Adéla ještě nevečeřela

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Sci-Fi

Československo, 1977, 105 min

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Václav Lohniský, Květa Fialová, Olga Schoberová, Martin Růžek, Karel Effa, Zdeněk Dítě, Vladimír Hrabánek, Myrtil Frída, Jiří Brdečka, Vítězslav Černý, Petr Brukner, Milan Mach, Vladimír Hrubý, Milivoj Uzelac st., Jan Kotva, Ladislav Krečmer, Pavel Kudláček, Vilém Lipský, Václav Cihelka, Leoš Holan, Petr Hornych, Jiří Mach, Vladimír Navrátil, Zdeněk Růžička, Josef Vašátko, Miloš Vychtil, Vladislav Vychtil, Jiří Vančura, Jiřina Bílá, Lena Birková, Hana Brejchová, Lorna Homoláčová-Vančurová, Běla Jurdová, Jiřina Koucká, Jarmila Orlová, Marie Popelková, Eva Přidalová, Jitka Zelenohorská, Jiří Kosek, Andrea Andreánská, Zdena Heřmanová, Milena Kaplická, Jana Sedlmajerová, Hana Šterclová, Isabella Tylínková, Marcela Vraná, Miroslav Chochola, Jiří Kraus, Antonín Kramerius, Jan Prokeš, Petr Popelák, Helena Růžičková, Miloš Rozhoň, Pavel Robin, Jiří Šašek, Míla Svoboda, Václav Štekl, Zdeněk Srstka, Václav Štercl, Karel Šott ml., Viktor Rindler, Miloslav Novák, Ivana Beranová, Dana Daňková, Dana Horáková, Elena Lindauerová, Jindřiška Šulcová, Marcela Šulcová, Eva Tichá, Jitka Vašutová, Jiří Bureš, Miloš Kuchyňka, Lubomír Přidal, Miroslav Dvořák, Josef Pechanec, Miroslav Polívka, Vojtěch Přidal, Gaston Šubert, Jaroslav Toms, Gustav Vondráček, Jiří Vyvadil, Miroslav Vydlák, Ivan Vorlíček, Bohumil Koška, Jaroslav Wagner-Klenka, Otakar Žebrák, Emanuel Brejša, Josef Braun, Vlasta Ziegner, Pavel Stránský, Michael Tarant, Miloslava Dlhá, Jaroslav Engelhart, Karel Engel, František Jákl, Stanislav Benda, Gustav Jankovský, Vladimír Jelínek, Jiří Kalenský, Jiří Klenot, Jan Váňa, Jarmila Glosová, Miloslav Homola, Miroslav Jíra, Vilém Kratochvíl, Ladislav Havlák, František Kokta, Jana Fominová, Věra Laňková, Blažena Slavíčková, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jiřina Zemanová, Milena Kudrnová, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Petr Jákl st., Pavel Jiras, Bohuslav Kupšovský, Josef Maršík, Rudolf Pešek, Karel Kos, Mirko Musil, Vladimír Linka, Bohuslav Mládek, Ota Robek, Jarmila Schwarzová, Zorka Adamíková, Ivan Anthon, Vítězslav Bouchner, Hana Lamková, Jana Prachařová, Helena Veselá, Jaroslav Vidlář, Vlasta Weiselová, Jaroslava Zelenková, Marie Landová, Helena Postránecká, Arnošt Böhm, Jaroslav Klenot, Libuše Kosová, Karel Křiváček, Jiří Novák, Eduard Opočenský, Petr Pavlíček, Karel Vítek st., František Němec, Libuše Švormová
  • Frajer42

No nějaká super paráda to tedy nebyla. Vlastně to byla docela nuda. Vtipné zde byly snad pouze vynálezy od přátel Nicka Cartera. A možná ještě Rudolf Hrušínský, který nikdy neměl plný žaludek. Navíc trpím docela silnou averzí vůči Švankmajerovým ,,trikům". Podle zdejších chvalozpěvů jsem si troufl očekávat skutečně hodně. O to větší je teď zklamání. V tom filmu se vlastně nic moc ani neděje. Dávám slabé 2*. Upřímně si myslím, že na vyšší hodnocení film nemá a spousta uživatelů jsou lháři.(12.6.2012)

