Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

blackJag

No, tak konečně jsem film vyděl v rozšířené verzi, díky Projektu 100 pěkně na plátně. Měl jsem trochu obavy, zkrácenou verzi jsem už viděl, nebudu se nudit? Ani omylem! Ani sekunda nudy během bezmála 3 a půl hodiny. Výborně vybraní herci (Toshirô Mifune v roli polobláznivého Kikuchiyoa, zmítaného mezi rolnickým původem a samurajskou přítomností, je mistrovskou ukázkou herectví), skvělá lokalita, jistá režie se spoustou zajímavých záběrů. S touto peckou nemůžete sáhnout vedle. 100% ()

corbeau

Po nudném a zdlouhavém Ran jsem k dalšímu Kurosawovu filmu přistupoval velmi obezřetně, zejména kvůli šílené stopáži. Zbytečně! Kurosawa těch 160 minut napěchoval tolika perfektními scénami, že by byl hřích vyškrtnout jen jednu jedinou. Úvod, sledující team-buliding ochránců vesnice potěší velmi dobrými, pro Evropana a neznalce japonského filmu pochopitelnými dialogy a rozmanitostí situací, za jakých se jednotliví samurajové dostanou do party. Co se týče akční složky, tak závěrečný boj o vesnici se řadí k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Místo digitálních triků úchvatná choreografie bitev a neméně skvělá práce kameramana. Jsem rád, že jeden z nejlepších westernů má za předlohu tak výjmečný film. ()

mcleod

Nemůžu si pomoct... myslím si, že neznalý Evropan nemůže nikdy tento film plně pochopit a ocenit. V asijské kultuře hrají velkou roli mimika, její náhlé zvraty, stejně jako rychlé zvraty emocí a vlastně řeč celého těla. To je sice zajímavé na koukání, ale vícekrát než jednou je to podle mě nestravitelné... pokud divák neví, co tím režisér mínil vyjádřit. Dokonce se obávám, že bez pochopení těchto důležitých detailů je zalíbení v těchto filmech pouhým pózerstvím, i když se tím částečně strefuji i do sebe, protože mě se to taky docela líbilo... i když byl film ze zmíněných důvodů "zbytečně" dlouhý, zdlouhavý a místy nudný. Další filmy Kurosawy už jsem nezvládl... ()

vyfuk

Příběh se řadí mezi ty první a čerpali z nich další tvůrci. Mně se film líbil, ale nejsem fanda do japonské a asijské filmové kultury, proto mně příběh přišel mnohem víc sušší. Jak říkám nebylo to špatné, ale podání v Sedmi statečných se mně líbilo víc. ()

Autogram

Nechal som si tento masterpiece od majstra ako posledný a dobre som urobil, zvládol som ho, dokonca dlhú verziu. Nečakal som to, ale počas celej doby sa vo filme niečo deje, všetko má svoj zmysel a dôležitosť a v skrátenej verzii by mi možno aj niečo chýbalo. Päťminútová prestávka presne v strede filmu mala tiež svoj zmysel. Príbeh všetci poznáme z divokého západu, so samurajmi je to len o trochu iné. Roľníci sa vždy niečoho boja, ako aj dnes. Či je to sucho, dážď, vietor, či lúpežníci alebo samuraji. Každý zo siedmich je svojský, vyjadruje svoj postoj k životu a k okoliu. Toširo Mifune ako bláznivý samuraj je najvýraznejší, jeho grimasy, smiech, vreskot a vyplazovanie jazyka boli až prehnané. To patrí k rukopisu režiséra a celého japonského filmu toho obdobia, podobne ako groteskné vyznenie naháňačiek a bojov. Filmu by prospelo, keby aj opačná strana, lapkovia mali nejakých pár postáv s charakterom, a neboli to len porážkové bytosti určené výhradne na prepichnutie zahrotenými bambusovými kolmi. –––– Viete, čo jedia títo ľudia? Proso. Ale vám dajú ryžu. Ich najlepšie jedlo! –––– Keď si človek nie je istý, či zajtra bude žiť, zatúži po pohladení toho druhého. ()

Almásy

vzneseny film o vznesenych ludoch. malokedy sa vidi tak silny film , dufuam ze ho remake nepripravy o nevinnost. dokonaly herecky koncert Mifuneho a fakt uzasny film. jeden z najlepsic. ()

Aqualung

Celé je to o tom, jak a proč se nepoddávat zlu, ať už má jakoukoliv podobu. V tomhle případě bandě lupičů. Základní myšlenka je jistě silná.No a sedum statečných z divokého západu se k tomu jen připojilo.Ale taky krásným způsobem. ()

pugs

"Opäť sme to prehrali." - "Čože?" - "Vyhrali to tí rolníci, my nie." Posolstvo, ktoré sa v dobe natáčania ešte nehemžilo v každom druhom Hollywoodskom filme. 9/10 ()

Vercinix

Opravdu mě dostalo, že amíci obšlehli tak polovinu scén. Vzít si námět jako inspiraci je jedna věc, ale "vykrást" (takřka doslovně) i většinu scén, je věc druhá. ()

voleman

Moje očekávání byla asi moc veliká, ale po všeobecném nadšení z tohoto snímku jsem čekal opravdu výjimečný zážitek. Už u Sedmi statečných jsem se rozhodoval jestli si vůbec zaslouží 5*. Nakonec jsem jim těch 5* s odřenýma ušima udělil, ale u jejich Japonské předlohy tak schovívavý nebudu. Příběh je sice velice podobný, ale předlouhá, 207 minutová stopáž, a nijak zajímavě natočené scény zajistili , že jsem se poměrně často nudil. Ani hudba a režie nebyla nijak výrazná. Hlavním tahounem filmu je dnes již profláklý scénář a poměrně dobří hlavní herci. Celkově nejde o špatný film, ale příště bych se znovu raději podíval, na pro mě trochu zábavnější, Americký remake Sedm statečných. 75% ()

spikey1

Abyste dokázali pochopit moderní kinematografii, musíte se naučit chápat i tu tradiční, a toto je tak krásně a precizně tesaný příběh, který vám dokáže naplno odvyprávět příběh všech statečných samurajů... Kurosawu budete blahořečit, prostě nádherná dlouhá opera. ()

Jello Biafra

Príbeh o siedmych hrdinných samurajoch, ktorí sa spoja, aby ochránili malú chudobnú dedinu pred nájazdmi lúpežníkov. Majstrovsky natočený film, ktorý patrí plným právom medzi významné diela svetovej kinematografie. ()

Ne__Ty

Dvě stě sedm minut je dlouhá doba na udržení pozornosti, naštěstí to u Sedmi samurajů není velká komplikace a čas se přese všechno nejeví jako přepálený. Příběh je silný v kameře, v nápadech i v zobrazení rozdílů v životech vznešených samurajů oproti obyčejným rolníkům. Jen bych radši dal větší prostor zcela anonymním lapkům. V takové štědré stopáži by si určitě zasloužili větší charakteristiku než ti špatní. A nejvíce si mě svým rozporuplným chováním získal Kikučijo. ()

Hollohlaway

Konečně viděno celé. Tři a půl hodiny jsem zvědavě pozoroval, jak se staví základy žánru. Film na mě jako celek fungoval méně, než jeho jednotlivé části, shánění samurajů a cesta do vesnice, společně s přípravou obrany mě bavilo víc než závěrečná bitva. Atmosféru to má vynikající, herecky někteří skutečně výborně, celková stylizace bohužel někdy funguje, někdy je spíš pro legraci, ale to u japonského výrazového hraní, vycházejícího z divadla kabuki, nemůže překvapit. Dovedu pochopit, že ve své době to bylo novátorské veledílo, stejně jako je mi jasné, že Sedm statečných je mnohem stravitelnější. Bavilo to až nečekaně dobře, i přes vražednou délku. Ale víckrát si to asi pouštět nebudu. ()

solskjaer

Naprostá nádhera . Film je doslova napěchován excelentní výpravou, která vás usadí do křesla z kterého jen tak nevstanete . A že je to tak dlouhé? No a, o to lépe alespoň si tu nádhernou atmosféru můžete užívat bezmála 3 hodiny. ()

