To je ale bláznivý svět

• český

To je ale bláznivej svět

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

• slovenský

To je ale bláznivý svet

Dobrodružný / Komedie / Krimi / Akční

USA, 1963, 197 min (Director's cut: 154 min)

Aj napriek tomu, že som sa počas takmer troch hodín takmer ani raz nahlas nezasmial a veľa scénok je založených na totálnej absurdite, že človeku až zastáva rozum, nadpriemerne som sa pobavil. Celý film je natočený s takým nadhľadom, že je to proste geniálne. Scenár by si zaslúžil sošku, pretože príbeh ako aj celá naháňačka sú tak skvele zorganizované, že sa proste nemôžete nudiť. Človek by si myslel, že po štyridsiatich rokoch bude podobný druh komédie k vysmiatiu, no čuduj sa svete, vôbec to tak nie je. Bál som sa však trošku ako bude zvládnutý záver, no ten ma úplne vyviedol z omylu. Nechápem, prečo dávam len za štyri. 85%.(7.2.2007)

Orgie hrabivosti. Vlastnosti vlastnej väčšine. Snívajú o tom ako si naplnia bankové kontá a potom budú konečne za vodou. Je to nekončiaci príbeh. Preto tá dĺžka. Vôbec nie neúmerná. Prostredníctvom jednej dlhočiznej bláznivej jazdy za zakopaným pokladom sa totiž podarilo Stanleymu Kramerovi poodhaliť jednotlivé nuansy chamtivosti. Zdanlivo nezúčastnení svedkovia dopravnej nehody a ženské, sprvoti akože odmietajúce nejaké bláznivé naháňačky za chimérou sa postupne menia na blúznivcov s penou pri ústach, bľabotajúcich velikášske sny o megaprachoch. Spáchanie akéhokoľvek zločinu v mene zisku je OK. Lúpeže, krádeže, demolácie majetku, výbuchy s dynamitom, hádzanie ľudí do jám a priepastí, podvody, fyzické útoky. Dobré je všetko, čo sa práve hodí. Najlepšie na tom všetkom je, že všetky zločiny má pod palcom a bedlivým okom polícia, no jej výsledkom je absolútna nečinnosť. Len tak obďaleč pozoruje, čo kto stvára. Napokon sa ruka zákona pridá k hrabivým ľudkom. Všetci pripomínajú skôr hmyz. Stádovitosť hmyzích ľudí sa prejavuje v zmene ich myslenia a konania. Tie sa prejavia v dôsledku vidiny vlastníctva kôpky lesklého drahého kovu alebo jeho peňažného ekvivalentu. Chytré, humorné a nadčasové. Nadčasové, pretože ľudstvo sa nijako nezmenilo a nepoučilo. Teda vlastne áno: je o čosi chamtivejšie, hrabivejšie a nenásytnejšie. A hlúpejšie. Poznámka: Samozrejme, dnes je moderné tváriť sa altruisticky, humanisticky a nekonzumne. Avšak hlúposť sa nedá tak ľahko skryť. Chce to dlhšiu dobu. A tak sa zhlúpnutie, ktoré posledné roky pozorujú všetci pedagógovia na celom svete, nebadane prekrýva servírovaním stále väčšieho množstva stále o trochu menej premýšľavých arte faktov: časopisov, programov, aplikácií, technických hračiek a iných vymožeností, filmov, seriálov, koncertov a festivalov: vážnej, jazzovej hudby alebo aj nekomerčného filmu. Stále intelektuálne na výške, stále o niečo hlúpejšie. Tváriace sa však tak, akoby sa Amerika objavila len dnes alebo k jej objavu ešte len príde. A pri tom všetkom chce každý mladý zarobiť čo najviac pri čo najmenšom objeme vynaloženej práce. Takéto zárobky sa zase prezentujú pod heslami ako: Ľudstvo je stále múdrejšie, na poriadny zárobok stačí dobrý nápad a tých majú mladí inovatívci plné guče! Mladá generácia preberá žezlá chytrými nápadmi a výnosným podnikaním.(31.10.2014)

Jo svet je mozna blaznivej a todle je desny psycho!!! Pokud propasnete prvnich 5 minut jako ja a pak dve hodiny koukate na neco a nevite na co, jen se obcas zasmejete, prijde vam to sileny. Zaver v parku a pak je fakt good. Ovsem este ze sem nevidel normalni verzi, ale nastesti rezisersky sestrih. Nevim jestli bych ty tri hodiny unes...(6.2.2007)

Nesdílím takové nadšení nad filmem, který má tři hodiny a je to jedna velká improvizace na téma honby za pokladem. První skoro dvě hodiny by člověk nejradši přepnout anebo přeskočil. Nic zásadního se neděje. Ta zábava přijde až s poslední skoro hodinou. Avšak tento film má celou řadu pěkných kaskadérských kousků, to se musí uznat. Jenže mě to neustálé řvaní, křičení a pištění opravdu otravovalo. Neviděl jsem žádný film, kde by se pořád tolik řvalo! Raději si pustím Milionový závod, který má větší spád a vtip. Ano je to jen osekaný To je bláznivý svět, ale to je právě ten fakt - film by měl být osekán a nechat mu opravdu tu poslední hodinu.(5.6.2012)

Docela zklamání. Na tuto komedii jsem se podíval, protože se u ní inspirovali tvůrci mého oblíbeného Milionového závodu. Ale vzhledem k tomu, kolik je tam - velmi jemně řečeno - hluchých míst, nemůžu dát víc než 3 hvězdičky. Měli to prostříhat o 100 minut, ne jen o 40.(10.2.2007)

• - Pri skúšobnom premietaní mal film dĺžku 210 minút. Stanley Kramer film pre premiéru zostrihal na 192 minút. Na Blu-ray bol uvedený v zreštaurovanej podobe v pôvodnom formáte 2,76:1 (Ultra Panavision) v dĺžke 159 minút. Criterion neskôr vydal 164-minútovú a rozšírenú 198-minútovú verziu. Kramerova žena potvrdila, že pôvodný strih mal viac ako 5 hodín. (sulaco)

• - Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)

• - Úvodné titulky vytvoril slávny Saul Bass. (sulaco)