To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

Trailer

Legas

It's a crazy crazy crazy crazy comedy!! Nebudem to zdržovat, crazy komedie jsou infantilní a v podstatě je nemám rád, ale tahle byla občas i zábavná. Až na další malý problém; když se Vás snaží bavit žánr, který nemáte příliš v lásce, po dobu dvě hodiny a třicet minut, tak buď od filmu odejdete, nebo usnete. Mě se povedlo obojí. ()

poz3n

Nikdy jsem neviděl 3 a čtvrt hodiny dlouhou komedii a pevně doufám, že už i žádnou takovou neuvidím. Je pro mě naprostou záhadou, z jakého důvodu není stopáž filmu v rozmezí klasických 90-120 min. Zápletka sice postupně nasaje poměrně velké množství postav, ale je natolik plochá a přímočará, že tu prostě ty 3 hodiny není absolutně co dělat. Lokace se téměř nemění a divák tak sleduje pár minut několik určitých postav, ty mu následně zmizí z očí na dalších 15 minut, aby se pak k nim opět vrátil a zjistil, že jsou stále na tom samém místě a nikam se neposunuly. To je prostě nuda. Je tak bez debat, že by výrazně kratší stopáž celý film nakopla, dodala mu na dynamice a svižnosti. Nicméně by nevyřešila to, že většina gagů je trapná a postavy se z velké části chovají jako teatrální karikatury. O to víc pak těch 197 min bolí. 4/10 ()

Master19

Zápletka vyždímaná do poslední kapičky. Se zatajeným dechem (když jsem se zrovna nesmál) jsem sledoval ty úžasné útrapy partičky lidí, kteří se pachtí za penězi. Favoritem pro mě zůstává chlapík, který se nejprve snaží oblafnout řidiče náklaďáku, kousek se plaví po řece a nakonec se snaží uzmout dva podíly. Nezapomenutelných scének je ale nepočítaně, už třeba ta, kdy k umírajícímu dorazí policajt a ptá se, jestli něco říkal... Potěší taky Peter Falk v roli jednoho z taxikářů, ale vrcholem je samozřejmě scéna s hasičským žebříkem, který jednoho po druhém "sestřeluje". Suma sumárum: po všech stránkách nezapomenutelný film, zejména pro fanoušky těch starších kousků. PS: Nemůžu nezmínit jeden díl rodinky Simpsonů, který se téměř celý odehrává jako odkaz na tento film, jen "poklad" je ukrytý pod velkým T... ()

filmmovier

Je to úžasně vtipné, skvěle obsazené a napsané a celé je to moc příjemně koukatelné. Snad jediná vada tohoto filmu je nesnesitelná délka, která tuto jinak skvělou komedii dost sráží na kolena. Teoreticky by se ta délka snesitelnou nazvat dala, ale je v ní opravdu tolik výplní, že kdyby to bylo o hodinu kratší, vůbec bych se nezlobil a asi by to bylo i lepší, přece jen skoro tři hodiny dlouhá komedie se jen tak nevidí. Navíc je tady skvělá parta báječně se doplňujících herců, má to skvělé hlášky, postavy, i příběh. Tempo je někdy až neúnosně pomalé, někdy zběsilé. Parta lidí se žene za pokladem a každý dostane co chce, takže to skončí jak má. Atmosféra je výborná, místo ukrytí pokladu poměrně originální, dělání si naschválů mě nikdy nepřestane bavit a i když jsou podobného druhu lepší filmy, na tenhle rozhodně nezapomenu a někdy si ho znovu pustím, protože přesně takové filmy mě dost ovlivňují (kdo ví, jak to dělají, ale tak to prostě je...). Zábava, která nemá žádné hranice, až na tu délku. 85%. ()

El Indio

Tenhle snímek mi připravil jedno z největších filmových zklamání. Když mi bylo asi šest let, tak jsem ho viděl v televizi, ale z nějakýho důvodu jsem ho nemoh dokoukat. Tehdy se mi hrozně moc líbil a já se od tý doby nemoh dočkat až ho někdy budou opakovat, abych zjistil jak to vlastně s tim velkým W dopadne. No tak teď jsem se dočkal a nestačil jsem divit. První dvě hodiny filmu jsou neskutečná, nevtipná, trapná, ubíjející nuda. Postavy, až na čestnou výjimku, anglickýho plukovníka, nesympatický, kraviny blekotající idioti. Nejvíc jsem trpěl, když se na scéně objevila ta nesnesitelná tchýně, tý jsem celou dobu přál, aby jí chytil nějakej vandrák, dlouze jí mučil a pak brutálně zmasakroval. V poslední půhodině se film docela rozjede, že mě to i začalo dost bavit, ale všechno opět zazdil debilní závěr, kdy postavy dostávají elektrický rány, který by zabily vola a v podstatě nic se jim nestane, nehledě na to jak hloupě celej ten film vlastně dopadne. Tříhodinová, bláznivá, udajně komedie, během který jsem se nezasmál ani jednou. Snad i ty dvě hvězdy jsou moc. ()

• Jonathan Winters v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)
  • Úvodné titulky vytvoril slávny Saul Bass. (sulaco)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)