Složka 64

• Dánsko Journal 64 (více)

Podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchova „necudných" dívek. Do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se dostává další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. (Aerofilms)

Mngwa

Tohle je můj v pořadí druhý film s oddělení Q. Jednoznačně zatím nejlepší a doufám, že ne poslední. ()

RajAthen

Série s dobrým základem, ale vzrůstající kvalitou předvedla v - alespoň zatím - posledním díle to nejlepší. Je to "obyčejné" krimi, které má tak nějak vše, co by od něj člověk chtěl a čekal. Jak je navíc produkce ze Severu, dostane se Vám pod kůži i místní zasněná atmosféra. Dobrý děj i ústřední duo bez výmolů krásné utáhne celou stopáž. Za sebe nemám, co vytknout. ()

Psycho.R

Poprvé jsem se u adaptace této knižní série celkem bavil. Přibyl totiž černý humor, kterým jsou knihy plné a alespoň trochu se postavy chovají tak, jak mají. Assad je tu sice pořád prezentován jako policista, který má zbraň a ne jako pomocník, ale zvládl jsem to přejít. Hodně mi chybí Roza taková, jaká je v knize, tedy výstřední schizofrenička. Příběh byl hodně okleštěný a nález za zdí byl přesunut z konce rovnou na začátek, ale přežil jsem to. Poprvé jsem neviděl film ihned po přečtení originálu a asi to ovlivnilo mé hodnocení, protože už jsem nějaké situace pozapomněl. ()

gemi

Další velmi slušná kriminálka á la Cold Cases s mysteriozní a nepříjemnou retro atmosférou. Vtáhne hned od začátku, ve dvou třetinách lehce ztratí dech a v závěru vygraduje. ()

bearmeedek

Moje první setkání s tímto Oddělením. V první řadě jsem ocenil, že se nejedná o za každou cenu "seversky chladný" film. Že je to normální kriminálka s pěkně poskládaným dějem. Dvě časové linie, kde výlety na tajuplný ostrov by mohly působit i jako sci-fi. Krásné tempo, které není ani zděšené ani pozvolné. Styl opravdové kriminálky, jakou jsem už dlouho neviděl. 90%. ()

ER

Silné téma, rezonující nejen v hlavách hlavních postav. A hlavně poctivé a kvalitní krimi, na které jsem si v rámci této filmové "Q série" zvyknul. Jen škoda přehnaněho finále. ()

Nix

Upřímně tenhle díl mne bavil nejméně. I když má největší hodnocení, ale pořád si myslím, že je to lepší než i ten nejlepší průměr. Pořád tam je to jiný a to mne na tom prostě baví. Jen ze zvědavosti bych se na další případy rád podíval. ()

junxi91

Jo, byl to dobrý film, vyprávěný ve dvou dějových liniích (to mám rád, pokud to ovšem nedělá ve filmu guláš, jako například ve filmu Hezké vesnice hezky hoří). Jedna linie se odehrává v minulosti - v 60. letech, a druhá v přítomnosti. V přítomnosti pracují dva detektivové Carl (zasmušilý týpek s drsným výrazem, který nesnáší tupé motorkářské gangy) a Asad (pohodový přistěhovalec, kterého mají všichni rádi). Oba pracují na jednom oddělení, ale Asad má brzy nastoupit na oddělení finanční kriminality. Carlovi je to vesměs jedno, dokonce mu snad ani nebude chybět věčné popichování mezi Asadem a jejich kolegyní Rose. Zpátky do minulosti. V roce 1964 byla dívka jménem Nete zamilovaná do svého bratrance Tageho. Jednou spolu píchali v autě a přistihnul je při tom její otec, a tak poslal Nete do výchovného ústavu pro vzdělávání žen na ostrově Sprogo. Zde jsou převychovávány ženy, které jsou hloupé, líné a společensky nepřizpůsobivé. Dá se zde dostat jen lodí a ženské si zde zpříjemňují pobyt užíváním blínu černého, přírodní drogy, která však ve větším množství bolestivě zabíjí. Nete si zde užívá útlaku od mladého lékaře Curta Wadda, dozorkyně Gitte Charles a spolubydlící Rity, která jí začne vášnivě líbat po užití blínu. To se Nete nelíbí a začne být odbojná, za což je zavřena na samotku. Zde je připoutána k posteli a Wad jí chce znásilnit, ona mu však při tom ukousne ucho, a tak přijde mnohem horší trest. Wad pak společně s Gitte provedou potrat a sterilizaci nebohé Nete, což je zde odporně realisticky zobrazeno - vidíme krvavý plod, vytažený z dělohy. Krátce poté rozhodne dánská vláda o uzavření tohoto zařízení a Nete se může vrátit k Tagemu, ten o ní ale už nemá zájem, protože nemohou mít děti. Vracíme se do současnosti, ve které je v jednom bytě za zdí nalezena "tajná místnosti", ve které sedí tři vyschlé mrtvoly kolem stolu, jakoby u večeře. Na stole se nacházejí odříznuté části těl obětí. Příčinou smrti bylo předávkování ničím jiným než blínem černým. Dokumenty nalezené u obětí je identifikují jako Nete Hermansen, Ritu Nielsem a právníka Phillipa Norviga, který obhajoval zdravotníky obviněné z nucených potratů a sterilizací. Všichni jsou nějak spojeni se Sprogo, a tak Carl a Asad podezírají dozorkyni Gitte Charles. Carl s Asadem navštíví Sprogo a od dozorce jménem Brandt, který to tam nyní hlídá, se dozví o veškerém hnusu, který se tam děl. Brandtova teta byla také kdysi násilně sterilizována a proto spáchala sebevraždu. Brandt se pokoušel několikrát zažalovat stát, ale marně. A také odhalí další znepokojivou skutečnost - existuje radikální nacionalistická skupina, která se snaží produkovat silné a rasově čisté seveřanské lidi, a proto chce eliminovat slabé a neúspěšné pomocí sterilizace - prostě eugenika. Tuto skupinu vede Curt Wad, který provádí sterilizace migrantek, které přijdou na jeho kliniku kvůli potratu. Asad si uvědomí, že to samé se stalo jeho kamarádce zelinářce. Brandt je nakonec zavražděn členem této radikální skupiny, Rose se povede uniknout na poslední chvíli, ale skupina zničí důkazy, které proti nim měla. Carl mezitím zjistil, že Nete je stále naživu a vystupuje jako Gitte Charles. Vystopuje jí a dozví se od ní celý její příběh, řekne mu třeba to, že se dala opět dohromady s Tagem. Asad vyráží na akci na vlastní pěst na kliniku Curta Wada, kde chce zachránit svou kamarádku zelinářku, čímž se dostane do smrtelného nebezpečí. Naštěstí je tu Rosa a také Carl, který se na poslední chvíli vrátí ze Sproga a zachrání Asada před jistou smrtí z rukou doktora Wada. Napětí byla spousta, záhada se pomalu rozplétala, nechyběla ani akce a bohužel také nechutnosti - části lidského těla a operační zákroky. A také jsem se dozvěděl něco nového a nelichotivého o tom, co prováděl dánský stát mezi léty 1934 - 1967. () (méně) (více)

rublik05

Třetí a prozatím poslední případ Oddělení Q, Složka 64, nijak nevybočuje z kvalit stanovených předchozími díly této kriminální série. Znovu zde máme drsnou a tajemnou záhadu, které se detektivové Mørck a Assad snaží přijít na kloub, tentokrát s větším přesahem do reálného světa, respektive reálných problémů současnosti. Díky tomu tak Složka 64 působí mnohem více realisticky, u předchůdců se občas stávalo, že v určitých chvílích snímek působil dost nereálně, což se tentokrát povedlo do jisté míry eliminovat a celkovému vyznění to velmi pomohlo. Atmosféra je opět nesmírně temná a napínavá, herci jsou tradičně výborní, děj má spád, gradaci, nenudí. Finální zakončení mohlo být malinko odlišné a odvážnější, nicméně to je z mého pohledu asi jediná výtka. Velmi doufám, že se nakonec nejedná o poslední díl série, že se s detektivy z Oddělení Q ještě budu moci někdy setkat. Tuhle sérii jsem si každopádně moc užil. Za mě druhý nejpovedenější díl, hned po Zabijácích, kteří u mě pořád ještě o kousek vítězí. 8/10. ()

Hellknight12

Za mňa zatiaľ najlepšia časť z celej série. Som zvedavý ako dopadne Marco. Nebudem zbytočne písať. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa 95%. ()

GudMen

Arcel tentokrát nekroutí nožem jen v útrobách svých obětí (a občas diváků), ale i v národních dějinách. Přesto z toho nevykřesal nic víc než další průměrnou kriminálku z dánského podsvětí. Jestli jste si po projekci kladli otázku, jak to, že jste tak brzy přišli na to, v čem spočívá hlavní twist, tak je to proto, že zde není nic opravdového, nic ze života, ale jen stokrát převařená témata a postupy. ()

celticek

Tak u mě je to jasné : 1.místo - o parník Zabijáci, 2.-3. místo Vzkaz v láhvi + Složka 64 a nejslabší je na 4. místě Žena v kleci. Severské kriminálky mi sedí, dvojice detektivů funguje parádně. Trochu mě překvapil sentimentální závěr, ale asi je to kvůli ukončení série. ()

speedy7929

Zatiaľ najslabší diel z tejto Danskej série krimi. Chýbalo tomu niečo z minulých dielov, také to tajomno a napätie. /50% ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů