Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

classic

Na seriály (alebo rôzne Mini-série) nie som vôbec „stavaný” , lepšie povedané, nezaujíma ma ich dennodenné/týždenné sledovanie, aj keď mám stále zopár svojich obľúbených TV SHOWS (napr. Twin Peaks, The X-Files), no “výnimka potvrdzuje pravidlo” , že som aktuálne extra nadšený, na čo sa mi podarilo včera natrafiť. _Je to prvá epizóda, ktorá sa vracia v čase do 26. apríla 1986, čo je problematikou - Černobyľskej havárie. Názov ep. odkazuje k hodine, minúte a sekunde, kedy v Černobyľskej atómovej elektrárni V. I. Lenina v-y-b-u-c-h-o-l REAKTOR !!! Na túto udalosť sa pozerám z viacerých uhlov pohľadu. Úplne prvý záber na explóziu je z okna bytovky, kde býva muž a žena. On je hasič, keď sa rýchlo poberá na miesto požiaru v ground zero, bez toho, aby vôbec tušil, s čím má čo dočinenia. Ďalej, dlhší časový úsek som pobudol s operátormi (pracovníkmi) elektrárne, ktorí boli pritom, keď to všetko explodovalo, najmä vedúci smeny - Anatolij Stepanovič Ďatlov, si ani za otca nechcel pripustiť, aké sú brutálne rozsiahle následky nevydareného experimentu, či aj samotný riaditeľ so súdruhmi boli ako na tŕňoch, keď za každú cenu chcú ututlať danú katastrofu. Obyčajní civilisti nemajú ani páru, čo visí vo vzduchu nad nimi, že šíriaca sa radiácia je na vzostupe, a oni sa len prizerajú na veľkú šou. Čochvíľa sa bude zapĺňať i špitál, a takto som prežíval zhruba - časovo - od spomínaného incidentu, zhruba, do 05:30 až 06:00 ráno. _ Tvorcovia si dali extra veľmi záležať na extrémnej autenticite, realizmu a veľkého naturalizmu, že mávate pocity, akoby ste sa ocitli na danom mieste, len s tým rozdielom, že by ste tam nechceli byť ani vo svojej najhoršej nočnej more. Neviem, prečo, ale mal som problémy so spánkom, čiže režisér, scenárista, d.p. a filmoví architekti si splnili svoju povinnosť na plných 100 %, že vytvorili niečo nepredstaviteľne vierohodné, čo normálneho človeka vydesí na smrť ! Tá atmosféra by sa dala krájať ! Mal som samé zimomriavky ! Excelentné ! ()

Marze

Černobyl , tato nákladná a hvězdně obsazená produkce má na to stát se nejlepším seriálem roku. První tři díly jsou o zmatku těsně po katastrofě. Další díly se věnují kritice systému, který za nehodu mohl. Největší síla seriálu spočívá ve schopnosti vykreslit velké rozměry katastrofy. Obrazy hrůzy posiluje nervní hudba islandské autorky. Nad běžnou podobnou produkci povyšuje seriál důraz na drobné polidšťující prvky. Vyprávění probíhá optikou těch, kdo byli na místě. Vidíme střet dvou extrémních sil - jaderné a politické. Scéna pohřbu obětí a tóny trubky se zaléváním železných rakví betonem přímo mrazí. ()

marhoul

... také si pamatuji radioaktivní popelavý déšť, povinný prvomájový průvod, velké množství obrovských hřibů v lesích (samozřejmě i doma na talířích) a následně nespočet nádorových a vývojových onemocnění, které katastrofou postižené generace poznamenávají dosud. Foukalo naším směrem a mrak letěl přes celou naši republiku dál... Strašné! První díl nemá chybu. Atmosféra v něm je doslova hororová, záběry realistické a výsledek všichni známe. ()

Necrotongue

Nejsem si jistý, jestli jsem už někdy viděl tak silný úvodní díl seriálu. Nemyslím si. Nechávám stranou, jak to bylo doopravdy a jak si filmaři případně vypomohli, protože mě absolutně dostala atmosféra první epizody. Ten pocit strachu, marnosti a deprese byl téměř hmatatelný, tohle byl fakt silný zážitek. ()

ALIENka_

No sakra, hádám že tohle bude jeden z nejlepších seriálů roku 2019, nebo spíš jeden z nejlepších seriálů vůbec. Doufala jsem, že si tímhle seriálem zlepším náladu po strašný osmý sérii Game of Thrones, a to se kurva podařilo! Ještě víc než jsem doufala, týhle epizodě totiž nemůžu vůbec nic vytknout. Tomuhle říkám pořádnej horror, u tohohle jsem byla totiž na pokraji posrání víc, než u všech horrorů dohromady. Perfektně vystižená atmosféra, která je hustší než 14ti denní zácpa, čemuž napomáhá i to, že je to podle skutečnejch událostí, stejně tak jako absence hudby, která by tam byla snad i zbytečně. Sakra seru na to, už to tady nebudu dál rozepisovat a jdu se kouknout na další díl. Hodnocení: 1000/10 ()

Sidonka

Opravdu silný námět, který umí naservírovat skutečné emoce a s divákem otřást. Film říká dosud známou pravdu: když se něco opravdu zlého nechce vidět, ani milion důkazů nestačí k tomu, aby způsobilý lidé prozřeli. Bohužel, zametání katastrof pod koberec, manipulace s fakty, zatajování, nekompetentní přístup už při samotné technické zkoušce i následném amatérském vyšetřování události a zlehčování neštěstí či zkreslování údajů, se děje doposud a vůbec to není film jen o nezodpovědném a bezohledném přístupu komunistických papalášů a o jedné jaderné elektrárně. Stále aktuální situace. Občas je sice pravda tak očividná, že chtě nechtě stejně vyleze najevo, ale to už je pro mnohé oběti příliš pozdě. - Nechápu, jak se mohlo stát, že dokonce ani hasiči, kteří k požáru dorazili jako první, nedostali základní ochranné pomůcky, přestože se jednalo o objekt jaderné elektrárny. Absolutní ignorace, vědomé přehlížení rizik i ve fázi, kdy ještě ani vedení pořádně netušilo, o jak šílený průser se ve skutečnosti jedná. - Nehezky se na tuto obrovskou tragédii kouká, ale přesto se těším na další díl. ()

