Složka 64

• Dánsko Journal 64 (více)

Podivné lékařské experimenty, zneužívání a převýchova „necudných" dívek. Do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se dostává další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh založený na skutečné kapitole dánských dějin je čtvrtým severským thrillerem natočeným podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. (Aerofilms)

AloeB

Dánsko očividně není jen jeden Legoland v Billundu, ale lidé jsou tu podivní, mrzutí a s vražednými sklony. O pověstných severských detektivkách jsem slyšel mnoho, já vůl se však nikdy na žádnou nepodíval. A najednou přišla tato jako zjevení, úplnou náhodou, vlastně jsem ani nevěděl na co mě do toho kina táhnou. A přesto že jsem od šedesáté čtvrté složky vlastně nic nečekal a v prvních chvílích jsem byl jako mrzutý jako Carl a zmatený jako po kalíšku blínu, přesto jsem se však rychle chytil. Od prvního pohledu na poslední večeři záhadných tří lidí to začalo být velmi zajímavé a k mému překvapení to uběhlo jako nic. Jde na tom znát že jde o jednu kapitolu ze série navíc adaptující knihy, onen literární odkaz je na tom však znát v tom dobrém slova smyslu a tak funguje i jako jednotný film, navíc se divák naprosto jednoduše zorientuje i bez znalosti předchozích filmů. Toto velmi syrové dílo, naprosto odlišné od akčních amerických krimi či efektních španělských thrillerů, které sleduji, si ke mě cestu našlo. Ať už jde o perfektní a sympatickou trojici vyšetřovatelů, kde se nemohu rozhodnout zda mít raději věčně mrzutého Carla či dobrosrdečného Asada, napínavou atmosféru, či velký sociální přesah snímku, toto opět v dobrém slova smyslu. Zvlášť když doktoři provádějící ilegálně sterilizace pod záminkou potratu nejsou jen raritou Dánská. Kupříkladu naše republika, kde byla rasisticky motivovaná sviňstva prováděna převážně romským ženám. Ačkoliv některé případy skončily až u soudu EU, spousta žen zůstala neodškodna a není zrovna příjemné o tom vědět. I tak jsem ale rád, že na to snímek nenuceně a hlavně zábavně odkazuje. Tudíž už jen navštívit ostrov Prøgø a zážitek bude dokonalý. Edit: Prøgø navštíven. Ve filmu vypadal větší :) ()

radaza

Adler-Olsenovi detektivky jsou moje nejoblíbenější severské kriminálky. A Skandinávci umí i adaptace. Málokdy jsem s filmem, když znám předlohu, spokojený, ale tato série je výjimkou ( a taky první díl Milénia). Postavy jsou přes úpravy pro film skvělé a umocněné výbornými hereckými výkony. Série si udržuje nadprůměrnou i přes střídání režisérů. Připisuji to dobré předloze, stálému scénáristovi a skandinávské preciznosti. Už se těším na Marca, to bude oříšek. ()

KafuR

Zajímavé, vtahující a s několika silnými scénami, to vše již v klasickém schématu oddělení Q, kdy nějaký starý případ dostává výrazný (tentokrát sociální) přesah do současnosti. Na hlavním detektivním duu se naštěstí nic nezměnilo, pozadí případu má příjemně znepokojivý nádech, takže možná jenom škoda toho až příliš jednoduchého rozbití skupiny v závěru a zbytečně sentimentálního konce, který mohl kratší a údernější. ()

Kingjiri

POZOR SPOILERY. Zatim nejlepší díl a já s potěšenim můžu konstatovat, že je každej další případ hochů z Oddělení Q zajímavější. Líbilo se mi, jak se případ postupně rozplétal a z původně lokálního problému "polepšovny" Sprogo se vyklubala snaha o vytvoření dokonalý rasy v režii doktora Wada. Vyprávění bylo pěkně přehledný, příběh měl spád a gradující napětí. Jen mi uplně nesedla Assadova osobní angažovanost v případu díky velký náhodě (jeho muslimská kamarádka si zajde na potrat zrovna do doktorovy kliniky a Assad se o tom jen tak mimochodem dozví). Dlužno ale dodat, že se nakonec tuhle nahodilost povedlo přetavit ve slušný finále. Pak jsem ještě občas kroutil hlavou nad chovánim postav (zejména jsem fakt nepobral, proč pil Carl na trajektu ten blín?). Ale jinak jsem se fakt bavil. Čtvrtá hvězda za námět a drsnou severskou atmosféru. ()

