Ať žijí duchové!

Long Live Ghosts!

Rodinný / Komedie / Hudební / Fantasy

Československo, 1977, 80 min

Jan Němeček

Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Dana Vávrová, Jiří Procházka, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Jiří Bruder, Adolf Filip, Ladislav Šimek, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý, Jiří Brož, Josef Bek, Míla Myslíková, Karel Effa, Erich Fichtner, Zdeněk Srstka, Bohumil Koška, Jana Werichová-Kvapilová, Lubomír Bryg, Jiřina Bílá, Blažena Slavíčková, Růžena Dvorská, Slávka Hamouzová, Vlasta Žehrová, Zdena Kvapilová, Ivana Blanářová, Oxana Valentová, Lucie Krátká, Renáta Oždianová, Pavlína Serbusová, Stanislava Coufalová, Lucie Klégrová, Bohumil Luxík, Tereza Brodská, Petr Vacek, Milada Ježková, Jan Gottlieb, Milan Hanák, Richard Hes, Robert Kučera, Zdeněk Zapletal, Vladimír Bárta, Zdeněk Binko, Arnošt Böhm, Jan Brokl, Miroslav Brokl, Josef Brož, Vladimír Čumpelík, Václav Damašek, Jiří Dolejš, Bedřich Doležal, Petr Drozd, Zlatomil Fabinyi, Jiří Fajt, Jiří Flíček, Jan Geschmay, Josef Hejzlar, Richard Höfer, Václav Horák, Ladislav Hrabě, Josef Hrubý, Miroslav Chochola, František Jákl, Arnošt Janeček, Martin Janský, Zdeněk Jezerský, Miroslav Jíra, Jiří Kasík, Jiří Kelbl, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Petr Klír, Josef Kočí, Jiří Kosek, Zbyněk Krákora, Antonín Kramerius, Pavel Kudláček, Ladislav Lahoda, Jaromír Lauer, Pavel Matějka, Zdeněk Menger, Jiří Němec, Václav Pešák, Pavel Petřikov, Zdeněk Plavec, Radek Podrabský, Petr Popelák, Miroslav Pospíšil, Vladimír Procházka, Stanislav Sedlařík, Jindřich Sejk, Oldřich Semerák, Jiří Sládek, Karel Slepička, Jaroslav Šanda, Vilém Šefl, Jaroslav Šimonka, Antonín Šneler, Jan Štěpánek, Vladimír Tišer, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Miroslav Tupý, Jaroslav Vacek, Jaroslav Vaculík, Jiří Vach, Vladimír Vančura, Pavel Vaněk, František Varhulík, Pavel Věchet, Jaromír Veselý, Karel Vítek ml., Karel Vítek st., Jaroslav Vlk, Jiří Vohánka, Ludvík Wolf, Jaroslav Zamazal, Zdeněk Živný, Petr Volek, Radovan Přenosil, Pavel Pelikán, Robert Antonín, Jaroslav Trkal, Petr Jákl st., Ivan Anthon, Jitka Dvorská, Radko Haken, Jaroslav Hampejs, Slávek Huňka, Karel Nikolau, Aťka Janoušková, Magdalena Reifová

POSÁZAVÍ JAKO STAVENÍ, JOUZO!(9.5.2003)

Teprve nyní, po mnoha letech odříkání, mi došlo, jak bylo pošetilé vyhýbat se českým dětským filmům jenom proto, že jsou české a dětské. Duchové, s inteligentním scénářem Zdeňka Svěráka, chytlavými písničkami Jaroslava Uhlíře, geniálními trikovými sekvencemi (nad těmi trpaslíky zůstává dodnes rozum stát) a dětskými herci, kteří nejsou rozmazlenými spratky podněcujícími ve vás agresivní choutky, patří bezesporu k tomu nejlepšímu z daného žánru, který nemá podobnou tradici snad v žádné jiné zemi. Obrovská škoda, že dnešní tvůrci sázejí více na hrubozrnný humor teenagerských komedií, při jejichž sledování se cítí trapně jak dospělí tak puberťáci (ti rozumnější z nich), což u Duchů rozhodně nehrozí. Některé písničky jsou možná příliš rozjásané, ale proč ne, když vás to doslova nadopuje pozitivní energií. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD´82, Trellíno, Le_Chuck, SLOTH(9.12.2006)

Naprosto pohodová dětská komedie, jaké se už dneska snad ani netočí. Skvělé písničky, které vstoupily do historie, Leontýnku jsem miloval takřka až do svých 15 let (pak mi ji přebral Trellíno), a Alpu užívám až od této nenápadné reklamy (ale zatím ji uživám jen zevně).(25.7.2002)

V dětství se mi to asi moc líbilo, ale teď už teda ne. Je to tak sladce pohádkový až to bolí... A písnička Hajný je lesa pán mě kdoví proč strašně irituje. Tři hvězdičky o fous z nostalgie(17.12.2007)

Na světě neexistuje lepší pohádka než je tahle. Je plná smíchu, radosti, dětské bezstarostnosti a pohodové atmosféry. Navíc Leontýnka byla úplně první holka na světě, do který jsem se platonicky zamiloval a když se poprvé ve filmu objeví, a začne zpívat "Stěžuji si svému stínu, kdo mě podá kopretinu, kdo mě srdce zahřeje, když mám na něm závěje" vždycky začnu ve svým pokoji hledat kopretinu. A jak tak čtu zdejší klučíčí komentáře a nebo jsem se ptal kluků u pivča, nejsem ani zdaleka jedinej z mé generace, pro kterýho byla Leontýnka první velkou filmovou láskou. Pokud chci alespoň na chvilku utéct do bezstarostného dětského světa, tak zábavnějšího a lepšího průvodce než pohádku Ať žijí duchové mít ani nemůžu.(30.4.2009)