Určitě bych se opakoval, kdybych se tady začal rozepisovat o kultovnosti a dokonalosti této parodie pana Lipského. Trio Dočolomanský - Hrušínský - Kopecký je naprosto exkluzivní, stejně tak jako šílenosti, které provádějí. Ale jak říkám, nechci tady psát už milionkrát psané, podívejte se a posuďte sami. ;)(20.1.2009)

Až se stydím, jak mi tento československý komediální klenot dlouho unikal. Jak už to u tohoto režiséra bývá, sešla se zde znovu tehdejší naprostá herecká špička, které samozřejmě vévodil Miloš Kopecký, ale i další herci zahráli skvěle (všimněte si také mnoha podobností s Tajemstvím hradu v Karpatech a to nejen z hereckého hlediska). Jinak samozřejmě nesmím zapomenout na osvědčené záporáky jako Karla Effu či Václava Lohninského, ale také se zde představila Olga Schoberová v netypicky záporné roli. A těch hlášek, co tu bylo (navíc mnoho z nich vlastenecky zabarvených). Tato komedie ve mně jen utvrdila názor, že pan Oldřich Lipský byl (a pro mě stále je) králem československé komedie. A přidám svoji trošku možná nenápadných hlášek: "Jste statečné děvče? Jsem dcera národa Jana Žižky!; Víte, že tento úsatv navštěvoval student, který nerozeznal bliznu šupatky jelenní od pestíku?! Ne! Však jste ho také nechal propadnout!; Komisaři, ještě se můžete rozhodnout komisaři. No, sou hodnej, ale copak já v Egyptě. Třeba tam maj Plzeň,ale určitě ji neuměj čepovat."(22.9.2008)

Je hodně českých komedií, kterým se člověk zasměje a za pár let už ani neví, o čem byly. Je málo českých komedií, u kterých se člověk směje pořád a i po letech si vybavuje spoustu vtipů, které se v nich objevily. Adéla patří do té 2. kategorie. Naprosto úžasná parodie na neomylné americké detektivy v podání Michala Dočolomanského, který opravdu exceluje. Ranní rozcvička spojená s ukázkou karate, jedinečné maskování za Švandu dudáka, a spousta dalších vtipů a vtípků. Skvěle jej doplňuje Rudolf Hrušínský, ale i hlavní padouch Miloš Kopecký je úžasný. O tomhle filmu by se dala napsat slohová práce, tak jen krátce - BOMBA.(18.7.2002)

Josef Ledvina tvoří s Nickem Carterem tak kouzelné duo, že byste podobné jen těžko hledali! Takhle má vypadat parodie, zapomeňte na debilní Scary Movie. Scénář sám o sobě dává prostor natočit skvělý film, jenže Lipský natočil geniální film. Takhle šlapající stroj jsem viděl naposled ve výloze se švýcarskými hodinkami. Ono filmař je vlastně takový hodinář a skloubit do jednoho chodu tolik zubatých koleček chce prostě UM. A Lipský uměl, tady žádná. "My se prosím fackujeme." A když jim do tance hraje Luboš Fišer, to se to honí kdejaký rostlinkář.(15.10.2008)

• - Pre zvuky mľaskajúcej mäsožravej rastliny Adely boli použité namydlené dlane, voda vo vani, zvon vo výlevke, namočený uterák a jeden liter mlieka vo vtedajšom igelitovom vrecku. Všetko obstaral imitátor Antonín "Strýček" Jedlička. (Raccoon.city)

• - Když Nick Carter (Michal Dočolomanský) změní podobu komisaře Ledviny (Rudolf Hrušínský), má na sobě Ledvina hnědobílý oblek. Když pak Kratzmarův komoří (Václav Lohniský) vytáhne Ledvinu že sudu, má na sobě oblek šedý. (pávek)

• - Pri záverečnej scéne, kde sa Záhradník (Miloš Kopecký) vyhrabe na lokomotíve z uhlia, bola táto lokomotíva nepojazdný exponát z Národného technického múzea a bola tlačená inou lokomotívou. Dym a parné efekty boli vytvorené pomocou dymovníc a pyrotechniky. (Raccoon.city)