Dogfish

Řekl bych, že nejslabší film oddělení Q. Přitom to skvěle začíná. V zazděném pokoji najdou 3 trupy a vypadá to, že si snima někdo pěkně pohrál. Pak ale hledáme ženu, která to pravděpodobně udělala a celé se to vleče bez výrazného děje. Rasistická myšlenka sterilizace přistěhovalců je velice slabá. Střídání se starším dějem je dobré, ale víceméně očekávané vyvrcholení. +je dojemný konec filmu. ()

Rockerman

Násilná sterilizace není řešení, to jsou nacistické metody. Tu časovanou bombu, která už Evropě tiká se musí eliminovat hned v zárodku, respektive mělo, protože si myslím, že už je asi pozdě. Právě Assad je zde prezentován jako asimilovaný muslim. Prostě chtějí nám ukázat, že to jde. Nejsem si jist. Krimi thriller opět vynikající. Carl mi připomíná jinou kriminalistku z druhého konce mostu Öresund, ale v závěru se projevil empatičtěji. Saga by se k Nete zřejmě zachovala jinak. Velká spokojenost! ()

deLaFere

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec zvítězila slušná atmosféra snímku, byť scénář je slabší. Oslí můstky, dost zkratkovité a povrchní. Materiál je na seriál a ne na film, logicky pak musí děj pokulhávat, protože zjednodušení je nezbytné. V každém případě je cenný jiný náhled na imigranty, kdy se dnešní kinematografie hemží protiuprchlickými snímky, tento je v tomto směru převážně pozitivní, vše nemůže být jen špatné, ne? ()

DAPDO

Oddělení Q neztratilo ani ve čtvrtým pokračování nic ze své kvality, tohle mě prostě baví a můžu na takový filmy čumět od rána do večera. ()

Torgal

Doteraz najvyzretejší prípad oddelenia Q. To, čo začína ako klasická detektívka s rituálnymi vraždami sa časom mení na drsný sociálny komentár o témach, ktoré sú aktuálne aj u nás (viď. sterilizácie rómskych žien na východe Slovenska). Celé spiknutie je samozrejme nafúknuté a démonizované, no film (a kniha) si takéto preháňanie môže dovoliť. Napätie graduje celý film a ku koncu by sa dalo krájať, a hoci mi akčné finále k zvyšku úplne nesadlo i tak bolo vlastne veľmi uspokojivé. Hollywood nech si robí poznámky, takto má vyzerať kvalitná žánrovka. 8/10 ()

papaguy

Carl nám nějak "vyměkl.":-) Jinak důstojné pokračování série. Mrazivě uhrančivé retrospektivní části vyprávění ze Zabijáků to sice nepřekonalo. Ale bylo to o fous. Vytknout lze snad jistou manýru a hru na efekt. Ale jinak tu divák najde vše, co je ke kvalitní severské krimi potřeba. ()

dalziel

Z môjho pohľadu najslabší prípad Oddelenia Q. Zlý strýco "Architekt z matrixu" za rozhodol očistič nordickú rasu sterilizovaním všetkého kolem a kolem. ()

Dave Lister

Dnes předpremiéra v kině Světozor jsem viděl nový film Složka 64.Carl a Assad se opět ponoří do starého případu vražd, kterým však zároveň odhalí zlo současné. Podivné lékařské experimenty, které oba přivedou na daleko temnější zločinné spolčení. Další, již čtvrtý případ Oddělení Q, který je nejlepším dílem z celé série. Přikován k sedadlu jsem z napětím sledoval, jak Carl a Assad vyřeší Složku 64. ()

desade

Myslím, že "Oddelenie Q" chytilo dobrý vietor a napreduje správnym smerom. Dúfam, že sa dočkáme ďalšieho "dielu". K tomuto nemám v podstate výhrady... teda až na toho chlapíka v úvode s tým päťkilovým kladivom. Ten nielenže ho v živote v ruke nedržal, ten snáď ani nevedel, čo to je. ()

Franc1s

Konečně zase návrat Oddělení Q s novým drsným případem, který je založený na skutečných událostech v Dánsku..Mám rád tuhle sérii a doufám, že tohle nebyl poslední díl 8/10 ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů