Anděl Páně 2

Pohádka
Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Anděl Petronel stále pracuje u Nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, začne Petronela ponoukat. Stačí utrhnout jablíčko ze stromu Poznání a bude vědět to, co ví jen Bůh! A cesta k zaslouženému uznání bude volná. Hádka Petronela s Uriášem o jablko Poznání ale skončí neslavně. V potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Anděl - popleta a jeho kamarád čert-pokušitel musí šupem na svět jablko Poznání najít a přinést zpátky. V předvečer svátku svatého Mikuláše se zamotají do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i sympatickým Párkařem. Než se jim podaří jablko najít a vrátit tam, kam patří, bude třeba zažít velké dobrodružství a projít několika nebezpečnými situacemi. A po řadě lidských i „božských" zkoušek, naši hrdinové nakonec zjistí, že cesta k poznání vede především přes sebe sama, přes objevení síly přátelství, lásky a schopnosti odpuštění. (Falcon)

Earl_23

Oproti jedničce dospelejsi, jednodušší, vtipnejsi. Strach natočil krásnou pohádku, ale nevypravi ji tak dobře jako v prvním dílu. Navíc dvojka není vánoční, ale mikulášská. I přesto ale člověk musí hodnotit čtyřmi hvězdičkami, protože na naše poměry vysoký nadstandard. ()

Chickenka

Ani bych neřekla, že od předchozího dílu uběhlo již neuvěřitelných 15 let. Nepoznala bych, že hlavní protagonisté o tolik let zestárli - vypadají stále stejně, snad jen Bůh vypadá lépe než v prvním díle. Příběh je možná o něco slabší, postavy ostře rozdělené na ty hodné a zlé, ale o tom víc, se člověk během filmu pobaví, humor vyzrál, je zde spousta vtipných hříček, které skvěle útočí na dospělejší část publika. I výběr lokality, zasněžené uličky, hvězdné nebe sloužilo k navození té pravé předvánoční atmosféry. Nechci film srovnávat s jedničkou, to ani nejde, ale na závěr bych chtěla říct, že právě druhý díl mi připadá povedenější, vyzrálejší a o poznání veselejší. Po dlouhé době konečně pěkná česká vánoční pohádka.! :) ()

Lucasion

Když v roce 2005 přišel první Anděl Páně, tak sebou přinesl velmi kvalitní českou pohádku, která se tady už velmi dlouho neobjevila. Díky skvělým hercům, podařenému scénáři a produkci se film stal kultovní Vánoční pohádkou. Nebylo tedy od věci, když jsem od pokračování čekal něco podobného. A Anděl Páně 2 přinesl další kvalitní český zážitek. Srovnatelný s jedničkou a možná ještě trošku hezčí a vtipnější. Ivan Trojan jako přední český herec nezklamal v žádné roli a jeho Petronel je vtipný i podruhé. Spolu s Jiřím Dvořákem tvoří perfektní dvojici do každé situace. Jejich hádání a zpěv (ten především!) jsou vrcholy celého filmu. Příběh je milý a sic staví na jedničce, tak i podruhé je napsán dobře. Jak správně podotkl člen mojí rodiny - "I když je to česká komedie a pohádka. Tak stejně se nemohu zbavit pocitu, že je to i dost smutné." Je pravda, že si scénář pohrává i se smutnými chvílemi. Ale jelikož se jedná o pohádku, tak vše končí, tak jak si divák přeje. Sice se mi na konci zkřivil úsměv, když tvůrci obsadili Bílou. Ale to je skutečně malý mráček na Nebi. Skvělé pokračování, které je vtipné a velmi příjemné sledovat. Konečně další hezká, česká pohádka. A navíc Vánoční! Tvůrcům fandím a snad se jim podaří napsat a nafilmovat trojku. (86 %) ()

Kimon

Myslím, že měl zůstat scénář v rukou původní autorky Lucie Konášové z prvního dílu. V tomto pokračování již nebyly dialogy tak skvěle pohádkově vytříbené. Ano, je pravda, že natočit pokračování něčeho tak úspěšného je asi náročnější než stvořit díl první. Divák je první částí namlsaný ke druhému se staví částečně s odstupem, ale i s očekáváním. Ale pozor, opět žádá v dalších pokračováních pohádkový styl dialogů. Je to přece pohádka a ne nějaký akčňák, pánové scénáristi. Snad, pokud někdy vyjde další část, a dle Vašeho vyjádření na téma Tři králové, nebudou Petronel s Uriášem držet v rukou pistole a v Uriášově čertovské brašně nebude uložen odjištěný granát. To už by mě piclo. :-) Tak s Bohem, pane Strachu a Epsteine, a do případné třetí části vám oběma přeji v mysli a peru více pohádkovějších dialogů a méně akčnosti. Je to snad pohádka pro dospělé, nebo vlastně ne? Zkuste opět spolupráci s Lucií Konášovou. :-) Přesto díky za Anděla Páně 2. Pořád je to v českém filmovém pohádkovém světě to nejlepší, co máme. ()

Handle

Přiznám se, že jedničku si v podstatě nepamatuji, jen vím, že mě minula. Na dvojku by mě tím pádem ani nenapadlo jít do kina, ale vzhledem k tomu mega boomu, jsem se tam nakonec také náhodou ocitnul... :) Nečekal jsem od toho vůbec nic, ovšem musím říct, že špatné to určitě nebylo Tu skvělou návštěvnost a nadšené recenze tedy jsem schopný pochopit, na druhou stranu však chápu i kritičtější ohlasy a připomínek bych měl k filmu také spoustu. Mimo mě šly například prvoplánové náboženské vtipy, nepochopil jsem "VIP role" (proč tam vlastně byly?), příběh mi přišel takový tuctový... ale nevím, mě tento "český pohádkovský humor" obecně nějak nebere, tak třeba jsem i trochu neobjektivní... Oceňuji ale třeba pěkné prostředí, hudbu a výpravu, bylo to i moc pěkně zahráno, filmařsky v podstatě opravdu fajn. Věřím, že si pohádku užije opravdu celá rodina, jen mě to prostě osobně nějak více nezasáhlo stejně jako v případě prvního dílu. ()

malylada

Byl jsem trošku skeptik, ale musím říci, že dlouhou jsem tak nahláškovanou pohádku pro dospělé neviděl. Jeden vtip střídá druhý a člověk se nenudí od začátku do konce. Všechny postavy jsou pěkně napsané, a i když je zápletka jednodušší, pořád se něco děje a ani si nevzpomenu, co konkrétně bych vytkl. Možná závěr se trošku utahaný, ale vůbec to nevadí až na závěrečný shluk postav a píseň. Celý film má kouzelnou atmosféru vánoc a určitě se stane klasikou......8/10 ()

Tommassi3

"Petroneli, Petroneli !!" - "Jako kdyby se tobě tohle nikdy nestalo !!" - "Ale.." - "A ta potopa světa, to bylo jako co ??" ;) No, Hosana !! ;) Jakkoli Anděl Páně 2 neplatí ani za lepší filmovou pohádku než jeho starší bratr, ani za bezchybný biják, lze na něj pohlížet jako na jeden z nejzajímavějších žánrových počinů minimálně dvou dekád, byť v důsledku tenhle sequel vlastně ani není možné považovat za pohádku, v tom smyslu v jakém ji vlastně většina diváků očekávala v rámci žánru, který byl dávno tuzemskými tvůrci definován, a následně bohužel zas zcela redefinován a zprzněn jejich porevolučními režijními následníky na čele s majstrem Troškou jako bezduché upitvořené kýče.. Anděl Páně 2 sice disponuje výtečným stěžejním scenáristickým nápadem zasadit samotné dění do svátečního večera mikulášské nadílky, díky čemuž oba hlavní nelidští hrdinové získávají pevnou půdu pod nohama pro své putování i své vylomeniny ve svém zdánlivém polidštění, nicméně jinak včetně toho rozuzlení samotného v duchu Dyk ex machina působí narativně opravdu nesmírně vyprázdněným dojmem, což však tentokrát vůbec není na škodu, protože Anděl Páně 2, jak jsem již naznačil, není onou očekávanou pohádkou, ale spíš nesmírně zajímavým a ještě bizarnějším žánrovým hybridem buddy situační komedie a road movie v pohádkových kulisách.. Nutno dodat že velmi podobný žánrový poloexperiment si Jiří Strach, který by své kolegy mohl z fleku školit, vyzkoušel už ve svém Šťastném smolaři.. V důsledku tedy Anděl Páně 2 jako vysoce sebeuvědomělý sebevědomý i sebereflexivní snímek bez výhrad obstojí nejen jako vánoční pohádka, která má koule vymanit se ze zajetých žánrových konvencí - Což dříve, byť ty motivace vysoce oceňuji, nedokázal ani Jan Prušinovský se svýma Rybama, a vlastně paradoxně ani právě Jiří Strach se svým loňským Věnečkem.. - ale i coby sequel a dokonce i buddy movie, jakkoli vlastně v tomto ohledu nemá vůbec žádnou konkurenci.. Ono právě to parťáctví, když tento motiv prostupuje zcela zřejmě a troufám si říct, že i záměrně, celým filmem, a potažmo jinjanová myšlenka, že bez zla není ani dobra, zde navíc působí natolik věrohodně a samozřejmě, že mu jeden zkrátka musí podlehnout.. Jirka to tu v tomto ohledu měl o to snazší, že s Ivanem Trojanem i Jiřím Dvořákem, výtečnými herci, opravdu točí už velmi dlouho, všichni se patrně dobře znají, a oba pánové, ostatně jako většina našich herců, které lehce a v důsleku i funkčně obsazuje i do těch nejmenších rolí, Jirkovi očividně dostatečně důvěřují.. A všechny tyto aspekty se jednoznačně promítají do výsledné podoby snímku.. Snímku neskutečně zábavného i sebeironického, plného geniálních replik - Zajímalo by mě, nakolik se zde Epsteinovy prvotní nápady přepisovaly a upravovaly.. - skvostného řemesla a lásky k filmu jako takovému.. Zejména tradičně famózní Martin Šec si tu zasněženou krajinu se svou kamerou vyloženě užívá a málem tak dává vzpomenout na Tarantinových Osm hrozných, jakkoli troufale to může znít..;) Božena Němcová by se nejspíš hodně divila, mně ovšem tentokrát Jirka pod stromek nadělil překrásný dárek, a to i té finální sborové scéně s jasnou odpovědí na tvůrčí postoj k prezidentským kandidátům navzdory.. A když už dokonce i Mirka "kdoví na čem jede" Spáčilová přestala prskat, vypadá Anděl Páně skutečně jako vánoční zázrak..;) Palec nahoru, Jirko !! Díky () (méně) (více)