Trevor

Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej, ale zatiaľ je spracovanie takmer formou dokumentu trochu na škodu, chýba trochu lepšie vykreslenie jednotlivých postáv a ich úlohy počas katastrofy. Množstvo dokumentov, ktoré som o havárii videl bolo rovnako pútavých a tak uvidíme či tvorcovia ponúknu aj sondy do života jednotlivých postáv. Úvod však nemal chybu a všetko, čo sa pokazí treba hodiť na nočnú zmenu. ()

Radda

Tak na tohle jsem byl opravdu hodně zvědav. Ale výsledek je absolutně mimo mé očekávání. Velký palec nahoru. Natočili to neskutečně, po celou délku epizody jsem byl připoután k židli a nevěřícně žasnul nad lidskou hloupostí. Bravo! 10/10 ()

Petrasuvicka

Je to strašné. Tím, že je to natočeno a předvedeno tak naturalisticky a skvěle, je to o to strašnější. Moje nervy tohle nezvládly. I když je lidská zvědavost přirozená, nezvládnu se dívat dál. ()

Wiikii

I když se seriál honosí slovíčkem DRAMA, tak události a důležité postavy jsou reálné. Sice nevím, jaký doopravdy byl Fomin či Toptunov, ale o Djatlovovi se ví, že byl bl*ec. A i když také nemám tušení, jestli sešlost lidí v 5:30 u jaderné elektrárny v bunkru byla vedena osmdesáti letým komunistickým pohlavářem co díky svému proslovu si u mě vysloužil místo v TOP 10 záporáků. Opravdu nevím, jak přesně se vše odvíjelo, ale ty detaily co znám o této havárii, zde nebyly opomenuty. + klobouk dolů, že nezapomněli na "most smrti". .... ()

Nach

Každá drobnost je zde naprosto historicky přesná. Pro milovníka historie splněný filmařský sen. Toto není drama, ale skutečně hotová a hrůzyplná rekonstrukce! Uvědomujte si to, až se na to budete dívat. HBO zde pokořuje další kvalitativní metu a ukazuje, že historický film, který se do puntíku drží historických faktů může být nejen zajímavý, ale též i nervydrásající. To všechno Černobyl ve své pilotní epizodě je. Naturalistický, skutečný, plný efektních kamerových záběrů a dokonalé hudby. Filmařina zde se sešla ve své nejkvalitnější podobě o které se může nechat i kinofilmům jen zdát. Nedělám to vůbec často, ale výjimečné hodnocení si toto zde zcela zaslouží. Tuším že ho ve své filmografii čítající přes 2000 ohodnocení na ČSFD, uděluji teprve podruhé po Titaniku. 100% ()

Lenka.Vilka

Místy jsem si připadala jako při sledování dokumentu o katastrofě, kterých je hodně. Ale byl tam rozdíl. Uvěřila jsem emoce postavám, a prožívala to s nimi, takže to bylo prostě jiné. Prostě minisérie, ne dokument. Protože vy si při sledování říkáte: "Ty k@e, nevolej denní směnu.", protože jste lidské bytosti. Ale víte, že to nic neznamená a nic nezmění, protože se to stalo. Víte, jak to dopadne. Každý z nás o "té věci" něco věděl. Teď toho víme víc. Zajímalo by mě, zda koukají i ti, kdo neví, že se něco takového stalo jenom proto, že na koukají všichni ostatní. Ale stále...pravda je tam někde venku. Tohle celé natočit muselo být hodně náročné, strašně plánování a ještě víc peněz. Při tanci dětí v popílku jsem myslela, že hodim šavli. Do toho score a máte zaděláno...prej chtějí rusové natočit svou verze. Já jsem pro. Předělají to na komedii, aby ta pravda nebyla americká propaganda. Ha ha ha. No, rusové jsou ve lhaní dobří, tak si můžou potrénovat... ()

Cheeter

První díl se určitě povedl, po dlouhé době jsem viděl nějaký seriál, který dobře začal. Ne, jako pozvolna a pak by to nějak vygradovalo. Ale rovnou ostrý a dobrý start. To se cení. ()

Martrix

Pokud jste se těšili na věrnou rekonstrukci událostí, které jsou stále z velké části utajované, nebo dnes už nezjistitelné, nebudete zklamaní. Příběh, prohnaný přes scénář Craig Mazina (který zatím ničim ze své tvorby nezaujal), totiž čerpá z mnoha věrohodných zdrojů. Proto se mu povedlo načrtnout silné drama, je zpracováno tak autenticky, až člověka mrazí. Podobně jako v případě Kursku, i tady člověk kroutí hlavou, kolik škody nadělá tupost, alibismus a nekompetence lidí, jejichž mozky vymývala napůl vodka a napůl socialistická ideologie. A jako vždy to odskáčou obyčejní lidé. ()

LasT_Olt

Vasile, proč je ten kouř žlutý? No to bude asi palivem z elektrárny, nemusíš se bát. Me: Nějak si ji zapomněl zmínit, že se jedná o jadernou elektrárnu a to palivo kterém mluvíš je radioaktivní kamaráde :D Total dementi tam žili tehdy, ale seriál zatím top. ()