Adéla ještě nevečeřela

Nick Carter in Prague

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Řikal jsem si, že než se rozjede film, plácnu do sebe ještě jednu chlazenou kuželku Gambáče, jenže já se napil přesně v době, kdy Nick Carter odpovídá na otázku kde je Praha se znaleckým výrazem v obličeji : Ve Vídni ! V tu chvíli vyletělo pivo z mé držky na všechny strany. Po celou dobu trvání tohoto filmu jsme se už gambáče ani nedotknul, protože zábavnost snímku byla tak velká, že bych smíchy poprskal celou zeď, takhle mám poprskanou od piva jen postel a to mě nevadí, holkám totiž tvrdím, že je to novej parfém od Diora.(26.9.2007)

• kingik

Film mě v ničem neoslovil. Blbost až na půdu, plytký příběh, nehodící se herecké obsazení, plus záměrně přehrávané herecké party byly taky postupem času nesnesitelné. Mně se na tomhle filmu nelíbilo skoro nic. Lipský natočil celou řadu skvělých filmů, ale tenhle v oblibě nemám. Pro mě zbytečný film. Parodie na laciné šestákové detektivky uhozená od začátku až do konce. Jedinou pochvalu si zaslouží nápad s masožravou rostlinou, ale ta měla sežrat raději všechny tvůrce. 20%(8.4.2012)

,, To chce čerstvej vzduch a točenou Plzeň! '' Adéla je asi nejgeniálnější krimi komedie co znám. Duo Brdečka - Lipský prostě zamachrovalo a co věta to fór. Ani se nechce věřit, že něco takového vzniklo v době normalizace... Miloš Kopecký opět předvedl, že co se týče záporňáků, není mu v naší kinematografii rovno :-). Film je prošpikován skvělými herci a je to sakra znát. Nemohu jinak než dát 5 taliánů ! * * * * *(31.12.2014)

Toť není film, toť koncert (proto ten dirigent na začátku a na konci..). 13 let po Limonádovém Joeovi skoro ve stejném hereckém složení Lipský opět zarazil další tyčku do českého filmového plotu nesmrtelných klasik. A světoví recenzenti nadšeně komolí jména českých herců (i režiséra). Není vůbec divu, dokonalejší film/parodii/komedii v českých luzích a hájích 70. letech nenajdete! Trochu sice sází na osvědčené Joeovské motivy (Carter je superúspěchářem jako dříve zmíněný kovboj sic bez limonády a rodinného tajemství; Fialová jako hříšná žena z baru, kde houstne dým, ale bez morální nápravy; Kopecký jako ultrapadouch) ale to je tak vše, co mají společného. Pokud ovšem nepočítáte vyvolané divácké výrazy, tzn. v obou případech upřímný, opakuji upřímný smích. Nenašla jsem jediné hluché místo, kdy bych snad mohla nad tím smíchem zaváhat, kdybych se mohla zamyslet nad něčím jiným a ani to nešlo. Tak chytrý film mi to nedovolil. Dokážete si představit někoho jiného na místě pražského inspektora než Hrušínského? Já ne.(30.6.2006)

"Jakže? Autor kolosálního díla Květena kraje jindřichohradeckého se zvláštním přihlédnutím ke Kardašově Řečici?" "Hřích nezralého mládí, pane kolego..." Ve srovnání s Limonádovým Joem a Tajemstvím hradu v Karpatech géniů parodie Brdečky+Lipského je Adéla jejich trochu slabším kouskem. Ale pořád ještě vysoce nadprůměrná, báječná záležitost. Spojení nepřekonatelného emerického šestákového detektiva s pražskou atmosférou stařičkého mocnářství funguje. Dočolomanský, Hrušínský, Kopecký... okouzlující.(8.3.2011)

• - Hlavní postavu měl hrát Robert Redford. Po úspěchu Limonádového Joea v Americe napadlo tvůrce obsadit tuhle hvězdu. Vše zkrachovalo, když si Robertův agent spočetl, kolik by dostal peněz v přepočtu na dolary. (cariada)

• - Komických technických pomôcok, ktoré používa hlavný hrdina, hrá vo filme veľa. Autor sa inšpiroval hrubým cenníkom jedného amerického obchodného domu z roku 1903, vyrobiť ich pomohol zručný Jan Švankmajer. (Raccoon.city)

• - Původně se film jmenoval Už mě mají!. (alois_veliky)