GeusX

Povedená pohádka pro dospělé diváky. Již od úvodu se strhne kadence "svatých" vtípků. Celkově je možná lehce humornější, točí se především kolem osvědčené nebesko-pekelné dvojky. Ve zdařile nasnímaných kulisách (např. Českého Krumlova) hraje příběh spíše druhé housle. 80% (viděl jsem: 2x) ()

BoPo

Vytratila sa z toho všetka rozprávkovosť. Keď si odmyslíte, že ústrednou dvojicou sú anjel a čert, tak všetko čo sa odohráva, je v prevážnej väčšine sociálne drama zo storočia dávno minulého. V skratke nuda na nudu. Plus tu hapruje obsadenie ústrednej ženskej postavy. V jednotke bola Zuzana Kajnarová ako Dorotka viac než vhodná. V dvojke Vica Kerekes naplno neukazuje svoje božie dary, a preto atmosfére nedokáže ničím prispieť. Rovnako zbytočne zapôsobili šteky v podaní známych mien typu Dyk, Labuda, Preiss, Taclík, Liška, Bohdalová, Abrhám. O účasti Lucie B radšej nehovoriť. Pretože záverečný song už len všetko zatřešničkoval. ()

argenson

Jednička mě moc nebavila, takže jsem byl ostražitej k hromadnému jásání nad dvojkou, sotva přišla do kin. Ale nakonec na Štědrej den to byla moc dobrá volba a v porovnání s trojnásobným průserem televizních pohádek vánoc 2016 velmi příjemné překvapení.Sympatický příběh, fungující ústřední dvojka, vyšperkované dialogy, humor a spousta nenásilně zakomponovaných kulturně-historických (rozuměj výchovných) odkazů. Akorát je škoda využití Českého Krumlova, které se omezilo na neustále se opakující záběry jedné ulice. ()

