Reklama

Reklama

Černobyl

(seriál)
  • USA Chernobyl
Trailer
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

VOD (1)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer

Recenze (1 117)

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Napínavé do poslední chvíle, plné emocí a skvělých hereckých výkonů, nedokážu nic vytknout. Neodpustím si doušku. Je velice zajímavé, že tato jaderná katastrofa nesemlela Gorbačova. Velmi překvapivé je především to, jak byl vnímán v tzv. západních zemích. Dodnes je zřejmě obdivován za rozpuštění SSSR, ale nikým není viněn za tuto katastrofu. Byla to jím nastavená a živená pravidla, která umožnila samotný výbuch. Za ještě horší však považuji to, že se tak nehorázně dlouho tutlal rozsah škod a nikdo ze stranického vedení nechtěl připustit, že došlo k výbuchu. V mých očích z Gorbačova vinu za tisíce zmařených životů nikdo nesejme. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Či už ste veriaci a veríte, že nás stvoril Boh zábleskom z jeho prstu alebo veríte na evolúciu a teda že pochádzame z baktérií z mora - v oboch verziách sme museli začať nahí na lúke. A z toho ničoho čo nám vtedy ponúkala príroda sme nakoniec my ľudia vyrobili aj takú vec, akou je smrteľná radiácia. Načo písať klady toho seriálu, keď tento seriál ide vyhrávať jednu cenu za druhou a keď jeho hodnotenie presahuje 95% na všetkých svetových filmových databázach. Preto napíšem pre mňa len jednu chybičku. Keby tento seriál mal aspoň 10 častí, stihol by sa aj viac venovať osudu viacerých charakterov. Viem že hlavná myšlienka toho seriálu je práve katastrofa, ale keď už chcel hrať seriál na city divákov v epizóde 4, kde sa viac ako 30 minút venoval zabíjaniu zvierat, (práve preto je epizóda 4 pomalá a nevyvážená) mohol sa aj v pár častiach venovať osudu a trápeniu viacerých postáv. Mám na mysli predovšetkým ľudí, ktorí pracovali v elektrárni a myslím, že by si viac priestoru zaslúžili. PS: Neodpustím si poznámku, že ani tento seriál ma nepresvedčil o tom, že úplne hlavnú vinu za celý incident nesie Dyatlov. Určite to bol chladnokrvný son of a bitch, ale sám Legasov na súde potvrdil, že hádam nikto na svete v žiadnej elektrárni netušil, že tlačítko AZ-5 nebude fungovať, respektíve že práve ono spôsobí najväčšiu chybu. Práve toto vypínacie tlačítko bolo garanciou, že odvráti akúkoľvek katastrofu. Navyše ani tí najlepší fyzici a vedci (ani pracovníci, ktorí pracovali v elektrárni) si dlho nevedeli vysvetliť ako reaktor RBMK môže vybuchnúť. Preto keby Dyatlov neurobil túto chybu, urobil by ju niekto iný v inej elektrárni. Podľa môjho názoru najväčšiu chybu nesú tí mocní, ktorí (ako povedal Legasov) zostrojili jadrovú elektráreň z lacných dielov a taktiež tí, ktorí okamžite nezačali konať a neevakuovali všetko v okruhu viac ako 200 km, pretože to chceli zamlčať a teda nechceli ukázať potupnú prehru Sovietskeho zväzu. PPS: Rusi vraj nie sú spokojní s touto verziou seriálu a plánujú natočiť svoj vlastný, tak uvidíme ako to dopadne. Ja sám som sa smial, ako si Amíci robia srandu z neschopných Rusov, ako napríklad z blbého doktora, ktorý raz v nemocnici nespal neuveriteľné 2 dni a ktorý nevie, načo by im boli jódové tabletky, pričom vidia z okna atómovú elektráreň. Tých príkladov by bolo viac, ale ja seriál hodnotím, či sa naň dobre pozerá a nie či je to zas vojna medzi USA a Ruskom. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tenhle seriál byl pro mě něco jako splněný sen, o kterém jsem ani nevěděl, že ho mám. Téma Černobylu, radioaktivního záření a tak podobně mě odjakživa fascinuje, takže mi tento seriálový počin mimořádně sednul (navíc jak obecně seriály moc nemusím, tak jsem velmi ocenil, že to má jen 5 dílů). Geniální atmosféra, hudba, obsazení, prostě všechno. Pro mě osobně určitě nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl, a který už asi jen těžko někdy něco překoná. V podstatě jediná, ale zato obří výtka, kterou jsem k tomu měl, spočívala v tom, že to podle mě mělo být natočeno v ukrajinštině/ruštině - ta angličtina mě tam strašně srala, ale ty důvody samozřejmě chápu no. Přesto mě to strašně mrzelo. ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Upřímně, nedokoukala jsem, takže mé hodnocení je pouze prozatímní. Ne, že by nebyl seriál kvalitně natočený, výprava je velmi zdařilá, ale ta anti-východní agitka, která křičí z každé druhé scény, mi neskutečně kazí dojem ze sledování (a to jsem prosím člověk pro-západní). Od HBO jsem čekala trošku víc, respektive míň, a titul "Nejlepší seriál" v rámci ČSFD je mimo mé chápání. 100x raději si pustím seriózní dokument. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„NEVÍM, JAK SE TO MOHLO STÁT. UDĚLAL JSEM VŠE, JAK JSEM MĚL...“ /// Na co točit sci-fi o konci světa, když existujou příběhy, který jsou plný reality a drsný tak, že by to vymyslel málokdo. Už při prvním dílu smekám před tvůrci – tohle je DRAMA, jaký dlouho nepamatuju! Čumím a mám strach, že začnu taky svítit. Občas se přistihnu, že se mně špatně dejchá a nechápu – nebo spíš upřímně lituju ty chlápky, co se pohybujou v prostředí 20 000 R/h. Do toho ta vizuálně ošuntělá realita země, kde zítra znamenalo včera. Síla je v tom, že kromě neuvěřitelný (vím, vím, ale když to takhle vidíte…) katastrofy, jsou tady lidská dramata, kterým vévodí ti bezejmenní. Vytknout nemám co. Jen… to vás vážně nesere, že Rusáci nemluvěj rusky? Ale kdoví, co by bylo, kdyby to natočili Rusové… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Modlitba za Černobyl“, kterou v roce 1997 napsala Světlana Alexijevičová, neznám. 2.) Nevím, jak zní radiace. 3.) Zjistím, že sovětský horník by mohl bejt náš vzor. 4.) Thx za titule „need4seed“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Galerie (331)

