Adéla ještě nevečeřela

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Homoláčová-Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Fešný M.Dočolomanský, démonický M.Kopecký, skvělý V.Lohnický, bezchybný R.Hrušínský a krásné O.Schoberová+K.Fialová. Skvělá parodie na nickcarterovky, vtipná česká komedie a fungující celovečerní reklama na plzeňské... Adéla Jana Švankmajera je neodolatelná a proslovy jako: Vy uvás neboxujete?- Ne, my se tu prosím fackujeme...I vy muži, jste jako malí kluci...už musím jít, aby mi nepadla pěna, to by mi dědeček vycinkal. Babočka minerál! - Ale ne, jenerál...vlastně admirál. Vstřebávám dech památek. - No, ty na ně ale dýchly. A křehká N.Konvalinková je z toho všeho celá rozvrkočená...a já taky a pokaždé se bavím těmi skvělými nápady! Dar přítele Lasera, Nobela a hlavně pana O.Lipského.(14.9.2010)

Nepochopitelné, jak v oné hluboké šedé bolševické totalitě mohl být natočen tak zábavný a originální film. Exkluzivní herecké výkony pečlivě vybraných hlavních protagonistů, dokonalá kulisa staré Prahy, originální námět, humor atd. Vše skloubeno ideálně v jeden celek. Klenot českého filmu, rodinné stříbro, pro mne odmala nejoblíbenější český film všech dob! Jeden z mála snímků, u kterého jsem si osobně prošel téměř všechny dochované exteriéry, kde byl natáčen...(1.8.2005)

Josef Ledvina tvoří s Nickem Carterem tak kouzelné duo, že byste podobné jen těžko hledali! Takhle má vypadat parodie, zapomeňte na debilní Scary Movie. Scénář sám o sobě dává prostor natočit skvělý film, jenže Lipský natočil geniální film. Takhle šlapající stroj jsem viděl naposled ve výloze se švýcarskými hodinkami. Ono filmař je vlastně takový hodinář a skloubit do jednoho chodu tolik zubatých koleček chce prostě UM. A Lipský uměl, tady žádná. "My se prosím fackujeme." A když jim do tance hraje Luboš Fišer, to se to honí kdejaký rostlinkář.(15.10.2008)

Geniální botanik Kráčmera se dal na stranu TEMNA a výsledkem jeho řádění je (zatím) jeden "zblajznutý čokl". Zloduch má však smůlu, protože tento případ si vylosoval k objasnění nejlepší světový detektiv a karatista Nick Carter. Jeho inkognito bylo sice prolomeno již před příjezdem, protože "U nás se všechno vykecá", ale za uplatnění nejnovějších poznatků světové fyziky a za pomoci pražskými krčmami provozně naladěného komisaře Ledviny nelze být neúspěšný.(17.12.2008)

Tohle je naprosto dokonalej film, kterej uz sem videl sice asi desetkrat, ale da se na nej divat porad, tohle se Lipskymu fakt povedlo, ale kterej film se mu nepoved. Jinak pribeh je naprosto skvele napsanej, ale je samostatnej, neni to takovej ten typ, ze clovek musi znat original, aby se zasmal nejaky parodovany scene, tohle je spis pocta zanru. Jinak je tu taky perfektni hudba, na dobu vzniku slusny triky a hlavni trojka Hrusinsky, Kopecky, Docolomansky je naprosto perfektni, cimz ale nechci shazovat vedlejsi postavy, jako Pesek nebo Lohnisky, ty jsou taky skvely. Proste jasnejch 5*.(11.9.2007)

• - Carterova (Michal Dočolomanský) fráze „Dar přítele Lasera", kterou použije ve scéně, kdy se snaží sestřelit létající balon, je absurdní ze dvou hledisek. Laser byl vynalezen v roce 1960 a jeho autorem byl Theodore H. Maiman. Slovo laser je zkratka z Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesílení světla stimulovanou emisí záření). (sator)

• - Cameo v roli starého mládenca si vo filme strihol otec režiséra snímky Vilém Lipský a v kabaretnej šou v roli dvoch vplyvných starcov si zahrali scenárista filmu Jiří Brdečka a jeho priateľ, filmový historik Myrtil Frída. (Raccoon.city)

• - Natáčanie bolo pre Michala Dočolomanského (Nick Carter) dosť náročné lebo, každý deň lietal lietadlom na natáčanie z Bratislavy do Prahy a nijako sa v začiatkoch nemohol trafiť do svojej postavy, až kým mu scenárista Jiří Brdečka dal prečítať pár "carteroviek". (Raccoon.city)