Adéla ještě nevečeřela

Dinner for Adele

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Homoláčová-Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Řikal jsem si, že než se rozjede film, plácnu do sebe ještě jednu chlazenou kuželku Gambáče, jenže já se napil přesně v době, kdy Nick Carter odpovídá na otázku kde je Praha se znaleckým výrazem v obličeji : Ve Vídni ! V tu chvíli vyletělo pivo z mé držky na všechny strany. Po celou dobu trvání tohoto filmu jsme se už gambáče ani nedotknul, protože zábavnost snímku byla tak velká, že bych smíchy poprskal celou zeď, takhle mám poprskanou od piva jen postel a to mě nevadí, holkám totiž tvrdím, že je to novej parfém od Diora.(26.9.2007)

Na tomto filme je dokonalé všetko. Od úvodných titulkov kombinujúcich orchestrálnu hudbu s honkytonky, cez "dokonalé" splynutie Nicka Cartera s domorodým ľudom, exkurziou po pamätihodnostiach Prahy, batmanovskou výbavou už spomenutého detektíva, "babočka generál", vynálezom "přítele Edisona" až po väzenské finále. Každá minúta je nabitá neuveriteľnou imagináciou prevedenou do čistej zábavy. Nick Carter rulez, James Bond sucks.(30.3.2004)

Až se stydím, jak mi tento československý komediální klenot dlouho unikal. Jak už to u tohoto režiséra bývá, sešla se zde znovu tehdejší naprostá herecká špička, které samozřejmě vévodil Miloš Kopecký, ale i další herci zahráli skvěle (všimněte si také mnoha podobností s Tajemstvím hradu v Karpatech a to nejen z hereckého hlediska). Jinak samozřejmě nesmím zapomenout na osvědčené záporáky jako Karla Effu či Václava Lohninského, ale také se zde představila Olga Schoberová v netypicky záporné roli. A těch hlášek, co tu bylo (navíc mnoho z nich vlastenecky zabarvených). Tato komedie ve mně jen utvrdila názor, že pan Oldřich Lipský byl (a pro mě stále je) králem československé komedie. A přidám svoji trošku možná nenápadných hlášek: "Jste statečné děvče? Jsem dcera národa Jana Žižky!; Víte, že tento úsatv navštěvoval student, který nerozeznal bliznu šupatky jelenní od pestíku?! Ne! Však jste ho také nechal propadnout!; Komisaři, ještě se můžete rozhodnout komisaři. No, sou hodnej, ale copak já v Egyptě. Třeba tam maj Plzeň,ale určitě ji neuměj čepovat."(22.9.2008)

Oldřich Lipský znovu potvrzuje, že v žánru komedie je u nás ( pro mě možná i na světě ) naprosto nepřekonatelný. Není to sice Marečku, podejte mi pero !, ani Limonádový Joe, ale i tak tato parodie na detektivky dost pobaví a je stejně tak neokoukatelná, jako tyto 2 Lipského filmy. Těším se na další projekci a doufám, že třeba eventuelně časem budu moct přihodit další hvězdu, jako jsem to udělal i u Joeho.(20.2.2013)

Jedna z nejlepších českých komedií, vlastně parodií. Začátek vystřižený jako z němé grotesky. Vlastně všechno je zde mistrovské. Výborní herci v čele s Michalem Dočolomanským, skvělá hudba Luboše Fišera, která dotvářela atmosféru, a naprosto famózní dílo Jana Švankmajera, který se při tvorbě masožravé Adély doslova vyřádil. A k tomu fůra nápadů skvělého režiséra Oldřicha Lipského. Nezapomínejme však na původního autora Jiřího Brdečku. Když si tohle všechno dáme dohromady, vznikne film, který baví diváky již několik generací. A divák si opět musí povzdychnout: Natočíme ještě dnes něco takového, jako byla Adéla?(4.8.2007)

• - Carterova (Michal Dočolomanský) fráze „Dar přítele Lasera", kterou použije ve scéně, kdy se snaží sestřelit létající balon, je absurdní ze dvou hledisek. Laser byl vynalezen v roce 1960 a jeho autorem byl Theodore H. Maiman. Slovo laser je zkratka z Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Zesílení světla stimulovanou emisí záření). (sator)

• - Ve scéně, kdy Nick Carter (Michal Dočolomanský) ve speciálních botách stoupá po stěně domu vzhůru, jsou vidět mraky, které prozrazují, že se ve skutečnosti pohyboval horizontálně. (Innuendo1987)

• - Hlavnú úlohu Nicka Cartera (Michal Dočolomanský) si mal pôvodne zahrať Jiří Kodet. Prešiel kástingom i kamerovými skúškami, ale nevošiel sa do kostýmu. Ten bol už ušitý a socialistické zriadenie si nemohlo dovoliť prešívať nákladné kostýmy. (Raccoon.city)