Reklama

Reklama

To je ale bláznivý svět

  • Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
Dobrodružný / Komedie / Krimi / Akční
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (92)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Byly mi asi tři nebo čtyři roky, když mě moje roztržitá a trvale duchem nepřítomná matka instalovala před televizi, aby si mohla kamsi odběhnout. Náhodou na obrazovce neběžela žádná ušišlaná pohádka, reportáž o tovární výrobě ani kurz ruštiny. Viděl jsem šílený příběh o skupině rozumně vypadajících lidí, kteří se chovali jako blázni. Navzájem se pronásledovali, přetahovali a podráželi si nohy v cestě za společným finančním cílem a přestože všichni mluvili německy (byla to rakouská stanice ORF), výborně jsem se bavil. Právě tento film může prapůvodně za to, že jsem objevil svět crazy komedií a zatímco mí vrstevníci si cucali palec a blaženě hýkali u Dády Patrasové, já jsem vyžadoval další a další dávku tohoto žánru. Samozřejmě že vkus se časem tříbí a ne všechno, co se mi líbilo před čtvrt stoletím, se mi líbí i dnes. Bohužel musím říct, že kdybych sestavoval žebříček nejlepších crazy všech dob, Bláznivej svět by se mi nevešel ani do stovky. Stanley Kramer jednoduše nebyl komediální režisér. Třeba slavná scéna, kde hrozen účastníků závodu visí na rotujícím požárním žebříku a jeden po druhém padají s křikem dolů, má dodnes blíž ke katastrofickému filmu než ke grotesce. ;o) 60% ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Mamutí dílo americké filmové komedie působící dojmem slabikáře fyzické komiky s neskutečně přetaženou stopáží a megalomanským hereckým ansáblem. To, co děj táhne tak silně dopředu, není nepřeberné množství gagů, ale spletitost situací s obrovským kvantem postav usilujících o velkých penězích. Velká škoda neskutečně natahovaného finále, které sice překvapí stop motion animací a kaskadérskými kousky, ale ani to už nedokáže přejedeného diváka srazit na kolena. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Je málo filmů, kde by nebylo jediný hluchý místo a To je ale bláznivej svět mezi ně rozhodně patří. Tolik uřvaných, ubrebtaných, ukecaných, uvřískaných a ukřičených lidí v jednom chumlu, to se hned tak nevidí. Jak název napovídá, je to bláznivej film a zasloužil by si hodně prostříhat. To co u nás obvykle v tv běželo je ta dvouapůlhodinová verze, a i ta je aspoň o hodinu delší, než je únosné. Není to vůbec špatný film, Stanley je fachman a svý řemeslo dokonale ovládá, jenže je opravdu nechutně dlouhý. Některý scény jsou neuvěřitelně trapný nebo zdlouhavý. Něco je ale zase naprosto nenapodobitelný, viz třeba Ethel Mermanová jako neskutečně ukecaná harpyjí tchyně, kterou by nechtěl asi žádnej chlap ani za manželku. A osobně se mi nejvíc líbil Terry-Thomas jako J. Algernon Hawthorne, anglický plukovník, tedy vlastně jenom poručík, co sbírá kaktusy, a jeho stesky a postřehy na Ameriku a její obyvatelstvo jako tlupu kastrátů ovládaných svýma paničkama a tchýněma. Finále je už hodně nadnesený a i když poslední hodinka je opravdu zábavná a povedená taškařice, první hodinu a půl jsem přemýšlel, jestli nepřepnout. No a úplný závěr, kdy ironie osudu opět zaúřaduje je očekávaný a vlastně ani nijak moc humorný, tedy kromě té předvídatelné, ale o nic méně zábavné banánové šlupky. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Přišel vám Norimberský proces příliš nudný a nevěříte, že by jeho režisér byl schopen natočit supersvižnou bláznivou komedii, která (nejspíš) inspirovala tvůrce Miliónového závodu? Taky jsem nevěřil... dokud jsem neviděl. 90% P.S: Nepřekvapilo by mne, kdyby se jednalo o příběh na základě skutečných událostí. Zajímavé komentáře: Oskar, genetique, bloom ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Bláznivá komedie, která má až extrémně bláznivou stopáž téměř tří hodin...no viděli jste snad někdy delší komedii? Na honbě za pokladem se ale zúčastní celkem dost lidí a tak je stále na co koukat i když řada scén se mohla vypustit. Dejme tomu, že jsem se u filmu bavil, objevili se i kaskadérské kousky s auty, honičky a i bouračky, ale taky konec, který mohl skončit o půl hodiny dříve a nemusel být tak natahovaný. Fakt, že se tato komedie v USA stala v roce 1963 nejúspěšnějším filmem značí, že za shlédnutí rozhodně stojí přidejme i zajímavost, že film Miliónový závod si z onoho příběhu vytáhl kostru a zpracoval obdobně a také vcelku úspěšně. --- Neboj nehrozí ti žádný nebezpečí...bylo postaveno...kdy vůbec bylo postaveno? - 1916 - 1916? tudíž tyhle letadla musí být vyzkoušený a dobrý..neni na nich nic experimentního. ()

Galerie (81)

Zajímavosti (8)

  • Úvodné titulky vytvoril slávny Saul Bass. (sulaco)
  • Jonathan Winters v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Kvůli zvuku kola z pochroumaného Thomasova vozu poslal Kramer zvukaře až na benzínovou pumpu do Palm Springs, aby tam nahrál skřípajîcí dveře pánské toalety. (Snorlax)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)

Reklama

Reklama