Adéla ještě nevečeřela

Nick Carter in Prague

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová

Nechápu jak se mi tento film může líbit stále dokola. Je v něm nějaké neznámé kouzlo. Z každého záběru jde vůně zvláštní doby. Lehce smíchaná 20-30.léta a lehký postupný zásah "moderní" techniky. Geniální herci své doby Rudolf Hrušinský, Miloš Kopecký, Naďa Konvalinková a další .... Celé pod taktovkou Mistra mistrů Oldřicha Lipského. Úžasné dílo!!(6.11.2004)

Dlouho mi trvalo, než jsem se k této klasice dostal, protože jsem měl z různých útržků zafixováno, že se mi to nebude líbit. Opak byl pravdou. Je to jedna z mála parodií, která se mi fakt líbila. Famózní je opět Rudolf Hrušínský jako věčně nenažraný Ledvina. Stejně tak Miloš Kopecký. Zajímala by mě jedna technická věc. Proč předabovali Petra Bruknera? Jeho hlas by se do parodie báječně hodil!(20.1.2008)

Na tomto filme je dokonalé všetko. Od úvodných titulkov kombinujúcich orchestrálnu hudbu s honkytonky, cez "dokonalé" splynutie Nicka Cartera s domorodým ľudom, exkurziou po pamätihodnostiach Prahy, batmanovskou výbavou už spomenutého detektíva, "babočka generál", vynálezom "přítele Edisona" až po väzenské finále. Každá minúta je nabitá neuveriteľnou imagináciou prevedenou do čistej zábavy. Nick Carter rulez, James Bond sucks.(30.3.2004)

Až se stydím, jak mi tento československý komediální klenot dlouho unikal. Jak už to u tohoto režiséra bývá, sešla se zde znovu tehdejší naprostá herecká špička, které samozřejmě vévodil Miloš Kopecký, ale i další herci zahráli skvěle (všimněte si také mnoha podobností s Tajemstvím hradu v Karpatech a to nejen z hereckého hlediska). Jinak samozřejmě nesmím zapomenout na osvědčené záporáky jako Karla Effu či Václava Lohninského, ale také se zde představila Olga Schoberová v netypicky záporné roli. A těch hlášek, co tu bylo (navíc mnoho z nich vlastenecky zabarvených). Tato komedie ve mně jen utvrdila názor, že pan Oldřich Lipský byl (a pro mě stále je) králem československé komedie. A přidám svoji trošku možná nenápadných hlášek: "Jste statečné děvče? Jsem dcera národa Jana Žižky!; Víte, že tento úsatv navštěvoval student, který nerozeznal bliznu šupatky jelenní od pestíku?! Ne! Však jste ho také nechal propadnout!; Komisaři, ještě se můžete rozhodnout komisaři. No, sou hodnej, ale copak já v Egyptě. Třeba tam maj Plzeň,ale určitě ji neuměj čepovat."(22.9.2008)

Tento film mal vsetky predpoklady, aby som ho zboznoval hlavne v detstve, ale nejako som pri nom nevydrzal, ani neviem preco. Dnes som sice vydrzal bez problemov a celkom ma bavil, ale nesplnil tie ocakavania, ake som ocakaval. Avsak myslim si, ze na 70-roky to bol a stale je skvely film, pricom od Lipskeho mam radsej komediu ,,Marecku, podejte mi pero!" (1976) a najradsej asi TROCH VETERANOV (1983). Ale z jeho filmografie som nasiel filmy, ktore by som si rad pozrel, alebo na ktore si uz vobec nepamätam, ako JACHYME, HOD HO DO STROJE (1974) alebo AT ZIJI DUCHOVE! (1977). ________ Michal Dočolomanský - (Nick Carter / Matějka mluví František Němec) +++ Rudolf Hrušínský - (Komisař Ledvina) +++ Miloš Kopecký - (Von Kratzmar) +++ Ladislav Pešek - (Profesor Boček) +++ Naďa Konvalinková - (Květuška) +++ Václav Lohniský - (Kratzmarův komorník) +++ Květa Fialová - (Hraběnka Thunová) +++ Helena Růžičková - (Host v šantánu) +++(20.5.2011)

• - Při premiéře v kině Blaník se film promítal 15 týdnů 4x denně a téměř vždy před vyprodaným sálem. Pokladní spočítali, že prodali 196 000 lístků. Stejný zájem byl i v jiných městech. (cariada)

• - Ve scéně, kdy Nick Carter (Michal Dočolomanský) ve speciálních botách stoupá po stěně domu vzhůru, jsou vidět mraky, které prozrazují, že se ve skutečnosti pohyboval horizontálně. (Innuendo1987)

• - V 57. minúte filmu slečna Karin - mačacia žena (Olga Schoberová) láka Nicka Cartera (Michal Dočolomanský) do svojej šatne, má na rukách veľké červené nechty. Vzápätí v šatni stojí vedľa paravánu a dáva si dole masku mačky, veľké červené nechty už nemá. (Gareth_Jones)