Zajímavosti (74)

  • Bílo-modré autobusy, určené k evakuaci, jsou LAZ 695. (Maulincio)
  • Valerij Legasov (Jared Harris) byl 20. září 1996 oceněn ruským prezidentem Borisem Jelcinem titulem Hrdina Ruské federace za odvahu a hrdinství in memoriam. Vyznamenání mu bylo uděleno za jeho postoj, prokázaný během vyšetřování havárie v Černobylu. (Skalda1989)
  • YouTube kanál Kurzgesagt, zaměřený na popularizaci vědy, ve svém videu „How Many People Did Nuclear Energy Kill? Nuclear Death Toll“ porovnal různé metody výroby elektrické energie podle počtu úmrtí, které způsobují. I při započtení nejvyšších odhadů úmrtí z Černobylu (i v dlouhodobém měřítku) a při započtení nepřímých úmrtí způsobených nehodami v jaderných elektrárnách (například nehody či infarkty při evakuaci obyvatel z okolních oblastí) je jaderná energie jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie. Na každých 50 TWh (přibližně tolik elektřiny spotřebuje 27 000 občanů zemí EU za 50 let) jaderné elektrárny způsobí v nejpesimističtějších modelech smrt přibližně 3,5 lidí. Pro srovnání, větrné elektrárny způsobí na stejné množství energie 2 úmrtí a sluneční či vodní elektrárny jedno (většinou nehody při stavbě či údržbě). Naopak uhelné elektrárny mají na toto množství energie na svědomí 1 230 úmrtí. Především díky znečištění a následné rakovině, chronické obstrukční plicní nemoci a dalším nemocem. Model však nerozlišuje mezi elektrárnami, které spaliny filtrují a čistí a které ne. V ČR jsou spaliny čištěny. Když bylo po Sametové revoluci čištění zavedeno (elektrostatické odlučování pevných částic, odsiřování apod.), došlo k výraznému zlepšení kvality ovzduší. Ropa má na svědomí 900 mrtvých a zemní plyn 150. Celkově se odhaduje, že využívání fosilních paliv k výrobě elektřiny za posledních 50 let (k roku 2020) přineslo smrt 100 milionům lidí. Některé studie dokonce spočítaly, že jaderné elektrárny mezi lety 1971 a 2009 zachránily dva miliony lidí, když nahradily uhelné elektrárny a zabránily tak jejich emisím. (vojtaruzek)

Související novinky

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) má v posledních letech poměrně turbulentní období. Po soudních tahanicích se svou bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman a ztracené království), z… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů

04.01.2023

Nový rok znamená samozřejmě taky nálož nových seriálů a hned v lednu začneme zjevně zostra. Hollywood totiž odmítá zpomalit, a tak nás už zkraje roku čekají jedny z nejvýraznějších počinů… (více)

Reklama

Reklama