Network

• český

Televizní společnost

Network

USA, 1976, 121 min

dokonalá ukázka nechutností, které se za ty roky ještě zdokonalily a jsou ještě nechutnější. Mám chut otevřít okno a zplna hrdla zakřičet: Mám toho dost. Já už to trpět dál nebudu!!!(5.9.2011)

Dajte mi blázna, alebo proroka ak chcete, možnosť viesť televízny program a ja vyrobím trhák. To bude zlatá žila! Sila televízie, ziskuchtivosť či honba za sledovanosťou a úspechom - to sú témy veľmi aktuálne aj dnes a aj preto film S. Lumeta pôsobí akoby sa čas zastavil. Technika a štúdio zostarlo, ale téma je možno ešte aktuálnejšia, ako keď sa film točil. Film je prevažne konverzačný, takmer neustále sa v ňom kričí a háda a to v pohode udrží v pozore aj diváka, ktorý sa takýmto filmom vyhýba. Fantastický Holdenov monológ v závere adresovaný F. Dunawayovej je výborným zhrnutím filmu i celej témy, ktorú Lumet podal až vizionársky nadčasovo. "Si stelesnením televízie...Tvoj život sa scvrkol na hromadu banalít. Vojna, násilie,smrť sú pre teba pojmy ako fľaša od mlieka...Si šialená..." Nikto si nechce zakričať z okna, že už toho máte dosť a už to ďalej trpieť nebudete? Je to tak, televízia je zbraň. Veľmi silné štyri hviezdy. 80%.(15.8.2011)

Brilantně napsané! Skvělá kombinace subtilní (cynické) satiry a hutné exkurze do běhu televizní korporace, skrze postavu Howarda Beala je vyjádřeno bláznovství, honba za sledovaností i masové podléhání kontroverzi ze strany diváků a skrze výborně prokreslenou a zahranou postavu Diany zase bezhlavá fascinace televizním fenoménem. Network není přímo geniální opus, ani zábavný film ve všech detailech, ale je v něm leccos moudra, pravdy a snad i vtipu, byť nahlas se u obrazovky smát asi nikdo nebude... 8/10(9.6.2010)

Network patří mezi filmy, jejichž pověst předchází je samotné. A oprávněně. Výborné herecké výkony, úderný scénář, silný námět. Místy to působilo maličko přehnaně, ale nakonec tu pětihvězdu stejně dám. Sice jen těsně, ale dám. Takových filmů totiž moc není.(6.9.2010)

70% Zajímavý film, ale zvláště ve druhé polovině neskutečně po-ma-lý.(13.8.2008)

• - Network se stal teprve druhým filmem v historii, který získal hned 3 herecké Oscary, a to pro nejlepšího herce v hlavní roli a nejlepší herečku v hlavní a vedlejší roli. (Ruuzha)

• - První film od Kdo se bojí Virginie Woolfové (1966), který získal oba Oscary pro herečky. (Kulmon)

• - Henry Fonda odmítl roli Howarda Beala, protože se mu zdál příliš hysterický. (Kulmon)