Příjemná pohádka s hereckými hvězdičkami, které některé vzlétli do nebes a jiné spadli hluboko k zemi. Chvílemi až muzikálová podoba, která byla v 80. letech oblíbená mě někdy kapku nudí, ale Oldřich Lipský je člověk, co uměl točit dobré filmy.(18.7.2004)

Jedna z tech dokonalych komedii urcenych sice pro deti, ale bavicich jiz pres dvacet let kazdeho kdo ma rad "pohadkove" pribehy.(31.7.2002)

Nezapomenutelný duchařský soundtrack plný evergreenů, které rád prozpěvuji ve stavu podroušeném dodnes... Roztomilý dětský muzikál.(28.10.2004)

Někdy si říkám, zda by to s Jedličkou nebyla přece jen větší sranda :-))(6.7.2005)

Je to tak, že na co sáhne Zdeněk Svěrák, to se vzápětí neodvolatelně dostane do dvorany české filmové slávy, výborných, vtipných, kultivovaných a přesto divácky atraktivních filmových děl ... a taky že ano. Ať žijí duchové! - vycizelovaný scénář Zdeňka Svěráka, rutinní režie velezkušeného Oldřicha Lipského a velká část zástupců českého hereckého nebe = nejlepší československý filmový muzikál pro děti... (o oblibě a nadčasovosti snímku vypovídá i fakt, že k němu již několikrát odkazovala na televizních obrazovkách běžící komerční televizní reklama...třeba ten snad až kultovní ,,Pramen zdraví z Posázaví"...:-))(30.5.2007)

Guilty pleasure s nechutnou poplatností době. Na druhou stranu ty muzikálové vsuvky jsou tak děsně mimo, že právem zkultovněly. Soundtrack lepší filmu, ale čert to vem.(9.4.2005)

:::::::::::::::::::: Hezká a milá pohádka, ale musím se přiznat, že jako malý jsem měl daleko radši jiné pohádky .... ::::::::::::::::::(15.3.2009)

• Dever

// Production Companies: Filmové studio Barrandov // Keďže som to prvý raz videl až v tejto audio-vizuálnej dobe, zrejme ma minul ten správny pohľad na film.(9.5.2011)

Dotaz na uživatele Rover: "Jak jako památkář hodnotíš neodborný restaurační zásah nadpřirozených sil a dětí na hradě Brtníku? Já říkám slabé ****." Rover: "Ten film jsem viděl dávno, ale to, co tam provedli, je na odpad!"(18.3.2009)

"Já prostě nic nevidím!" - "Když neumíš číst, nemůžeš vidět." ... "Já nejsem trpaslík!" - "A kdo to má jako pozna?" ... "Hořejšek by šel, ale dolejšku se moc nechce ."... "Hele volant, ten se mi hodí! A teď běž do svoji"... "Javor." - "Říká se jasan." ... "A co když tu je? . "Neexistuje!" ... "Stěžuji si svému stínu, kdo mě podá kopretinu, kdo mě srdce zahřeje, když mám na něm závěje?!" :o) Nestárnoucí klasika, která i po stém zhlédnutím bude stále dobrá :)(3.4.2009)

Strasne pohodovej detskej film. Jelikoz je detskej, je samozrejme jasny, ze zapletka bude pekne jednoducha, ale vubec to nevadi. Navic tu jsou dost casto hodne chytlavy pisnicky. Co se tyce deti, tak ty jsou v pohode, sem tam dokonce hodi nakou slusnou hlasku a z dospelejch je nejlepsi Lubomir Lipsky, ten byl fakt dokonalej. Sice filmu nemam vicemene co vytknout, ale na tech 5* to nebude.(2.1.2008)

Roztomilá dětská komedie s výbornými písničkami (především ústřední Ať žijí duchové je opravdu kouzelná). K tomu skvělé obsazení předními českými herci.....co víc chtít?....(6.11.2007)

Pro mne to byl ve věku dítěte jeden z vrcholných filmů v TV. Byť místy i s pozitivně myšlenou reklamou na pribiňáky: http://www.youtube.com/watch?v=hSUmVcemxL4&feature=related(12.2.2009)

"Tou podlahou by prošel Duch leda tak se sbíječkou." Takže: Fujtajbl ve spolek. Ač duchy potkávám poměrně pravidelně, tak žádný z nich dosud neuznal za vhodné zapůjčit mi zjevný pergamen. Možná je to proto, že jsem se ho nikdy nepokusil směnit za Francův nápoj, nebo proto, že jsem nevyveksloval dřevo s lesapánem a možná jenom proto, že z principu odmítám pancéřované duchy vytahovat z hlubokých pastí. Takhle se musím smířit s tím, že duchy uvidím jen při bezvadných budovatelských vzpomínkách našich pionýrů. Na tomhle jsem prostě vyrůstal, mým dětem se to taky líbí a myslím, že jejich prozatím fiktivní děti se na to jednou také rády podívají.(25.12.2012)

Když něco vezme do rukou Zdeněk Svěrák, dokáže i z pionýrské agitky udělat výborný nadčasový film. Jeho písničky z filmu už zlidověly a optické triky s trpaslíky strčí všechnu CGI grafiku do kapsy.(23.10.2003)

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25