretože ľudstvo sa nijako nezmenilo a nepoučilo. Teda vlastne áno: je o čosi chamtivejšie, hrabivejšie a nenásytnejšie. A hlúpejšie. Poznámka: Samozrejme, dnes je moderné tváriť sa altruisticky, humanisticky a nekonzumne. Avšak hlúposť sa nedá tak ľahko skryť. Chce to dlhšiu dobu. A tak sa zhlúpnutie, ktoré posledné roky pozorujú všetci pedagógovia na celom svete, nebadane prekrýva servírovaním stále väčšieho množstva stále o trochu menej premýšľavých arte faktov: časopisov, programov, aplikácií, technických hračiek a iných vymožeností, filmov, seriálov, koncertov a festivalov: vážnej, jazzovej hudby alebo aj nekomerčného filmu. Stále intelektuálne na výške, stále o niečo hlúpejšie. Tváriace sa však tak, akoby sa Amerika objavila len dnes alebo k jej objavu ešte len príde. A pri tom všetkom chce každý mladý zarobiť čo najviac pri čo najmenšom objeme vynaloženej práce. Takéto zárobky sa zase prezentujú pod heslami ako: Ľudstvo je stále múdrejšie, na poriadny zárobok stačí dobrý nápad a tých majú mladí inovatívci plné guče! Mladá generácia preberá žezlá chytrými nápadmi a výnosným podnikaním. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Totálně bláznivá a ujetá komedie s nepřebernou plejádou tehdy populárních amerických komiků. Stanley Kramer natočil po mrazivém dramatu "Norimberský proces" naprosto oddechovou maxikomedii ze stejného rodu jako "Velké závody", "Báječní muži na létajících strojích" a vlastně tak trochu i "Cesta kolem světa za 80 dní" Michaela Andersona. 80%. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (8)

  • Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)
  • Kvůli zvuku kola z pochroumaného Thomasova vozu poslal Kramer zvukaře až na benzínovou pumpu do Palm Springs, aby tam nahrál skřípajîcí dveře pánské toalety. (Snorlax)
  • Jonathan Winters v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno