Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Stíba

Můj pohled na film, se v podstatě ztotožňuje s názorem Marigolda, který hodně ukazuje, čím především se tolik liší asijská kinematografie i kultura od té americké. Důkazem nade všechny jasným je toto monumentální dílo, které je pro svoje osobité a jedinečné zpracování jen těžko srovnatelné s jakýmkoliv jiným filmem. Je to pozvolně se rozvíjející freska, u které tři a půlhodiny stopáže jsou zcela na místě a naopak umožňují pečlivé rozvynutí celého příběhu, který působí neuvěřitelně kompaktně a nemá jediné hluché nebo nudné místo ani zbytečný záběr. Kurosawovo dílo navíc oplývá extrémní nadčasovostí, díky které i přes svoji tématiku, délku i filozofickou stránku příběhu, která se ovšem odehrává především mezi řádky, obstojí i před divákem, který by se s kategoricky podobným filmem jinak asi jen těžko vypořádával, za což může především Kurosawa sám a jeho dvorní herec Mifune, který mezi samuraje vnáší zvláštní kouzlo. Napsat toho o samurajích lze zkrátka ještě mnoho, závěrem však zjednodušeně - Sedm Statečných je můj oblíbený western ale Sedm samurajů, to je opravdu neuvěřitelný film s osobitým kouzlem, u kterého pochopíte kam až může kinematografie dosáhnout. Díky Akiro, obzlváště potom co si mě se svým Rashomonem příliš nepotěšil :-) ()

siloalampa

Tí Japonci sú riadne držky. Bľaboce to kadejako, tvári sa to beznádejne sproste, no komédia oproti tomu je hovienko! Dej, pointa, spracovanie, napätie - to všetko funguje ako sa na rok 1954 patrí, dokonca ani vyše 200 minútová stopáž nie je pridlhá. Za ten čas akurát stihnete nemýliť si všetky japonské tváre v jednu, ale tie dôležité už rozpoznáte!!! ()

JOZZZKO

Nie film, ale hotový epos. Rómeo a Júlia verzus Zombie Apokalypsa po Japonsky. Brilantná kamera (na tú dobu niečo nevídané). Oveľa ľahšie si však toto dielo viem predstaviť spracované divadelne. ()

Schlierkamp

Japonský legendární film o sedmi hrdinných samurajích, jež brání chudou vesnici proti opakovaným útoků lupičů. Snímek se odehrává na konci 16. století v Japonsku, kde mě kromě tehdejšího bídného středověkého venkovského života překvapil hlavně nebetyčný rozdíl v tehdejším společenském uspořádání mezi aristokratickou vrstvou představující samuraje a obyčejným rolníkem. Kurosawovy filmy mě vždy fascinovaly zvláštní nepopsatelnou vizuální i hudební monumentálností a v tomto případě je tomu nejinak. Režisér chtěl divákovi maximálně přiblížit život na feudálním středověkém venkově a proto zřejmě trvá úvodní část dvě a půl hodiny a samotná velmi impozantní bitva s loupeživými jezdci v přesile pouze hodinu. Ze samurajů herecky byli nejvýraznější jejich krátkovlasý vůdce (T. Šimura), mlčenlivý udatný bojovník (Seidži Mijaguči) a neurotický a temperamentní hrdina vydávající se za samuraje se sklonem k alkoholismu a přehrávání (T. Mifune), všichni slavní japonští herci. V závěrečné bojové scéně, jež se odehrávala v několika vlnách, mi přišlo s podivem, že nebylo od obránců více využito střelby z luku, ušetřilo by se tak mnoho životů. Co se týká porovnání s o šest let mladším americkým Sturgesovým zpracováním, obě díla patří k naprostým legendám, japonské dílo je však více umělecky zaměřeno, zatímco americký scénář vsadil na známé herecké tváře a akčnější děj. Nejznámější Kurosawův film mě rozhodně ani v nejmenším nezklamal, naopak obdivuji režisérovo umění ještě více, avšak plný počet tentokrát dát nemohu, neboť stopáž byla skutečně smrtící a i přes všechny obdivuhodné aspekty jinak vynikajícího dramatu mě od maximálního hodnocení odradila, což u mě nebývá zvykem. ()

Biopler

Predloha pre známejší western. Ten je kratší, svižnejší, má zapamätateľných a zaujímavejších hrdinov a aj hlavného záporáka. To všetko chýba Kurosawovmu easternu. Ten viackrát zaujal kamerou, spomalenými zábermi, ale príliš dlho sa paplal v detailoch a jednoduchú story natiahol na šialených 200 minút. To je fakt dosť ak chcete rozprávať len o záchrane dediny pred banditmi, často som zíval nudou. Zo samurajov vynikne len výstredný Mifune, zvyšok mi hneď po záverečných titulkoch vyfučal z hlavy. ()

bif

V mnoha ohledech (kamera, režie, atmosféra, scénář, hudba, střih...) fenomenální podívaná. V tu dobu muselo jít o něco velkolepého. Filmu ale zkrátka ubližuje naprosto monstrózní stopáž a některé hrůzostrašné výkony některých herců, jejichž postavy byly až ,,karikaturizovany”. Asi to je kacířské říct, ale Sedm statečných za mě dalece předčili svou předlohu. ()

GavlaDan

Tenhle film ve mně musel uzrát. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem si říkal. „To je jako těch slavných Sedm Samurajů? Zas taková pecka to nebyla.“ Jenomže uběhly tak 2 měsíce, a aniž bych se na film znova podíval, tak mi hodnocení raketově vyskočilo. Můj hlavní problém je s délkou, což je možná i tím, že jsem se omylem dostal k 3,5hodinové verzi, ale ta normální stopáž by mohla být o dost lepší, alespoň pro první dojem. Nicméně to nemění nic na faktu, že nejsilnějším prvkem filmu jsou postavy. Jejich rozhovory, rozdílnosti a dynamika je excelentní. Navíc jsem strašně rád, že zde vesničané působí skutečně jako vesničané. Ne jako Mel Gibson v Patriotovi. Nakonec musím zmínit skvělou režii a kameru, kde se i přes černobílý formát povedlo zachytit na obyčejnou pásku filmu bez jakýchkoliv efektů, nádherné obrazce. Záběry v dešti jsou top. 8/10 ()

Chauncey

Dvě největší japonské filmové hvězdy 20. století, Toširo Mifune a Takaši Šimura, v "akčním filmu s hloubkou" od mistra Kurosawy. Ten mj. jako jeden z prvních použil dnes již ve filmech běžné zpomalené záběry. Mezi mnoha filmovými laiky trestuhodně neznámá klasika, jež na jednoduchém příběhu přesně vykresluje fenomén samuraj. ()

Perr

Ve své době určitě skvělý film, hlavně dobrý příběh a kamera, ale má také své slabiny největší je příšerná délka a dále mohly být lépe vykresleny hlavní postavy, cílem Kurosawi sice bylo věnovat se hlavně anonymním vesničanům, ale postavy mohly byt vykresleny aspoň tak aby nesplývaly. ()

waska

Jednoznačně nejlepší film od Kurosawy! Měl jsem několikrát možnost ho vidět v televizi, ale vždy jsem tvrdošíjně odmítal, chtěl jsem si počkat, až se tento snímek objeví v kině. Dobře jsem udělal! I když tento film trvá něco přes 3 hodiny, ani chvíli jsem se nenudil. Mistrovská kamera, skvělá hudba, výborné herecké výkony. Jedině snad mohlo být věnováno více času na jednotlivé samuraje.. Ale vše jednoznačně převálcoval Kukidzio v podání Toshiro Mifuneho!! Pro mě je to jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec. Smekám před ním. ()

Arequipa

Kurosawův velkofim se mi líbil, ale nemůžu mu odpustit naprosto zbytečnou a přehnanou délku. To, co se odehrává více než 200 minut by se bez problémů vešlo do maximálně dvou hodin. Takhle na mě film působí nesmírně utahaným dojmem a nebýt mnohem lepší akční druhé poloviny, bylo by to ještě horší... Dost bylo kritiky - moc se mi líbil charismatický vůdce samurajů (svérázné zkoušení kvality samurajů) jako protipól poblázněného sedmého samuraje a také samuraj, který ukradl banditům první pušku. ()

Kragujevac

Nemá smysl rozepisovat se nad genialitou tohoto veledíla, to je jako nosit dříví do lesa. V tomto filmu se povedlo snad úplně všechno co mohlo ( skvělý příběh, vynikající režie, kostýmy, exteriéry, scénář,herecké výkony ......) Absolutní legenda a praotec všech těch výpravných historických velkofilmů z Ásie (nejvíce z Číny a Jižní Koreje), velká poklona pane Kurosawo. * Jediná věc čemu nerozumím, je ta, jak to že Sedm statečných má lepší hodnocení než tahle prvotní verze. ()

diodoros

Snáď najlepší Kurosawov film (už to je čo povedať) s výbornými hercami, perfektnými hrami s kamerou a filmárskymi či príbehovými nápadmi, ktoré boli neskôr často kopírované. Samotný námet siedmych samurajov bez pána, ktorí sa nechali najať bezbrannými (?) roľníkmi na ochranu ich dediny pred banditmi bez nároku na špeciálnu odmenu je sám veľmi jednoduchý, ale zároveň extrémne lákavý (ako predchodca moderných tímoviek) a ponúka priestor pre množstvo príbehových zvratov či situácií medzi postavami. Vzájomné vzťahy samotné medzi samurajmi a roľníkmi (spolu s dobovou zúfalou atmosférou so svetielkom nádeje ako to u Kurosawu býva) sú zobrazené veľmi realisticky a tvoria najsilnejšie momenty filmu - samozrejme takisto s revolučnými akčnými scénami bojov s banditmi, ktoré síce nie sú choreograficky vyumelkované, ale zato veľmi surové a bez pozlátka, čo len filmu pridáva na realistickosti. Hoci má film tri a pol hodiny, človek sa pri ňom nenudí - všetky scény majú svoj význam a filmári vedeli, prečo ich zakomponovali do deja a spolu tvoria veľmi kvalitný vizuálne, akčne i emocionálne (smrť každého samuraja aj roľníka nezostane bez odozvy) prepracovaný celok. (UPDATE 6. 3. 2024). ()

Zikus

Ty rolníci byli fakt připosraný, primitivní mrdky. Film by mohl být kratší, 3,5 hodiny je fakt hodně. 3,5* ()

Lettanea

Stopáž nieje ani náhodou prepálená, príbeh stále napreduje, bez hluchých miest. Kikuchiyo je dokonalý, a ostatní samuraji pôsobia veľmi vznešene. Vlastne to nieje len o tom ako sedem mužov zabije 40 banditov, veď majú dedinčanov, je to ukážka výbornej taktiky a stratégie, spolu s výborným príbehom. ()

Maximilianus

Príbeh známy z asi úspešnejšej a známejšej americkej verzie z roku 1960. Prekvapivo práve záverečná bitka/obrana dediny boli v tomto filme odlišné. Zvyšok bol dosť podobný, dokonca sa dalo odpozorovať, ktorá postava v tomto filme zodpovedá ktorej z 1960 verzie. Beriem, že tento film bol skôr, je to iná produkcia, v mnohom priniesol niečo nové do kinematografie, no mňa to nebavilo tak, ako americká verzia. Roľníci boli nevýrazní, samuraji celkom ušli, aj keď ich jediné herecké umenie bol neustály smiech, banditi bezcharakterní, absolútne si k ním divák nemôže nájsť vzťah, či už kladný alebo záporný. Ich jednanie je nelogické. Načo sa vracali stále a stále do dediny, keď videli, že je dobre opevnená a že ich tam masakrujú. Taktiež sa pri obrane dediny používala stále rovnaká taktika, a banditi aj tak robili iba bezhlavé nájazdy. Taktiež sa pri obrane vôbec nevyužívali pušky. Bolo to všetko viac komické, ako dramatické. Či už čo sa jednania postáv týka, neustáleho pobehovania všetkých, neustáleho smiechu, slabých bojov, komediálnych prvkov a podobne. Nechápem, čo stále jeden z roľníkov riešil so svojou dcérou. To bolo zbytočné a zohrávalo to dosť úlohu, aj keď nechápem prečo. Celkovo bol film zbytočne naťahovaný, ale takému starému filmu, ktorý bol veľkým prínosom pre filmografiu sa to asi dá odpustiť. Nakoniec skutočným zloduchom boli roľníci. 7,6/10. ()

Likan7

Nejspíš jsem kulturní barbar, nejspíš je tato kinematografie už hodně vzdálená k tomu, co ještě snesu, ale ten fakt, že je to 3 a půl hodiny trvající příběh o ochraně vesnice před lapky, který měl být tak na hodinu a půl, to přejít nedokážu. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)