3 AM Code

Opravdu stary film, sice ne pro svetovou, ale urcite pro japonskou kinematografii. A je to videt. Dej je prakticky naprosto shodny s Sedm statecnych (kteri spoustu tech dobrych scen okopirovali do puntiku). Zasadni rozdil je v tom, ze Kurosawuv film se zda o hodinu a pul delsi. Nasledky jsou zrejme -> tenhle film by potreboval strihat, strihat a jeste jednou STRIHAT. Jak nejsem priznivcem remaku, musim uznat, ze John Sturges dokazal westernovou variantu tohoto pribehu podat lepe snad po vsech strankach. Samurajove oproti Statecnym postradaji: 1) spad, 2) vyrazne herecke vykony (za zminku stoji pouze velitel samuraju - nejlepsi vykon, jeho mlady ucednik a 'sileny' samuraj), 3) charizmatickeho padoucha (banditi jsou vsichni jedna seda stena), 4) hudebni doprovod (ne ze by tu zadny nebyl, ale je naprosto fadni), 5) kvalitni akci - ano presne tak. Pokud se tesite na rez ve stylu 'Shogun Assassin' a podobnych filmu, zapomente na to - s cestnymi vyjimkami je tohle absolutne amaterska akce. Jsou jen 2 veci ktere jsou u Samuraju lepsi: 1) originalita (ehmm to se u originalu asi da cekat) 2) Kurosawa svuj pribeh vypravi civilneji - tj. nenadbiha divakovy zadnymi sladkobolnymi a 'cool' scenami a soustredi se na rozdil v mysleni a hodnotach samuraju a sedlaku. Teto uprimnosti si cenim, bohuzel to samo o sobe film s tolika chybami nezachrani. Verdikt: Pouze pro hard-core priznivce stareho japonska, Akiri Kurosavi a filmove historiky. PS: Neverim ze do techto skupin patri vetsina lidi na CSFD, takze by me zajimalo, nakolik uprimna jsou zdejsi hodnoceni? Neschopnost postavit se legende a davu, nebo poza? Omlouvam se vyjimkam. ()

Mr.Nigga

V dnešní době trochu uřvané(mám spíš říct asijské? :D ). Film by šel zkrátit o nejméně hodinu, ale pokud máte dost času, budete si jej užívat každou minutu. ()

ethos

Sedem samurajov uz trcal medzi mojimi filmami velmi dlho kym som sa k nemu odhodlal. Vzdy ma od toho drzala minutaz a tak som si najprv pozrel I live in fear aby som vedel ci sa mam do kurosawu vobec pustat a pustil som sa a stalo to za to. Napriek strasne dlhej minutazi som sa ani na sekundu nenudil. Bolo to strasne silne ale najme som s toho citil ze takto nejako to mohlo byt. Proste super. ()

mohamedsfinger

Dostal jsem to, co jsem čekal- pomalý snímek, který je lahůdkou pro diváka (který má takové filmy rád, nutno dodat). Oproti Sedmi statečným je tento film poetičtější, ale zároveň i realističtější (někdo vytýká špatné bojové schopnosti, ale umíte si představit japonského farmáře v 16. století, který dokonale ovládá boj s mečem?). Hudba mě příjemně překvapila tím, jak se k jednotlivým scénám hodí a píseň farmářu při závěrečné práci je opravdu chytlavá. A samozřejmě jsem si zamiloval postavu Tošira Mifuneho, který svého samuraje-magora zahrál tak, jak se na herce jeho pověsti sluší. Musím tedy říct, že Sedm samurajů se panu režisérovi upravdu povedlo na výbornou. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)