Vše pro syna (S01E04) (epizoda)

Komedie / Drama

Česko, 2004, 40 min

Jiří Just

Václav Fiala

Já mít takové rodiče, tak jsem již dávno vězněný sirotek, nebo mrtvolka s úhledně podřezanými žilami, v nichž koluje něco barbiturátů, skákající ze střechy mrakodrapu a doplňující své sebevražedné choutky výstřelem do mozku. Výborně napsané, výborně zahrané, zkrátka dobrá anekdota ze života dospívajícího mládence s rodiči, kteří si odmítají přiznat svůj věk.(25.7.2012)

Legenda české televizní tvorby František Filip natočil ve svých takřka 75 letech "drama" rodičů čerstvě dospělého syna, které spočívá v tom, že se rodiče na základě děsivých psychologických publikací rozhodnou být své ratolesti rovnocennými kamarády a především spolupařmeny. Pokud je vám představa podobného chování proti srsti, nemáte absolutně důvod se této estrády divácky účastnit. Mě, jakožto člověka v rámci své profese řešícího problémy druhých (ne jako reklamní přítelkyně Anna z Providentu...i když cosi společného s "plody" její práce občas mám:P), přičemž tyto problémy někdy mívají základ v podobně uhnutých názorech dospělých lidí na život, tato látka zaujala a nemohl jsem se dočkat odhalení, jakým způsobem ji velezkušený režisér uchopil. Komediálně zdatní hlavní představitelé odváděli svou práci dobře, ale když se najednou pět minut před koncem záměrně houstnoucí trapno zvrhlo do srabáckého útěku k té nejjednodušší a naprosto nenavazující možnosti "vyvrcholení děje", cítil jsem se podveden a ochuzen, protože jsem místo zajímavé televizní etudy s jakýmsi přesahem dostal prostinkou komedii, která ani nebyla vtipná, protože byla demonstrativně trapná při vyobrazování rodičovských snah o "bratrský" dialog s další generací. 60% a nálepka Jasný příklad promrhaného potenciálu.(5.9.2010)

Snaha pochopit vlastní potomky sebou přináší nejednu těžkou chvilku, zvláště dochází-li k polaritním způsobům výchovy od vojenského drilu k přehnané rozmazlenosti. Následky pak mívají často kuriózní formu, jak ostatně napovídá závěrečná pointa této mikropovídky z volného cyklu Nadměrných maličkostí. Svižně napsané dialogy, věcná Filipova režie a vynikající herecké výkony Postráneckého, Medvecké i mladého Hampla vytvářejí příjemný celek, který stále patří k nadprůměrným dílům současné televizní tvorby.(1.8.2010)

Tak jsem měl nedávno sen, že jsem kdysi dávno viděl nějaký ne moc dlouhý pořad, kde hráli V. Postránecký s Taťjanou Medveckou a ještě jeden herec a to byl v tomto pořadu jejich syn. Konečně jsem přišel na to, co to bylo za pořad. Asi je to nejlepší díl z Nadměrných maličkostí. Jsou to dokonale natočeny narozeniny pubertálního syna. Alespoň vidíte, že k natočení zajímavého filmu stačí jen tři herci a cdčko Red Hot Chili Peppers :-).(6.7.2008)

• Tommassi3

"Už se nemůžete dočkat, co ?! Že vy mi tu fetujete, i když nejsem doma ??" ;) No, nakonec proč ne, i takto by se dalo vysvětlit pohnutí mysli tvůrců této epizody Nadměrných maličkostí !! Už dlouho jsem neměl takové žaludeční problémy při sledování nenáročné televizní inscenace !! Předně nemám rád Red Hot Chilli Peppers a zejména nemám rád Františka Filipa čistě komediálního, on si totiž nikdy s čistým komediálním žánrem příliš nerozuměl, obzvlášť v porevoluční éře si navíc tento dramatický génius a mistr tuzemské seriálové tvorby dost fatálně zahrával se svým léta budovaným renomé !! Samozřejmě si plně uvědomuji, že jak Taťjana Medvecká, tak i Václav Postránecký zřejmě pouze odvádí to, co po nich František Filip chtěl, nicméně ty jejich cíleně trapné rodičovské karikatury nejsou vtipné ani trochu, a já tak byl jen nesmírně vděčný, že jsem, ač jsem stejně starý jako Ladislav Hampl, nikdy nemusel trpět podobné poslední záchvěvy rodičovské touhy přátelit se se svým dospělým synem.. Stejně tak jsem byl znechucen samotným estrádním pojetím primárního mezigeneračního dialogu, který mi místy nepřipadal ani příliš věrohodný, ostatně Jiří Just vše tlačí svými dialogy silně poplatnými době až za hranici vší snesitelnosti, přinejmenším si neumím představit, že bych strávil při rodinné oslavě svých narozenin, aby se bez uzardění hurónsky křepčilo happy birthday to you, ta představa se mi opravdu neskutečně příčí, přičemž to finální rozuzlení nakonec vše předchozí stejně rozmetá na cucky, takže o smyslu toho všeho nevkusu lze jen těžko spekulovat.. Opravdu jsem nečekal, že se dočkám tak ubohé televizky, zde však značně nadhodnocené, obzvláště od zmiňovaných tvůrců, a jediným zajímavým faktem, v pozitivním smyslu slova, pro mě zůstává, že Ladislav Hampl se zaškatulkoval jako hulič už před notně dlouhou dobou..(16.10.2013)