To je ale bláznivý svět

• Česko To je ale bláznivej svět (více)
Trailer
USA, 1963, 197 min (Director's Cut: 154 min)

Ukrytý balík peněz z nich udělal dravé šelmy. Po automobilové nehodě na dálnici se několik náhodných svědků seběhne kolem těžce zraněného muže. Smiler Grogan jim v posledních okamžicích svého života prozradí, že v parku Santa Rosita v Kalifornii je zakopáno velké množství dolarů. Nečekaný "dárek" svědkům pořádně zamotá hlavu. Nejenže se rozhodnou, že policii raději vše zatají, zároveň se každý z nich pokusí peníze získat na vlastní pěst. A tak začíná nikým nevyhlášený, dvě stě kilometrů dlouhý závod s dalšími soupeři, v němž téměř vše je dovoleno... Komedii natočil známý hollywoodský producent a režisér Stanley Kramer (Kdo seje vítr, Norimberský proces, Útěk v řetězech, Drsná Oklahoma, Domino). Jeho film je nejen pozoruhodným holdem filmařům, kteří v minulosti vytvářeli grotesky a crazy-komedie, ale také dílem, pod jehož bláznivou komikou jsou ukryty motivy vybízející k zamyšlení nad současnou kulturou, morálkou i pomíjivostí lidského konání. Při realizaci pak velký důraz položil jak na vtipné dialogy a situace, tak na výrazné herecké typy. Šéfa policejního oddělení C. G. Culpeppera ztvárnil Spencer Tracy (San Francisko, Sedmý kříž, Adamovo žebro), policistu J. Algernona Hawthornea ztvárnil anglický herec Terry-Thomas. (oficiální text distributora)

Trailer

gogos

Jo svet je mozna blaznivej a todle je desny psycho!!! Pokud propasnete prvnich 5 minut jako ja a pak dve hodiny koukate na neco a nevite na co, jen se obcas zasmejete, prijde vam to sileny. Zaver v parku a pak je fakt good. Ovsem este ze sem nevidel normalni verzi, ale nastesti rezisersky sestrih. Nevim jestli bych ty tri hodiny unes... ()

Skip

Mohla by to být celkem povedená komedie, kdyby se to až příliš často nezvrhávalo v sled dosti trapných gagů, kdy se člověk prostě nemůže smát a musí spíš protrpět ty neskutečně uřvané minuty. Stopáž tohoto filmu je vražedná. Neříkám, že jsem neviděl i delší filmy, ale u tohoto to bylo úmorné. Především Spencer Tracy držel film kousek nad průměrem, ač se dlouho objevoval spíše sporadicky (scéna s vyhozeným kloboukem nemá chybu), ale ve finále jsem si říkal, jestli měl tohle opravdu zapotřebí. ()

Dale

Crazy komédie preplnené postavami, ktoré sa chovajú ako najväčší magori, ma až tak nebavia. Navyše keď väčšina "vtipných" scénok je tu doslova nasilu našrubovaná a nedávajú žiadny zmysel. Ešte keď je to tak neuveriteľne naťahované, pritom zostrihať to na 85 minút, tak to mohla byť fajn svižná komédia. Strihať sa tu dalo veľa, vrátane "neuveriteľne vtipnej" poslednej scénky šmyknutia na banánovej šupke, lebo na niečom takom sa asi nezasmeje nik, kto má viac ako 5 rokov. Takých vtípkov je tu väčšina, ale občas sa dalo aj zasmiať, hlavne vďaka skvelým hercom, ktorí do toho dali maximum. ()

Stegman

Docela zklamání. Na tuto komedii jsem se podíval, protože se u ní inspirovali tvůrci mého oblíbeného Milionového závodu. Ale vzhledem k tomu, kolik je tam - velmi jemně řečeno - hluchých míst, nemůžu dát víc než 3 hvězdičky. Měli to prostříhat o 100 minut, ne jen o 40. ()

Tsunami_X

Mamutí dílo americké filmové komedie působící dojmem slabikáře fyzické komiky s neskutečně přetaženou stopáží a megalomanským hereckým ansáblem. To, co děj táhne tak silně dopředu, není nepřeberné množství gagů, ale spletitost situací s obrovským kvantem postav usilujících o velkých penězích. Velká škoda neskutečně natahovaného finále, které sice překvapí stop motion animací a kaskadérskými kousky, ale ani to už nedokáže přejedeného diváka srazit na kolena. ()

• Počas prestávky hrala vo foyer kina rádiová komunikácia medzi policajtmi z filmu. (sulaco)
  • Pri skúšobnom premietaní mal film dĺžku 210 minút. Stanley Kramer film pre premiéru zostrihal na 192 minút. Na Blu-ray bol uvedený v zreštaurovanej podobe v pôvodnom formáte 2,76:1 (Ultra Panavision) v dĺžke 159 minút. Criterion neskôr vydal 164-minútovú a rozšírenú 198-minútovú verziu. Kramerova žena potvrdila, že pôvodný strih mal viac ako 5 hodín. (sulaco)
  • Jonathan Winters v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)