JohnCZ

Dvojka se zaměřuje na to, co bylo na prvním díle nejzábavnější a to špičkování mezi Trojanem a Dvořákem. A to možná i trochu na úkor samotného příběhu, který je velice prostinký a celý film působí spíš jako pohádková parodie. Což mi osobně vůbec nevadí, protože na klasické české pohádky mě fakt neužije a tohle je přesně to, na co se rád kouknu a neunudím se u toho k smrti. Strach měl viditelně tentokrát větší rozpočet a na výpravě to znát je. Jednička byla sice taková umírněnější a ponurejší, dvojka ale zas zahazuje ten brutální televizní look, byť lokace a kostýmy působí o něco méně dobově. Jako celek je ale dvojka určitě o třídu zábavnější a kdo se alespoň trošičku orientuje v Bibli, narazí i na pár ne zcela zřejmých odkazů či narážek. ()

corpsy

Na prvej časti som miloval prvú polovičku, ktorá mala údernosť od samotného Boha, mala vypointované hlášky a scény a minimum klišé, ale v tej druhej, už keď sa blížil nevyhnutný koniec, všetko to dobré stratilo v neoriginalite. V tomto prípade, sa to všetko dobré natiahlo na celú minutáž. Dojíma, veselí a dáva nádej. Nádej, ktorá sa v dnešnej dobe akosi fláka. ()

Una111 odpad!

Ačkoliv se s autorem v jeho názorech ne vždy shodnu, tohle napsal výstižně: http://sklenenykostel.net/index.php/menu-literarni/menu-recenze/3452-andel-pane-2 Dále výborná recenze Kamila Fily (viz Britrik). Výstižně CSSML. PS. Mně to zkrátka nedá a musím uvést aspoň to podstatné z výše uvedeného odkazu: "Žije se tam mezi bílými obláčky v jakýchsi ruinách, které připomínají tak nejvíc pozůstatky vysídlených vesnic ve vojenském prostoru Doupov v době, kdy jsem byl na vojně; svatí nechodí včas do práce, andělé hudrují na těžkou službu, pije se tam svatomartinské víno i zelená a andělé se po opici probouzejí s těžkou hlavou; člověk ani Bůh tam není bezpečný před posměchem, Panna Maria si dělá legraci z Pána Boha kvůli potopě světa, která, jak se dovídáme, nebyla Boží záměr, nýbrž Boží nešikovnost, ze svatého Josefa si andělíčci zase dělají legraci, že je paroháč – dřív takové vtipy dělali nevěrci a odpůrci křesťanství ve snaze dehonestovat a ponížit Pána Ježíše a Pannu Marii, nyní je dělají křesťané sami pod odborným dohledem svých kněží." ()

Tryskomyš

První díl byl o dost lepší. Jeho kvalitu to ani zdaleka nedosahuje. Je to až příliš spíš jako televizní hra než pohádka. ()

Philippa

Už jsem někde psala, že na film, který režíroval Jiří Strach, nemám strach jít. A krom toho já jsem dostala mnohem víc, Krásný Krumlov, který znám jak své boty, báječný anděl Petronel a čert Uriáš (taky bych byla na čerty), velmi milý a vtipný příběh, nebeská hudba.... a hlavně celý večer hřejivý pocit u srdce a už pár dnů kouzelný úsměv na tváři, kdykoliv si vzpomenu, A několik krásných a letmých setkání díky tomu kouzelnému úsměvu. Děkuji. ()

hous.enka

Dějová linka oslabila, ba dokonce se smrskla Anděla Páně na pohádku o jednom zpropadeném jablku. Naopak mám pocit, že si Jirka Strach pohrál s českým nebem, čímž významně pomrkává na dospělé diváky. Vánoční pohádka s milou atmosférou, skvělým Trojanem a Dvořákem a velmi příjemnou hudbou Ondry Brzobohatýho. Až půjde na Vánoce v televizi, určitě se na ni znovu podívám. Anděl Páně 1 + 2 patří rozhodně mezi ty nejpovedenější české pohádky posledních let. ()

nervoznideda

anděla páně jsem si pouštěl mockrát 1 skvělá vtipná 2 taky skvělá ale míň kluci jsou skvělí skoro jim závidím strach je dobrej ale záleží na ostatních drama atd jsou skvělí jen vydržet další díl snad nechci to už by byla slátanina ty 2 díly jsou perfektní to by stačilo honza:-) ()

FFilipCZ

Ale jó, po těch otřesných předigitalizovaných pohádkách minulých let tohle bylo po dlouhé době příjemné, koukatelné a místy i vtipné. Trojan s Dvořákem se skvěle doplňovali, jen nechápu ty pár-minutový naprosto zbytečný camea Žilkový, Osvaldový, Horáčka a Bílý. To mi hodně zkazilo celkový dojem z pohádky. ()

Adasin

Velmi povedený sequel který kvalitou převyšuje většinu pohádek z posledních deseti let. Děj je sice chvílemi předvídatelný, jinak ale film funguje bez větších problémů. 7/10 ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin