Složka 64

• Dánsko Journal 64 (více)

Podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchova „necudných" dívek. Do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se dostává další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. (Aerofilms)

Fibonacci

Ideálne namíchaný lektvar - drama, akčny, trilerik, mystery + téma velmi velmi skutočná. dvojzáprah detektivov a dánska atmoška, nuž, inak ako 5 sa nedá. opaäť kvalitka po dlhšom čase. ()

lineker

Kvéčko prostě nezklame. Zvlášť, když spolu již očekávanou, silnou atmoškou a formálně propracovanou filmařinou přijde navíc i neotřelý, aktuální námět. Ani mne nevadilo, že jako vždy jsou konce všech nitek známy už zhruba od poloviny filmu. Pro mne nejlepší kousek od téhle podzemní partičky. ()

Karel321

Tak trochu proimigrační agitka, ale není to alespoň americká sračka. Nelogické chování postav v některých situacích. A správné názory Dr. Wada v tom filmu nikdo nějak nepochopil ;-) ()

DJanko

Určitě nejlepší díl ze všech čtyř. Místy správně temná atmosféra, skvělá hudba a charaktery logicky navazující na předchozí díly a vhodně se rozvíjejí. ()

evita_

Konečne som neurobila rovnakú chybu, že by som si najprv prečítala knihu a potom pozrela film. Film prišiel ako prvý a o to viac sa teším na knižku (verím, že Ježiško opäť vytuší, že by som si ju prosila). Malo to všetko, čo od oddelenia Q očakávam, drzého a asociálneho Carla, svojského a milého Assada a trochu šibnutú Rose. Tento počin sa mi páčil oveľa viac ako Žena v klietke a Zabijaci. Avšak na 100% je to tým, že som urobila chybu v poradí kniha vs. film. Verím, že príbehy oddelenia Q v sfilmovanej podobe ešte neskončili. ()

RenataD

Moc jsem se těšila, četla jsem všechny díly a viděla všechny filmy o oddělení Q. Nevadí vůbec, že se film nedrží děje z knihy. Možná, je film i lepší, což se stává málokdy. Závěr opět přináší drama, nechybí humor a možné se i Carl posune dál? Skvěle sehraná dvojice detektivů, které sekunduje zdatně Rose, ()

nelja

Absolutní radost, jsem s touhle sérií nesmírně spokojený. Překvapivě nevnímám významnější rozdíly mezi jednotlivými filmy, kvalitativně jsou všechny na velmi vysoké úrovni a skoro by se zdálo, že je spojuje nejen silný rukopis autora předlohy, ale stejně tak i suverenita režiséra. Vzhledem k tomu, že nejsem žádný fanoušek kriminálních či detektivních příběhů, tím spíš jsem přesvědčený, že zde vzniklo něco opravdu mimořádného, a věřím, že i nadžánrového. Vynikající práce s budováním napětí a atmosférou. Scénář zbytečně nezahlcuje chaosem miliónu vedlejších postav či potenciálních pachatelů, překomplikovanými fakty, ale nechává spíš diváka intenzivně prožívat jednotlivá dramata bez toho, že by ho ovšem podceňoval. Výborný casting, plus schopnost reflektovat současná, palčivá a kontroverzní témata. ()

Zaks

Výborné severské krimi, perfektné v detailoch. Mierne vyšinutý Carl ide hlava nehlava za objasnením prípadu a skvele mu sekunduje Assad, dokonca aj Rose má svoju akčnú epizódku :-) Silné a pamätihodné sú najmä scény z roku 1961 a prepojenia minulosti so súčasnosťou. ()

alienable

Vysloužilo by si to i lepší hodnocení, nebýt toho závěru. V poslední půl hodině mi začaly vadit dějový nelogičnosti a přílišnej důraz na akci. Jinak asi nejlepší příběh Oddělení Q. ()

peter.m

"Je to proste tak. Každý štát a každý národ potrebuje svojho Semira Gerkhana a mužov z Kobry 11." /príbeh*/herecké výkony-/pointa-/hudba-/výprava*/ ()

Jirkacek

Čtvrté dobrodružství detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q jsem paradoxně viděl jako první, i když jsem předtím již pokukoval po předchozích dílech a chtěl se na ně podívat. Jednoho večera ale uživatel CommanderCZ zavelel, že se podíváme na film s dobrý hodnocením zde na ČSFD s názvem Složka 64 a tak se rozběhl na obrazovce naší TV. Předem jsem od něj nic neočekával, jelikož moje mínění se zde na ČSFD často neshoduje s jinými uživateli, dále se můj názor na dobrý snímek neshodoval ani s CommanderCZ a dokonce jsem předem netušil, že se jedná o čtvrtý díl Dánsko-německé kriminální série. Příběh se začal odehrávat roku 1961, kdy otec přistihl svou dceru Nete Hermansen (Fanny Bornedal) při souloži s nevlastním bratrancem a tento nevhodný sexuální vztah ji přivedl do polepšovny na dánském ostrově Sprogø, kam byly internovány mladé dívky, které byly údajně obtížně přizpůsobivé. Když dívka lodí na ostrov přijela, setkala se zde vedle dívek s nějakou morální kaňkou nacházely i s těmi mentálně zaostalými nebo cizinkami. Mladou dívku do zařízení přijal podivně se chovající doktor Curt Wad (Elliott Crosset Hove) se zdravotní sestrou Gitte Charlesovou (Luise Skov). Vzápětí se seznámila s další mladou pacientkou Ritou (Clara Rosager), která si na Nete vynutila lesbické hrátky, kterým s radostí přihlížela sestra Gitte. Nicméně Nete byla už těhotná a se svým bratrancem čekala dítě, což se nikdo nesměl na ostrově dozvědět. Doktoři a sestry se totiž k pacientkám nechovali zrovna v rukavičkách a nejednou byly záměrně týrány a ponižovány. Jednoho dne její těhotenství zjistila Rita, která ji jako kamarádka nabídla, že jí pomůže s útěkem z ostrova. Zavedla ji do přístavu na pobřeží, kde kotvili rybáři a ti oplátkou za sexuální služby dívkám vozily dárky, cigarety a podobně. Nete neměla žádné peníze, takže za svůj odvoz na pevninu musela posloužit svým tělem, ale když k tomu málem došlo, Rita do rybářského domku dovedla sestru s doktorem, kteří ji odvedli zpátky do psychiatrického zařízení. Její těhotenství tak vyšlo najevo a následně se doktor Wad pokusil Nete znásilnit na samotce, ale dívka mu ukousla kus ucha. Pomsta doktora byla strašná, neboť nejenže jí provedl potrat, ale také celkovou sterilizaci a Nete tak nemohl mít děti. Tyto události se prolínaly s těmi, které se už odehrávaly o 50 let později. Po pěti letech spolupráce dostal asistent Assad (Fares Fares) nabídku jít pracovat na hospodářskou kriminálku. Očekával, že jeho nadřízený a parťák v jedné osobě, komisař Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas), na to zareaguje nějakým způsobem, kterým by mu dal najevo, že si jejich profesního i lidského parťáctví vážil. To ale od tohoto morousovitého a sociální vazby jen obtížně pěstujícího detektiva nemůžete čekat. Nesl to pochopitelně nelibě, ale dával to najevo svým osobitým způsobem, který v Assadovi vyvolával pocit, že mu na něm vůbec nezáleží. Assadovo povýšení a jeho odchod ze sklepního oddělení Q mělo proběhnout během týdne, což zároveň mohlo negativně ovlivnit průběh vyšetřování nového případu, který se jim dostalo na stůl. Dva dělníci totiž udělali ve starším kodaňském bytě otřesný objev, když za falešnou zdí objevili tři mumifikované mrtvoly, sedící kolem jídelního stolu a vlevo ještě jednu prázdnou židli. Případ rychle skončil na stole Carla a Assada, kteří jej vzali svému kolegovi z kriminálky. Pak museli trpělivě zjišťovat, jakými lidmi byli předtím ony mumie a pro koho bylo čtvrté křeslo určeno. V tom jim pomohly doklady, které ona nešťastná trojice měla u sebe. Byli to zmíněná dívka Nete, její spoluvězeňkyně z ostrova Rita a pak právník, který zastupoval doktory z ostrova při některých soudech. Carl a Assad poté vynaložili veškeré úsilí na nalezení nájemníka bytu, který stále platil poctivě nájemné. Nebylo žádným překvapením, že tím nájemcem byla poslední do party dívek, sestra Gitte, po které bylo zahájeno pátrání, neboť svůj byt v jiném městě opustila. Nicméně všechny indicie oba detektivy stále posílaly na ostrov Sprogø, na který se tedy vydali a setkali se tam se správcem, který je provedl opuštěným lékařským zařízením. Později zavolal asistentce obou detektivů Rose (Johanne Louise Schmidt) a řekl jí, že má v případu důležité informace. Muž všem pak opravdu dal tip na podezřelého, kterým byl již zmíněný doktor Wad. Ten se za ty léta mezitím vypracoval ve vědeckou špičku a měl dokonce vlastní kliniku, kde se svou manželkou a personálem pomáhal ženám otěhotnět. Nikdo však již nevěděl, že zároveň prováděl tajné potraty a to zejména cizinkám či muslimkám z řad přistěhovalců, které nesnášel. Pak správce z ostrova opět volal Rose, aby za ním přijela, neboť zjistil nové skutečnosti. Když však policejní asistentka do jeho kanceláře dorazila, našla jej mrtvého a vzápětí na ni vrah znovu zaútočil. Svedli spolu nelítostný souboj a Rose měla štěstí, že se mu dokázala tak tak ubránit. Muž pak prchl pryč a slehla se po něm zem. Oběma detektivům pak svitla naděje, když navštívili manželku zabitého právníka, jehož složky si pak ve sklepě vyzvedli a jeli na stanici. Cestou je ale napadla dvojice útočníků v maskách na motorce a oni v autě havarovali. Vůz dokonce začal hořet a Carl ze všech složek zachránil alespoň jednu s číslem 64, která se týkala právě případu Nete a její nedobrovolné sterilizace provedené doktorem Wadem. Assad jednoho z útočníků postřelil do ruky a tím se zachránili, protože je chtěli zabít, ale místo toho ujeli pryč. Následně se podařilo vypátrat pohřešovanou Gitte, která měla do města přijet autobusem a tak se za ní Carl vydal. Mezitím Assad vyrazil na kliniku doktora Wada, kde hledal muslimskou dceru svého známého, která u doktora podstoupila tajnou interrupci. Samozřejmě se ukázalo, že na ní provedl sterilizaci a tak si to s ním dívka šla na kliniku vyříkat a zmizela. Assad ji začal hledat a mezitím se Carl setkal s Gitte, z níž se vyklubala zestárlá Nete (Birthe Neumann). Ta před ním utekla na trajekt, ale detektiv ji dohnal a pak se spolu posadili ke stolu a on si vyslechl její děsivý příběh. Řekla mu, že když byla polepšovna dánským státem oficiálně zrušena v roce 1961, vrátila ke svému bratranci, ale jelokž nemohli mít děti, posléze se zase rozešli. Zároveň v ní doutnala touha po pomstě, na které pracovala několik let. Postupně nalákal do svého bytu v Kodani všechny tři, kteří podle ní zavinili její nešťastný život a identitu svou zaměnila s tou sestry Gitte. Po této zpovědi Nete vysypala do moře prach svého milého bratrance, k němuž se na stará kolena vrátila a prožila s ním několik let svého smolného života. Pak zmizela a detektivovi volala Rose, že Assad zmizel na klinice doktora Wada a neozývá se jí. Carl se tak rychle vydal na kliniku, kde se mezitím Assad setkal se svým policejním kolegou, z něhož se vyklubal útočník na motorce, jehož postřelil. Pak se mu mladou muslimskou dívku podařilo najít, ale vzápětí Assada postřelil kolega a tak se ho snadno zmocnil doktor Wad, který mu chtěl píchnout smrtící injekci. V tom se na kliniku vřítil Carl a podařilo se mu svého těžce zraněného kolegu zachránit, když zabil zrádného policistu a zneškodnil Wada. Ten pak byl i se svou manželkou zatčen a policie začala rozplétat širokou síť doktorů a dalších lidí, kteří byli do aféry ze sterilizacemi zapletena. Carl potom u Assada v nemocnici strávil několik dní a muslimský detektiv se konečně dočkal zadostiučinění od svého zamračeného kolegy, který se mu omluvil a přál si, aby spolu zase mohli pracovat. A byl konec temného případu z ještě temnější dánské historie, neboť film byl natočen podle skutečných událostí. Musím pochválit dánské filmaře, že se nesnažili nijak změkčovat fakta a dali nám divákům nahlédnout do otřesných podmínek, které často v takových ústavech panují, Znovu se mi tak potvrdil fakt, že pokud je nějaký člověk vydán napospas jinému lidskému tvorovi, ten toho dokáže šíleným způsobem zneužít, že i zvířata v divočině mají více lidskosti než člověk sám. Jsem rád, že jsem se do žádného takového zařízení nedostal a pevně věřím, že ani v budoucnu nedostanu. Složka 64 mne tedy velice zaujala a přes drsně studené dánské prostředí a ještě drsnější vyšetřování otřesného případu se mi to celé velmi líbilo. Přesně takové případy, do kterých nějakým způsobem zasahuje záhadná minulost, se mi vždy velice líbily a čím víc bude těchto mysteriózních detektivek, tím lépe. Suma sumárum, snímek Složka 64 ode mne získala plný počet pěti složených hvězd *****. () (méně) (více)

LUIGISde

Fares Fares bol hlavným dôvodom prečo som si film pustil. Všimol som si že jeho geniálny výzor je často spojený s kvalitou. Nikolaj Lie Kaas mu však v tomto ohade nezaostáva a obaja predstavujú dobrých hrdinov. Film je dobrý, zaujmavý príbeh kde tri zavraždené zabalzámované múmie zamurované v izbe bytu v kodani odhalia celý reťazec lekárskeho spiknutia a systematického sterilizovania žien. oplatí sa pozrieť si. 70% ()

Dobry_clovek

Prumerny thriller, kde jsou vsichni bud uchylni, rasiste, nebo oboji. Cele to pusobi strasne neverohodne, dialogy a motivace postav jsou nerealisticke a nepravdepodobne a to me potom nebavi. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů